Jan Žižka

Alois Jirásek (kniha)

Otakar Vávra

Václav Hanuš

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, František Horák, Karel Höger, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Jan Pivec, Václav Voska, Vítězslav Vejražka, Gustav Hilmar, Miloš Kopecký, Gustav Opočenský, Vladimír Leraus, Marie Tomášová, Vilém Besser, Jaroslav Vojta, Marie Vášová, Vladimír Ráž, Otto Lackovič, František Kreuzmann st., Míla Pačová, Rudolf Hrušínský, František Vnouček, Vladimír Řepa, František Filipovský, Stanislav Langer, Vojta Plachý-Tůma, Ladislav Boháč, Miroslav Doležal, Oldřich Vykypěl, Miloslav Holub, Adolf Vojta-Jurný, Jaroslav Mareš, Josef Kemr, František Kovářík, Terezie Brzková, Jarmila Bechyňová, Radovan Lukavský, Rudolf Pellar, Bohuš Hradil, Hynek Němec, Vlastimil Brodský, Zdeněk Kryzánek, Miloš Nedbal, Jaroslav Orlický, Karel Pavlík, Libuše Zemková, František Holar, Miloš Willig, Antonín Kandert, J. O. Martin, Štěpán Bulejko, František Marek, Bohumil Švarc st., Anna Kadeřábková, Jaroslav Someš, Věra Kleinhamplová, Zdeněk Hodr, Miloš Vavruška, Přemysl Kočí, Adolf Král, Jiří Steimar, Viktor Očásek, Vladimír Hlavatý, Milan Jedlička, Josef Bláha, Ladislav Gzela, Jiří Hurta, Josef Kotapiš, Václav Švec

"Drž pravdu, chraň pravdu, braň pravdu !! Ale kde je pravda ??" O skutečnosti, že pravda se ukrývá, potažmo převrací, překrucuje a przní vždy v rukou toho, kdo zrovna otáčí kolem dějin, jistě není třeba diskutovat, ovšem ani o tom, že po té řemeslné stránce nelze Vávrova Jana Žižku nepovažovat za skutečně velký historický snímek, rozhodně i v celosvětovém měřítku, který by tuzemský divák prostě měl znát !! A že se ve své podstatě rovná de facto o jakousi českou paralelu k italským sandálovkám, kdy snímek na svoji dobu velmi slušně výpravně vybavený staví především na konverzačních pasážích, z nichž vyruší jen několik davových scén a jedna bitva, byť famózně natočená, na tom nic nedokáže změnit.. Kromě mrazivé hudby Jiřího Srnky mě zaujal především casting, který mi svým obsazováním některých rolí tlačí oční bulvy z důlků, nicméně Zdeněk Štěpánek jako jedna z největších person našeho charakterního herectví i filmu znovu září, byť se zde některým uživatelům příliš nezamlouvá, že v předchozím snímku ztvárnil Jana Husa, jako Jan Žižka z Trocnova je tu prakticky k nepoznání, pomineme-li ten jeho nezaměnitelný hlas, takže o nějakém zásadním lapsu snad nemůže být ani řeči..(3.6.2014)

Nádherná výprava, kamera a atmosféra středověké Prahy.(13.7.2003)

Jo, kdyby dneska Češi bojovali s hrdostí za svobodu ,tak jako kdysi. Bylo by tomu dnes úplně jinak.(6.9.2010)

Druhá část trilogie se už trochu vybarvila, ale stejně pořád nenacházím dostatečně vypovídající hodnotu, která by ukázala, že film nevznikl pouze pro jedno konkrétní historické období. Žasnout se však aspoň dá nad davovými scénami i nad bitvou u Sudoměře, která ukazuje tvrdou tvář válek.(10.11.2016)

Pán Prstenů své doby.(11.7.2006)

• - Jan Žižka se narodil roku 1360 v Trocnově a zemřel 11. října roku 1424 v Přibyslavi. (Lottr)

• - Cepy, sudlice, palcáty, kameny, balvany i klády byly vyrobeny z latexu. (M.B)

• - Bitva u Sudoměře byla natočena na autentickém místě. Režisér dokonce nechal vypustit rybník Škaredý, aby byla situace stejná jako 25. března 1420. (jenik71)