poster

Jan Žižka

Drama / Historický / Válečný

Československo, 1955, 102 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Alois Jirásek (kniha)

Scénář:

Otakar Vávra

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Hrají:

Zdeněk Štěpánek, František Horák, Karel Höger, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Jan Pivec, Václav Voska, Vítězslav Vejražka, Gustav Hilmar, Miloš Kopecký, Gustav Opočenský, Vladimír Leraus, Marie Tomášová, Vilém Besser, Jaroslav Vojta, Marie Vášová, Vladimír Ráž, Otto Lackovič, František Kreuzmann st., Míla Pačová, Rudolf Hrušínský, František Vnouček, Vladimír Řepa, František Filipovský, Stanislav Langer, Vojta Plachý-Tůma, Ladislav Boháč, Miroslav Doležal, Oldřich Vykypěl, Miloslav Holub, Adolf Vojta-Jurný, Jaroslav Mareš, Josef Kemr, František Kovářík, Terezie Brzková, Jarmila Bechyňová, Radovan Lukavský, Rudolf Pellar, Bohuš Hradil, Hynek Němec, Vlastimil Brodský, Zdeněk Kryzánek, Miloš Nedbal, Jaroslav Orlický, Karel Pavlík, Libuše Zemková, František Holar, Miloš Willig, Antonín Kandert, J. O. Martin, Štěpán Bulejko, František Marek, Bohumil Švarc st., Anna Kadeřábková, Jaroslav Someš, Věra Kleinhamplová, Zdeněk Hodr, Miloš Vavruška, Přemysl Kočí, Adolf Král, Jiří Steimar, Viktor Očásek, Vladimír Hlavatý, Milan Jedlička, Josef Bláha, Ladislav Gzela, Jiří Hurta, Josef Kotapiš, Václav Švec
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • RHK
  ****

  Mám pro Otakara Vávru a celou jeho husitskou trilogii slabost, ty filmy mě potěší. Spousta českých hereckých legend, na svou dobu skvělá výprava. Fandím Žižkovi, který se s hrstkou věrných sedláků a žen brání těžce obrněným rytířům na koních postavením vozové hradby u hráze vyschlého rybníka. Na tuto scénu jsem si vzpomněl i při sledování Jacksonova Pána prstenů - při utopení nepřátelské přesily pod Sarumanovou věží Orthank... Že by se Tolkien inspiroval u Žižky? Ukázka: http://www.sms.cz/film/jan_zizka/ukazka(30.10.2009)

 • Karlas
  *****

  V komentářích k tomuto filmu je spousta „odborníků“ na historii, což dokládá i fakt, že zde někdo může napsat, že Prokop Holý byl mnohem větší vojevůdce než Jan Žižka (Prokop Holý vedl husitská vojska hlavně v rovině ideové a politické, nikoliv vojenské). Nová doba se vyžívá v kritice všeho a za jakoukoli cenu bez řádného zamyšlení. Husitské revoluční hnutí bylo jedním z nejvýraznějších fenoménů v naších dějinách a zaslouží si úctu. Ano, filmová trilogie je propagandistická, naivní, a někdy až s trapnými vyšinutými výstupy (Vávra tím záměrně naznačuje ideový fanatismus), přesto je to ojedinělé, výjimečné dílo, plné vlastenectví, rozsáhle výpravné, které v naší kinematografii nemá obdoby. Držíme se dramat a komedií ze současnosti, ale natočit nějaké velké historické dílo se nikdo nepokusil a občasné snahy jsou skromné nebo skončily nezdarem. Husitská trilogie je skvělý filmový počin a ve své kategorii jediný v dějinách našeho filmu a zasluhuje obdiv. Poučme se od našich polských sousedů, co je v kinematografii národní hrdost a úcta k vlastní historii.(2.11.2011)

 • flanker.27
  ****

  Nejen v době svého natočení, ale dodnes myslím může v oboru historických velkofilmů velmi slušně konkurovat. A v době vzniku to mělo jen těžko konkurenci, možná americkou Vojnu a mír, která však stárne daleko rychleji. Celkově ale myslím, že jde o nejslabší díl trilogie.(21.7.2013)

 • rt12
  ****

  Na dobu vzniku je to povedený historický film v čele s nezapomenutelným Žižkou Zdeňka Štěpánka. Bez dějepisných nepřesností a politického agitátorství , by tento film nespatřil světlo světa. Proto by se měly přehlížet.(21.5.2014)

 • Darth Sidious
  *****

  Jo, kdyby dneska Češi bojovali s hrdostí za svobodu ,tak jako kdysi. Bylo by tomu dnes úplně jinak.(6.9.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace