Poslední závod (2022)

Já nevím. O filmu, jako je Poslední závod, se samozřejmě těžko říká křivé slovo. Strašně blbě se na něj musely shánět peníze. Natáčení muselo být setsakra náročné. Do značné míry záslužně napravuje desítky let udržovanou historickou křivdu. Spousta lidí na něm nechala spoustu práce a měsíce či roky života. A na mě to všechno bohužel moc nezafungovalo. Samotný Hančův příběh nemá (vyjma jeho tragické smrti) vlastně nijak zvlášť dramatický oblouk, takže to Tomáš Hodan vzal zdánlivě chytře přes Emericha Ratha. Jenže dělení filmu do dvou příběhových rovin oslabuje obě, takže dostatečně nosná není ani jedna. Chválené "survivorové" finále není tak působivé, jak jsem věřil, a ke všemu mi přijde velmi nepřehledné - nenastudovat si předem, co se vlastně (asi) na hřebenech tehdy stalo, z filmu bych to nepochopil. Rozumím tomu, že sled oněch událostí byl dost chaotický, a z velké části i nikdy neobjasněný, tvůrci by ale měli divákovi předat aspoň tuhle informaci, a ne pocit zmatku v hlavě. Pekelné herecké úsilí ekipy v čele s Hádkem a Kaiserem tak bohužel z mé strany vyznělo vlastně dost naprázdno. 50 %. PS: Judit Pecháček (co to nepřechýlené jméno?) prakticky hraje Martu Vančurovou ze Smrti krásných srnců, což mi bylo - nevím vlastně pořádně proč - ukrutně nesympatické.

57 vteřin (2023)

Dost šílený low cost. Josh Hutcherson se do "bradleycooperovské" role absolutně nehodí, Freeman si i na své poměry musel říkat, kde se to ku.va ocitl, a jediný, kdo to dává, je Lovie Simone, jenže zrovna její role je ve filmu absolutně zbytečná. Skoro ve všech ohledech je 57 Seconds úplně mimo - a to je asi ta jediná věc, kvůli které stojí za to tenhle snímek sledovat. 30 %.

Nadosmrti (2021)

Vcelku povedené žánrové cvičení, kterému jdou nejlíp nekonečné naháněčky. Nepochopil jsem zbytečný a roztahaný noirový úvod tající před divákem něco, co zná z trailerů i synopse v televizním programu, a iritovalo mě tvrzení, že z domu, kde přitom visí všude po zdech DESÍTKY zasklených obrazů, manža "odstranil všechny ostré předměty", ale jinak dobrý. Megan naprosto typově nesedí do role afektované a životem unavené manželky (což podtrhuje nepatřičnost úvodní čtvrthodinovky), zato polonahá válečnice ve zbytku filmu jí padne jako ulitá. 65 %.

Noční zuby (2021)

Zdaleka nejlepší jsou úvodní velmi stylové titulky, jinak jde o názorný příklad filmu, u kterého se nejspíš všichni během produkce navzájem ujišťovali, jak je to cool a provokativní... až jim z toho ve výsledku vylezla příšerná nuda a postavy, které diváka od první minuty jednoduše serou. 35 %.

1883 (2021) (seriál)

Vlastně celkem logicky podobné známky i chyby jako u tatíčkovského Yellowstonu. Ze začátku vás nadchne, jak je to epické a drásavě pomalé, jenže postupem času se to všechno stane strašně repetitivní. Konkrétně v případě 1883 se ještě v páté (!) z deseti epizod výprava v podstatě pořádně nerozjede a furt se řeší, jestli se pojede tamtudy nebo onde, jestli to vůbec má cenu a kdovíco ještě. I moudra půvabné Isabel May mi začaly lézt na nervy, protože je to opět dokola jiná varianta téhož mustru. Takže když se v deváté epizodě konečně rozjede pořádný masakr, už jsem u toho pohříchu málem nebyl. Za mě Sheridanovým opusům k dokonalosti něco chybí, i když za vidění rozhodně stojí. 60 %.

Hauři (1987)

Tenhle film mi celá desetiletí unikal, protože jsem ho měl zafixovaný jako nějakou adaptaci románu od Párala. Ve skutečnosti jde ale o (na tehdejší poměry) docela cool story navázanou na legendami opředené slušovické JZD s klasicky parádním Vašutem a stejně tak dobrými Chýlkovou, Rodenem a dalšími. Jen mi pořád trochu není jasné, jak to celé vlastně tvůrci mysleli. Je to kritika komunismu nebo kapitalismu? Vtipné je, že od každého trochu. Celkem rád bych si přečetl literární předlohu. Stylem má film dost blízko k trilogii Bouřlivé/Zralé/Mladé víno, což ještě umocňuje Němec ve velmi podobné roli pokrokového předsedy družstva. Nedejte na zdejší modré hodnocení, za vidění rozhodně stojí. 65 %. PS: Eva Jeníčková je tady nejvíc sexy, co jsem kdy viděl!

Expend4bles: Postr4datelní (2023)

O něco lepší, než se všichni tváří. Triky teda pravda na úrovni céčkové produkce legendárního studia Asylum, což bylo i při pomyšlení na aktuální status Stalloneho kariéry pro mě pořád nemilé překvapení, jinak mě to ale svým způsobem bavilo víc, než první tři díly. Asi proto, že si to na nic nehraje, všechno odsýpá, šetří se řečma (jaký to rozdíl oproti utahaně ukecanému Cruisovu MI7!) a sem tam si to ze sebe umí udělat prdel. Plus vynikající (!) záporák Iko Uwais, který strčí do kapsy všechny antagonisty posledních bondovek i huntovek. Megan Fox už pravda není, co bývala, ale existenci své postavy si obhájí a sem tam ještě sex appeal najde. 60 %.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Špičkově natočená a vymyšlená akce ve službách klasicky nablblého scénáře plného logických děr jak vrata od stodoly a poněkud únavné osudovosti. Vím, že to k téhle sérii patří, už jednička je snůška hovadin, takže mě to tolik nepohoršuje, ale rakouské Eurocity tažené parní lokomotivou (?!?), kterou lze uvést do modu perpetuum mobile dvěma ranami hasákem, ale zastavit už ničím, byla na mě přeci jen trochu moc. Hayley Atwell velmi hezká i šikovná, zbylé dvě dámy poněkud upozaděny a Esai Morales mi vysloveně nesedl, tím spíše s vědomím, že místo něj mohl původně cestovat do Innsbrucku o dvě třídy zajímavější Nicholas Hoult. Když se budete kochat a nepřemýšlet, je to za 70 %. Jo a Tom už je tady krapítek oteklý, ne že ne...

Pam a Tommy (2022) (seriál)

Začíná to jako nenáročná blbinka, ale končí jako seriózní drama, které se dostane pod kůži a utkví v paměti  - rozhodně víc, než onen památný a z dnešního pohledu úsměvně jalový videofilm z dovolené. Úplný závěr je ovšem tedy povinnou sentimentální úlitbou a uzavřením dramatického oblouku, přičemž seriálu by mnohem víc slušelo, kdyby prostě skončil v okamžiku, kdy museli Pam a Tommy potupně podstoupit práva na vlastní domácí porno internetovým kšeftařům, aby si uchovali (iluzorní) naději na to, že se nedostane k celému světu. Herecky mi mnohem víc sedla Lily James, protože Sebastian Stan sice hraje taky fantasticky, ale typově je pravým opakem testosteronového alfa samce - stačí si pustit libovolný rozhovor s bubeníkem Mötley Crüe, a uvidíte sami. Vytkl bych taky snaživé módní akcentování ženské otázky, jakkoli nejspíš díky nim seriál pobere nějaké ty ceny, devadesátkovému bimbu Pamele Anderson  totiž prostě odmítám věřit ty moudré a zasvěcené povzdechy o genderové diskriminaci. Však také tvůrci taktně opomenuli, že měla předtím na svědomí jedno podobné domácí video s jiným dnes už dávno zapomenutým muzikantem. Celkově jde ale o povedený pohled do zákulisí někdejší kauzy s parádní výpravou, dobovým soundtrackem a vtipnými pomrknutími kamsi do hluboké historie. A samozřejmě i poučná sonda na téma "Jak se rodil internet". 80 %.

Případ: Ponorka (2020) (seriál)

Téměř dokonalost. Pokud vezmu v úvahu, že od začátku jako divák (a celý západní svět) vím, co se stalo a jak to dopadlo, protože tenhle případ proběhl médii i u nás, je skoro neuvěřitelné, jak dokáže Lindholm držet napětí. Navzdory úmyslně pomalému a ubíjejícímu tempu korespondujícím s příšernou policejní dřinou na téhle kauze je to strhující podívaná. Kamera, hudba, herci, dialogy, všechno na špičkové hollywoodské úrovni. Skandinávie je v tomhle ohledu prostě jinde, a The Investigation hravě snese srovnání třeba s první sérií Temného případu (nablblé české distribuční názvy je spojují taky - ta dvojtečka?!?). Vytkl bych jen rozpačitě mramorizující závěr s povinnou douškou na téma ženská rovnoprávnost, skoro bych řekl, že by se nelíbil ani samotné Kim Wall. I celkově je poslední díl byť jen nepatrně slabší, zato třeba ten čtvrtý opravdu mrazivě našlapaný. Suma sumárum silných 90 %.