Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

petikacka

Opět geniální Karel Zeman...Teď to není verneovka, ale Zeman, Brdečka a Kainar...Úchvatná společnost...K tomu Miloš Kopecký jako baron Prášil...Výborný biják...Ukázka toho, jak se dá, za málo peněz, udělat hodně muziky... Za mě 90% ()

hemul

G │F│B │C│D │F To sú prvé tóny, ktoré zaznejú ako čarovné zaklínadlo vo filme Barón Prášil. Pamätám si ich od detstva, dodnes pre mňa nestratili svoje kúzlo. Vždy keď ich začujem, ocitám sa v rozprávke a som v nej ešte dlho potom, ako Cyrano na konci príbehu širák odhazuje vdál, ať letí hvězdám v ústrety... Je veľa hviezd ve velké náruči, která se zove vesmír. Až sa zdá, že ich tam ktosi len tak, márnotratne, pre našu radosť, porozhadzoval. Rovnako sa mi zdá, že do filmu Barón Prášil niekto len tak, márnotratne, pre našu radosť, porozhadzoval svoje zlaté talenty: režisér Karel Zeman, herci na čele s Milošom Kopeckým, výtvarníci, a samozrejme autor hudby – Zdeněk Liška. ()

Meteorista

Vizuální bomba. Originalita Zemanovy tvorby byla patrná už v Cestě do pravěku. Tady je ale vidět, že když se smísí výtečné (a jednoznačně nadčasové) efekty s výbornými hereckými výkony, je vznik perfektního díla už předem jasný. A přítomnost takových hereckých es je dost znát. Pro mě jedinečný film překonávající všechny ostatní svou odvážností a nadčasovostí. Sice tento film nemá moc společného s filmem 2001: Vesmírná odysea, ale já se srovnání prostě neubráním. ()

Bozvav

Dokonalá vizuální lahůdka, obsahově ptákovinka. Skvěle uděláno, famózní Miloš kopecký v hlavní roli. Za mne 90%. ()

zdeny99

Při tak vysokém hodnocení a tolika komentářích, které Barona Prášila vychvalují, jsem si myslel, že by tohle mohlo být jedno z vrcholných děl připomínajících Julese Vernea. Jenže mě se to vůbec nelíbilo. Především to, na čem je celé toto Zemanovo dílo postavené, tedy kombinace herců a kreslených kulis. Hlavně ta vizuální stránka mě odradila, ačkoliv propracovaná je do nejmenších detailů. A příběh se mi také nelíbil. Kladně bych ohodnotil jen herecký výkon Miloše Kopeckého. Pro mne je rozhodně lepší Gilliamova verze z roku 1988. [10797. hodnocení, 221. komentář, 85%, 260. nejlepší film] ()

Richie24

Pro Zemana typicky vizionářské, technicky dokonalé. Příběhově poslabší možná i na něj, ale zato opět s pohádkovou atmosférou, vtipem a famózním Milošem Kopeckým. Takže opět 4 ****. ()

inachisio

Málo je dnešních herců, kteří by mohli tak krásně narcisticky vyprávět příběh o svých dobrodružstvích. Málo je dnešních režisérů, kteří by dokázali vytvořit tak nadčasový snímek a málo je tvůrců, kteří by dodali filmu tak tajuplnou a krásnou atmosféru. Musím zde zmínit Kopeckého hlas, který z filmu pomohl udělal dokonalý kinematografický poklad všech dob. "Pravda, pár zbloudilých kulí sice potopilo naši loď, ostatně, to se dalo čekat." ()

Gastovski

V pořadí již čtvrtý film Karla Zemana, do jehož génia jsem ani náznakem nemohl proniknout. Zároveň je to film poslední, jelikož nechci zbytečně hanit další jeho filmy. Zeman byl jistojistě filmový čaroděj a průkopník, co se týče technické stránky filmů, nicméně jím zpracované fantaskní a dobrodružné příběhy jsou nekompatibilní s mým vkusem. Tudíž sbohem, mistře. ()

Rami

Pěkný film točený mou oblíbenou metodou. Vše je výborné, jen dvě věci mi zde vadily. Za prvé - nebyl tu hlavní hrdina (hrdinové), které bychom charakterově hlouběji poznali. A za druhé - některé scény byly opravdu až nesnesitelně natahované. Takže namísto 5 hvězdiček, které bych normálně dal, dávám 3 (70%). ()

agassi68

Ako to ten Zeman robil, keď aj po toľkých rokoch a v dobe terabajtových polí sú tie jeho efekty stále dobré?! Neuveriteľné nápady dokázal skombinovať do harmonického celku, čo v spolupráci s hviezdami hereckého neba utvorilo nadčasové dielo. A to bol skoro každý jeho film.. ()

strikeman

Už coby kluk jsem filmy Karla Zemana hltal. Stejnětak tento kousek, kde Miloš Kopecký je přímo ztělesněním barona Prášila... ()

Adm.Nelson

Je fajn, že pozrieť si film sa dá aj vďaka youtubu, kde som náhodou objavil túto českú klasiku. Asi pred dvoma rokmi som si to pustil, vtedy ma to akosi nechytilo, tentokrát som to už dopozeral do konca. Pokiaľ ide o "efekty", len pripomeniem, že jeden Francúz, ktorého nebudem menovať (keďže každý určite vie, o koho sa jedná), použil takýto postup pri tvorbe filmu vyše 50 rokov dozadu, preto nemožno hovoriť o nejakej revolúcii v trikoch. Taký žltý filter pri pasáži v Turecku je možno až priveľmi rušivý, ináč som si celú vizuálnu stránku celkom užíval. Teraz ale k veci - ako mám hodnotiť oslavu fantázie, plynúcu skutočne len veľmi pozvoľna a kde ťažko hovoriť o nejakom deji? V prvom rade toto je film - a film má mať hlavu a pätu - o čom ma toto dielo nepresvedčilo. Je to skôr také snové rozprávanie o dávnych dobrodružstvách, o romantickej láske, a predovšetkým o sile fantázie. Je otázne, či dnešný človek bude takúto zvláštnu podobu filmu akceptovať. Čo sa týka mňa, nenudil som sa (väčšinou), ale bol som naladený predsa len na niečo epickejšie a dynamickejšie. Ďalej - kľúčovým slovom tohto diela je fantázia, a to je vec, ktorá necháva predstavy vo vašej mysli tvoriť, rozvíjať sa - prečo sa ale teda takto fantaskne nerozvíjal dej, ktorý bol príliš jednoduchý, až prostý? Možno je to zbytočná výčitka, film by ale podľa môjho názoru mal vyzerať predsa len trochu komplexnejšie, ako práve tu. Teraz ale už k tomu, čo sa mi páčilo. Predovšetkým som si užil Miloša Kopeckého a jeho hlasový prejav, viem si predstaviť toto dielo v rozhlasovej podobe, tam by aj tá fantázia pracovala určite viac. Ďalej je to celé podporené veľmi jemným humorom a viacerými bonmotmi, či už viac alebo menej nápadnými. A čo považujem za skutočne geniálne, je výborne nastrihaný boj v sultánovom paláci, tiež skvelo skĺbený s hudbou. Hodnotiť tento film nebudem, pretože za dejovú stránku by to bolo okolo jednej hviezdy, za celkový dojem asi tri, a celých päť za citeľné nadšenie z tvorby. To mal ale aj taký Ed Wood. ///// Tak nakoniec to predsa len ohodnotím, a snáď sa na mňa nikto nenahnevá, ak tomu dám iba dve hviezdy, pretože len ukážka fantázie umelca u mňa skrátka nezaručuje dobrý film. ()

Akana

Fakt se nemůžu rozhodnout, který Baron Prášil je lepší, jestli ten Zemanův nebo Gilliamův. Oba pánové oplývají nekontrolovatelnou fantazií, snílkovstvím i humorem, je ovšem pravda, že právě snímek Karla Zemana byl pro pythonovského pošuka nemalou inspirací. Kouzelný naivismus i rafinovanost, geniální triky, romantika, ironie, nic z režisérova arzenálu tu nechybí. Miloš Kopecký byl pro titulní roli tou nejlepší volbou, ale připadá mi, že jako herec je dost zastíněný vším tím rozbujelým výtvarnem a nedostává moc prostoru. ()

Evander

Jsem zklamán... Technické zpracování sice Zemanovi chválím, nicméně příběh mě neoslovil, ba co více, vysloveně mě nudil. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)