Dobrodružný příběh pěti úplně obyčejných kluků, kteří se tak trochu náhodou ocitnou v neobyčejné situaci. Na pražském Výstavišti kluci využijí příležitosti letu vzducholodí zdarma a vyráží vstříc senzační vzduchoplavecké cestě. Majitel vzducholodi ale překroutí celou situaci a vzniká poprask. Novináři se honí za senzací ukradené vzducholodi, vážení pánové se pohoršují nad dětskou zločinností a rodiče dětí je jen těžko brání před přísným soudem. Majitel vzducholodi Findeys chce využít její zmizení k propagaci své firmy a podvodu s falešným nehořlavým plynem. Nicméně nehořlavý plyn není úžasný vynález pouze pro létající steampunkové stroje. O jeho ukořistění se snaží také jedna vojenská mocnost, která vysílá podlého agenta s všemožnými vychytávkami, aby se zmocnil vzorce na nehořlavý plyn. Kluci chtějí obletět celý svět, ale vzducholoď havaruje na vzdáleném ostrově, kde na ně číhá nemalé nebezpečí. Díky pomoci kapitána Nema a odvážného novináře Ardana nakonec kluci všechny nástrahy překonají a vrátí se domů. Odvěký souboj nespoutaného mládí a přísného světa dospělých končí vítězně ve prospěch dětí. (Bontonfilm)

the_weaver

Nepríliš pútavá fašírka z Verneoviek.↵  Verneovky sa hltajú kvôli vzrušujúcemu dobrodružstvu, no jediné vzrušenie v tomto filme je pri pohľade do výstrihu Jany Sedlmajerovej. Dej je síce prostý, ale paradoxne príliš roztrieštený (špeciálne tí piráti mi tam prišli pridaní trochu nasilu). Film vsádza skôr na komiku a skutočne sa v ňom nájde zopár dobrých gagov, najmä tie s Karlom Effom či s dvoma malými cirkusantami. Zvyšok je však celkom prízemná zábava, až na (doslova) pár protirežimných odkazov.↵  Žiaľ, iba zaujímavá animačná technika ešte nerobí dobrý film. Vidím to tak na 2,5 *. ()

Dumaru

Ukradenú vzducholoď som pozeral v televízii ešte ako malý chlapec a už vtedy ma chytila Zemanova predstavivosť a prevedenie pri tvorbe svojich filmov. Ako v Ceste do pravěku aj tu som sledoval osudy a dobrodružstvá chlapcov a predstavoval som si, aké by to asi bolo letieť vzducholoďou a stretávať všetky tie fantastické lietajúce stroje :) Tento film ma vždy vráti do detstva a aj preto patrí k mojim najobľúbenejším, samozrejme že má u mňa plné hodnotenie,,, ()

evangelik

Jeden z mých veleoblíbených filmů. Vlastně všechny filmy Karla Zemana "žeru". Pokud mě paměť neklame, tak za normalizace ho Zelenka (dlouholetý ředitel ČST) nevysílal - asi kvůli těm scénám s akciemi a krachu na burze.... Jinak - co je větší popření fyzikálních zákonů? To létající kolo co se ve vzduchu zastaví nad ponorkou nebo ta okovaná bedna plná zlata (zlato je 2,5x těžší než železo, taková bedna plná zlata by vážila tak 100 kilo ) co ji kluk chytí jednou rukou a vynese ze dna moře na hladinu? ()

Jarda68

Mistr oboru Karel Zeman,jeho štáb,dechberoucí animace a krásný příběh,okořeněný navíc precizní hudbou....85% ()

Hombre8

Bylo krásné vyrůstat na takových krásných klukovských filmech. Formování vztahu k technice, dobrodružství a poznávání bylo neodiskutovatelné. Rovněž tak jak je neodiskutovatelné formování současnou filmovou tvorbou. Zemanovo pojetí opět unikátní. ()

zdendap

Mám takový dotaz. Na IMCB udávají že je to československo-utalský film a natočila společnost Carlo Ponti Cinematografica. Ale na filmu je Barrandov a Gottwaldov. Jak to tedy je? Mají tam chybu? ()

JARDAHONDA

Pan Zeman je osobnost a režisér na úrovni. Klasika české kinematografie : film Ukradená vzducholod ukazuje určitou svobodu ve vzduchu, které nepostrádá drama i napětí. Jako malý kluk jsem měl film moc rád, vše jsem prožíval s pěticí chlapců, kterým se podaří vzlétnout a prožít zajímavé dobrodružství. Skvělá hudba doprovází celý film.***** ()

Kristiannov

Prostě Karel Zeman, originální a nenapodobitelný. Někdo miluje, někdo nenávidí. Já patřím k těm co milují a myslím že je nás většina:-) ()

bratr_jezek

Druhá půle je trochu natažená, ale zase nám to vynahradí hromada oživlých vynálezů geniálního spisovatele stvořené rukama šikovných filmařů v čele s našim excelentním režisérem Zemanem. ()

pekos

Ak by Jules Verne žil a hodnotil by filmy natočené podľa jeho predlohy, rozhodne by filmy majstra Karla Zemana považoval za filmy, ktoré svojou vizualizáciou najlepšie vystihli jeho námet. K.Zeman majstrovsky vystihol ducha kníh Julesa Verna a spopularizoval tak jeho knihy, z ktorých predovšetkým knihy so sci-fi tematikou nás, ako deti, najviac oslovili. Ak by sa filmári rozhodli natočiť film podľa knihy Julesa Verna, vďaka súčasným možnostiam animácií a trikových záberov by určite vyzerali dôveryhodnejšie a efektnejšie, ale myslím si, že by ducha a fikcie predkladané Julesom Vernom nevystihli. ()

Indominus

Kvalita Zemanových filmů je neoddiskutovatelná. Mě jen štvali ti malí zmetci, proto také nemám rád Cestu do pravěku. ()

ihajurcik

Nemám co vytknout. Viděl jsem na Netflixu a byl jsem uchvácen, jak krásně výtvarně je ten film zpracován a po restauraci a digitalizaci vypadá skvěle. Příběh nádherný, humor super a vynálezy fascinující. Kachna taky super. ()

mach333

Roztomile naivní umělecká alegorie, kterou by dnes sotva někdo natočil. Měl jsem to rad jako dítě, a rad se na to kouknu se synem i po desítkách let. ()

Lukango

Karel Zeman je jedním z nejslavnějších tvůrců české kinematografie, převážně díky svým inovativním trikům a bezkonkurenční vizuální stránce. Přes všechny tyto silné slova to je první film, který jsem od Zemana viděl, ale se vší chválou kolem jména, Karel Zeman, souhlasím. Je to takový druhý Jules Verne, člověk, který dokázal trefně přestavit mnoho Vernových nápadů a technologií, takovým způsobem, jakým to sám Verne chtěl. Samotný příběh filmu není ani složitý, ale hlavním tahounem a tím zážitkem filmu, je ten vizuál, který v šedesátých letech těžko hledal soupeře. Jinak, jak říkám, příběh není složitý. Pojednává o pár malých klucích, kteří ukradnou vzducholoď a letí s ní do neznáma a útrob tajemství a dobrodružství. Sami se tak potýkají s piráty, se kterými s menší nadsázkou bojují, ale také potkávají starého kapitána Nema, který je tak už senilní a je tam spíše k pousmání. Je to pořádný dobrodružný příběh a perfektně koresponduje s celkovou Zemanovou tvorbou. Cestu do pravěku jsem neviděl, tedy ne celou, ale přesto vím, že je to také o klucích, kteří prožívají podobné, i když nejspíš divočejší dobrodružství, jako tomu je tady. Zde v Ukradené vzducholodi tu taky máme kluky, kteří, v tomto případě, letí neznáma a prožívají fantastický příběh, který je pro mnohé děti snem. Je to klukovský sen, správné klukovské dobrodružství, protože, kdo by jako malý nechtěl prozkoumávat útroby staré pevnosti či být na palubě vzducholodi. Upřímně, přeju si to i teď a věřím, že vy také. Ale, aby to dobrodružné putování nebylo tak přímočaré, jako v Cestě do pravěku, tak je doplněno takovou, řekněme měšťansko-žurnalisticko-špionážní linkou. Nejsem si jistý, ale řekl bych, že byl tento film v době uvedení lehce cenzurován. Film satirou zobrazuje fake news, abych to počeštil, tak divokého kačera, který na nás v animované podobě i vyskočí. Film nám ukáže trošku komediálnější pohled do jedné redakce, kde můžeme vidět, jak bláboly za dob režimu vznikaly. Teda, co si budu naivně nalhávat, jak tisk fungoval, funguje a pravděpodobně i bude vždycky fungovat. Z herecké stránky nemám moc, co hodnotit, protože je to dobrodružná komedie z šedesátých let a tam to herectví bylo trošku jinde než dnes, ale na své poměry myslím, že se nikdo nijak za svůj výkon styděn nemusel, a upřímně to není film, který by dbal na kvalitní herecké výkony, protože by to u takového typu filmu bylo trošku nadbytečné. Ale asi největší vzpomínku budu mít na Josefa Větrovce, který jako majitel vzducholodi a podvodník celkem bavil a byl takovou tváří filmu. Přesunu se k přednostem filmu čili vizuálu. Pod tímto vizuálem a touto stylizací si pokaždé představím pravou nefalšovanou Verneovku. To znamená malované pozadí a dokonalé triky. Laický divák se může divit, co na tom vizuálu je tak super. Ale v šedesátých letech byly tyto triky opravdu něco neskutečného. Můžeme chválit kvalitu toho vizuálu, ale také jeho inovativnost, protože tehdy to byly triky, které bych přirovnal k Avatarovi. Tím, že je to Verneovka, tak tu opět máme nespočet udělátek, ve kterých by si Bond zablbl. Ano, na dnešní poměry jsou bizarní a absurdní, ale přestavte si to tehdy, když to Verne psal. A byl to právě on, který byl takovým DaVincim literatury, který inspiroval konstruktéry a designéry. V Ukradené vzducholodi sice Zeman adaptuje Vernea, ale nejde Zemanovi upřít, že to byl také obrovský fantasta a milovník technologiím a inovacím a jde vidět, že byl Verne obrovskou inspirací pro Zemana. Zeman bez inspirace od Vernea je jako auto bez motoru. Poslední složkou filmu je hudba, která energicky pumpuje film kupředu a filmu tak pomáhá k dobrodružné a energické jízdě. Celkově se jedná o povedený snímek, který především zaujme inovátorským vizuálem a příjemným klukovským příběhem, který Zeman umí. Známka: 8/10  () (méně) (více)

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana