Oběť

Trailer 2

Irina (40) je svobodná matka původem z Ukrajiny žijící na českém maloměstě. Pro svého syna Igora (14) by udělala cokoliv. Platí mu tréninky gymnastiky, pomáhá mu se školou a už řadu let se snaží pro oba získat české občanství. Když Irina odjede na několik dní na Ukrajinu, aby si nechala prodloužit víza, Igor zůstává v Čechách sám. Na Ukrajině ji ale zastihne nečekaná zpráva. Igora kdosi surově zbil, leží v umělém spánku a čeká na operaci. Hlavním podezřelým ze zdánlivě bezdůvodného útoku jsou místní Romové, což Igor po probuzení z umělého spánku potvrdí. Irina se rozhodne bojovat za spravedlnost a její boj mobilizuje celou společnost. V mnoha případech ale jednostranně. S rostoucí nenávistí a útoky vůči Romům, se Igor rozhodne mámě říct, co se onu osudnou noc skutečně stalo… (Česká televize)

Trailer 2

winstonik

Nie, že by Obeť nemala pútavý príbeh. Postupom deja sa však snažíte prísť na to, do akého záveru chce autor prísť a čo tým chce povedať, no zisťujete, že každý zo záverov by podnecoval k nenávisti voči nejakému etniku, či skupine. A to je dobrý návod na tušenie záveru. Celkom podivná bola v príbehu pozícia občianskych aktivistov. Autor sa v nej kompletne stratil a tých, ktorých spočiatku vykreslil ako dobromyseľných slniečkárov, ktorí bojujú proti netolerancii, postupne premaľoval na čudných polonáckov, ktorí bojujú proti svojej starostke. ()

InJo

Tematicky velice relevantní a myšlenkově vyspělé evropské sociální drama. Skvělé vystižení tíživé situace, která nemá přijatelné řešení, byť o něj svědomitá hlavní hrdinka rázně usiluje. Především se ale jedná o výbornou analýzu současných vypjatých společenských nálad a potenciálních důvodů a eskalace zhoubné xenofobie. Vynikající festivalovka, která nabírá na obrátkách s každým zvratem. Michal Blaško je nesporný talent. 85 % ()

Bebacek

Michala Blaška sleduju delší dobu – nejen jeho věci pro Českou televizi (Podezření, Případy 1. oddělení), ale i jeho krátké filmy jako například Atlantída, 2003, která se promítala v Cannes. Oběť je vizuálně nádherný film, který je příběhem o silném morálním dilematu, kde jste do poslední chvíle napjatí, jak tvůrci vybruslí s konfliktem vystresované, ale neuvěřitelně silné ukrajinské matky vs. české společnosti. Maximální doporučení! 💯 ()

Anderton

Hodnotené v rámci slovenskej tvorby. Obeť je atypická kiriminálka zaobalená v šate sociálnej drámy, alebo aj naopak, ako sa na vec budete pozerať. Ponúka viacero námetov na premýšľanie, neodpovedá na všetko, mnohé je len naznačené, no a stačí to. Nie síce na veľkolepý kino zážitok, ale na dobrý film "o niečom" určite áno. Je síce otázne, nakoľko by pravda negatívne ovplyvnila život matky so synom, myslím v momente, keď mama zistí, čo je vo veci. Potešia maličkosti typu vyhodenie zo skúšky na základe nahliadnutia do telefónu a následná paralela s tým, čo urobí Irina, i keď jej motivácia je pochopiteľná. 70% ()

Rimsy

Jeden z nejvýraznějších proudů evropského festivalového artu se se značným zpožděním dostal i k nám. Znalci rumunské tvorby budou odškrtávat povinné položky, většina náročnějších diváků přesto může být nadšena, že i u nás vzniklo něco takto promyšleného a silného. Více zde. ()

Související novinky

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

Fúze společností Discovery a Warner Bros. a s ní související snaha razantně omezit výdaje napříč všemi subjekty měla bohužel dopad i na televizní odnož HBO. Ta byla nucena se stáhnout z mnoha…