Asteroid City by bylo zcela nezajímavým flekem na mapě, kdyby na něj před lety nedopadl meteorit, který tu vyhloubil dolík. Poblíž vzniklo svérázné městečko, které hostí pravidelná setkání výjimečných mladých lidí a jejich rodičů, kteří tu mají poměřit síly, pobavit se a ujistit se, že na tu genialitu nejsou sami. Vytržení ze všední reality zejména ocení relativně čerstvý vdovec se čtyřmi mimořádnými dětmi a tchánem, jenž mu dosud nepřišel na chuť. Podobně je na tom i filmová hvězda Midge Campbellová, jejíž geniální dcera má víc sebevědomí než ona. I další účastníci jsou svým způsobem velmi unikátní a do pouště dorazili s nadšením a touhou po dobrodružství. Už takováto sešlost by stačila k tomu, aby si Asteroid City zasloužilo zvýšenou pozornost. Na přední stránky všech světových periodik se městečko dostane díky „blízkému setkání třetího druhu“, k němuž dojde během akce. A než se zjistí, co se tu to vlastně stalo, musí tu všichni zůstat a chtě nechtě navazovat vztahy nejrůznější povahy. (Cinemart)

Trailer 1

Chrysopras

Jak naznačují má starší hodnocení, Wese mám docela rád. Ale tohle šlo úplně mimo mě. Jasně, čupr herci, obrovská stylizace, ozvláštnění divadelním rámováním... Ale hodně málo vtipu ( nebo jsem se prostě nenaladil na stejnou frekvenci ). Doufal jsem, že třeba aspoň hudba to zachrání, ale taky vůbec nic. Už podle zdejšího hodnocení jsem nečekal nic světobornýho, ale že to bude takhle marný, to by mě ani ve snu... Snad se ještě někdy "potkáme". ()

DJ_bart

Čeho je moc, toho je příliš: Wes Anderson edition.... Takový tvůrčí fuck-off Wese Andersona, ve kterým si dělá co chce a je mu absolutně u šušky, co si o tom myslí ostatní. Jindy by tenhle vzorec [tedy neomezená tvůrčí volnost] neměl u režiséra tak extrémně inovativního kalibru nijak vadit – exemplárním důkazem budiž jeho předloňský French Dispatch, v kterým se utrhl ze řetězu tak moc, až z toho nejeden cinefil slintal blahem. Jenže tentokrát je to kupodivu víc ku škodě, jak ku prospěchu.... Asteroid City bohužel není vůbec tak hravý, nápaditý, ani zábavný jako jiné Wesovy filmy. Nejde o žádný crowd pleaser, ale spíš o oddechovou konverzační blbinku s obřím hvězdným castingem zasazenou do éry kosmického optimismu, která střídá dvě narativní polohy – zákulisí divadelní hry, a samotnou divadelní hru – a zde výčet kuriozit naneštěstí jak začíná, tak končí. Paradoxně však všechna tahle rádoby fancy stylistická tapisérie působí dost prázdně a znuděně. Wes zde totiž namísto toho, aby svůj autorský rukopis někam posouval, objevoval nové finesy, a překračoval jeho hranice, pouze jenom nezajímavě recykluje tolikrát viděná schémata jeho filmografie. A s vědomím, že se jeho nezaměnitelný, svérázně osobitý hipsterský styl vyčerpal [ať už v rámci vyprávění či vizuálního manýrismu], se mi na jeho nový filmy fakt chodit nechce.... PS: I zde jsou zcela evidentní náznaky toho, že tvorba Wese Andersona by se měla radši ubírat produkcí stop-motion animáků; udělal by tak líp. ()

HellFire

Wes Andreson je jeden z posledních režisérů, kteří si produkují, píší a režírují své filmy a má zcela nezaměnitelný a ihned rozpoznatelný styl. Poslední dobou ale jeho filmy trpí až přílišnou vypyplaností a mnohdy zcela zbytečnými kolážemi, scénami a těžkopádnými větami na úkor samotného děje. Jako v tomto případě rolí vypravěče, který nám přibližuje život pisálka, podle jehož scénáře vznikl Asteroid City. Tahle dějová linie je pro diváka zcela nezajímavá a vlastně až utahaně nudná. Chápu, že má Andreson potřebu točit všechno tak, aby celek působil velmi umělecky a dokonale, ale přitom zapomíná, že takto vykonstruovaný film bude obdivovat naprosté minimum diváků (což potvrzují nízké výdělky z kin, kde film nedá celosvětově ani páďo). Už i já jsem místy doslova trpěl a to mám jeho filmy rád. Mimochodem, proč má Edward Norton pořád jen půlku hlavy v záběru? Chtěl tím Anderson něco říci? ()

Goldbeater

Wes Anderson se ve svých posledních snímcích snaží mimo hlavní dějovou linii hodně tlačit i dodatečný rámcový příběh, od kterého se následně jádro zápletky odvíjí. Ale zatímco v Grandhotelu Budapešť to bylo svěží a odměřené a ve Francouzské depeši prakticky nezbytné, jelikož šlo o povídkový film, u Asteroid City tohle metafikční rámování začíná být už trochu kamenem úrazu. Hlavní pastelově barevná dějová linie (respektive všechno to, co očekáváte po zhlédnutí traileru) je neustále narušována a rozmělňována černobílým divadelnickým rámem, který ve výsledku hlavní část snímku svléká o veškerý emocionální dopad a většinu filmového kouzla. Podivná to volba i pro střeleného Andersona a docela velká škoda. ()

Ondatra

Velice zajímavý film, kterým Wes Anderson opět rozbouřil publikum a diváky. Celé dílo se dá připodobnit ruské hračce matrjošce. Divák vidí pouze jednu věc, ale postupně se dozvídá o dalších vrstvách děje a dohromady to utváří hezký celek, který hraje pospolu. Zejména mě film nalákal jeho obsazením a celkovou barvivostí, která je nejvíc vidět v samotném městě Asteroid City o které se člověk nakonec vlastně dozví, že je to pouze divadelní hra. Celkově jsou ve filmu tři linie, kde první dvě jsou v černobílém a čtvercovém formátu a diváka zavádí do zákulisí celé hry a televizního zpracování, kde můžeme vidět Adriena Brodyho, Bryana Cranstona, Edwarda Nortona a Willema Dafoea. Třetí a asi pro mě ta nejhlavnější linie je širokoúhlá a v krásných pastelových barvách. V této linii můžeme vidět celou divadelní hru, kterou připravují právě už zmínění herci a krom nich ve hře hrají Scarlett Johansson, Jason Schwartzman, Jeffrey Wright, Tilda Swinton, Tom Hanks a spoustu dalších. Těch herců je tu tolik, že na některé je tu tak málo prostoru, že se tu mihnou vyloženě jen na pár minut (Margot Robbie, Willem Dafoe). Všechny linie na sebe vzájemně reagují a tvoří nádherně do sebe zapadající skládačku. Sice se v první polovině celý děj trochu táhne a rozjede se až v druhé polovině, ale aspoň se dá koukat na to krásné prostředí, herce a atmosféru, která se snaží reflektovat padesátá léta v USA (jaderné zbraně, UFO). Pokud je někdo příznivcem Andersonova stylu vyprávění, tak tento film se mu bude líbit, ale pokud nechápete nebo nemusíte jeho humor, kterého sice na první pohled ve filmu není zdaleka moc, ale musíte ho zkrátka "objevit", tak se vám film moc zamlouvat nebude. A to byl hlavní problém u mě. Na první pohled pěkný film, ale po vnitřní stránce se mi moc nezamlouvá. 6/10 ()

• Vo filme mal pôvodne hrať aj Michael Cera, ale musel odstúpiť kvôli konfliktom v plánovaní. Nebolo však zverejnené, akú postavu mal Cera hrať. (Arsenal83)
  • Film bol v USA najprv kvôli krátko zobrazenej nahote klasifikovaný ako film od 17 rokov, mladší v sprievode rodiča, po odvolaní sa ho preklasifikovali na film od 13 rokov. (Arsenal83)
  • Keď Montana (Rupert Friend) prechádza, ako u správneho kovboja počuť zvuk ostrohov. Na sebe však žiadne nemá. (Arsenal83)

Související novinky

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

13.01.2024

Ačkoliv zatím poslední celovečerní snímek Wese Andersona, komedie Asteroid City z loňského roku, patří k o něco rozporuplněji přijatým dílům tohoto svébytného režiséra, oblíbený hollywoodský tvůrce s… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

27.06.2023

Drazí filmoví fanoušci, rádi bychom vás pozvali na již 12. ročník Filmového víkendu ČSFD, který se letos uskuteční od pátku do neděle 4. - 6. srpna na už tradiční lokaci čerstvě zrekonstruovaného… (více)