Hlavní postava Alex v podání Adama Mišíka prodává ten nejlepší kokain v Praze, dealování chce ale jednou provždycky nechat. Jeho snem je prorazit v rapu a nahrát svůj vlastní banger. Navíc se s ním rozchází jeho holka a chce jí dokázat, že na to má. Tahle noc je pro změnu jako dělaná. Kamarád Láďa totiž pro feat zařídil rappera Barracudu a to znamená vstupenku mezi top hráče. Jenže tahle vstupenka nebude levná a Alex s Láďou musí během pár hodin sehnat hromadu peněz. Vyrážejí proto na šílenou a adrenalinovou jízdu nočním městem, aby prodali všechny drogy, co doma ještě našli. (Bontonfilm)

Othello

"Tak co, buzeranti, budete něco kupovat?" Vida, nejlepší film, co jsem viděl v rámci letošní Letní filmové školy, jsem fskutečnosti popatřil až při cestě zpátky vlakem na tabletu. Docela signifikantní u snímku, který je natolik vytržený ze současného českého filmového kontextu. BANGER. provokuje mimo jiné svojí dějovou prostotou, nevěrohodnou naivní rytířskostí hlavní postavy tváří v tvář vlastní chybě i přeskakováním z komických dialogových výměn do naturalistických nočních můr rekreačního narkomana. Jenomže on vlastně ve všech těchto aspektech (jakkoli nevěrohodných optikou "normálního" světa) dodržuje tu současnou hip-hopovou mentalitu, která dokola omílá příběhy o dealerech se srdcem na správným místě, kteří se z nuly snaží vypracovat až na vrchol (který zde okupuje člověk, který působí, jakoby na sobě měl nataženou hlavu jinýho člověka a je to tedy castingově perfektně vybraná mentorská postava pro tenhle sureálnej rozbitej svět pod světem). Zároveň jsou si ale stále vědomi jeho pozlátka a mají svoje těžiště v realitě, ať už je to hood, family nebo hoe. Vyprávění BANGER.u si fantasticky dopomáhá v současnosti pro internetovou komunitu známými videovskuvkami a memy, které aktuálně dotvářejí kontext jeho světa, ale zároveň on pomáhá přežít zase jim do dalších let, protože internetové fenomény přicházejí a odcházejí, kdežto BANGER. tady s náma bude ještě dlouho, protože je to nakonec vlastně dost citlivá, výstižná a zároveň stylově radikální cesta pražskými 2020s, která narozdíl od mnoha jiných českých mladých filmů, jenom nepřejímá jazyk západní žánrové tvorby, ale je napřímo napojená na aktuální pražský noční zeitgeist, kdy je citlivá k mnoha jeho elementům. V tomto si ale pořád myslím, že srovnání s Refnovým Pusherem není kdovíjak na místě, protože ten se často odehrává ve velkých celcích zmáčené Kodaně, která je tak jedním z jeho nejvýraznějších prvků. Zde, i díky specifickým pravidlům pro natáčení na telefon, jsme stále uzamčeni ve velmi úzkém zaostřeném pásu, žádná scéna nemá prostorovou expozici a město zde je tak nepříjemně chaotickou, organickou masou. V neposlední řadě mě potěšilo tepání do přesluhujících pražáckých elit typu David Černý, Petr Novotný či Bruno Ferari, kteří jsou zde vykastrovaní na připitomnělý klub Pátečníků, který k čichání vlastních prdů potřebujou dvě géčka na večer, aby zapomněli jak nikoho relevantního nezajímaj. "David Černý vole, vypadá jak vandrák, vole dělal ty mimina." "Ty píčo more jaký mimina, co mi to tady řikáš?!" ()

ancientone

O tom, ze to zbytocne spadne do moralitky sa este docitame. Na druhu stranu, pred ketakom, rezanym, pikom a speedom decka niekto varovat musi. Popri tom je Banger naozaj podarena generacna vypoved. Ci uz v rovine frustracie z toho, ze nie vsetci budeme Forbes 30 pod 30, aj ked nam este par rokov ostava (fnuk), alebo v rovine pouziteho filmoveho jazyka. Banger doveryhodne naplna to stare zname "medium is the message". Jumpcuty a diskontinualnu skladbu tu mame od 60tych rokov, obrazova kolaz a jazyk youtubu, dekompozicia obrazu a roztrasena rucna (iphone) kamera z ruky tiez nie je nic nove. Banger ich ake konceptualne uchopuje ako hlavne tropy vnimania a (ne)schopnosti sustredenia a koncentracie u generazie Z, o kt vypoveda. Mame tu (takmer) perfektny film ako state of mind, dramaturgicku simulaciu vnimania a premyslania o svete okolo nas. O neschopnosti cakat a dat si na cas. - text je priznacne pisany asap na iphone cestou z kina. bang bang. ()

matestlust

Subkultura moderního rapu se mi těžce a špatně dostává pod kůži, ale díky svému zaměstnání vím, jak funguje a tenhle film to vystihuje přesně. Čekal jsem komedii, ale dostal syrové drama, kdy jsem se vážně po většinu stopáže filmu necítil vůbec dobře. Pochopil jsem taky poselství celého příběhu a pevně doufám, že to ,,mladou" generaci ovlivní v rozhodování. Doba je opravdu taková, jak film vykresluje bez servítek a lepší rozhodně nebude. Styl natočení mi nesedl a nezvykl jsem si na něj vlastně vůbec. Mišík skvělej, věřil jsem mu vše, Sergej není herec a je to poznat, ani vlastně nechápu, proč ten kult udělali právě z něj, myslím si, že scéna má daleko populárnější kusy, asi bližší známost. Za mě každopádně překvapení. 3,5* ()

luka4615

Nejsem fanoušek této zvláštní subkultury, nicméně ke sledování snímku Banger jsem přistupoval s myslí otevřenou a bez předsudků, jenž celý tento projekt po celou dobu provází. Jak se mi tedy nejnovější počin režiséra Adama Sedláka líbil? Na samotný začátek musím kvitovat velmi progresivní přístup k látce, což je něco, co náš zasmrádlý tuzemský filmový rybníček už dlouhou dobu potřeboval. Rovněž se skláním před neobvyklou volbou natočit celý počin na iPhone, díky čemuž dostává Banger punc něčeho originálního. Dále jsou zde herecké výkony dvou hlavních představitelů, které jsou jednoduše geniální. Nikdy bych nevěřil, že se mi tak moc bude zamlouvat herecký projev Adama Mišíka, jež zde podává vážně neuvěřitelný výkon, v čemž mu velmi zdatně sekunduje Marsell Bendig jakožto věčně hláškující sidekick. Je tedy vážně velká škoda, že tyto vytříbené ingredience markantně sráží vcelku naivní scénář, který v kombinaci s přestřelenou stopáží působí i poměrně děravě. Dále jsou tu pak různé prostřihy na různá memíčka a známá videa z YouTube, což mě osobně docela dost rušilo a zbytečně vytrhávalo z rozehraného příběhu. Co tedy dodat na závěr? Pokud stále váháte zda si Banger pustit, tak to určitě udělejte. Nic tak odvážného a novátorského tady snad ještě nebylo a troufám si říci, že ani dlouho nebude. Už jen díky tomuto byste této stylizované jednohubce měli vážně dát šanci. Dobrá práce! (Netflix) ()

Bauer

České filmy nevyhledávám, naopak se jim vyhýbám. Nemusím Adama Mišíka. A nemusím ani Sergeie Barrcudu, i když nějaké tracky jsou dobré (Děvky jsou tak eazy, Cizí tváře, Noční můra....), ale je to takové utahané a nic moc mi to neříká ani po textové stránce. A vůbec nevím, kdo je Adam Sedlák. Viděl jsem někdy v srpnu trailer na Banger a říkal jsem si, že tenhle film nemusím vidět a to i přes to, že Rap/Hip Hop můžu poslouchat neustále. Ale hlavní hrdina chce prorazit v Rapu, takže jsem si říkal, že časem bych se na to mohl podívat. Film je na Netflixu a já neměl jsem na co koukat. BANGER. je banger!!!! Naprosto dokonalá záležitost. Progresivně natočeno. Natočeno na telefon? Proč ne! Scénář je tak jednoduchý, až perfektní. Mišíka bych skoro nepoznal a hraje výborně. Z Barracudy jde v některých momentech strach a je vidět, že si něčím prošel (viz texty). Největší hvězdou je samozřejmě hláškující Marsell Bending! Překvapivě a nečekaně výborný film na české poměry! ()

Morholt

Zbytečný film o ještě zbytečnějších lidech, kteří dělají zbytečné věci. Někde to kdosi přirovnával k Trainspottingu, ale tohle má s Boyleovou generační výpovědí společného snad jen to, že se tu berou drogy. Spíš bych to viděl jako mizernější verzi už tak dost špatné Perníkové věže. Příšerná kamera, která snad ani kamera nebyla, mizerní herci s Bendigem, který do zblbnutí opakoval "more" a navrch ultradebilní motivace hlavního hrdiny. K tomu fakt špatná muzika a ještě hůře zahrané vedlejší postavy. Čestná výjimka pro Aničku Fialovou, pro kterou mám slabost a jenom kvůli ní vypotím 10%. ()

Rohy212

- Řekl, že jsem fetka. - Vole, Láďo, vždyť máš oči jak Toffiffee. Adam Sedlák v BANGER. pokračuje v sebedestruktivní drogové jízdě, kterou začal v Domestiku. Tentokrát s memíky, uchcávacím rapem a pejskem a kočičkou, co řežou koks. Láďa FTW. (KVIFF) ()

BoPo

Tie všetky pozitívne reakcie nie sú ani tak zrkadlom kvality samotnej, ako skôr dôkazom veľkého diváckeho hladu. Česko-slovenský divák je už prežraný druhou svetovou, komunistami a hercami za zenitom predvádzajúcimi romantikuš. BANGER. nie je šablóna, nie je sádzka na istotu. Keby však takýchto filmov vzniklo za rok 10, tak by zapadol ako víťaz SuperStar mesiac po finále. Zopár fajn momentov, to jo. Ideálne padnúci záver, to jo. Bendig ako smažka roku, to jo. Kreatívny slovník, to jo. Ten príbeh miestami vytváral na postavy neexistujúci tlak, a tak tomu chýbali emócie. Na drama málo drsné, na komédiu málo vtipné. Dajte si radšej Anděl Exit (2000). Inak Anna Fialová má myslím potenciál, aký sa kedysi tak nejako neúspešne očakával od Kláry Issovej. Uvidíme. ()

Mr. Lobo

film tak dobrej, že vlastně vubec nevypadá, že je českej. vlastně se snad všemu, mezi čím se dá najít rovnítko mezi hloupý a český, vyvaroval. a spíš než refn, tak mě celou dobu napadali bratři safdiové. ()

Hwaelos

Rozhodně nejsoučasnější film posledních deseti let, který bylo možný vidět v české kotlině. Nařachanej a s postavama, který opravdu mluví tak, jak by vzhledem k svému věku a sociální vrstvě, měli. Mladej Guy Ritchie by měl radost. ()

argenson

Mě by jenom zajímalo, jestli i v reálu je sjetá smažka schopna tak inteligentní a vtipné interakce, jakou tady předvádí skvostný Marsell Bendig. ()

Marcos22

Svěží proud do stojatých vod české kinematografie přináší svým druhým celovečerákem Adam Sedlák. V tom podává strhující herecký výkon duo Adam Mišík - Marcel Bendig, kteří se tak doslova sami stávají přes noc BANGEREM, a zároveň hlavními adepty na triumf na březnovém udílení 30. Českých lvů v kategorii nejlepší herec v hlavní a ve vedlejší roli. Tenhle BANGER., řešící problematiku slávy a drog, a s nimi souvisejících témat, si máte chuť nechat servírovat opakovaně. Originální close-up kameru podporuje fantastická hudba a po audiovizuální stránce se jedná o jeden z nejlepších filmů, který byl kdy v tuzemsku natočen. Velká raketa a plná palba. Emoce v divákovi zůstanou ještě dlouho po projekci. 💯 (13.09.2022, Kinobox projekce) ()

adamo_znk

Technicky zajimavy, skvele ozvuceny, a velice soucasny…. Misik a Bendig bezchybny! Jenom scenar a pribeh me moc nebavil. Hlavne teda zaver. Jinak ale 👏! ()

monsieurR

Příběh o neúspěchu a touze po slávě, kde cesta ke slávě vede skrze drogy a rap a neúspěch je vše, co hlavní postava dělá. Velice vtipná vedlejší postava dýdžeje. Film vás nepustí až do konce, za mě z českých filmů poslední doby tento zapůsobil nejvíce. ()

agentmiky

Jakože...BANGER hodně překvapil....Vůbec mi vyobrazené prostředí není blízké, pořádně ho neznám, ale Sedlák to dokázal natočit způsobem, že jste všechny strasti hlavního hrdiny prožívali společně s ním. Fakticky, po stránce technické a vlastně i režijní, ten film snese nejpřísnější evropská měřítka (ve výsledku docela úsměvné, že film natočený na iPhone rozmetává většinu konkurence na české scéně). Ústřední dvojice velice uvěřitelná, Bendig si tímto výkonem rozhodně řekl o další role. Na tuzemské poměry BANGER obstojí i po stránce scénáristické, v rámci žánru dokáže překvapovat. A v závěru doslova šokovat (vůbec jsem neočekával, že se Sedlák vydá tímto směrem...za tu odvahu smekám klobouček). Musím zde s ostatními souhlasit. Za poslední dobu jeden z nejprogresivnějších českých snímků :) ()

Praxis

Vynikající Mišík, ale jednoznačně geniální Bendig, jehož postava je skvělá. Současný videoklipový střih je něco, co tu náš rybníček plný poprcávajícího Langmajera dlouho neměl. Luxusní vizuál, pár rapových úderných songů, konec doslovný a fatální. Sedlákovi tleskánek. 80% ()

Soundtrack

Je to spíš na 3,5*, ale českému filmu, který mě potěší, vždycky rád přidám. Nejde sice o nic speciálního, ale z Bangeru cítím určitou naději do budoucna. Bendig asi dost těžil z toho, že je neokoukaný, ale svou bezprostředností mě dostkrát dokázal pobavit. Mišík mi připomněl Roberta Pattinsona tím, že se podobně jako on snaží vymanit z té škatulky otravného šamponka a lamače dívčích srdcí. Takže i když ten výkon asi nebyl Oscarový, tak si podle mě zaslouží uznání. A hlavním strůjcem úspěchu je režisér Adam Sedlák, který už poněkolikáté ukázal, že prostě ví co dělá a věřím, že se v budoucnu máme na co těšit. Samotný nápad natáčet na iPhone, aby celý film vypadal víc "z ulice", mi přijde geniální.. ještě, když se na tom ušetří a celý film to nejspíš i zjednoduší. Příště by si mohl vybrat nějaké stravitelnější téma pro širší publikum, aby své kvality dokázal i lidem, kteří se nedokáží povznést nad "otravné profetované dečka co poslouchají otřesnou hudbu". Rád bych od něj viděl film jako 8MM nebo Sedm. Velice temně stylizovanou kriminálku. ()

Bordoshut

8/10 – Jedno z největších překvapení letošního roku. Film BANGER mě zpočátku nechával zcela chladným, protože k osobnosti Adama Mišíka, který v něm ztvárnil hlavní roli, jsem měl, a koneckonců ještě pořád mám, jisté výhrady. Nicméně to se změnilo, jakmile jsem se dozvěděl, že s tímhle vcelku nenápadným českým projektem má co do činění Sergei Barracuda – jeden z nejuznávanějších českých rapperů, jehož texty si za jeho více jak desetileté působení našly cestu k desetitisícům fanoušků, včetně mě. Pak jsem se podíval na trailer, který téma filmu prodává na výbornou a šlape jako hodinky. Tak se z filmu odloženého na neurčito stala kinopriorita číslo 1. Samozřejmě jsem uvnitř hořel zvědavostí, jestli to bude parádní jednohubka z rapové popkultury, anebo jen beztvarý odvárek s neúmyslnými sebeparodickými prvky. Kromě toho, když už si mě snímek jednou získal, nechtěl jsem si ho nechat ujít. Tuzemské filmy bývají po skončení jejich tour po kinech často nedostižné celé měsíce – Zátopek nás na sebe nechal čekat celý rok! Zkrátka jsem se tak nějak ze dne na den nadchl a za týden už vyrazil do kina. Stavím to do kontrastu s Janem Žižkou, na kterého jsem trpělivě čekal dobrý půlrok. No a naplnil BANGER má očekávání? To si pište! Vyklubal se z toho sice trošku prvoplánovitější film, než jsem doufal, ale už jenom vidět záběry z videoklipů Sergeie Barracudy na IMAX plátně je pro průměrného rapového feťáka po čertech silný matroš. Nikdy by mě nenapadlo, že se něco takového uskuteční a že budu moci uvelebený v kinosedačce kývat hlavou do rytmu Pouliční ekonomické, Cizích tváří, Budem se mít fajn nebo třeba 713. "Vedle sebe řidič, pravá ruka z okna. Tvá holka sedí vzadu, věř mi, že zvládne oba. Parkujem před tvým domem, jakože kurvo co je. Jedna věc je jistá, nepřišli jsme vrátit klíče." Pokud bych odhlédl od hudební stránky, ve které zcela okatě nadhodnocuju a ještě to drze přiznávám, máme tu solidní dějovou kostru o životem zdeptaném mladíkovi jménem Alex, který se právě vymotal z drogového byznysu, živí se rozvozem jídla a ve volném čase se snaží prosadit jako rapper. Toho si zahrál právě Adam Mišík a za výkon, který podal, si zaslouží respekt. Nikoliv Oscara, respekt. V hraní mu velmi zručně vypomáhá kameraman Dušan Husár. Trochu netypicky filmaři zvolili metodu shaky cam v kombinaci s nekonečnými close-upy na obličeje protagonistů, což jednak vytváří nevšední divácký zážitek a činí to snímek snáze zapamatovatelný, na druhou stranu to však divákovi znemožní pozorování emocí na tvářích herců, takže to potenciálně mohl být vypočítavý krok určený k zakrytí hereckých nedostatků. U některých scén bylo blikání a třas dohnán do krajnosti, až jsem si říkal, že jestli se na tohle podívá nějaký epileptik, tak to s ním zaručeně švihne. Jinak ke scénáři a režii Adama Sedláka je samozřejmě snadné najít kupu výhrad, takže kdo si bude chtít rýpnout, si rýpnout může velice snadno, ani nebude muset dlouho přemýšlet. Za mě nevídaně drsný vhled do života mladého dealera vychovaného ulicí, zpracovaný s se značnou precizností. Režisér nezapomněl nastínit Alexovu zvířecí povahu, ale zároveň jasně vytyčil hrdost a morálku, přes kterou nejede vlak. Kdybych měl ještě něco pochválit, tak to budou určitě dialogy, které jsou napsané jedna báseň. Přemýšlím, jestli Adam Sedlák některé z nich přímo odposlechl. V tomto ohledu odvedl velmi dobrou práci. Top hláška: "Všechno, co jsem měl, se proměnilo v prach. Jediný, co ve mně zbylo, je strach. Že nebudou znát moje jméno. Že nebudou znát můj ksicht." Verdikt: "No byl to prostě banger, co vám mám povídat." () (méně) (více)

petrsv

Námět má potenciál, Mišík i Bengig skvělí, ale zabili to kamerovým zpracováním a tím rádobypoučným koncem. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky