X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

ANTYCHRYST

No slušná uchylarnicka :) to jsem nečekal..jak nazhavena.. nadrzena 100 leta babka..která chce nejprve preliznout mladou běhnu :) a nakonec ji prefikne její stolety děda..kteremu rika at ji pěkně osuka...:) tvl .. to je jizda..:) je to neskutečné ale musím dat 4* tyhle zvrhly old schul jízdě z burankova.. 65% tvl na co já to koukám..:) na sukajici..vrazdici..scvrkly duchodce :) ()

Persephone9

Neviem ci mi bol pusteny rovnaky film ako ostatnym, co tu hlasuju a su nadseni... Za mna teda uplna zbytocnost, od polovice som si musela film pustit v zrychlenej verzii inak by som to nedopozerala. Nic originalneho som sa nedockala. Pearl si ale asi pozriem zo zvedavosti ze co staru vyviedlo v zivote tak z miery. ()

petrik11 odpad!

Poriadny šit s nesympatickými hercami a pesudodejom, ktorý je ozaj horor len dopozerať. Asi mali autori len jedinú úlohu, napchať sem čo najviac dnešných progresívnych trendov. ()

Mamlas

V první hodině se nestalo nic, co by stálo za slovo, tedy odpad, druhá půlka tak za 2 hvězdy, čili budiž, ale nic moc. (24%) ()

SAINTS

V roku 1979 si Wayne prenajme vidiecký texaský farmársky dom,mimo Houstonu,aby spolu s niekolkými mladými hercami produkoval porno film pre vznikajúci trh domáceho videa.Hviezdami budú Waynová priatelka Maxine,závislá od koksu,spolu s striptérkou Bobby-Lyne a bývalým vojakom Jacksonom.Režíruje začínajucí filmár RJ,ktorého priatelka Lorraine ide s ním a verí,že natočí film,ktorý bude umeleckým dielom.Majitelom farmy je starý chlap Howard,ktorý žije so svojou ženou Pearl.Tá,ked sa dozvie,že sa točí porno začne byť žiarlivá,lebo jej manžel s nou už nemôže sexovať pre problémy so srdcom.Závidí mladým pornohviezdičkám mladosť a krásu.Spojenie sexu a násilia je záruka víttaznej kombinácie.Divák musí čakať hodinu,kým začne horor,ale ked sa tak stane je to velmi krvavé Ti West natočil niečo špecialne.Slasher v klasickom štýle. ()

hrumsrt

Natočit to v už v těch 70kách, tak je z toho dneska kultovní film, který by obstál třeba hned vedle Texaského masakru. První půle filmu se nese na totální atmosférické parádě! Nejde o to, jak vtipně to někdy působí, jak to satiricky naráží na téměř tabu žánr. Ovšem je to tak nevinný, až cítíte, že se to zákonitě musí pos*at. A když pak v druhé půli naplno dostanou prostor sešlí staroušci, ne a ne to stáhnout nohu z plynu! Už jen samotné záběry na ty ženskou jsou pro mě děsivý. Ale ona to posouvá dál a dál, když je zkrátka všude a ještě má tendenci se lísat. Každá další smrt dodá něco navíc, až to vygraduje do závěrečnýho aktu (a to bohužel i doslova! - jo tohle bylo mega creepy). Někdy je to už tak úchylný, že bych měl i opravdovou obavu i samotné tvůrce, zda jsou v pořádku. Trvat to o něco déle, rozpadlo by se to a  neudrželo moji pozornost, ale vyváženo dobře, takže proč ne. Fajn retro záležitost, která rozhodně nerazí nějakou puritánskou vizi. 65% ()

Hyperbolic

Slušně natočená pocta starým hixploiťákům, známé prostředí odlehlé farmy, ale stejně to přinese nový příběh a motivy. Starý pár je pořádně děsivý, scény s aligátorem parádní, napětím se přibližovaly Čelistem. ()

adamix

Pikantný, ale nedochutený pokrm, ktorý tou zrnitou obrazovkou, správaním postáv a ich prízvukmi skutočne vyvoláva pocit, že film sa točil niekedy v sedemdesiatych rokov. Krvi je dostatok, ale obete padajú rýchlo ako kocky domino a na to, akým tempom sa to všetko od začiatku až do polovice stupňuje, je toho sakra málo v tak ambicióznom projekte, ktorý mal byť mierený predovšetkým pre fanúšikov krvi a strachu. Priemerný podpriemer zo série Piatok 13. má väčšiu dravosť a zaujímavejší kill mode ako X so svojimi vraždiacimi dôchodcami. Ja som po dopozeraní nebol až taký nadšený ako väčšina divákov a je to na škodu pretože ma film svojim skromným názvom a jásajúcimi recenziami skutočne nadchol, ale nezasýtil. ()

AlexUnited

Ak bolo zámerom vytvoriť dokonalú ilúziu toho, že horor sa nielen odohrával, ale akoby bol aj natočený v 70.-tych rokoch, tak sa to podarilo na jedničku - kamera, prostredie, oblečenie, celková atmosféra i zvuková stránka (čo sa týka soundtracku, potešila ma najmä prítomnosť výbornej chytľavej skladby od Blue Oyster Cult : Don't Fear The Reaper – a to zrovna v kľúčovom momente kedy sa film zvrtol z budovania napätia do akcie a divák sa dočkal prvej obete). ()

Pitryx odpad!

Špica film. Tři čtvrtě hodiny se nic neděje, nuda jak prase a on si do toho rejža pustí písničku. To snad není pravda. Za tohle šedesát procent ubírám i kdyby byl pak film sebelepší. Jenže nebyl a těch pár triků ve tmě už to nezachránilo. Takže nedávám ani těch dvacet. ()

Nathaniell

Každá hvězda za každý pár koz, co byl vidět. 😘 Jinak žádný zázrak a to, co vypadá jako originální přístup nakonec spadne do něčeho, co jsme viděli ve většině slasherů od osmdesátých let. ()

koty2201

Vôbec nerozumiem týmto nízkym hodnoteniam, ktoré X schytal od divákov. Ja som napríklad príjemne prekvapený a až takto dobrý film som nečakal. Možno decká dúfali, že dostanú klasický slasher s mnohými jump scares. Ale toto je hlavne o nepríjemných pocitoch a ťaživej atmosfére. Nechápem ako toto mohlo stáť len jeden jediný milión dolárov a tvorcovia majú môj obdiv. Neviem na čom ušetrili, ale vôbec to nie je vidieť. Technicky je to mimoriadne hravý počin a aj príbeh má spracovaný na vysokej úrovni. Takže rozpočet využili na maximum a museli sa spoliehať na kreatívne riešenia a nie na to, čo je ľahké. Klobúk dole. Príbeh je pomerne priamy. Mladí ľudia ako amatérsky filmári idú točiť na odľahlú farmu porno. Ale starý manželský pár nevie, čo sa ide diať na ich pozemku a keď to zistia, tak to filmári majú zrátané. V X je mnoho skrytých detailov, odkazov a prepojení medzi postavami, čo len dodáva príbehu a postavám viaceré vrstvy a komplexnosť. Aj keď na prvý pohľad pôsobí tento film dosť jednoducho. Napríklad sa hovorí o podobnosti medzi farmárovou ženou a hlavnou hrdinkou. A tie podobnosti tam naozaj sú. Nehovoriac o tom, že obe ženy hrá tá istá herečka, len dobre zamaskovaná. Jednotlivé dejové a charakterové súvislosti a následné pay-offy sú skvelou odmenou pre pozorného diváka. Potešilo ma, že filmu nechýba ani humor a hlavne taký jemný meta humor, kedy si horor dokáže robiť srandu sám zo seba a z klišé známych zo slasherov. Najviac ma pobavila veta miestneho šerifa (James Gaylyn) na záver. Ale nesmiem zabudnúť na to, že tento film vie byť aj neskutočne nepríjemný a nechutný. Či už ide o vraždy samotné, ktoré sú často kreatívne, veľmi gore a krvavé. Alebo keď si vedľa vás ľahne nahá 75+ žena a obchytkáva vás, aj keď chvíľu predtým zabila pár vašich kamarátov a je od ich krvi. A ako ste to už možno správne odhadli, aj na tie prasačinky dôjde. Aj keď viac ako zadky, sesky a full frontal v tme a z diaľky, neuvidíte. Časť postáv je prevažne charakterovo plochá a ani nemajú nejakú svoju známu backstory. Naopak iné charaktery disponujú sympatickým postupným rozvojom osobnosti a viacvrstvovým charakterom. Ale to tak v slasheroch býva, že na takéto veci nie je veľký priestor. Tu sa v pár prípadoch našiel. Čo som nečakal je zvrat u zvukárky Lorraine (Jenna Ortega) a reakcie jej frajera a kameramana RJa (Owen Campbell). Tvorcovia ich tak nechcene spravili zaujímavejšími postavami ako hlavnú hrdinku Maxine (Mia Goth), ktorá sa chce stať filmovou hviezdou. Áno, je tu načrtnutý jej zlý vzťah s otcom (Simon Prast), tvrdohlavosť a cieľavedomosť. Kompenzuje si to drogami a o 20 rokov starším priateľom Wayneom (Martin Henderson). Ale o dosť lepšie stvárnila Pearl, tú starú creepy ženu majiteľa farmy. Až z nej išli zimomriavky. Brrr :D Howard (Stephen Ure), farmár, tiež dobre dopĺňal jeho pomätenú a nadržanú starú ženu, ktorá chcela znova mladou byť (bleh). Čakal som, že nám zaspievajú obe hlavné filmové hviezdy, keďže Kid Cudi sa tým živí, ale jeho Jackson iba hral na gitare. Brittany Snow svoju acapella kariéru z Pitch Perfect využila aspoň na pár sekúnd. Naozaj pekne spieva. Teda mal som na mysli  to fiktívne porno; v ňom sú hlavnými hviezdami. Technicky je film perfektný. Zábery to má dychberúce, kreatívne a nepríjemne. Či už sú použité letecké zábery, širokouhlý objektív, pohľady zdola (o ktorých je tu aj jeden meta vtip), delená obrazovka na zdôraznenie podobnosti medzi Pearl a Maxine a amatérskym štábom. Ďalej je tu skvelo využité osvetlenie a farby. Hlavne keď krv ostrieka svetlá a preto svietia na červeno a vražedná stará pani vyzerá ešte viac hrôzostrašne. Režisér Ti West a David Kashevaroff… to ako oni postrihali film je čistá fantázia (kto ocení moje meme, získava zlatého bludišťáka). Takýto strih som ešte nikde nevidel a veľmi dobre podtrhuje tie nepríjemné momenty. Síce sa epileptici nepotešia, ale ja som nadšený. Kostýmy a masky sú perfektné a fakt nejde poznať 30 ročnú slečnu pod maskou tej 75+ starej pani a aj pán farmár má dobrú masku. Oblečenie, autá, rekvizity a aj hudba sú klasické sedemdesiatky a retro štýl vystihli filmári na jednotku. Zároveň je hudba tiež veľmi nepríjemná a naozaj dopĺňa skvelým spôsobom atmosféru celého deja. Zasadenie deja nie je žiadnu novinkou ani v žánri hororu, ale využité je rozhodne na 100%.  Takže tento horor rozhodne odporúčam všetkým milovníkom podobných vyvražďovačiek. Teší ma, že nejde o žiadne lacné triky a ľakačky. To dnešným strašidelným filmom chýba. Už teraz sa neviem dočkať prequelu Pearl a až si tento rok v kine pozriem pokračovanie v podobe filmu MaXXXine. () (méně) (více)

gein

Za mě teda bomba a skvělá pocta takovým filmům jako Texas Chainsaw Massacre, starci byli řádně nechutný a atmosféra skvělá. Aligator dá pak vzpomenout takovým peckam jako Eaten Alive, ani úvod mi nepřišel špatný, bavil mě, ale jak nastoupil dědek s babkou, tak začala zábava. Má to skvělý Gore a celkově to bylo skvělý, další prosím. ()

DonBraso

Za hixploitation nářez určitě se tento film dá považovat. Jde přesně tam, kde ho čekáte. Opět u nějakých křupanů, tentokrát dědek s bábou s parádně odvedenou práci maskéra. Vlastně si říkáte možná, že tohle zase bude nějaký Pach krve či pro někoho i třeba Calvaire. Ti West co natočil Cabin Fever 2 zasadil opět chatu k jezeru a show může začít. Je pravda, že film hraje dvě roviny, který postupně buduje napětí, ale prostě se mu moc nedaří. Celou dobu nechce rozkrýt karty, ale divák už to stejně tuší. V tom je bohužel trochu to špatné, které dokáže i leckterého matadora lačnící po krvi unavit natolik, že to i vzdá. Vlastně hodinka jste spíše v tom, kolikrát zasadí péro jednoho šohaje do pochvy. Nejhorší je, že film má moc času, ale z postav víte stejně lautr hovno. To je prostě problém při psaní a tady se to zadrhává k druhé půlce, kde už začíná gore festival. Doopravdy ty důchodci jsou přímo boží. West s nima dokáže dělat divy a jsou přesně protipólem všem těm hororů, kde se neskutečně moc běhá. Sice i zde je jedna logická blbost v závěru, která přímo bije do očí se zbraní, tak vlastně i to málo dostává  trochu spád. Sice tomu občas chybí nějaký wau efekt. Možná tak jezero a jeden krokodýl?Kdo ví. Nevím jestli Ti West sázel na to retro co to šlo nebo hodil ručník do ringu, že to konečně natočím jak to mám nejradši. Co se určitě povedlo na výbornou je hudba.To film doopravdy zvedá hodně.Herecky to nezklame a Jenna Ortega mám po Vřískotu asi nejspíš už zaškatulkovanou. Nevím jestli zde na CSFD je už vlastně vyzrazeno možné pokračování s hlavní star nebo ne. Trochu se bojím, že zrovna tenhle film vůbec nějaký pokračování nepotřebuje, protože už zde všechno podle mě vytasil co mohl. I ten rajcovní sex v mature podání pro labužníky :) Za určtité inovace ke starým lidem.70% ()

HanzoBureshi

Ti West je borec a dokáže nahnat strach, který tu má spoustu podob. Nejvíce na tom oceňuji, jak to vizuálně vypadá, protože ten starší barevný filtr a ta atmosféra ze 70. let, to se mi sakra doost líbilo. První třetina filmu tutově připomíná původní Texaský masakr motorovou pilou a atmosféra se postupně dostávala pod kůži. No a poté to začalo být úchylné, brutální, strašidelné a nechutné. Všechny postavy mi kompletně sedly. Hlavně Jenna Ortega, protože ten její scream byl ten nejlepší, který jsem v životě viděl a slyšel. Těchto 5 sekund by si určitě zasloužilo ocenění. Celá lokalita byla skvělá, celá farma, koupaliště s domácím mazlíčkem, dva strašidelní důchodci, kteří byly super namaskovaní, protože Mia Goth byla opravdu k nepoznání. Jakmile zalezlo slunce, tak jsem prostě nedýchal a nemohl jsem se odtrhnou od obrazovky. A když do toho hrál ten creepy hudební soundtrack, tak to prostě vznikalo takové napětí, které jsem u jiného hororu necítil. Je to Výborná práce. Musím říct, že se pro mě jedná o velké překvapení a vidím to na nějaký větší nadprůměr a to je u hororů docela dobré znamení. Je to jeden z mála hororů, který z hlavy jen tak nevyženu. A teď čekat na prequel. Mé hodnocení: 9/10 ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení