Zlato

Dva cizinci putují australskou pouští. Virgil (Zac Efron) jede za prací, která mu údajně změní život, a má ho tam přivézt ne zrovna sympatický řidič Keith (Anthony Hayes). Během cesty se jim přehřeje motor auta, a tak musí zastavit uprostřed vyprahlé divočiny. Když Keith automobil opravuje, zaujme Virgila zlatý odlesk u jeho nohou. Začnou kopat a objeví ten největší balvan zlata, jaký kdy kdo nalezl. Prvotní nadšení se promění v bezmoc, když zjistí, že vytáhnout ze země tak velkou hroudu zlata je nad jejich síly. Domluví se na tom, že zlatý balvan bude hlídat Virgil, zatímco Keith odjede do nejbližšího města a zajistí potřebné vybavení. Jenže jsou uprostřed naprosté pustiny a tak je nejbližší město dva dny cesty tam a dva dny cesty zpět. Virgil tak musí zůstat čtyři dny sám uprostřed pouště. K dispozici má nevelkou zásobu vody, trochu jídla a plachtu, která jej má ochránit před žhnoucím sluncem. A pak se všechno zkomplikuje. Nejdřív se Keith o něco zpozdí. Zprvu jen o den, pak o další a další. Virgil pomalu začíná propadat zoufalství. Široko daleko není žádná pomoc, jen písek, kamení a pár pokroucených stromů a keřů. Společnost mu dělají pouze divocí psi, kteří se k němu nepřiblíží, dokud má zapálený oheň. Ale dřevo mu dochází, stejně tak jídlo a po tom, co se přežene písečná bouře, přijde Virgil i o poslední kapku vody. V tu chvíli se začnou dít podivné věci. Je s ním opravdu v poušti někdo další, kdo ho chce o zlato připravit, anebo jsou to jen pouhé přeludy? Tak jako tak, nezbývá mu než čekat a doufat, že se pro něj Keith opravdu brzy vrátí. (CinemArt)

pornogrind

Štěstěna je věc vrtkavá a v tomhle filmu se to potvrdí hned několikrát. Poprvé když se posere auto a Virgil(Zac Efron) náhodou narazí na hroudu zlata. A jelikož je to hrouda opravdu veliká musí o ní říct i svýmu nesympatickýmu parťákovi Keithovi(Anthony Hayes). Jelikož hroudu zlata nemají jak odtáhnout rozhodnou se pro plán. Což znamená, že jeden z nich bude v nelítostných podmínkách(několik dní) vyprahlé pouště střežit zlato a druhej pojede pro bagr kterým to zlato následně vytáhnou. Virgil zůstává u zlata Keith jede pro bagr. Z hlídání zlata se stane nemilosrdnej a nekompromisní survival proti kterýmu jsou tyhle letní dny procházkou růžovým sadem. Byl jsem vyprahlej jenom při sledování filmu. Natož to prožít. Efrona nemusím ale tady zahrál skvěle. Sice mi bylo jasný, že Virgil dopadne tak jak dopadne, protože Keith se zachová tak jak se zachová. Ale nakonec se dá říct, že vše dobře dopadlo. Tohle zlato je u mě čtyřhvězdičkový. ()

Sobis87

Efron se v téhle one-man show hodně snaží, půlku filmu vypadá jako karbanátek (make-up fakt dobrej), jenže film sám o sobě toho vlastně nemá moc co nabídnout... celkově ale neurazí a závěr ujde. ()

silentname

"Gold" by som asi najjednoduchšie mohol ohodnotiť, že tu máme niečo ako bola druhá polovica "Jungle" len tentokrát sa presunieme z všadeprítomnej džungle do nekonečnej a horúcej púšte. A namiesto Daniela Radcliffa sa na absolútne dno dostane Zac Efron. A ten si tu odohráva svoju veľkú one-man show, ktorá je skutočne celkom ťažká survival dráma. Make up je super, jeho herecký výkon stojí za to vidieť a celková atmosféra a tá beznádej, ktorá sa k nemu bude postupne plížiť je silná. A je treba uznať, že film s tým konceptom rozhodne vie pracovať. A ako celá tá situácia bude ťaživejšia a ťaživejšia. A v podstate sa to už zmení len na čakanie na smrť. Sú dokopy len 2 elementy, ktoré by som na filme výraznejšie skritizoval. Prvý, viac by som využil možnosti všetkých halucinácií a fatamorgán, ktoré mohol Vigil vidieť a prežívať. Ten element tu je, ale skôr by som to nechal zapracovať viac v štýle, keby to bolo klamlivé aj pre nás ako divákov, alebo keby sme to mali ako "Gerald´s Game" kde mozog sám sebe dával informácie cez vizuály. A hoci tu tento element je, mohol byť zapracovaný kvalitnejšie. Druhý problém je, že viac-menej už podľa popisu a podľa toho čo sa vo filme dialo som si uvedomoval, k čomu na konci vlastne dospejeme. A úprimne, pre mňa to prekvapivé nebolo. Nechcem ísť do spoilerov, no povedzme si, že samému by mi asi napadlo rovnaké riešenie celého problému. Riešenie, ktoré sme mohli vidieť aj v úvode filmu "The Dark Knight". Takže z toho všetkého to podľa mňa budete cítiť tiež. No musím filmu uznať, že som skutočne mal pocit, že som tú situáciu s Vigilom celú dobu prežíval. A malo to svoje silné momentky. Myslím si, že toto je film, ktorý stojí za to si pozrieť. Nemyslím si, že budete sklamaní. Hodnotenie: B+ ()

SeBig odpad!

Dopíči ja myslel, že v roce 2022 už nebude někdo tak debilní, aby použil ty rádoby filtry z roku 2009, který posrali několik scifi filmů.. Terminator salvation a ta jebka s Banderasem už nevím jak se tomu nadávalo. Bleju z těhlech filtrů a nejsem pak schopen vnímat nějaký děj a beztak to byla nuda. ()

Arsenal83

Páčila sa mi počiatočná zápletka. Po polhodine dobrý pocit odišiel, hoci myšlienka sa mi veľmi páčila. stojí bohatstvo tohto sveta za to obetovať aj život? Len to halucinogénne spracovanie s neurčitým koncom a mnohými nudnými dialógmi mi tak nejak nezarezalo. ()

Chrustyn

Rozpálená australská poušť, hrouda zlata, Zac Efron a hamižnost. Malý film na malém prostoru, který má svou atmosféru, ale jak to u podobných filmů bývá zvykem, brzy mu dojde dech a nemá moc trumfů, které by postupně na diváka vybalil.  Doporučuji vidět s dostatečným množstvím tekutin. ()

Marze

NadBuh Efron na kazde scene a sam skoro cely film. Misty se to podoba artu a postapokalyptickemu zanru,ale vetsinou je film osklivy a beznadejny. ()

Stanislaus

Zlato na jedné straně zaujme syrovým námětem, líbivou audiovizuální stránkou, prací maskérů a v podstatě i hereckým výkonem Zaca Efrona, který se asi jen tak znovu opalovat nebude, zatímco na druhé straně jsem cítil do určité míry nevyužitý potenciál, přičemž celý příběh vyústil takřka podle očekávání. Chválím práci s kamerou, byť se ve filmu často recyklovaly záběry s osamělým stromem a siluetami na horizontu, stejně tak se mi líbil hudební doprovod. Efron si ve Zlatě rozhodně vyzkoušel jinou hereckou polohu, Anthony Hayes (coby i jako režisér a scenárista) mi přišel nevýrazný, zatímco menší role pro Susie Porter zanechala dojem. S(u/y)rovostí se ve filmu nešetřilo, přesto mě - až na závěr - v tomto směru nechal vesměs chladným. Lepší tři hvězdičky! ()

TheEvilTwin

Dobrý, ale ne až tak dobrý, jak jsem čekal. Gold obsahuje vlastně vše, co v rámci žánru můžeme chtít, a to poušť se všemi nástrahami v celé své kráse - dočkáme se hmyzu, hadů, pouštních psů, písečné bouře, halucinací, nedostatku vody i nečekané návštěvy a stejně tak film nabídne i menší twist ke konci (který ale zkušenější divák čeká už od začátku). Problém vidím ale v tom, že na mě film působí malinko nuceně a jako spíš přehlídka všemožných náhodných scén jen a jen ať je na plátně pořád na co koukat, ale jako celek je zkrátka až moc bezduchý. Chybí mi zde vypjatější atmosferické momenty, u kterých bych se zarýval do sedačky a bál se o hlavní postavu nebo nějaký osobnější přístup k divákovi, takhle je to “jen” průměrný desert survival se sice skvělým Efronem, ale žádnou výrazně přidanou hodnotou. ()

HellFire

Hodně skromný film s velmi skromným obsazením, který se odehrává na velmi malém prostoru. Efron se vydá napříč nehostinnou australskou krajinou do místa zvaného Compound, aby našel své štěstí. Odváží ho tam chlápek ve svém džípu a po cestě se z rádia dozvídáme něco málo o světě, v němž se film odehrává. Ekonomická situace je nepříznivá a lidé se obrací sami proti sobě, aby přežili. Než však kluci dosáhnou svého cíle, tak narazí na zlato v zemi. A když po odkopání zjistí, že našli několikatunovou hroudu, kterou nemají šanci odvést, vydává se řidič do nejbližšího několik dnů vzdáleného města, aby přijel s bagrem. Efron je nucen zůstat na místě a strážit svůj poklad (i když tenhle aspekt byl poněkud nelogický vzhledem k tomu, že se místo nálezu nenachází na žádném specificky významném místě, kde by někde zlato našel a také proto, že zlatou hroudu opět zakopali, takže kdyby ji někdo našel, byla by to velká náhoda... mohli ji tam jednoduše nechat a odjet do města spolu... ale zase ruku na srdce, kdybyste našli zlatou hroudu v ceně stovek milionů dolarů, taky byste ji nenechali napospas). Při skromném rozpočtu 6,5 milionů USD si na sebe mohl film vydělat před pandemií už v kinech, za současné situace ale těžce propadl. Snad ho spasí aspoň VOD a streamovací platformy. P.S. Nečtěte obsah k filmu, je až MOC podrobný. ()

Othello

Když to vemem jako bezelstný nezávislý survivor burner od snaživého debutanta, tak mám z toho radost. Spáleniny od slunce, pouhé nekonkrétní zmínky o světě za pouští, písečné bouře a permanentní pocit úplného vyčepání. Jenomže já si tak trochu myslím, že se tady pošilhává po Lighthousu. Tedy neutěšená bezvýchodná situace, halucinace, zvířátka mlsně se olizující po vašich játrech, misantropie na sílu a bývalý teen idol, snažící se rebrandovat (na Pattison stupnici se ale pohybuje aktuálně na úrovni Rovera). A na tomhle přirovnání může celý film v bezpečně ztroskotat. ()

JASON_X

Už podle prvních záběrů vám bude jasné, že v blízkobudoucí Austrálii se dobře nežije. Těch několik málo obyvatel, které ve filmu uvidíte, působí opravdu hodně jetým dojmem. Špinaví, zjizvení, nezdravě vyhlížející ztroskotanci, oblečení do tak odporných hadrů, že vám budou smrdět i z filmového plátna či televizní obrazovky. Jetá je i krajina, evokující mosteckou hnědouhelnou pánev, místy Mars či Měsíc, v lepším případě se jedná o vyprahlou polopoušť. A v téhle bezútěšné pustině se odehraje působivé komorní drama nejprve dvou chlápků a posléze už jen chlápka jednoho. Slunce vám škvaří nejenom kůži, ale i mozek uvnitř hlavy, nemáte moc co pít ani jíst, po krku vám jdou rozličné jedovaté bestie, zdivočelá agresivní psiska, písečné bouře, nebo nevyzpytatelná, krajinou se potulující individua... A navíc se občas chováte jako úplný pitomec a hlavně váš fejs už je po dvou dnech v poušti z neznámého důvodu tak strašlivě zmasakrovaný, že vypadáte jako očitý svědek blízkého jaderného výbuchu. Ale chápu, že se tvůrci snažili děj co nejvíc zdramatizovat. A povedlo se. Mimochodem závěr mě vůbec nepřekvapil, tahle pointa mě napadla už někdy v první třetině. ()

luka4615

Tak tohle vážně hodně bolelo. Na snímku Gold režiséra Anthonyho Hayese totiž vyjma make-upu a občasných světlých hereckých chvilek Zaca Efrona není zajímavé opravdu nic. Naprostá ztráta času. ()

Morholt

Vyprahlá atmosféra je hmatatelná, pomalé opékání je podáno sugestivně a maskéři odvedli dobrou práci. Jen mi připadalo, že by se to všechno úplně v pohodě vměstnalo do třiceti minut. Dívat se hodinu a půl na Efrona, jak slintá do spinavé láhve, bylo občas utrpením. No a sdělením, že lidé jsou chamtiví, objevil Hayes Ameriku. 30% ()

slord

Nie je to síce nejaký zázrak, ale film som si celkom užil, Zac Efron v zaujímavej úlohe ma veľmi bavil a fakt by som nechcel vytrpieť to čo jeho postava. 90 minút utečie rýchlo bez toho, aby to začalo nudiť a to ako skončil tento film ma teda dosť prekvapilo a zároveň aj pobavilo. 7/10 ()

ilemas

Filmy přes filtr mě nebaví sledovat, po objevení zlata jsem správně vytušil, jak se příběh bude dále odvíjet, jen ten definitivní konec jsem nečekal. Celkově mě to přišlo dosti hloupé, proč?, - musel bych spoilerovat. ()

M.i.k.e

Efronova one man show v ucházejícím survivalu na jedno podívání.Depresivní atmosféra je fajn, kamera a masky taky, ale přesto Zlatu chybí něco čím by dokázalo naplno strhnout,protože potenciál tu rozhodně je.Finále překvapivé a nepřekvapivé zároveň, ale je třeba ocenit, že se ho režisér nebál...60% ()

Vyhy

Celkem vydařená one man show, kde se Zac fakt snaží a dokazuje, že umí zahrát i náročnější role, kde se nemůže spoléhat jen na svůj vzhled a postavu. To ale nestačí. Je zde tolik nezodpovězených otázek, hluchých míst a přetažený konec za vlasy. Navzdory tomu, že film má krátkou stopáž, neskutečně se mi to táhlo a díval jsem se na hodinky. Přitom pointa se dá odhadnout už na začátku. ()