Proti ledu

V roce 1909 uvíznou dva průzkumníci z dánské expedice v Grónsku a čeká je boj o přežití v ledové pustině. (Netflix)

MickeyStuma

Rok 1909 a dva průzkumníci osamocení po těžkostech výpravy někde v útrobách Grónska. Další dobrodružný boj o přežití na ledu a mrazu dle skutečné události sepsané polárníkem, mající s událostí co do činění, Ejnarem Mikkelsem do knihy 'Two agains the ice', dle které byl zpracován scénář. Svým způsobem je to film o uvízlé arktické výpravě jako každý jiný. Mnohým divákům to určitě připomene o čtyři roky starší první sérii seriálu 'Teror' (2018). Příběh o přežití a odvaze tentokrát Mikkelsena a Iverena v uvedených mrazivých podmínkách někde mezi Grónskem a Islandem si vyžadovalo pevné herectví, neb se samozřejmě opět točilo před zeleným plátnem, a dá se říci, že to Nikolaj Coster-Waldau a Joe Cole své role zvládli na výbornou. Vnímavý divák ty podmínky dokáže během sledování filmu pocítit také a tím následky na psychice. Pro někoho to může přijít značně patetické, ale zase to má blíž k realitě, než vymýšlet lecjaké hrůzostrašné etudy. A obrazotvorné zpracování vzniklých halucinací se dá lépe vklouznout do duševního stavu onoho jedince. Ono se vůbec nijak zvlášť netlačilo na pilu, co se týče dramatizace a napětí. Atmosféra je prostě taková jaká je a tím to končí. Ale je fakt, že po dějové stránce není o co stát. Za celou filmovou stopáž se toho moc nastane, takže je dějový vývoj pomalejší. Taky proč kvůli napětí a akci vymýšlet něco, co se nestalo, když je to dle skutečné události. K rozvinutí budování vzájemného vztahu obou ledových trosečníků a snahy něco udělat je spíše na seriál, který na něco takového má časový prostor. Scénář tedy může připadat poněkud chudý, ale je to jen na vlastním posouzení dle svých znalostí, jak to tam skutečně mohlo vypadat. No, asi by nezbývalo nic jiného než si přímo přečíst onu knižní předlohu. ()

Olík

Když už chci počůrat  sněhuláka, tak si nejprve ověřím, že jsem před tím požil dostatečné množství tekutin. Takový příběh, takové lokace, takový Jaime Lannister…..takový průměr. A jaký to mohl být krásně nelítostný survivor….a že by si ho podobný námět zasloužil.….ale to by se musel někdo trochu plácnout přes kapsu. Netflix sterilita….psi nemají co žrát, herci co hrát. Není z toho vůbec nic cítit, nebuduje se žádné drama….jako kdyby průzkumníci byli na lyžařském výcviku…sice to bylo dál a horší cesta, ale i to uhlí se nakonec do kotelny dostalo. Jak říkám, za mne to chtělo mnohem víc….takhle z toho zbyl pouze roztátý rampouch. ()

brumbrum

Vyborne spracovanie, desiva atmosfera severu, perfektne zahrane: mam sa divit, ze to tuna ma take cajove recenzie? Ano, divim sa 😁.. a to som tu uz daky ten rok a privykol som na opacne hodnotenia, podla ktorych sa daju vyberat filmy. 5*, super! ()

Daiker

Ledové komorní drama kde se jedí psi...... Výprava a kamera Grónska je úžasná, zbytek už ne...... Nedovedu si to představit takhle cestovat v ledové pustině a ačkoliv je příběh pro mě neskutečný, film mě nudil ()

Kingjiri

Podle popisku a traileru jsem očekával zajímavej survival evropský produkce, ale nakonec jsem dostal spíš životopisnej biják. Toho napětí bylo zkrátka hrozně málo. Možná i kvůli tomu, jak rychle se skákalo v čase dopředu v rámci několikaset denní výpravy. Ve výsledku biják neobsahoval ani jednu zapamatování hodnou scénu (většina akčních a napínavejch scén skončí dřív než pořádně začne) a finále bylo víc nudný než gradující (viz zaláskovaný halucinační scény). Fajn hudba, casting a místama i atmosféra bohužel nedokážou zvrátit dojem, že jde o při nejlepšim průměrnej film, na kterej si druhej den po projekci vzpomene jenom málokdo, dvě silnější hvězdy. ()

Likan7

Teda ale s odřenými uši. Ono totiž když se tam zase toho tolik neděje, tak musíte mít ty zbylé aspekty. Kameru, hudbu, herce... Coster-Waldau není špatný, ale on toho ani tolik co hrát. Ke konci se sice rozjede trochu psychologie a tudíž se otevírá trochu prostor pro herectví, ale ani v jeden moment nemohu říct, že by mě to nějak významněji strhlo. Ale teda, pokud je to fakt pravda, tak nenapsat ten lísteček na konci, je kandidát na Darwinovu cenu 20. století. ()

E lan

Skutečná událost a tak je to vlastně poučný film. Jinak ale dost slabá dobrodružná podívaná s minimem emocí i akce. Herecké obsazení je ale kvalitní. ()

Kritik.

Možno to nie je kinematografický masterpiece, možno ani technicky dokonalé. Ale mojej duši to sadlo ako...veď to poznáte :) Riť na šerbel, krtkovi lopatka, Lolekovi Bolek, správna šálka kávy. A o tom umenie je. Má zasiahnuť, poslúžiť. ()

Demonic189

Po zahliadnutí traileru som sa naozaj tešil na mrazivú výpravu plnú napätia, avšak čo sme dostali? Klasicke NETFLIXOVSKÉ sklamanie a maximálne priemernú vec. Prvá polovica ešte ušla, ale v tej druhej sa už časovo skáče hore dole, prichádza paranoia nášho kapitána a celé to akosi vyšumí do stratena. ()

rublik05

Tradiční, tuctový, ničím výjimečný severský survival, který nejvíce sází na chladné prostředí, autentičnost a také na vcelku solidní herce. Atmosféra se povedla, je pořádně chladná a drsná, kostýmy i efekty rovněž ujdou, naproti tomu například napětí je téměř nulové, zajímavých momentů je poskrovnu, tempo je šíleně uspávací. Po celou dobu se víceméně jen sází na jistotu, žádný z výše zmíněných aspektů není využitý naplno, což je vzhledem k zemi původu velké zklamání, neboť seveřani tento žánr umí a jejich prostředí si o to přímo říká. 5/10. ()

RAFT

Další skvělý Dánský film proti ledu.O dvou průzkumnících z dánské expedice .A co víc čeká je boj o přežití.Oba si sáhnou na samotné dno.Herecké obsazení spolu s hercem Nikolaj Coster-Waldau dobré.Skvělá ledová pustina,výprava. Za mě 70% ()

ANTYCHRYST

Nudný až na půdu.. Absolutně o ničem.. Není nic co bych mohl zmínit že mě bavilo.. Akce žádná.. Žádný zvrat.. Nic 20% jako dobrodružné drama?? :):) tak to ani omylem spíše uspavac hadů :) ()

Homerking

Skutečný příběh expedice z roku 1909  kterou podnikl dánský průzkumník  a cestovatel Ejnar Mikkelsen, o této cestě vyprávěl ve svých memoárech s názvem Dva proti ledu, které poprvé vyšly v roce 1955. Nejedná se o žádnou nadprůměrnou filmařinu ale pokud máte rádi filmy o přežití a survival tématiku tak vás tento mrazivý film učitě zaujme. ()

papadoce

Skutočný príbeh o výprave jedného magora a jedného naivku skrz Grónsko. Nepútavo a nedramaticky natočený príbeh v ktorom sa takmer nič neudialo a keď sa aj udialo, tak to bolo natočené s takou absenciou energie a dramatickosti až to bolelo. Navyše možno som príliš náročný divák, ale myslím si, že keď dvaja chlapi putujú krajinou cez osemsto dní, tak by im mali rásť vlasy, brady a fúzy jak mamutia srsť. Títo ich mali navždy rovnaké a krásne upravené. Keď si predstavím ako vyzerám ja po troch týždňoch, tak neviem. Neskôr sa nám režisér snažil prerušiť nekončiacu nudu zábermi z civilizácie z akýchsi rokovaní, ale teda dej to nenasýtilo. Bola tu ešte šanca, že uvidíme aspoň krásne zábery prírody, no to sa scvrklo na jedného ľadového medveďa a jedného veľmi vzdialeného tuleňa. A tak najväjčšou zábavou ostali len pokusy vysloviť správne mená oboch hrdinov rýchlo za sebou. Neprišiel som na to, čo presne chceli tvorcovia týmto dielkom povedať. Asi iba to, že Grónsko patrí Dánsku. Nezapadá mi to absolútne do produkcie streamovacích služieb. Videl by som to skôr tak na RTVS 2 v piatok večer. Proste nemastný neslaný tv film. ()

Seal269

Zhruba do dvou třetin filmu to celkem odsýpá a je přítomné i nějaké to napětí. Ale ta část jak uvíznou v chatce by chtěla brutálně pokrátit. Celkově zajímavý příběh, o kterém jsem nevěděl, ale zpracováním to nepřekročí průměr. ()