Reklama

Reklama

Clark: Hvězdný zločinec

(seriál)
  • Švédsko Clark
Trailer 2
Akční / Krimi / Drama
Švédsko, 2022, 6 h 6 min (Minutáž: 55–70 min)

Režie:

Jonas Åkerlund

Hrají:

Bill Skarsgård, Alicia Agneson, Vilhelm Blomgren, Hanna Björn, Peter Viitanen, Lukas Wetterberg, Agnes Lindström Bolmgren, Isabelle Grill, (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Neuvěřitelný příběh Clarka Olofssona – nejznámějšího švédského gangstera, jehož nechvalně proslulé zločiny daly vzniknout pojmu „Stockholmský syndrom“. (Netflix)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (23)

Hapretor 

všechny recenze uživatele

Místy jsem se bál, že z toho dostanu epileptický záchvat ... vydržel jsem dva díly ... pak už mi začal fakt lízt na nervy, protože byl blbej, blbej jak poleno ... byl jen mladej a měl štěstí na holky, ženský a ... a hlavně měl štestí že ho hned neodpráskli ... tehdy byla fakt jiná doba ... a fakt se s nim hodně srali ... vůbec mi to nepřišlo jako podle skutečného příběhu nějakého zmrda ... a asi to mělo být vtipné ... pro mě, bohužel, nebylo ... ()

zsn 

všechny recenze uživatele

A já, že teda mrknu na jeden díl, jak si vede Bill, protože tuhle kauzu nemusím... No čumím na to celý den a jsem totálně odvařená ze Skarsgårda. Tenhle klan má fakt talent. Každý z rodiny se hodí na jiný typ hereckých postav. Naprostá švédská bomba od samého začátku, ale co jsem pochybovala - severská tvorba je vždy excelentní. ()

Reklama

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

Clark Oloffson byl (vlastně nejspíš stále je) sebestředný kretén a zmetek, který vykrádal banky a neštítil se pro svůj prospěch zneužít cokoliv a kohokoliv.Rozhodně se mu ovšem nedá upřít to, že měl charisma a určité kouzlo osobnosti, protože jinak bychom neznali termín Stockholmský syndrom.Série inspirovaná jeho životem, podle jeho vlastních pamětí - což znamená,že ne všechno je úplně pravda - je hlavně v první polovině velmi zábavná a solidně ujetá záležitost.Pomáhá tomu nejen zběsilý střih a skvělý soundtrack,ale hlavně vynikající Skarsgard, který si roli užívá na maximum.Pak ale přijde polovina druhá a tam už to není taková sláva. Hodně věcí se začne opakovat a z charismatického zloducha se stává čím dál nesnesitelnější idiot.Seriál pak doslova doklopýtá k finále, které je z celé série nejslabší a upřímně jsem byl rád, že je konec, protože další epizoda už by nejspíš byla utrpení.A je to škoda, protože první polovina může s klidem atakovat nejvyšší hodnocení a mohlo jít o jeden z nejlepších seriálů letoška. Takhle je to "jen" zábavný nadprůměr,což sice není zrovna málo,ale potenciál byl vyšší...75% ()

ER 

všechny recenze uživatele

Velmi zábavným, až klipovitým způsobem podaný příběh, který se zakládá na pravdě, jen to, jak se co stalo je někdy lež. Co taky čekat od sebestředného a narcisního člověka, který napíše autobiografii. Nakonec to i několikrát zazní, když si Clark vynucuje po spisovatelce, která o něm píše knihu, aby poslouchala jen jeho verzi, ne od jiných. A právě ta část, která nemusí pravdě odpovídat je příležitost pro tvůrce, být kreativně "plodnými" jako sám Clark (mimochodem zplodil 4 děti). Některé scény jsou tak až parodické a humor je všudypřítomný, tudíž nechápu, proč toto žánrové zařazení chybí. Dramatická linka je tu o poznání menší a je hlavně o výchově v dětství a jeho otci, který měl svůj vliv na Clarka-gangstera. A otec byl pěkný parchant, nakonec matka Clarka se musela léčit na psychiatrické klinice. Provázání těchto skutečností s dějem zvládli tvůrci na jedničku a kdyby trochu ubrali z té přepálenosti některých scén, které pak v závěrečných 2 epizodách byly jak přes kopirák, tak mohlo jít hodnocení na plný počet. ()

klukluka 

všechny recenze uživatele

Zločinecká dráha je jedním ze způsobů, jak se stát legendou. V minulosti nejčastěji díky ústnímu podání, později se jim začal věnovat tisk a dnes z nich žijí a tyjí všechna existující masmédia, přičemž Netflix se na tuhle oblast vysloveně specializuje. Nikdo mi nevymluví, že všichni ti heroizovaní darebáci neinspirují mladé lidi k páchání zločinu. Protože příkladně Clarkův život á la tenhle seroš je určitě milionkrát zajímavější, než to, čím jsou lidé obecně zpravidla obklopení. Takže tu máte kritika tohohle žánru, kterej je ale současně coby divák jeho milovníkem (jasně, tluče se to, ale co už…). Ten paradox je o to horší, že se mi Hvězdný zločinec líbil víc, dokud byl Clark hvězdný zločinec. Jak postupně slábl jeho svit a sex appeal, tak sláblo i moje nadšení (a myslím, že i snaha tvůrců- kam se například vytratily animace a žánrové vložky?). Na 4 pecky to ale ještě pořád spolehlivě vydá. ()

Galerie (113)

Zajímavosti (1)

  • V seriálu je uvedeno, že pojem „Stockholmský syndrom“ vznikl podle Clarka Olofssona (Bill Skarsgård). Ve skutečnosti „Stockholmský syndrom“ vychází z případu přepadení banky v centru švédské metropole z 23. srpna 1973. Do pobočky Kreditbanky na náměstí Norrmalmstorg vtrhl dvaatřicetiletý Jan-Erik Olsson a zajal čtyři zaměstnance. Jedna z rukojmích, třiadvacetiletá Kristin Enmarková, si během šesti dnů v zajetí utvořila s jedním z kriminálníků silné pouto. Později uvedla: „Hledat v takové situaci vzájemné porozumění není zas až tak divné, je to strategie přežití. Několikrát jsme se sešli. Poznala jsem jeho rodinu a on moji.“ (cmenda)

Reklama

Reklama