Mayday

• USA Plane (více)

Pilot Brodie Torrance je během bouře nucen přistát se svým letadlem na válkou zničeném ostrově na Filipínách. Brodie musí dostat cestující do bezpečí a vyřešit riskantní situaci, protože ho pronásledují nebezpeční povstalci. (HBO Max)

oveckaoa

Nenáročný akčňák jako ze starých časů nic více nic méně na druhou strnu účel to splňuje dostatečně. Letadlo letí do Singapuru po cestě ho zasáhne blesk (nic o vyhnutí tam není sami tak říkají, že jich zasáhl blesk) a přistane kdesi ve Filipínách na ostrově ovládaném povstalci (zhruba 20 lidí na více nebyly peníze). Armáda tam pro ně nechce  tak tam stát domluví  4 žoldáky a ti všichni společně s Butlerem a jedním černochem je vystřílí. Jinak v češtině to vyšlo pod názvem Mayday.  60 procent ()

JohnSmith

Slušný akční thriller, který má spád. Akce je tu sice jen jedna velká na konci, ale film si drží slušné tempo po celou dobu. Problém je v hercích, kteří jsou krom Butlera hrozní a ani jemu nebyla role šitá moc na tělo. Rozhodně ho mám radši, když je větší drsňák. ()

KASUGI

Zábavná jednohubka se stále charizmatickým Butlerem. Klidně bych dal ději na ostrově ještě nějakou tu půlhodinku navíc. Mám rád tenhle typ filmů s tímhle typem záporáků. Raději kouknu na stopadesátou verzi tohoto, než na patnáctou Marvelovku. Spokojenost. ()

Hollohlaway

Trochu přitažené za vlasy, ale ne víc, než je v rámci žánru zvykem. Akce není špatná, Gerard Butler je pořád celkem charismatický vůdčí typ, takže role kapitána mu sedí a rozhodně to jako oddechovka svojí práci bezpečně udělá. ()

herr_carter

Žérar Batler je pro mě takový sportovnější Lájem Nýsn - typově se jedná o podobné tváře, které vždy ve svých rolí nasraných pracovníků ochranky/bývalých vojáků/nasraných otců působí přirozeně i přes jejich vzrůstající věk (především u druhého jmenovaného). Tohle je překvapivě dobrá akční záležitost, téma převratu nebo bezvládí v odlehlých koutech země mě vždycky bavila......................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

sedm.1

The Plane je především díky své druhé polovině opravdu záživnou akční jízdou, které lze vytknout snad jen pár nelogičností, co se funkčnosti letadla a jeho možností týče, na druhou stranu se ale opět v tomto ohledu nabízí jen otázka, který divák se v tom má vlastně potřebu vrtat, a odpovědí je že jen ten, který stejně rozcupuje i zbytek filmu bez ohledu na nějaké nesrovnalosti ve fyzikálních zákonech. Takže stačí jen trocha tolerantnosti a prvotřídní zábava je světě. Zápletka pak tedy též není sice úplně dvakrát nejoriginálnější a rozhodně se nemůže pochlubit ani svou nepředvídatelností, to už ovšem nehodlám řešit vůbec, jelikož v takovémto typu filmu vyhledávám zcela jiné atributy a ty nabízí The Plane měrou více než vrchovatou. Takže tu máme skutečně skvělý spád, kdy se neustále něco děje a jak jsem již zmiňoval, závěr je vygradovaný do takových otáček, že nechápu, kdo by se u něj nebavil, stejně tak akce je skvěle zpracovaná a navíc opět v závěru je i až nečekaně krvavá, no a ani s postavami na tom není tato podívaná vůbec špatně, i když i ony jsou poměrně tuctové, ale fakt nenudí a navíc to bohatě vynahrazuje i výrazný casting, samozřejmě na čele s charismatickým drsňákem Gerardem Butlerem, který tu ale tentokrát není až za takového řezníka, jeho postava tu má totiž spíš civilnější charakter, ale nic to nemění na tom, že filmu dominuje, nicméně fajn jsou i ostatní herci, takže i po této stránce to prostě šlape. Funguje i atmosféra, napětí, takže závěrem mohu jen konstatovat, The Plane je skvělá akční podívaná, která určitě stojí za pozornost. ()

iXtr3m3

Možno len slabšie, ale predsa štyri hviezdy. Takýchto jednoduchých a priamočiarych filmov sa už moc netočí a vo väčšine z nich nájdeme Gerarda Butlera :) Ale pozor, jednoduché, neznamená odfláknuté. Film jednoducho vie, že je béčko a tak sa ako béčko tvári, neserie sa s ničím, máme tu aj pekné úmrtia, je to akčné, je to napínavé, máme tu hrdinov, antihrdinov, bezškrupulóznych záporákov a k tomu fajn komando a týpka, ktorý to celé riadi, aby to dobre dopadlo a ono to fakt ubehne úplne bez problémov a človek si povzdychne, aká to bývala kedysi v rokoch deväťdesiatych fajn zábava, kedy ešte každý debil z FB a TikToku nehľadal v akčňáku či sci-fi oscarovú drámu a v oscarovej dráme nehľadal nabúchaný audiovizuálny orgazmus, pretože nebolo toľko hnidopichov ako dnes. A ja som rád, je to presne ten typ filmu, pri ktorom človek dostane chuť pozrieť si s hlavným hercom aj ďalšie snímky, od Butlera mám trvalku a to sériu Útoku na Biely Dom a k tomu napr. Hunter Killer, Geostorm, Ctihodný občan atď. Sú to scenáristicky nenáročné snímky, teda s výnimkou Ctihodného občana, ale inak sú skvelé výpravou, akciou, drsným spracovaním, jednoducho pre chlapa, ktorý nehľadá niečo tam, kde to nemá byť. ()

DavidS.

Kapitán, co v  okamžiku bouřky a selhání systémů nesedí v kokpitu za kniplem, ale obchází cestující, aby mu následná turbulence pocuchala účes, je i na akční béčko nebetyčná hloupost (a není jediná), ale Butler své stádečko pasažérů před bojůvkou z džungle chrání poměrně sveřepě, krvavě a staromilsky, takže není ani čas zjišťovat, kdo ze 14 pasažérů je gay nebo bezpohlavní anděl, což je osvěžující... ()

borec999

Ľahko stráviteľný akčný triler, ktorý balansuje presne medzi áčkom a béčkom. Gerard Butler je v podobných úlohách už rokmi preverený a i v tejto film v pohode utiahne. Do deju som išiel úplne naslepo, a tak ma vedel udržať v pozornosti celý čas, akcie mohlo byť viac, ale tú čo som dostal, je sfilmovaná okej a osobne na mňa silno pôsobil aj katastrofický nádych úvodnej polhodinky, keďže nie som veľký fanúšik lietania a pri každom záchveve lietadla sa mi hneď v hlave vyroja podobné scény ako som videl v tomto filme. Vlažné tržby z kín ma vôbec neprekvapujú, keďže o podobné čistokrvné, akčné žánrovky diváci v sálach už pár rokov nanešťastie nejavia záujem (pokiaľ teda nejde o novú časť Johna Wicka alebo MI). A všeobecne rozhodnutie investovať do filmu miesto rutinných 20 mega 40 a poslať ho do kín Lionsgate podľa mňa príliš nevyšlo, takýto typ filmu sa mi javí v dnešnej dobe oveľa vhodnejší na stream (VOD). Nech je však ako chce, osobne som spokojný, pretože som presne vedel do čoho idem a to som aj dostal. Väčšina divákov to odbyje povinnými 3*, ja ako cieľovka podobných filmov, 1* ešte pridám. 70% ()

Wally

Krásná žánrovka, která se mi trefila do nálady. Po Geostormu jsem již nevěřil, že se Gérard ještě vrátí s něčím , co by nebylo k smíchu... Mýlil jsem se, bylo to fajn 👍 ()

666Carnage

Příjemná akční jednohubka na nedělní odpoledne. Jakmile letadlo havaruje, tak film nastaví nějaké tempo a to si drží až do konce. Butler hraje fajn. Akce slušná, zápletka jak z devadesátek. 75% ()

Elerrina

Spíš céčko než béčko, čemuž odpovídají ty tři použité lokace (trenažér kokpitu letadla, okraj džungle a rozbitý filipínský slum) i rozlítaná ruční kamera, soustavně se snažící zabírat již notně strejdovitého a umolousaného Gerarda Butlera co nejvíc zblízka, ačkoliv jeho vyžilému obličeji by prospěl spíš půlkilomerový odstup. S vyjímkou výživné finální přestřelky, kterou ovšem jistí přivolaný tým chladnokrevných profíků, ale působí všechna ta akce tak nějak předvídatelně a sem tam i nechtěně směšně, ačkoliv (mě dosud neznámý) Mike Colter zachraňuje co se dá a kečupem se nešetřilo. 50% ()

Adramelech

„Připravte se na náraz. My se zřítíme. Dole vám řeknu další instrukce.“ Taková slova bych od letušky nikdy slyšet nechtěl, ale je to asi nejzdařilejší hláška v tomto filmu. Veskrze ucházející akční béčko, rozhodně se dá vidět. ()

aquiver

Balancuje to přesně na hraně osmdesátek i béčka, což jsou věci, které nemám rád, ovšem výsledek je vlastně příznivý - povedený jednoduchý přímočarý thriller. 70 % ()

mclenin

FIlm, ktorý sa bude o nejaký rok - dva vysielať ako megakino markíza a potom každý druhý mesiac na dajto, z čoho je zrejmé, že ide o vyslovene televízne akčné béčko, ktoré zaujme predovšetkým scénami v lietadle, po ktorom je napokon pomenovaný aj samotný film. Hoci popis filmu uvádza, že prežitie pristátia je len začiatok, čím sa snaží navnadiť na napínavú rukojemnícku drámu, film v scénách po pristátí tak trochu paradoxne stráca na napätí, dynamike a prechádza skôr do akčnej polohy, ktorá postráda logiku a ženie sa veľmi rýchlo ku koncu, ktorý pôsobí značne skratkovite a unáhlene. Prepísať scény na ostrove s dôrazom na thriller / drámu, ubrať akcie, o niečo dlhšiu stopáž a mohlo ísť o skutočne podarenú 4* Butlerovku, takto ide o ľahký televízny priemer na jedno nedeľné popoludnie. ()

b.dragonfly

Hodně, hodně přitažený film za vlasy, až mi některé scény přišly směšné. Butler je druhý Rambo, dokáže nouzově přistát s letadlem v divočině, potom ho zase nastartovat a odletět a mezitím zachránit celou posádku před zlými nepřáteli. Božínku. Béčkové **. ()

mira007

Gerard Butler havaruje jako kapitán letadla kdesi na filipínských ostrovech, kde to ovládají separatisté, takže krom kniplu musí zase umět zacházet i se samopalem. Na jednu stranu neoriginální akční béčko, na druhou stranu i za ty dvě hvězdy se na to docela dobře koukalo. Možná je to nějakým resentimentem po klasických akčňácích osmedesátých let, které to nějakým záhadným způsobem evokuje i s tím skromným scénářem. ()

H4ku11

Bodaj by to vždy takto relatívne pekne dopadlo po páde lietadla a po prenasledovaní vzbúrencami, dokonca bez hlúposti niektorých členov by boli prežili všetci. Až príliš ľahké. ()

TheSpearCZ

Jedna z těch pořádnějších Butlerkovských béčkovek, kde není nouze o akční scény a pokud jste gurmán na zbraně, tak tenhle film je právě pro Vás - samopaly, obrovská odstřelovačka nebo zabíjení s nožem ve stealthu je jen část z toho, co tady překvapivě vykukuje. Příběhově to diváka udrží ve střehu, ať už ve vzduchu či na pevnině a Butler tady taky nehraje vůbec špatně, takže především jeho fanoušci by měli zpozornět. Slabší 4* ()