Poslední západ slunce

• USA The Last Sunset (více)

Před odplatou se neschováš... Známý americký herec Kirk Douglas (nar. 1916) patří k nejčastějším představitelům filmových westernů. Ve filmu Poslední západ slunce (1961) hraje tuláka Brena O'Malleyho, který se zničehonic objeví na mexickém ranči Johna Breckenridge (Joseph Cotten), do jehož ženy Belle (Dorothy Maloneová) byl před lety zamilovaný. Představitel zákona Dana Stribling (Rock Hudson), který má na Brena zatykač za vraždu svého švagra, nemá v Mexiku žádnou pravomoc. Oba se nechají najmout, aby dopravili stádo Breckenridgeova dobytka do texaského městečka Crazy Horse. Tam se také mezi nimi má rozhodnout. Po Breckenridgeově smrti v hospodské rvačce však do věci promluví nejen Belle, ale také její šestnáctiletá dcera Missy (Carol Lynleyová), která je své matce až příliš podobná. Snímek režíroval přední tvůrce akčních filmů Robert Aldrich (Apač, Vera Cruz, Tucet špinavců apod.) v produkční společnosti Kirka Douglase, již herec pojmenoval po své matce Bryna. Natáčení v mexickém státě Aguascalientes a ve studiích Churubusco v Mexico City skončilo už v červenci 1960, ale kvůli problémům při postprodukci se premiéra filmu konala až v červnu 1961. (Česká televize)

andrii

Má oči červánkové. Inkoustovou modř dne zalije kalichem černého nebe. Soumrak jezdce, odjezd bytí. Noc -  ten bytostný básník tmy, co bdění sepisuje úmrtní list. Jen mladým snům ponechává plavé kouzlo,  kytici světel. ()

Mirokukii

Spíše průměrný western o lásce na cestě napříč Mexikem se spoustou krav, který je zbytečně moc dlouhý, přesto nepostávající ve vyprávění, nepostrádající napětí, které se vznáší mezi dvěma muži s krásnou ženou, jako jedním z podnětů sváru. Přímo skvělý, vygradovaný závěr s duelem tak dokonalým a vybroušeným do posledního detialu. Ten film snad vznikl jen pro ten souboj-za něj a skvostné žluté šaty si ho chci pamatovat. ()

zigíš

Elegantní kombinace studiových kulis a mexických exteriérů v pravé kovbojce (je tam víc cow než shooting). Rock Hudson nevýrazný -nebo jen málo zajímavý- zato Douglas tu předvádí všechny odstíny svého herectví a do toho ještě zpívá a tančí. A jakkoli je Trumbův scénář psychologicky košatý, stejně mám za to, že ho napsal za večer ve vaně. Co by za to jiní dali. ()

drackula

Road movie vo westernovom kabáte. Rozjazd bol trochu zdĺhavý a malo to relatívne dosť hluchých miest. Záver, ktorý sa pretransformoval do vzťahovej-rodinnej drámy ale prebudil z jemnej letargie. Kirk Douglas je opäť skvelý a jeho emocionálne výbuchy som mu dokonale uveril. 60% ČT2 ()

Han22

Dobytkářský western, ve kterém se jedna rodina chystá hnát stádo z Mexika do Texasu. A přidává se k nim dvojice pistolníků. Ten hodný Stribling je lovec lidí a chce pomstít smrt svého švagra a sestry, za kterou může ten "zlý" O´Malley. A začíná tradiční road movie, ve které nechybí banditi, rudoši a majestátní záběry obrovského stáda. A také bohužel velice podivný a po jednom odhalení i dost ujetý milostný čtyřúhelník. O´Malley totiž kdysi miloval matku a stále by ji chtěl, ale ta už o něj nestojí a dává přednost Striblingovi a tak se O´Malley stává terčem pubertální dcery. Tahle romance nakonec získává navrch a vede k předvídatelném a tragickému konci. Nebylo to špatné, vygradovaný souboj na konci je perfektní, nicméně to že 45letý Douglas balí patnáctku je na mě trošku moc a celkově trošku moc bylo i té romantiky. ()

Mikino00

Spíše drama o lásce a soupeření, o western v právem slova smyslu se nejedná, ne že by to vadilo, ale skoro 2 hodiny délky filmu spíše ubližují. Musím zmínit Douglase, ten zahrál svou roli natolik přesvědčivě, že je to snad první film ve kterém jsem mu nefandil. ()

aLPaC

I přes výtečných cca posledních 20 minut nemůžu ignorovat předchozí víceméně nudu a občasnou naivitu. ()

arcticsky

Po delší době jsem mrknul na western z období nejklasičtějšího a rozhodně to nedopadlo špatně. Opět ti machři s bezva ohozem a účesem, který se nepocuchá ani při hnaní tisícového stáda krav prašnou cestou necestou...tentokrát i s pěkným milostným příběhem a tragickým vyvrcholením. ()

reich

Další povedený western s Kirkem Douglasem, tentokrát ovšem hlavním motivem příběhu je pomsta a zároveň naděje na lepší život. Pozor obsahuje SPOILERY: Zápletka příběhu je jednoduchá a funguje, Rock Hudson coby šerif Stribling stopuje O'Malleyho v podání fantastického Kirka Douglase. Stribling mě ale  neskutečně štval, pan správný, který prostě nedělá chyby a je tak dokonalý... Nemohl jsem se ubránit dojmu, že O'Malley byl pro mě ten správnější drsňák a ve filmu... Nicméně hlavní spor mezi oběma chlapi není jasně definován, jenom to, že O'Malley zastřelil v souboji chlapa... A pak nějaký detaily, ale v čem byl ten spor, ví jenom O'Malley, který to samozřejmě neřekne. Navíc opět se budu opakovat, ale O'Malley by nakonec Striblinga zastřelil, ale kvůli nově objevené dceři a taky kvůli jeho bývalé lásce nemá nabitou zbraň a ušetří život vlastně... Film, který balancuje mezi 4 a 5 hvězdami, ale pátou dávám za skvělý výkon Kirka Douglase a vlastně i Rocka Hudsona, kteří role zahráli znamenitě. 80% ()

zdeny99

Jednoduchý a přímočarý western, který se mi líbil. Kirk Douglas přijíždí na svém koni na ranč Johna Breckenridgeho. O pár minut na to vyjde najevo, že kdysi dávno měl něco s jeho ženou Belle a stále po ní touží, což mu i sám řekne. A máme tu takovou malou romantiku, která je později okořeněna tím, že dcera Belley se do něj sama zamiluje. Ještě je mu v patách šerif, který ho ovšem v Mexiku nemůže zatknout... Ten šerif se mi fakt líbil, protože to není žádnej starej John Wayne, kterého už mám plné zuby. Ale prostě neznámá tvář a chlap, kterýho si do role šerifa představuji. Ovšem mezi nimi pro mě jasně vede Kirk Douglas coby tulák Bren. Celý ten příběh se odehrává mezi stovkami krav, v širých, za to krásných pustinách divokého západu, který v závěru dospěje k nevyhnutému souboji. [330. hodnocení, 31. komentář, 68%] ()

sadlokan

Další v řadě"libovejch frrajerů"K.D.Na konci dostane takovou ránu pod derringer,že se mu ani nejni co divit.Kukurukukůů. ()

Ozzy2

Miluju staré westerny,miluju rodokapsy.Toto je takový zfilmovaný rodokaps.Rychlé koně,krásné ženy,tvrdí chlapi. Navíc v té době herci hráli,aniž by museli dělat idiotské grimasy.charisma se tomu říká. Jednoznačně za 5 hvězd. ()

Stíba

Příjemný oddychový western s tradičně výborným Douglasem kterému výborně sekunduje Rock Hudson. Uživatel Rob Roy to skvěle shrnul za mě. ()

Adiemus

Western, který není ani tak western, jako červená knihovna. Drama, které se jen jako drama tváří, protože dávno před koncem je možné odhadnout, jaký ten konec bude, a to nejen nápovědě v názvu. Samosebou, že jsem fandila zpívajícímu a tančícímu, přesto chlapáckému Kirku Douglasovi, ačkoliv nic proti Rocku Hudsonovi; například v Gigantovi předvedl daleko víc hereckých schopností než tady. O Josephu Cottenovi ani nemluvím. Příjemně překvapila Dorothy Malone, kterou jsem si zapamatovala z její pozdější role matky Bunny Lakeové. A mimochodem, kdyby měl film o půlhodinu méně, vůbec nic by se nestalo, spíš naopak. ()

intro

Ne tak tohle u mě nezafungovalo. Rock Hudson jako největší hrdina mě vážně štval. Kirk perfektní, ale to bohužel film nezachrání. ()

mac000

Velmi zručně natočený western, scénář Daltona Trumba kvalita. Ale jak se film blíží ke svému konci, je čím dál tím více jasné, že nemůže překročit hranice svého žánru (co se od něj v té době očekávalo). A taky nepřekročil... ()

ostravak30

Kirk Douglas si střihl asi výjimečnou roli záporáka (všechny jeho westerny jsem neviděl). I když on to nebyl záporný hrdina v pravém slova smyslu. Jak už někdo trefně poznamenal, šlo o westernovou road movie a love story k tomu. Moc se tu toho nenastřílí a když už se objeví nepřátelé, jsou docela rychle zlikvidováni. Takže jde spíše o budování vztahu mezi Brenem a Danem. Ten se rozhodne až v úplném závěru k čemuž všechno směřuje a divák to tak nějak očekává, když se nic dalšího až tak dramatického ve filmu nestane. Dám tři hvězdy, abych si vyšší hodnocení nechal na výše hodnocené jiné westerny slavného herce, jistě natočil i lepší. Mimochodem, všimli jste si někdo, že když se Brena O'Malley loučí s Missy a slibuje jí, že se vrátí, než slunce zapadne, tak kulatý dárce života skutečně zapadá, ale jakmile dochází na souboj o pár chvil později, je jasný den? ()

PTuranyi

Slušný western s romantickou zápletkou. O'Malley výborne stvárnený Kirkom Douglasom nie je vyložene kladným hrdinom ale nie je ani žiadne neviniatko. Má v pätách šerifa. Možno preto jeho cesta vedie do Mexika. Má však aj iný dôvod. Je tam jeho životná láska Belle. Tá je však už vydatá, čo sa vzápätí vyrieši prestrelkou, v ktorej žiadny z hlavných hrdinov nemá prsty. Inak si streľby veľmi neužijeme. Cestou sa postupne vzťahy ďalej zaplietajú pretože o Belle prejaví záujem aj šerif a Bellina dcéra Missy zasa nemôže odtrhnúť oči od O'Malleyho. Žiaľ dočasný mier na hraniciach končí a O'Malley sa k tomu postaví ako chlap. Vediac, že u Belle nemá šancu a Missy je jeho dcéra, postaví sa šerifovi s nenabitou zbraňou. 70% ()