Sedm studentů gymnázia v německém městečku pěvně věří v jasné vítězství Německa i na jaře roku 1945. Když obdrží povolání do Volkssturmu, je to pro ně vytoužená možnost, jak projevit odvahu a stát se hrdiny v boji za vlast. Jejich úkolem je ubránit most, do čehož chlapci vloží veškerou svou mladickou energii a ideály. Jejich sen o dobrodružství a kamarádských zážitcích ale záhy začne požírat krutost a bezvýchodnost války... Legendární pacifistický snímek Bernharda Wickiho nese zcela nadčasové poselství o lidskosti a morálce. Most byl oceněn nejen v Německu, ale výrazný úspěch zaznamenal i v zahraničí – byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film a získal prestižní Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film. Oceněn byl i v několika kategoriích Německých filmových cen a uveden na řadě zahraničních filmových festivalů. (Česká televize)

xaver

Výborný válečný snímeknatočený velice věrohodně. Neznám snímek, kde by byla lapidárněji popsána nesmyslnost války, a který by neotřásl divákem. Zdá se však, že všichni ti pitomci, který rozpoutali další války tento snímek neviděli anebo ho nechtěli vidět. ()

wosho

První film na který jsem se podívál kvůly jeho ohlasům na čsfd. A musím uznat, že jsem oněch pár korun do tohoto dvd nemohl investovat lépe. Jak už zde bylo zmíněno, film to není dokonalý, ale díky silné katarzy poslední třetiny mu lze spousta chyb odpustit (nevyrovnané herecké výkony, či rozstřísněnost děje-na tak malél prostoru 7hlavních postav o kterých se tak málo dozvíme). Ale jeho silné protiválečné poselství (natočené samotnými Němci sotva pár let po válce) dělá z Mostu jedním z vrcholů svého žánrů. Stačí se podívat jaké sračky ve válečných filmech vzikaly v tehdejší dobu (jak na západě, tak na východě), které přímo glorifikovali hrdinství a sebeobětování hodných spojenců a podlost vojáků OSY. V Mostu na jasné rozškatulkování není místo-skoro všichni jeho protagonisti jsou obětmi doby. ()

Rozjimatel

"Cimrmane, doutnik!"     Nemôžem si pomôcť, mne to pripadá skôr ako (neúmyselná) komédia (paródia), než ako vážna vojnová dráma. Nepomohlo ani silné prižmúrenie oboch očí s ohľadom na rok vzniku, aj tak mi do očí neustále udierala neskonalá naivita celého filmu (a to nemyslím naivitu postáv, tá bola pochopiteľná) a teatrálne prehrávanie hercov. Bol som nútený vypočuť si množstvo tupých rečí, tie hlúpe dialógy ma vyslovene dráždili. Samotný námet vôbec nie je zlý, ale to spracovanie z toho robí druhotriedny rodinný/mládežnícky film (na spôsob Rýchlych šípov). A tie tanky na 4 kolesách sú už len klincom do rakvy. Páčila sa mi jedine čiernobiela kamera (niektoré obrazy sú celkom pôsobivé, napr. most v hmle), prípadne ešte niektoré vojnové scény. ()

Disease

Trochu to sice zestárolo, hlavně první polovina, je dost pomalá a lehce nudí, ale když dojde na akci, pořád to funguje, jako když jsem to kdysi viděl v cca 12 letech. ()

Mikino00

Sice realistický silně proti válečný snímek, ale přece jenom jsou hlavní hrdinové krajně nesympatičtí Němci, kterým nemůžu přát nic dobrého. ()

Garch

Němečtí studenti, zblblí a zneužití nacistickou propagandou. Šestnáctiletí vojáci jdou zbytečně umřít na zbytečné místo. ()

Warhorr

Jeden z nejsilnějších protiválečných snímků vůbec. Dokonalé výličení zbytečnosti války na samém jejím konci a o ideálech mladých studentů. Názorná ukázka, nechci ani říkat nějakého totálního fanatismu, ale spíše toho, jak dokázali být, vlastně ještě děti, zidealizováni o utkvělých představách boje a vítězství Německa. Kdy si představovali, jak budou zabíjet nepřítele, obdrží velká vyznamenání a svět je bude uznavát co by hrdiny. Stačí k tomu jeden rozkaz, který vlastně rozkazem ani tak není, a jejich sny o boji se můžou začít plnit. Brzy však pochopí, že válka neprobíha vůbec tak, jak si usmysleli. ()

kkarx

Zajímavé, že ty nejlepší a nejreálnější válečné snímky týkající se 2. sv. války natočené v 50. letech pocházejí právě od Němců. ()

GMVajgl

Velmi působivý německý film, kde se mihne i totálně nasazený čech, který němci, který ho volá do práce zabrumlá "ať mi vylíže prdel". Příběh je naprosto absurdní a přitom dost uvěřitelný. A to také díky tomu, že 16leté chlapce hrají velice schopní 15 až 22 letí herci. ()

ortoncz

Tak jsem na chatě neměl co dělat a našel jsem dvd s tímto snímkem. Musím říct , že mě to dost překvapilo. Nejde ani o herce nebo zápletku (která je ale nadprůměrná) , ale spíše jde o amfosféru . Charaktery jsou velmi dobře vykresleny a děj jde svižně dopředu a nejsou tam žádná hluchá místa . A musím také ocenit ukončení . Není žádný pohádkový konec , ale krutá realita. Je to hnusné a pravdivé. Velmi dobrý film 80% ()

kondor77

Bezejmená německá omladina si hraje na vojáčky. Na filmu je nejhorší to, že si při jeho sledování uvědomíte, že němci jsou stále stejní. Vždy všechno hrotí. Ať už jde o nacismus, liberalismus (přijímání uprchlíků) nebo ekologii. Film je úžasný. Všem také doporučuji literární předlohu. Je krátká a ještě údernější. Jó a trochu generalizuji. ()

Primavera

Asi by som film zaradila medzi povinnú kultúru pre stredoškolákov, aby sa im oči už nikdy nerozžiarili pri slove "vojna" a nešli naivne bojovať za nahlúple ideály vyprofilované sakra prešpekulovanými starými chlípnikmi. Vojna obnažená ako stará prostitútka, ktorá sa s mladými chlapcami nehrá. Rovno ich zaživa umučí a zožerie. ()

junxi91

Nacistická říše zla už mlela z posledního, ale skupina šestnáctiletých gympláků byla pořád přesvědčena o tom, že můžou po zapojení do bojů zvrátit průběh války a vyhrát. Američané se blíží k malému německému městečku, kde se nachází také gymnázium. Na něm studuje sedm chlapců ve věku okolo 16 let, kteří nevnímají vážnost a nebezpečí války. Snaží se žít své životy normálně a zároveň cítí vzrušení z bojů. Mají však své osobní problémy. Karl je zamilovaný do Barbary, mladé asistentky svého otce kadeřníka, ale přistihne je poté, co spolu kopulovali. Klaus nevnímá to, že se líbí své spolužačce Franzisce. Walter je zase naštvaný na svého otce, který je místním členem NSDAP a rozhodnul se zachránit si vlastní kůži pod záminkou důležitého setkání Volkssturmu. Jürgen je synem padlého německého důstojníka a chce dostát jeho pověsti. Chlapci dostanou povolávací rozkazy a jsou z toho nadšeni, ale po jednom dni výcviku v kasárnách jsou v noci povoláni do bojů. Chystají se k odjezdu, a při tom jeden učitel žádá velitele roty, aby držel chlapce mimo bojové akce. Chlapci jsou zařazeni k obraně místního mostu, který bude ale stejně vyhozen do luftu, pod velením jednoho poddůstojníka. Po obsazení pozic u mostu se poddůstojník vydává pro kafe do města, ale po cestě si ho splete hlídka s dezertérem, on zpanikaří a při pokusu o útěk je zastřelen. Díky těm hlupákům zůstanou chlapci sami u mostu bez velení a bez kontaktu se svou jednotkou. Chlapci jsou u mostu a rádi dávají do cesty zátarasy. Projíždí kolem nich konvoj nákladních automobilů s raněnými a zmrzačenými vojáky a také s důstojníkem, který získal Železný kříž. Všichni se zoufale snaží uniknout z bojové fronty, ale chlapci se rozhodnou držet pozice u mostu se slovy „Voják, který brání jen jeden metr čtvereční země, brání Německo“. Končí noc a přichází svítání a s ním přilétá americká stíhačka, která začne po chlapcích pálit a zabíjí nejmladšího z nich Sigiho, který chtěl ukázat svou odvahu. Chlapci zaujmou své pozice a rozhodnou se bránit most před třemi americkými tanky a pěchotou. Walterovi se povede pomocí Panzerfaustů zničit dva tanky, ale jeden po druhém jsou chlapci zabiti. Jeden americký voják je vyzývá, aby se na to vykašlali a skončili s palbou, ale Karl mu rozstřelí břicho. Je to dost surová scéna, kdy voják pomalu umírá, zatímco Klaus prosí Karla, aby ho zastřelil, ale Karel už je zabit střelou z kulometu. Klaus pak zešílí a vrhne se po hlavě proti Američanům. Nakonec poslední tank a pěšáci ustoupí, ale přežijí pouze dva chlapci, kteří "splnili svou povinnost pro fýrera a pro vlast". Nakonec dorazí německá demoliční četa a následuje další podivná scéna, po které zůstane jen jeden přeživší chlapec, který se traumatizovaný a probuzený do reality vrací domů. Co více k tomuto filmu dodat? Žádná monumentální hudba, velkolepé scény, jen zoufalost, tupé odhodlání a spousta mladického nerozumu tváří v tvář nevyhnutelné porážce. Kdyby se raději vzdali a vrátili se domů a zkoušeli to na své spolužačky a asistentky otců, udělali by lépe.  () (méně) (více)

Marek06

Strhující válečné drama o chlapcích s hlavami plné propagandy, kteří dostanou za úkol bránit jeden malý bezvýznamný most. Když se objeví první americký tank, začne pravé peklo. To, co začalo jako hrdinský boj se změní v masakr a až tehdy si kluci začnou uvědomovat hrůzy války. Opravdu silný filmový zážitek. ()

Rattlehead

Opravdu výborný film. V první polovině sledujeme studenty v jejich "běžném" životě a v jejich rodinách. Někdo tu nadává, že tato část je nudná, ale i ta má svůj smysl. Druhá půlka je strhující - povolávací rozkaz, krátký pobyt v kasárnách a pak bránění mostu. Válečné nadšení se mění v nudu a pak v hrůzu. Lahůdka mezi válečnými snímky. ()

_-0-_

Opět aktuální tema - v době počínajících nacionalistických trendů u části českých adolescentů. Za to, že umožňuje divákovi pozorovat realistické fatální situace s nadhledem a z pohodlí křesla, za to, že ukazuje, že žádný ideál (ano, i náckové měli ideály) nestojí za ztrátu lidského života a zejména za to, že jasně demonstruje, proč by člověk neměl v životě dělat nic osudového do věku, kdy se stane z odůvodnění "věřím" odůvodnění "na základě znalosti a úvah jsem přesvědčen o" - za to vše 5* ()