Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Mihail123

Dusná atmosféra, ktorá ku koncu neskutočne graduje. Film je jedna veľká skladačka, kde všetko perfektne sadne ako "riť na šerbel". Herecký koncert Christiana Balea, ktorý je od tohto filmu v mojej TOP 10. ()

MishKonn

Hodně divnej kousek, ze kterýho vám bude všelijak, ale určitě ne líp. Bale exceluje na mnohem víc frontách, než jen v téměř smrtelným podvyživení. Pokud máte potemnělou náladu, zkuste Mechanika. ()

dANo

2 veci dvíhajú tento film z priemeru: hutná atmosféra a geniálny herecký výkon Christiana Balea so strašidelným vzhľadom. Vychrtlé telo Trevora je tak strašné, že som mal zo začiatku pocit, že je to nejaká počítačová animácia, ale keď som videl, že je to reálne a prečítal som si, že Bale kvôli tomuto filmu schudol takmer 30 kíl, tak som ostal v úžase... Pripomenulo mi to (podľa mňa neprekonateľný) herecký výkon a prípravu Roberta De Nira na film Zúriaci býk, kde to však bolo naopak (+20 kíl pre De Nira). Keby sa podarilo trochu sprehľadniť a vylepšiť scenár, tak by som neváhal ani s 5*. ()

JohnSmith

Hodně zajímavý film se skvělým Balem. Celkem jsem se zhrozil, když jsem ho viděl svlečenýho,tomu se říká opravdu se obětovat pro roli. ()

zdenny

Tvůrci dokázali vytvořit opravdu ponurou, stísňující atmosféru, jejíž ztísněnost jsem cítil opravdu skoro v každé kosti. Zprvu jsem si říkal, že si tento film vzal něco (nebo spíš skoro všechno) z filmu "Tajemné okno" s Johnnym Deppem. Ano, tak to opravdu vypadalo - zjevující se Ivan, psychologický boj jedince a s tím související snůška temných, dramatických událostí. Jenže po zhlédnutí celého filmu jsem poznal, že je to vlastně Dostojevského příběh o Zločinu a trestu. Ano, v jiném kabátku, v jiné době, v jiném prostředí a trochu jinak zpracovaný... ale se vším všudy. A musím říct, že jen pro otrlé povahy. Opravdu se odvažuji tvrdit, že lidé, kteří se v prostředí takovéhoto filmu necítí dobře, neměli by se na něj dívat. PS: Čtyři hvězdy i za to, jak moc se Christian Bale musel pro tuto roli obětovat. Extrémně vyzáblý vypadal fakt hrozně. PPS: Také hodnotím, že většina filmu byla zasazena do prostředí soustružnické dílny. Protože problémy takovéhoto typu nemusí mít jen člově s vyšším sociálním statusem, ale i třeba i pouhý dělník. ()

fefee

Ch.Bale podal ohromný výkon, pecková atmosféra a postava Ivana, tajomného plešouna nemala chybu. Dostalo ma to... ()

Brain-D

Na Bala nebyl moc hezký pohled, takhle zhubnout kvůli roli - malé +. Atmosféra ponurá, která vás rozhodně nerozveselí. Pointa je jasná už od začátku, tak pak už se to jen mele pomalu ke konci. ()

greghouse

To je neskutečné kam až Bale byl ochoten zajít kvůli této postavě...prvních 20 minut jsem pořád uvažoval o tom jestli není ještě digitálně zeštíhlovaný...ponurá atmosféra a depresivní hudba dělá své ()

Mizzy

Film, který kompletně stojí na neuvěřitelném výkonu Christiana Balea, ale žádnou do kolen srážející pointou nepřekvapí...mno, ještě teď mě mrazí v zádech při vzpomínce na Christianova "vlající" žebra...:-) ()

Nyck

Sledujeme, jak se jednomu člověk rozpadá život, nic nevychází, jak by mělo. A pak se nám postupně rozpadne i naše předpověď, jak film dopadne, protože nás výrazně překvapí. A pokud ani po tomhle filmu někdo neuzná, že herci mají své peníze těžce vydělané (ne všichni samozřejmě), tak mu není pomoci. ()

VanTom

Hitchcockovsky hutnou paranoiu a "schízu" zdůrazňuje jak depresivní režie, tak temná herrmannovská hudba. Jelikož s hlavním hrdinou očividně není cosi v pořádku (hrabe mu, protože rok nespal), rozklíčovávání události, která jej na cestu do pekla uvrhla, spolehlivě drží vyšponovanou pozornost. Pointa zapadne na své místo, i když asi ne vše jsem pochopil (třeba krvácející ledničku). Lví podíl na tom samozřejmě nese na kost vyzáblý, jednoduše extrémní Bale. ()

davidek

Christian Bale by mohl napsat perfektní příručku pro ty co chtějí zhubnout a ne 2 kila, lae rovnou po desítkách. Absolutně dokonale propracovaná role člověka, který se dostal do obrovské psychické deprese z níž jakoby není úniku. Mrazilo mě ještě skoro hodinu po dokoukání. ()

liuk

Dobrý psycho, Mechanik se odehrává dohromady tak na osmi lokacích, hraje v něm minimum postav, ale bez problému udrží divákovu pozornost. Koukám, že je zde přirovnáván k mnoha filmům, tak přihodím taky jeden podobný do pranice, který jsem tu nenašel: Paranoia 1.0. Jenže narozdíl od Paranoi má Mechanik lepšího hlavního herce (co Bale dokáže pro roli udělat - neuvěřitelné - je to borec) a mnohem lepší konec, na který je tu vcelku dost stížností, ale mě se hlavně ta druhá, důležítější pointa líbila dost. Verdikt: Dobré 4*. ()

cross

Úžasně temná atmosféra, dechberoucí výkon Chrise Balea a.... to je vlastně všechno...ale potřebujete víc??? Slabší 4* především za předvídatelnou a ne úplně zvládnutou pointu a můj neskonalý obdiv Balemu za to, co pro natáčení podstoupil... ()

Warsheek

Ponurá, depresivní a schizofrenní atmosféra podtržená scénami z dílny, nebo zábavního parku, na mě zapůsobila přesně tak, jak tvůrci zamýšleli. Zkoušet pochopit a zorientovat se ve všech přeludech Trevora Reznika by bylo asi zbytečné. Proč taky, když konec filmu všchno vcelku jasně vysvětluje a tím mizí jakýkoliv prostor pro "co kdyby", což je trochu škoda. Christian Bale si s rolí rachitického schyzofrenika poradil na výbornou a má u mě další plus. ()

horacko

Pri pozeraní tohoto filmu som mal veľmi zmiešané pocity. Prvú polhodinu som rozmýšľal, o čom ten film vlastne rozpráva. Neskôr, keď som nato prišiel, tak ma začal ten film zaujímať a baviť. Koniec som možno trochu predvídal, no nič to nemení na tom, že sa mi páčil. ()

D28

Asi najlepšie zahraný Christianov filmový "hrdina",a nepochybujem,že by to zvládol i bez tej hroznej zmeny imidžu.Bol by perfektný,no a takto bol neprekonateľný.Príbeh ako šitý na neho,vďaka nemu divák všetko intenzívne vníma,ba i to,čo má "na svedomí"zvyšok štábu.A páčilo sa mi i to,čo mnohým naopak vadí-jednoduchosť pointy,žiadne veľké reči,žiadne špeciálne efekty,sci-fi ozdôbky.Celkovo mám CB oveľa radšej,keď zachraňuje seba než celé ľudstvo.Ale dobrý a dôsledný a obetavý a neodolateľný je vždy a v akejkoľvek podobe! ()

homerr

"Jsi v pořádku?" "Vypadám snad jako, že jsem v pořádku?" :-)) Christian Bale koncertuje a nikoho k tomu nepotřebuje. Scény kdy je svlečený budí údiv ( spíše zděšení ) co herec pro roli dokáže obětovat. Otázkou je, jestli už to nebylo za hranicí jeho zdraví. Každopádně pěkná psychologickodepresivnímimorealita. 75% ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy