Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

RelaxMan

Za tento film, bych dal Ch. Baleovi Oscara ! Jeho herecký výkon, je velmi přesvědčivý, určitě tomu hodně pomohlo, že kvůli roli zhubnul o neuvěřitelných 30kg a pak rychle nabral svalovou hmotu, aby mohl hrát Batmana. Ch. Bale občas nemusí ve filmu, ani hrát, jenom pohled na něj navodí skvělou temnou atmosféru. Dobře hraje i M. Ironside, který má malou roli, ale docela výraznou. Jsou, zde i velmi dobře vybrané lokace, divák ani nepozná, že se film natáčel v Barceloně. Obzvlášť továrna, kde Ch. Bale pracuje je přímo peklo samo o sobě. Co říci na závěr : Pokud máte rádi mysteriózní thrillery, v kterých je depresivní atmosféra, s prvky psycha a paranoii, tak z tohoto díla budete stejně nadšeni jako já . ()

Lacike

Zaujimavy film, ktory ma aj solidnu pointu, ale to co tu Bale spravil so svojim telom je natolko hnusne, ze ten film uz nikdy viac nechcem vidiet. Aj ked mam Balea rad, tak to extremne chudnutie a priberanie, ktore kvôli uloham casto podstupuje nie je obdivuhodne ale chore. ()

Gary

Jeden z nejpodivnějších filmů co jsem kdy viděl. Stáhnuté colorování dělá svoje a té šedomodré atmosféry se člověk jen tak nezbaví. Co se týče Christiana Baleho, o jeho herectví jsem během filmu nezapochyboval. Anorektičky můžou jen závidět :) PS:při poslouchání soundtracku mi nejspíš přeskočí..... ()

rawen

Ze začátku se to rozjíždělo parádně, pak to sklouzlo do "jen" nadprůměrného mysteriózního thrilleru - každopádně vyzdvihuju Ch. Balea - takhle se zničit kvůli roli - no paráda + nadchla mě i muzika! PS: 29.8.2006 zvyšuju hodnocení na 5 hvězd, atmosféra snímku je dokonalá a ani ta pointa (napodruhé!) není vůbec k zahození. celkově mě to dostává - 9/10 ()

PROROK14

Milujem mysteriózne filmy, mam rád ak až do konca neviete ako to v skutočnosti je. Mechanik taký je. Pustil som ho ujoví a ten povedal že hlupši film nevidel... Už mu nič nepožiam :DD.....ale nie....skvelý Christian Bale a výborná atmosféra celého filmu. 85% ()

maseer2

pointa mě až tak nedostala, jelikož je díky podobnosti s jistým nejmenovaným snímkem (SPOILER) dost předvídatelná.. zato všechno ostatní mě naopak nejednou téměř srazilo do kolen - ať už skvělá ponurá atmosféra nebo výtečný vychrtlý Bale.. silnější 4*! ()

Tommassi3

"Stevie, už celý roky nespím !!" - "Ježíši !!" - "Jo, toho jsem už taky zkoušel !!" ;) Vůbec ne dokonalý španělský snímek amerického režiséra Brada Andersona, který už zde ukazuje, jaký potenciál v něm dřímá.. A s Christianem Balem, který rovněž znovu kromě většiny svých kostí ukazuje svoji extratřídu, nemůžete šlápnout vedle, a tak jen zamrzí, jak málo scházelo, aby se Mechanik zařadil po bok těch nejkultovnějších snímků s nálepkou mysteriózní.. Anderson bez mrknutí oka táhne svůj film - Když se diváka snaží velmi důsledně přesvědčit, že biják nakonec nedospěje k té od počátku se nabízející pointě, kterou nikdo vidět nechce.. - hutný a atmosférický jako máloco, byť s velikým přispěním geniálního Roqueho Bañose a jeho soundtracku, k rozuzlení, které je v kontrastu se samotnou cestou k němu ještě otravnější než týdenní nespavost.. Škoda !! ()

Seabeast

Vynikajicí! Začal bych přirovnáním k režisérovi a tím je jednoznačně Christopher Nolan! Mechanik je velmi temná a depresivní záležitost, ale zhmotněná na pečlivě promyšlených základech. Přišlo mi to Nolanovské z toho důvodu, protože jste jako divák za pomocí předznamenávaných scén, postupných režisérských kliček a podvědomých hříček od začátku vtahováni do děje a o interakci zde vůbec není nouze - přesně podle mých představ o dokonalém filmu. Jak daleko byl schopen zajít Christian Bale je přemíru děsivá záležitost při pohledu na jeho anorektické tělo, kde vidíte doslova každou kost. Podobně jako v Nolanových filmech jste směřováni na cestu, načež vzápětí zjistíte, že je vše úplně jinak a nezbývá než své myšlenkové pochody obrátit naruby. Hudba vše krásně dramatizuje a doplňuje do logické syntézy. Nemám slov, další film, který jsem hltal od začátku a byl obrovsky napjatý z pocitu, jak asi vše dopadne. ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Jak příběh plyne dál, začíná vycházet najevo, že Trevor Reznik propadá své paranoie a topí se do ni hlouběji a hlouběji. Film obrazem hovoří především představami Trevora samotného, které se prolínají do jeho života. Podivný plešatý chlápek Ivan je samozřejmě pochmurným odrazem jeho svědomí, které ho sžírá a připomíná mu nehodu, kterou zavinil. Ve scéně, kdy Ivana podřízne a ten se později opět objeví je jasné, že ho obrazně řečeno stále tyto myšlenky pronásledují a nejdou jen tak smazat. Ivánku, kamaráde, Ty prostě nejdeš zabít! :-) Stejně jako pohledy na "zasmyčkované" hodiny, střídající pouze dvě čísla. Odkazy na jeho akt jsou diváku předkládány po celou dobu, aby v závěru pěkně zapadly na své místo. Člověk, kterého sžírá schizofrenie má naprosto zkreslený pohled na realitu a vnímá okolí jen podle svých myšlenek a teorií. Takže to, co ve filmu povětšinou "vidíme" je především vnitřním pohledem Trevora Reznika, jak jsem v začátku zmiňoval. Projížďka hororovým lunaparkem je symbolickým vyjádřením jeho činu a také rozhodnutím v momentě nehody - tedy, že se dal sám zbaběle na útěk a ujel. Vybral si "cestu do Pekla" a to na vlastní kůži prožil a toto "Peklo" jsme vlastně celou dobu pozorovali a doslova na všechno zapomněl. Zastavte si také záběr Trevorovy značky, když projíždí autem při pokusu o přečtění Ivanovy značky. Ti, co si toho při prvním sledování všimnou prostě musí očekávat, že při vyšetřování jeho fingované srážky s autem se bude jednat o Trevorovu značku, navíc zrcadlově převrácenou. ()

JohnCZ

Christian Bale je blázen - takhle se zřídit jen kvůli roli ve filmu, to chce koule. Jeho ne zrovna příjemný vzhled výrazně obohacuje už tak silný herecký výkon, který spolu se sníženou saturací obrazu a táhlými záběry navozuje hodně nepříjemnou depresivní atmosféru. Tempo je spíše pomalejší, avšak film postupně graduje a já se těšil, co že to se mnou hrají scénáristé za hru. Proto škoda poměrně banální závěrečné pointy, která se dala odhadnout už přibližně v polovině filmu (byť ne doslova). Scénář je však hodně promyšlený a všechny náznaky (aspoň ty, které jsem postřehl) dávají v konečném důsledku smysl. Jen jsem tak trochu čekal něco, čím mi film vyrazí dech a dokáže překvapit. Podobný scénář byl totiž vidění už mnohokrát. ()

Skrk

Další psycho s Christianem Balem, který opět hraje psychopata, který z toho všeho byl pěkně v pr**li. A nechápu, proč většina lidí tvrdí, že jste film nemohli pochopit až těsně do konce (kde se pointa takřka prozradí), vždyť SPOILER filmů o schizofrenii je v dnešní době víc než dost. ()

corpsy

Hororové podobenstvo, ktoré mieša snímky od Hitchcocka s moderným psychologickým eurohororom ( američania sú v tomto subžánri tápaví ). Vyzdvihovať výkon pána Balea je unavujúce, robí to tu takmer každý. Lenže jeho výkon je nanešťastie iba čisto fyzický ( viď ďalší, superlatívmi zahltený výkon pána DiCapria v REVENANTOVI ) a nespúšťa žiadne emócie, snáď len ľútosť nad tým, ako musel pri natáčaní trpieť. Body má snímok za hustú atmosféru a napínavý príbeh, ktorý až do finálneho vyústenia nepoľavuje. ()

Falcor

Industriální prostředí, den ode dne vychrtlejší dělník v monotónním životě (Bale, famózní již jako dítě v "V říši slunce" a budoucí svalnatý Batman) s románem od Dostojevského a pocit, že to všechno není jen tak, že to není poslední fáze smířeného existancialisty z fabriky. A určitě není. Každodenní cesty k letištním hodinám, bránícím se další sekundě, neexistující zlověstný zaměstnanec z továrny, ubíjející vleklost stále otevřených očí či stále nesprávné volby na rozcestích mají v sobě silné napětí, tušení nějakého signálu, rozbušky k ....pozvolnému rozuzlení, mnohdy zpracováním (mimoděk?) až příliš evokující Hitchcockův styl vyprávění. ()

TheSame

Pointa sice byla jasná celkem rychle, ale neubralo to ani na atmosféře ani na opět skvělém dojmu z hereckého výkonu Christiana... Jen doporučuju, pusťte si to navečer, ne přes den a hlavně s někým... sami si to prostě nějak tak moc neužijete... ()

Ajinka126

Senzační a jedinečná atmosféra. To jsem dlouho nezažila aniž by okolo toho muselo být použito několik honosných efektů a děsivé krvavé scény. Skvělé rozuzlení psychického rozkladu člověka. Jen mi bylo tak hrozně Christiana Bale táák líto. Musel kvůli tomu tak neskutečně zhubnout, vypadal otřesně. Ale hrál parádně, netuším, kde na to ještě bral sílu! Je to frajer!!! :))) ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy