Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Jino

Kvalitní snímek. Excelentni Christian Bale - fuj ten teda vypadal. Za celkový scénář, který není nikterak vyjímečný by si film zasloužil steží tři hvězdy, ale díky Baleovi a dobré kameře je to jedna hvězda navíc. ()

Flaxik

Samozřejmě oceňuji schopnost pana Baleára vypracovat si postavičku do idola všech somálských děvčat, ale jinak? Co vás napadne jako první vysvětlení toho celého bordelu v životě Trevora Reznika, to se na konci ukáže (bohužel) jako správné. Pål Sletaune by to s podobným rozpočtem zvládl asi lépe...nee počkat, on už to zvládl lépe. Jestli jste Mechanika ještě neviděli, koukněte se raději na tu norskou úchylárnu a budete mnohem spokojenější. ()

Streeper

Skvělý, nečekaný, divný, zajímavý, napínavý. Jsem vážně překvapená z konce, čekala jsem něco úplně jiného než jsem nakonec dostala, proto jsem tak nadšená. Přesně takové pocity by ve vás měl film vyvolávat. Christian Bale je naprostá jednička ve své roli a klobouk dolů, že šel do tak drastické proměny. Na jednu stanu zbožňuji takový typ hraní, kdy je herec pro roli schopný shodit na extrémní váhu, nechat se ostříhat, obarvit si vlasy, přibrat, ale na druhou stranu pozor na zdraví a tohle bylo hodně na hranici. Ale Christian do toho dal všechno a bylo to zatraceně vidět. Příběhově hodně zajímavé, líbí se mi ta atmosféra, to postupné nabírání šílenství a nakonec celkové vysvětlení. ()

JohnRambo

Toľko depresie v jednom filme...a ešte ten pohľad na skvelého ale zato doslova odpudivého Christiana Balea. Nič pre ľudí so slabou psychikou a sklonom k samovražde ;) ()

starbrejkr

Na tohle se hodí jediné slovo: Psycho! Už hooodně dlouho na mě film (zejména v první části) nepůsobil tak ponuře, snad naposledy původní Insomnie - asi to není náhoda, že oba ty filmy pojí nespavost. Celý film jsem dumal, jak by to mohlo dopadnout a neměl jsem ani ponětí, jakým směrem se bude onen konec ubírat. Způsob, jakým to nakonec dopadlo, nebyl nakonec až tak šokující, zato byl ale naprosto pochopitelný, působivý a hlavně smysluplný. Další vychvalování Christiana Balea by asi bylo jen nošením dříví do lesa, protože ten film nedělá ten jeho neskutečný vzhled, ale i úžasná mimika. Není to zrovna film, který bych musek vidět víckrát, přesto o absolutním hodnocení vůbec nepochybuju. ()

Topco

Atmosféra aj Bale sú nesporným pozitívom, výborne! Avšak zápletka prehliadnuteľná už po prvých 20 minútach, čo mi ubralo na zážitku. Na tému schizofrénie sme tu mali rozhodne lepšie filmy s lepšími twistami. ()

laik_60

Tak som Baleho hrať ešte nevidel. Čo ten dokázal, a čo pre to urobil (vychudnutý na kosť) je naozaj obdivuhodné. Atmosféra filmu bola veľmi ponurá. Diváka pri filme drží po celý čas v napätí a akomsi konečnom vyjasnení tajomstva, prečo sa to vlastne všetko dialo. Dobrý film, aj keď si jeho reprízu niekoľko rokov asi nedám. Brrrr. :) ()

dubinak

The Machinist pro mě byl docela požitková záležitost. Anderson mě prostě nějak uměl absolutně upoutat a udělat na mě dojem po vizuální i audiální stránce, kterou tvoří opravdu velmi netradičně vybraná hudba Roqueho Baňose a už bych si to bez ní nedokázala představit. Excelentní výkon zde samozřejmě odvedl i Bale se svou strach nahánějící vizáží, za kterou si zaslouží obrovský respekt. Dokázala jsem se do něj i s přehledem vcítit. Režisér vykouzlil úžasně tísnivou, znepokojivou a depresivní atmosféru a po celou stopáž můj zájem nepolevil. Strhávám hvězdičku snad jen za tu opravdu nápadnou předvídatelnost, která mi sice nevadila, ale chtěla jsem být ještě trochu překvapenější. Jinak lituji, že jsem tento film tak dlouho odkládala. ()

C0r0ner

To, co je Bale schopný a ochotný dělat se svým tělem, je neuvěřitelné. A že to teda stojí za to. Mechanik je hodně zajímavá, drsná a mentálně náročná záležitost, která člověku moc příležitostí k nádechu nedá. Škoda jen konce, který jsem si dovedl představit poněkud méně jednoduše, tak, aby se z filmu stal něco nezapomenutelného. Takhle je to "pouze" nadprůměr. 80% ()

tomtomtoma

Mechanik vyniká expresivně dotěrnou atmosférou. Stupňující se napětí elektrizuje, paranoidní psychóza zneklidňuje a realita dostává nezachytitelný tvar dávivého strachu vlastní titěrné existence. Technicky řemeslná stránka uchvátí, podobně i zaujetí představitele hlavní role pro zdar věci. Pointa sice může někoho zklamat a pachuti krkolomně extrémistického rozhřešení se nezbavíme, přesto si důmyslně rozehraná myšlenka zaslouží ocenění. Existencionalismu se pokouší dotknout, ale je svázán konzumem, dává přednost efektnímu, a trochu násilnému, vyznění. Přesto jsem se po celou dobu bavil a zvědavě očekával vyústění veškerého zběsilého hemžení. Hlavní postavou mysteriózního příběhu je losangeleský dělník Trevor Reznik (dobrý Christian Bale). Kaskádovitě se rozvíjející paranoia dostává do úzkých svého hrdinu i všechny v jeho okolí. Rozdvojenost se zhmotnila, aby si cynicky pohrávala s myslí a tělem. Přeludy se volně prolínají s realitou, aby v symbolech dávala znamení. Konečné přijmutí viny osvobozuje, byť vykoupení je nemožné. Hlavní ženskou postavou je Stevie (velmi zajímavá Jennifer Jason Leigh), soukromá podnikatelka tělesných rozkoší. Osamělost ve spojení se zdánlivou bezbranností hrdiny zažehává jiskřičku naděje a očekávání naplnění partnerského svazku, ale paranoia je silnější, než růžová vyhlídka budoucnosti. Symbolickou postavou je Ivan (dobrý John Sharian), zhmotnělá paranoia, která chce účelově vymazanou vzpomínku navrátit do podvědomí paměti. Svědomí se vzteká a brání ze všech sil svůj malý životní prostor. Důležitou postavou je rozvedená matka Maria (zajímavá Aitana Sánchez-Gijón) se svou nevděčnou úlohou v prohlubující se rozpolcenosti vnímání a přijímání. Je neuchopitelná, a přesto hmotná a všudypřítomná. Z dalších rolí: tragickou nehodou postižený Trevorův spolupracovník Miller (zajímavý Michael Ironside), s Trevorem více a více nespokojenější spolupracovníci Jackson (Lawrence Gilliard Jr.) a Jones (Reg E. Cathey), Trevorova ostražitá domácí Shrike (zajímavá Anna Massey), Mariin bezstarostný synek Nicholas (Matthew Romero Moore), znepokojený vedoucí strojírenské dílny Furman (Robert Long), nehodu vyšetřující Rogers (Colin Stinton), rozkazovačný dílenský mistr Tucker (Craig Stevenson), Trevorem obviněný svářeč Reynolds (James DePaul), či zaskočená servírka letištní kavárny (Nancy Crane). Film baví svou atmosférou a proměnlivostí reality. Hlubokomyslné myšlenky zde nehledám a nechávám se unášet vystrojenou stísněností moderního druhu zábavy. ()

Flynn

Tenhle film má určitě něco do sebe, ale nějak se mi zdá že jich ted začíná být trošku moc s podobným námětem jako Klub Rváčů a rozhodně nedosahují jeho kvalit. Christian Bale je šílený a má postavu jako z koncentráku a je taky hezky zmatený, ale film mi příjde takový trochu roztahaný a zároveň se v něm odkryje a naznačí zápletka a pointa poměrně brzy což mě mrzí. Pro fandy takových psychověcí určitě doporučuju. ()

Wormboy

Tak, tak hnusnu atmosferu som nevidel uz pekne davno v zanri podobneho zaradenia..posledne ak dobre spominam v Scorseseho Dotykoch smrti s Cageom pred par rokmi. Mozno nie tak depresivne, avsak co straca Mechanik na atmosfere (ktora je napriek tomu skvela) ziskava na Christianovi Baleovi. Ten chlap je v tomto filme (vlastne ako on takmer vzdy) uplne skvely. Trosku to snad prehana so vzitim sa do role (tu uz podla mna nejde o S.metodu, skor syndrom!), ale to vobec nevadi. Pointa je predvidatelna a v podstate zrejme tvorcom ani neslo o to, tahat divaka za nos, ako skor o postup, ktory sa zvoli ku cielu. Nie je to na plny pocet, ale je to skutocne velmi dobry film s fantastickym Baleom. ()

Dannysek4U

Takový nasazení kvůli roli, který předvedl Bale v Mechanikovi, jsem ještě u žádnýho herce neviděl - totálně vykresluje hranice hercových možností. Škoda, že po čase začne bejt děj tak neuvěřitelně táááááhlej ()

lakikaki

Tuctový scenár, tuctové spracovanie, ale absolútne netuctový, priam až nadľudský výkon Christiana Bala. Tento Herec sám posúva celý film do úrovne nadpriemernosti... Dobre no, trošku mu pri tom pomáha aj zaujímavý soundtrack, ale Bale je fakt neskutočný. Vôbec ho nemôžem dostať z hlavy - on totiž Trevora Reznika nehrá, on Trevorom Reznikom (ži)je! ()

Andre3000

Zajímavý rozhodně, ale že by mě to nadchlo to se říct nedá. Film o tom jak někomu začne strašit ve věži s tím, že na konci se dozvíme proč to tak bylo. Takže žádenej zázrak. ()

Hobitek4U

Je to vážne depresivní film, ale i zajímavý. Halucinace, stihomamy to vše díky špatnému svědomí. Dobrý človek, který se stane absolutní troskou, protože potlačí svoje vzpomínky jen aby se mohl vyspat. Sice konec není kdovíjak neočekávaný, ale i tak se jedná o dobře zpracovaný snímek. A Christian Bale je vážně machr, co udělá pro roli, aby vypadala autenticky je k neuvěření. ()

sulimo

To, jak to asi tak dopadne a co za tím vším bude tušíte tak trochu od počátku, tudíž to nijak nepřekvapí a nic nového to nepřinese, ty tři hvězdy dávám za Balea a jeho klasicky extraordinérní výkon, jinak nic moc jiného za řeč nestálo. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy