Podnájemníci (TV film)

Komedie

Československo, 1976, 73 min

První díl trilogie televizních komedií "Podnájemníci", "Otec nebo bratr" a "Dopis psaný španělsky". Velmi příjemná a poklidná kratší komedie s mladičkou Ivanou Andrlovou v roli sestry staršího bráchy Hanzlíka, který se snaží do této osiřelé rodiny přivést svou milou Danielu Kolářovou. Není to komedie k popukání, ale především její vyvrcholení je velmi vtipné a zábavné. Hudba: Jiří Bažant & Jiří Malásek(15.5.2011)

Krásný herecký koncert, ve kterém nejvíce zazářila Ivana Andrlová. Ta strčila Hanzlíka a Kolářovou do kapsy. Zase jsem měla ten zvláštní pocit, že autor nebo tedy v tomto případě autoři museli opisovat z naší rodiny, protože jsme se v tomhle příběhu našli. Ale, řekla bych, že se tu musí najít každý, kdo má sourozence a nebo ten, který řeší podobný případ.(15.5.2011)

■ ∞ Z trilogie: Podnájemníci (1976), Otec nebo bratr (1978), Dopis psaný španělsky (1980) řadím tento první TV film přibližně na roveň druhému nebo spíše kousíček za druhý, pak dlouho nic, pak dlouho nic a teprve poté až film třetí. ■ Podnájemníky a Otec nebo bratr jsem viděl v Československé televizi, když byly reprízovány někdy koncem osmdesátých let nebo na počátku let devadesátých století dvacátého. Ohromně na mě obě tyto televizní inscenace zapůsobily, ale po těch letech mi splynuly v jeden film. Už hodněkrát jsem se na to chtěl mrknout znovu, ale vždy do toho buď něco vlezlo nebo jsem dal přednost jinému dílu, které jsem ještě neměl tu čest vidět. Poslední cca 2 (3) roky si opětovně vychutnávám staré československé filmy a seriály, které jsem viděl jako kluk a nyní si chci porovnat své pocity a vzpomínky a musím říci, že mnohdy je to velmi zajímavé. ■ Trio: Jaromír HANZLÍK - Zbyněk KUČERA, Ivana ANDRLOVÁ - Alenka KUČEROVÁ, Daniela KOLÁŘOVÁ - Kateřina BŘÍZOVÁ - KUČEROVÁ nemohlo být vybráno lépe. Všichni do své role absolutně sedli a neumím si představit, že by tyto role hrál někdo jiný. ■ V prvním a druhém dílu mi učarovala Ivana ANDRLOVÁ, která pro mě později byla spíše představitelkou princezen z televizních pohádek, ale tady v Podnájemnících jí bylo teprve 16 let, a i přesto, že herecké zkušenosti teprve sbírala, tak svou ztřeštěností a praštěností si mě hned získala. A Jaromír HANZLÍK a Daniela KOLÁŘOVÁ? Celá filmařská sedmdesátá léta jim velmi svědčila a jejich role a herecké výkony mám nejraději právě z let sedmdesátých a první poloviny let osmdesátých dvacátého století. ■ Podnájemníci se nesnaží být za každou cenu vtipní, ale naopak humor ukazují ve všednosti každodenních starostí a prostém soužití, kdy několik scén sklouzne na dramatickou notu a vzápětí vše absurdně obrátí, například scéna s brambory a podnájemnickým pokojíkem. ■ Dnes mohou některé věci nezasvěcenému diváku připadat přinejmenším podivné, ale pravdou je, že do značné míry celá trilogie zaznamenává holou realitu tehdejšího Československa. ■ ■ ■ Moc jsem se těšil na celou trilogii, o to více, že třetí díl jsem až do včerejška [19-III-2014] neviděl a chtěl jsem si opět připomenout první dva filmy, na které mám jen ty nejlepší vzpomínky. ■ Alenka mi připomněla svým projevem a obličejovými variacemi prvorepublikovou herečku, kterou mám z tohoto období nejraději: Natašu GOLLOVOU. ■ ■ ■ ⁞ [90/100]. ■ ‖ [80/100]. ■ ↨ [80/100]. ■ ― Ivana ANDRLOVÁ [98/100], Jaromír HANZLÍK [91/100], Daniela KOLÁŘOVÁ [88/100]. ■ ῼ [77/100]. ■ ∩ Otec nebo bratr (1978), Dopis psaný španělsky (1980), Lidé z metra (1974), Léto s kovbojem (1976), Setkání v červenci (1978), Hodíme se k sobě, miláčku...? (1974), Nejlepší ženská mého života (1968), Taková normální rodinka (1971), Noc na Karlštejně (1973), Byl jednou jeden dům (1974), Nemocnice na kraji města (1977), Sanitka (1984), Ikarův pád (1977), Sňatky z rozumu (1968), Dynastie Nováků (1982), Step by Step (1991), Doktor z vejminku (1982), Tchán (1979), Půl domu bez ženicha (1980), Kulový blesk (1978), Vratné lahve (2006), Svatební cesta do Jiljí (1983). ■ № 2x; 1x ⌂ [D], [TV], [TV_RGB], [PZ]. 1x ⌂ [D], ϿϾ, [PZ], [576p], [19-III-2014; 22:05]. ■ ↘ blackrain, Martin79, Lewaso. ■ ↔ ① [95/100]; ② [97/100] [19-III-2014; 22:05]; ‡ [19-III-2014; 22:05]; >>> [96/100]. ■(20.3.2014)

I po letech nečekaně příjemný a fungující kousek o tom, že někdy není snadné rozšířit sehraný tým o nového člena. Ve všech rovinách příjemně civilní zachycení obyčejného života, které se obejde bez zbytečných filmařských kudrlin a vystačí si pouze se vztahovým napětím tiše a nenápadně vibrujícím pod povrchem, a samozřejmě s výbornými hereckými party, zejména pak Jaromíra Hanzlíka a Ivany Andrlové.(14.2.2016)

Sourozenci Anička a Zbyněk jsou sirotci. Zbyněk pracuje, Anička chodí do školy a stará se o domácnost. Chtějí jet na dovolenou k moři, proto shánějí podnájemníka. Jednoho dne si přivede Zbyněk domů svou dívku Kateřinu, ale předstírá, že je to jen nájemnice. Zakrátko pravda vyjde najevo a vztahy mladé trojice se změní... Díky bravurně zahrané roli Aničky v podání Ivany Andrlové dávám za čtyři, jinak je to spíš průměrný televizňák.(3.5.2006)