Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

filmfanouch

Netflix jednu věc udělal moudře. Na konec roku opět po vzoru K zemi hleď! nasadil film o  kterém se bude hojně diskutovat, ovládne tabulky sledovanosti a půjde o film, ve kterém si spousta lidí jistě najde svoje. A bude díky tomu vnímat, že je film dost možná zajímavější a chytřejší, než jakým ve skutečnosti je. Sam Esmail jistě talent má a přirovnávání k M. Night Shyamalanovi všude různě vlastně dává perfektní smysl. Výsledek je osobitý a může dle očekávání stát na silném obsazení. To ovšem někdy jednoduše nestačí. Průměrný uživatel Netflixu může být tak snadno zdegenerovaný, že náhle může v Nech svět světem objevit nějakou hlubší satiru, která se vlastně hrozně chytře strefuje do americké společnosti, jde ovšem pořád o film pro jednoduché publikum, který polínky komplexnosti šetří. Výsledek si tak celých 139 minut dokáže udržet pozornost, rozhodně ovšem nemá potenciál na to stát se milníkem, spíše působí jako slušná epizoda nějaké antologie a bez problému by zapadl třeba jako nějaká prodloužená epizoda Black Mirror. Jak je tak koncept slibný, průběh výsledku zavání pocitem promrhaného potenciálu a příslibem toho, že vše v knižní předloze nejspíš funguje mnohem lépe. K audiovizuální lahodě to celé má velmi blízko, strhává to ovšem právě nedomrlý scénář, který nespasí ani silné obsazení (Julia Roberts v po delší době opět výrazné roli). V jednotlivostech je tak výsledek určitě silný, rozhodně ovšem nefunguje jako silná otep. Pomrkávání k divákovi není tolik důvtipné, satirické rýpaní jak by smet, celé to vlastně tak nějak vyprchá, největším hříchem je poté v podstatě absence jakýkoliv emocí. Při pohledu na spokojené reakce uživatelů Netflixu je vlastně krásně vidět, jak jim stačí málo a opět stáčí k nemilým úvahám k zamyšlení. ()

DJ_bart

"I fucking hate people." ___________ Výborná katastroficko-apokalyptická satira o black-outu/civilizačním kolapsu na pozadí idylky amerického venkova, která je přitažená za vlasy natolik, až je zároveň děsivě hyper-realistická. Casting perfektní; budování napětí skrz drobné náznaky a paranoiu je fakt mistrovský; režijně a řemeslně bravurně zvládnutý. Sam Esmail ví, jak divákovi zamotat hlavu nejmíň o 360 stupňů.... tož abych začal před koncem světa sledovat Přátele, haha. ()

lamps

Tady chce být někdo režisér vizionář. Agresivně excesivní film, stylisticky až abnormálně sebeuvědomělý a přeplněný nepřirozenými záběry, které znemožňují jakékoli ponoření do prostoru a scénografické přilnutí k postavám. Jediný způsob, jak brát něco takového trochu vážně, je nahlížet na film jako na totální konspirační satiru, která všechnu autenticitu jen předstírá. Minimálně závěrečná scénka a celá linie s dcerkou a jejím oblíbeným seriálem jde tomuhle čtení vyloženě na ruku. Zvířátka se srocují, protože „ví víc než lidi“, lidi neví nic, protože nedrží při sobě. V mnoha aspektech je to znepokojivé a nestabilitu společnosti, již řídí vazby a systémy přístupné a srozumitelné jen hrstce nejmocnějších, to vlastně nepřefukuje. Rozhodně se ale přeceňují dramaturgické meze tohodle ironického námětu na skoro 140minutové dějové ploše, kdy Esmail opakovaně protahuje i sebevíc banální scény a strašně okatě jim cpe punc skoro až drastické důležitosti. Podobné filmy už vznikaly, a přestože mnohdy neměly až tak ambiciózní scénář splétající dohromady základní morálku, reflexi současného světa položeného na oltář technologií a sítě , katastrofické konspirace nebo mezilidské vztahy v neuchopitelné situaci, nabídly daleko víc žánrově rozptýlené zábavy (Bílý šum, trochu Greenland, Proroctví, Někdo klepe na dveře, Ulice Cloverfield 10). Nech svět světem rovněž nelze povýšit nad žánrovou satiru, i když se většinou tváří vznešeně a hlubokomyslně jak fasáda Wall Street. Najde se tu dost zajímavých nápadů a vlastně je fajn, že to má jinačí look. Ale v součtu jde hlavně o gimmick, jehož se po nějakém čase přejíte. Účel světí prostředky, a zatímco první zde obstojí na jedničku, druhé je dost nešťastně koncipované. 65 % ()

Jacinda

Co se stane, když zfilmujete knihu, která má 54%? Získáte film s 54%. Příšerná a nesympatická Julia Roberts. Hvězda dolů. Zženštělý ukňučený Ethan. Hvězda dolů. Naprostý nesmysl se zvířaty a zuby. Hvězda dolů. Nedořešené záhady a otevřený konec. Hvězda... dolů. Zbylo tomu vůbec něco? Atmosféra. To jediné. ()

Pilda17

Herecká sestava zvolena opravdu skvěle. Děj je trošku pomalejší a celé více konverzační. Některé scény jsou silné a napětí nechybí, bohužel toho mohlo být více. Divák neví značnou část, co se děje a i díky tomu, se napětí buduje dobře, protože nelze čekat, co přijde. Čekal jsem větší bombu, ale film účel splnil. Možná by stačilo ubrat na stopáži.. 7/10 = 75% ()

Cappuccino

Tento filmový podžáner milujem a celých 139 minút som si užíval výnimočne stiesnenú atmosféru. Hodnotenie nadol však sťahuje hneď niekoľko faktorov. Viaceré dejové línie (napríklad s Rose) iba zbytočne naťahovali stopáž, niektoré scény (jelene/srnky) nedávali žiaden zmysel a samotný záver bol čistý faker to tváre diváka. Obrovská škoda, pretože dialógové divadlo v dome plné neistoty a informačného chaosu ma držalo vo veľkom napätí, a mrzí ma, že nemôžem dať aspoň štyri hviezdy. ()

Ruut

Celkem zajímavý kousek na Netflix produkci - velmi civilní, promyšlený, bez divokých přeletů kamer a střihů.. Celkem i vyzněním podobný jako lonský K zemi hled. Jen teda samozřejmě úplně bez humoru. ()

misterz

Pre mňa veľké prekvapenie. Konečne po dlhšom čase niečo, čo sa vymyká bežnej konzumnej šablóne. Dovoľujem si tvrdiť, že toto pritiahne pozornosť aj klasického mainstreamového diváka. Od úvodu až po koniec vás tu sprevádza taká zláštna atmosféra, ktorá neveští nič dobré. Ako keby vám stále niekto dýchal na chrbát a nemohli ste sa otočiť a presvedčiť sa, kto to je. Dokonca miestami mi to pripomínalo Lanthimosove filmy. Silný nadpriemer. 85/100 ()

pornogrind

...ale pak mi došlo jaký svět opravdu je a uvědomila jsem si hodně důležitou věc. Že je mi z lidí na blití... Většinou pro filmy v kterých má prsty Netflix nemám moc pozitivních slov. Tady ale rád udělám výjimku, protože tímhle se Netlix(konečně) zase jednou trefil do černýho. Tohle se fakt povedlo. Stopáž přes dvě hodiny sice(pro mě vypadala) hrozivě ale tentokrát musím uznat, že jsem se ani chvilku nenudil a film si svoji stopáž víceméně obhájil. Ikdyž bych i zde našel pár scén(za všechny třeba taneček Amandy s G.H. ) o který by mohl být film o něco kratší ale nic zásadního. Jak už jsem psal nenudil jsem se. Film je rozdělen na několik částí. Snímek má svoji nepopsatelnou atmosféru a udržuje diváka neustále v napětí. Jde spíš o konverzační kousek ale v každé z částí dojde i na nějakou tu akci. Film je natočen podle knihy kterou jsem nečetl takže nemůžu soudit jak moc se film drží knižní předlohy ale hodnotím to co jsem viděl. A to se mi líbilo. Sam Esmail je pro mě neznámým režisérem/scénáristou. Na svým kontě před tímto filmem má pouze jeden celovečerní film, dva krátkometrážní kousky a pár epizod seriálů. O to víc mě překvapilo s jakou suverenitou se se snímkem popasoval. Za mě je Leave the World Behind mnohem lepším a zajímavějším filmovým počinem než třeba poslední filmy od M. Night Shyamalana. 4hvězdy. ()

Omnibus

Svět se v prdel obrací, jeleni se navrací.“ Zvířata to prostě vycítí. Srnčí i jiná zvěř vycházela z lesů, aby se po záhubě lidstva znovu ujmula vlády nad planetou. Emeritní eskortka Julia Roberts, v zajímavé roli zpruzené kariéristické misantropky, na stádo čuměla z metru, takříkajíc face to face (chudáci jeleni) a s tak široce otevřenou hubou, že kdyby začal foukat vítr, vzniklo by skutečné tornádo čili apokalypsa zdarma. Sugestivní, znepokojivé a hrozivě realistické, jak moderní svět padá do kytek, letadla z nebe, mobily do záchodů, internet chcíp a influenceři jsou z toho v prdeli a tak se věší, ale nikdo už jim to nelajkuje. Krajinu terorizují záhadné rudé letáčky (Arabové? Korejci? POMO?) a lidi se drží za hlavu při útocích ultrazvukem, který v dásních uvolňuje zuby. OKÉNKO TANKERU: [][] Tři sta metrů dlouhá neovladatelná loď míří přímo na pláž, plnou slunečníků, osušek a opalujících se debilů. „Však ona zastaví.“ „Přece musí.“ Úplné Thajsko 2004. Na obzoru bílý hřbet tsunami... a na břehu si turisti chystají foťáky. [][] Hope begins in the dark, jdu do bunkru chystat zásoby, přátelé Přátel to ocení. A snad stihnu i poslat pochvalný mail Esmailovi. Dokud ještě funguje net... ()

mzss1

[90%] Vidím, že mé hodnocení je hodně nadšené, ale já si prostě nemohu pomoci. Postapo filmové témata mám rád a zde to bylo pěkně nepředvídatelně, chováním postav a ke konci i docela temně pojato. Jasně, je to dlouhý film, ale mě utíkal docela svižně. Chápu, postavy zde působí podivně a zejména postava, kterou hraje Julia Roberts mě docela štvala, ale zahrála to dobře. Takový Ethan Hawke zde byl zmatený jak včela, Mahershala Ali zas takový divný apod … Dokázal jsem se do té situace vžít, kdy není úniku, kam utéci a jen dřepět v tom velkém domě … Po technické stránce to bylo víc než slušné. Třeba záběr na couvání autem, kdy proti vám jedou nekontrolované vozy. Napínavá scéna s jeleny apod. Takže méně jak 5* opravdu dát nemohu. Ty dialogy byly dobré, i když jsem si taky chvílemi říkal, co je to za divné postavy. Prostě běžní lidé … Víc k tomu asi nenapíši, netflix mě potěšil. Chápu, že to není pro každého, ale já jsem nadšen! ()

Goldbeater

Netflix po předloňském K zemi hleď! opět před koncem roku servíruje komediální i mrazivou apokalyptickou satiru, a pokud s tímhle trendem bude nadále ob rok pokračovat, budu vlastně dost spokojen, i když mám tentokrát víc výhrad. Dobré obsazení, skvělé budování atmosféry. Obdivuhodné je, že Sam Esmail dokáže diváka udržet v napětí během celých 140 minut stopáže, nicméně problém nastává při finále, které divákovi veškeré předchozí dění a zároveň poselství filmu musí vysvětlit tak strašně doslovně, aby to i negramotný tupoň pochopil. To je navíc spojeno s postavami, jejichž karikaturní chování a až nastavované nekomunikování zásadních problémů sice slouží vyznění filmu, ale působí uměle a trochu otravně. Škoda. Nicméně palec nahoru za finální scénu s vyzdvihováním důležitosti vlastnictví fyzických nosičů navzdory uvedení na Netflixu. Heh. ()

dr.horrible

Lepšie jak posledné štyri shyamalanovky. Dosť ľudí bude asi sklamaných, pretože trikových scén zas toľko nie je a miesto akčnej katastrofy sa jedná hlavne o konverzačný thriller. Super je to postupné stupňovanie napätia, keď väčšinu filmu divák prakticky nič nevie, a nakoniec na nejakom rozuzlení vlastne ani nezáleží. Herecky aj vzťahovo kvalitka, skvelá je kamera a záver cool. ()

sochoking

Presne ten typ filmu, ktorý si pohráva s mojou bujnou fantáziou a ktorý mi vie stlačiť obe polky (aj hemisfér) pekne natesno. Inými slovami, šponovačka nahovado! A ak je v tom zakomponovaný aj podzemný úkryt s perfektnou výbavou takmer ako z kníh od J. Kulhánka, moja duša plesá! ()

Kudly4

Tísnivá a znepokojivá atmosféra, od samého začátku, se skvělou kamerou a výborným, hudebním doprovodem. Jen kdyby to nebylo občas tak zbytečně ukecaný a mohlo se klidně přitvrdit nějakým tím útokem navíc. Každopádně, dobrá podívaná. Co by asi dělali v dnešní době influenceři a modelky z Instagramu, kdyby došlo pouze k vypnutí internetu =) Btw, Julia je stále kost. (top scény - pád letadla, zuby !). Slabší čtyrka. ()

Anderton

Počas sledovania si spomeniete na Us, Knock at the Cabin, Knowing a určite aj na svoje ďalšie obľúbené kúsky z tohto súdka. Esmail vie, čo chce povedať a hovorí to pomerne nekonvenčným spôsobom, pretože i keď sú tu inšpiračné zdroje, tak film pôsobí dosť originálne. Napriek tomu je príliš dlhý a skôr zaujme samostatnými scénami, ktoré pôsobia často akoby prišli úplne odinakiaľ, čo je ale skôr pochvala než výčitka. Nakoniec bude konečné hodnotenie závisieť od pointy a tá ma mierne minula, ale zase zopakujem, že chápem, čo chcel Esmail povedať a prečo mu na to štyri veľké hviezdy kývli. Som zvedavý na prijatie americkým publikom. A určite sa vyhnite spoilerom. Možno po rozložení v hlave, prípadne opätovnom pozretí, zvýšim hodnotenie. ()

Frajer42

Celovečerák Sama Esmaila nemohl uniknout moji pozornosti a řekl bych, že dokonce předčil má očekávání. Relativně nízké celkové hodnocení nasvědčuje smutnému faktu, že značná část diváctva je již nadobro zničená stereotypním mainstreamem. Tohle byl vskutku velice svěží závan větříku z konce světa. Nadupané obsazení a skvěle napsané dialogy zapříčinily, že jsem se ani v takhle úzkém kruhu na takhle stísněném prostoru nikterak nenudil. Děj je velmi uvěřitelný a atmosféra neuvěřitelně skličující a postupně houstnoucí. Fanoušci seriálu Přátelé si přihodí automaticky jednu hvězdu. Více takových filmů! [86 %] ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD