Epizody(1)

Pátý a poslední díl série výpravných historických filmů o věhlasné panovnici je situován do let 1760 až 1780. Marie Terezie nechápe, proč se její manžel, František Štěpán, neustále zabývá finančními problémy monarchie, když její prioritou je zajistit trvalý mír a prosperitu monarchie prostřednictvím sňatkové diplomacie. Oběma rodičům přitom dlouho uniká, jak složitým dospíváním prochází jejich prvorozený syn Josef, který se má stát následníkem habsburského trůnu. Kromě přiblížení života Marie Terezie a doby jejího panování nám série dává možnost stát se svědky trnité cesty Josefa II. od privilegovaného a zároveň svými rodiči opomíjeného dítěte přes obtížná léta spoluvlády s matkou, až po závěrečné smíření s odkazem otce i matky. Jeho první manželství s půvabnou Isabelou Parmskou skončí tragickým zklamáním. V době epidemie neštovic, při níž umírají i Josefovi sourozenci, musí císařovna se slzami v očích v sobě potlačit zoufalost matky a dokončit svůj záměr sjednocení evropských zemí. Přinutí Josefa k dalšímu sňatku, tentokrát s Marií Josefou Bavorskou, která se půvabu Isabely nevyrovná. Ve vyhrocené situaci se Josef se ostře vymezuje proti otci, jehož vnímá jako prostopášníka. Teprve po smrti Františka Štěpána a následném konfliktu s matkou si Josef uvědomí, jakou roli jeho otec skutečně v chodu říše hrál, a až po smrti matky pochopí, jak významný je pro budoucnost monarchie odkaz obou rodičů – a co naopak může udělat jenom on. V roli Josefa v tomto dílu exceluje A. Friesz, jehož výkon se jistě zapíše do paměti diváků stejně, jako skvělý výkon V. Kotka v roli Františka Štěpána a výjimečné ztvárnění role Marie Terezie U. Straussovou. (Česká televize)

DrifterSoul

Dobré zakončení celé pětidílné série, navíc zde okořeněné pohledem do zákulisí. Opět je možné jen chválit.  Snad až na ty těžce digitální Alpy a na fakt, že MT mohla být ztvárněna jedinou herečkou, podobně jako postava FŠL. Nejvíce ovšem oceňuji, že se filmaři snažili přiblížit opomíjený a často špiněný úsek naší vlastní české historie. Nepompézním, příjemným a docela pozitivním způsobem. Jak říkával můj pradědeček: "Nebylo jak za Rakouska". ()

Kreptry

První a druhý díl byl pro mě asi nejlepší z celé série. Marie-Luisi Stockinger zahrála Rézi uvěřitelně a děj ubíhal klidně, bez zbytečných kliček nebo hluchých míst. U třetího a čtvrtého dílu mi trvalo déle, než jsem si zvykla na starší panovnici s tváří Steffi Reinsperger, která mi do role moc neseděla, takže mi trošku ten jinak dobrý děj rušila. To ale nelze nikomu zazlívat. No a pátý díl…, tak tam toho bylo hodně. Ursula Strauss byla dobru volbou, ale všechno zkazilo velké množství nesrovnalostí, které režisér, nebo kdokoliv, kdo mohl do scénáře mluvit, nevychytal a připustil. Nejde ani tak o to, že se tvůrci rozhodli udělat z Isabely a Mimi milenky se vším všudy a věnovali tomu možná až příliš času. Dokonce dokážu přejít i v reálu naprosto neuskutečnitelný čin, při kterém se šla Isabela cíleně nakazit neštovicemi. Hold trochu drama je v historických filmech potřeba. Jde o to, že tvůrci nechali zemřít dcery, které zemřít vůbec neměly. Že Marie Anna (ta, co má celou dobu tvář plnou jizev od neštovic) nikdy neštovice neměla. Isabela měla s Josefem dvě děti a Marie Josefa Bavorská, Josefova druhá manželka, nezemřela před Františkem, ale až skoro dva roky po něm. A je toho víc… Tomuhle všemu se mohli jednoduše vyhnout a nevěřím, že to bylo způsobeno nedostatkem času. Beru to jako selhání tvůrců a velké mínus, které zkazilo ono velké finále, na které jsem čekala už od října (nebo od kdy na to běžela upoutávka v televizi). Ale abych řekla i něco hezkého – jsem velmi ráda, že do role Františka Lotrinského byl vybrán zrovna Vojtěch Kotek. Myslím si, že svým výkonem konečně ukázal všem brblalům, že už není tím mladým hejskem ze Snowboarďáků a Rafťáků, ale hercem, kterého mohou režiséři bez obav obsazovat do rozličných žánrů. Velmi hezká (ve všech pěti dílech) byla i hudba, lokace a kostýmy. Suma sumárum, když s notnou dávkou sebezapření zavřu oči nad těmi historickými pitomostmi v ději, je celý tento koprodukční výtvor povedený a jsem si jistá, že se na něj v budoucnu zase ráda podívám. (Všechny části mají stejný počet hvězdiček, protože jsem sérii hodnotila jako celek). ()

quokam

Kostymni romanticky historicky televizni velkofilm. Zacneme pochvalou Vojtovi Kotkovi, který svuj part vskutku odehral s gracii a s presvedcivosti - az s takovou, ze mu proste nekdy nebylo rozumet. Jenom jeho postava nekdy pusobila neduveryhodne - skutecne byl Frantisek Lotrinský az tak tolerantni, aby prikryl lesbicky vztah se dcery? Nejsem si jist. Hereckým objevem dílu se pro mne stala Jana Kvantiková v roli Isabely Parmské. Pochválit lze také i nejruznejsi hlasky, ktere zaznely ve filmu, jako např. Mamá se neodporuje. Dalsi hlaska, ze obchod buduje mir, par mesicu po premiere byla dost radikalne vyvracena Ruskou agresi. Kdyz se na dil podíváme komplexně, musíme konstatovat, ze bohuzel slo poznat, ze se asi hodne skrtalo a ze dvou dilu se vytvořil jeden,  ke skode veci. Sedelo to k sobe totiz tak, jako kdyz dva havarovana auta  zesvarite do jednoho. Osobne bych dal vetsi prostor menove krizi, kterou Frantisek zachranoval a tim padem i samotnemu Frantiskovi -  a to treba i za cenu toho, ze by se zaver uplne vyskrtl, stejne pusobil, jako nastavena pisnicka na koncerte. Jako jo, krasna tresnicka na dortu, ale koncert by se klidne obesel i bez ni. Jasne, finance jsou omezene a stredoevropske televize jaksi nezminil Frantisek ve sve zaveti, ale i ten zaver by si zaslouzil spise samostatny dil. Byt by si na něj musel počkat pet deset patnáct let v supliku. Ale tim vsim nechci rozhodne rict, ze by to byl spatny pocin, naopak, zaslouzi si vysoke hodnocení.  Za mne osobne 70 proc, hlavne kvuli seskrtanemu potencialu. ()

pavala

Pátý a poslední díl série o věhlasné panovnici Marii Terezii se povedl na výbornou. Udržel si vysokou kvalitu předchozích sérií. Nová herečka v roli Marie Terezie Ursula Strauss byla dobrá volba. Vojta Kotek zestárl (v závěru se na něm maskéři pěkně vyřádili), v roli manžela vládkyně - Františka Štěpána Lotrinského opět obstál. Závěrečný díl, stejně jako předešlé díly série skýtá mnoho zajímavostí i pikantností u císařského dvora - je známo, že panovník Josef II. měl se svou matkou časté spory, ale méně už se ví, že jeho manželka byla lesba. Povedené finále nejrozsáhlejšího koprodukčního projektu České televize, historická podívaná plná napětí i zábavy! ()

Vejlupino

Pěkné zakončení, pěkné minisérie. Celou dobu se jsi ověřoval další historické souvislosti a doufám, že si najde cestu do hodin dějepisu. p.s. Vojta Kotek je prostě boží. ()

cabroid

Přemýšlel jsem, jestli 4 nebo 5. Ale vzhledem k tomu, že to je v našich podmínkách za mne úplné zjevení, dávám 5. Škoda jen, že se posledních 15 let panování Marie Terezie srazilo jen asi do 10 minut. Chtělo to ještě jeden díl. I když by byl bez Františka Štěpána (předposlední díl by jeho smrtí určitě končil), vláda Marie Terezie a Josefa II. by si to bývala byla zasloužila. Ale i tak. Díky, bylo to výborné. ()

Constanza

Povedlo se. Posledni díl byl nejlepší. Osobně si myslim, že typově Marii Terezii nejvíce odpovídala Stefanie Reinsperger. Nicméně Ursula Strauss je uznávanou rakouskou herečkou a své kvality potvrdila i zde. Česká televize by mohla s koprodukčními parnery pouvažovat, zda by nestálo za to, natočit nějaký díl, který by se věnoval Josefu II., protože tahle série je jedním z mála projektů, které se naší veřejnoprávní televizi podarily. ()

gapa466

Pro mě perfektní. Herecké výkony také velmi dobré. Nevím jak moc se scénář držel skutečnosti, zvláště co se týká Josefa II. Po smrti Štěpána Lotrynského mi to přišlo trochu odfláklé ( 15 let během několika minut). Ovšem závěrečná scéna v podobě Posledního soudu byla skvělá. ()

Gigulina

Souhlasim s ostatnima, meli to udelat dvoudilne jako predchozi dily.. takto je to v cuku letu, sem tam domysli si.. a osobne se mi nelibi obsazeni Ursuly Strauss.. nerikam, ze je to spatna herecka, jen se mi nelibi ze je tipove pravy opak toho jak vypadala Marie Terezie.. predchozi dve herecky blondynky s modryma ocima a najednou cernovlasa a hnedooka Ursula.. proc??? ()

vhorky

Třetí díl resp. pátý byl asi nejlepší, ale ty záběry ze zámeckého parku v Jaroměřicích nad Rokytnou, kdy jsou vidět taškové střechy rodinných domů se STŘEŠNÍMI PLASTOVÝMI OKNY... no pane režisére, kameramane... to je děs. ()

OtokPag

Příběh Marie Terezie a její familie  by s přehledem mohl pokrýt celoroční nedělní vysílací čas od 20,00. Jsem s koprodukčním dílem spokojen, čekal jsem katastrofu 😋 ()

Ficka_CZ

Musím chtě-nechtě uznat, že Vojta Kotek se pro mne tímto počinem přesunul z kategorie "poloprďoch ze Snowboarďáků" do kategorie HOTOVÝ herec. Klobouček až ke kotníkům. ()

Jirkacek

Celá naše rodina velice ráda cestuje a když tu a tam navštívíme nějaký zámek, často narazíme na jméno Marie Terezie nebo někoho z její rodiny. Není divu, když byla význačnou rakouskou šlechtičnou, reformátorkou, bravurní diplomatkou a nejvýznamnější panovnicí českých zemí. Jenže jsme od průvodců na zámcích zachytili jen útržky z jejího života, které se týkaly toho daného místa, té konkrétní situace. Celý její život jsme však vůbec neznali a upřímně, ani nás to kdovíjak nezajímalo. Vždyť těch šlechticů bývalo tolik....českých, rakouských, uherských, pruských, bavorských, saských, kdo si to měl všechno pamatovat. Vše se změnilo až při naší nedávné návštěvě zámku ve Frýdku - Místku, kde se pan průvodce zmínil o pětidílném seriálu Marie Terezie, natočeném v letech 2017, 2019 a 2021. A k dobru dal historku o pikantním lesbickém vztahu dcery rakouské vládkyně Marie Kristýny s Isabellou Parmskou, švagrové urozené dcerušky. A to byl ten důvod, proč jsme se na pětidílný seriál podívali. Ve třetí řadě jsme se ocitli v letech 1760 až 1780. Marie Terezie (Ursula Strauss) nechápala, proč se její manžel, František Štěpán (Vojta Kotek), neustále zabýval finančními problémy monarchie, když její prioritou bylo zajistit trvalý mír a prosperitu monarchie prostřednictvím sňatkové diplomacie. Oběma rodičům přitom dlouho unikalo, jak složitým dospíváním prochází jejich prvorozený syn Josef (Aaron Friesz), který se měl stát následníkem habsburského trůnu. Kromě přiblížení života Marie Terezie a doby jejího panování jsme se hodně dozvěděli o trnité cestě Josefa II. od privilegovaného a zároveň svými rodiči opomíjeného dítěte přes obtížná léta spoluvlády s matkou, až po závěrečné smíření s odkazem otce i matky. Jeho první manželství s půvabnou Isabelou Parmskou (Jana Kvantiková) skončilo tragickým zklamáním. V době epidemie neštovic, při níž zemřeli Josefovi sourozenci, musela císařovna se slzami v očích v sobě potlačit zoufalost matky a dokončit svůj záměr sjednocení evropských zemí. Přinutila Josefa k dalšímu sňatku, tentokrát s Marií Josefou Bavorskou (Tereza Marečková, která se půvabu Isabely nevyrovnala. Ve vyhrocené situaci se Josef se ostře vymezil proti otci, jehož vnímal jako prostopášníka. Teprve po smrti Františka Štěpána a následném konfliktu s matkou si Josef uvědomil, jakou roli jeho otec skutečně v chodu říše hrál, a až po smrti matky pochopil, jak významný je pro budoucnost monarchie odkaz obou rodičů – a co naopak může udělat jenom on. V roli Josefa v tomto dílu exceloval A. Friesz, skvělý byl výkon V. Kotka v roli starého Františka Štěpána a výjimečné bylo ztvárnění role Marie Terezie U. Straussovou. Jen to bylo celé takové smutné, lidé umírali, seriál končil....Navíc mi hlava nebrala, jak to že některé postavy nezestárly, zatímco jiné ano. Divné, ale i když ode mne třetí jednodílná řada získala nejméně cípatých, celkově jsem byl spokojen. Suma sumárum, třetí řada seriálu Marie Terezie ode mne získala tři habsburské hvězdy ***. ()