Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jeden z nejvýpravnějších dobrodružných klasických příběhů inspirovaných Homérovou Iliadou ožívá. Natočený na exotických místech, s mezinárodním obsazením a nejmodernějšími speciálními efekty, snímek vypráví o legendární bitvě, která se rozpoutala kvůli lásce a kvůli nejkrásnější ženě na světě. Helena (Sienna Guillory), ačkoliv je provdaná za spartského krále Meneláa, se bláznivě zamiluje do Parida (Matthew Marsden), pohledného trojského prince. Milenci spolu uprchnou do Tróje, kde jim Paridův otec, král Priam (John Rhys-Davies), poskytne bezpečné útočiště. Meneláův krutý bratr Agamemnon (Rufus Sewell) chce Helenu přivést zpátky a vede vycvičenou spartskou armádu až k opevněnému městu. Po desetiletém obléhání Řekové nakonec do města vstoupí léčkou pomocí známého trojského koně a začne bitva, která rozhodne o osudu obou impérií. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (82)

kingik 

všechny recenze uživatele

Ve skromných podmínkách televizního rozpočtu vznikl skromný historický film v jehož ambicioznost by věřil jen zatvrzelý filmový optimista. Oproti rozmáchlým filmovým eposům je však přece jen v nepatrné výhodě a sice, že si může dovolit být nepřesný v historických faktech a méně detailní ve výpravě a dobových kostýmech. Konkurovat totiž velkofilmům nemůže v ničem a tak jen čeká jestli si ho někdo všimne čekajícího v historickém koutě se snahou mapovat podrobněji život krásné plavovlásky Heleny Trojské. Jestli je Sienna Guillory na roli ženy s údajně okouzlujícím půvabem dostatečně krásná je diskutabilní, ale na roli se hodila. Stejně tak do ostatních rolí hladce vklouzli většinou herci nižší svítivosti. Kdo příběh moc nezná bude pro něj tenhle dvoudílný televizní film dostatečnou příležitostí se obšírněji obeznámit se životem Heleny, Agamemnona nebo Parida, pokochat se spartskou armádou a vše vyvrcholí léčkou Řeků ukrytých v trojském koni, což je asi nejznámější scéna z celého obsáhlého vyprávění. Na televizní poměry dobrá volba, ale pro náročného diváka milujícího vysokorozpočtové bombastické opusy je to krok vzad. 60% ()

RajAthen 

všechny recenze uživatele

Knižní Illiadu mám rád. Mám též rád akční filmy, přesto moderní pojetí nablblého Orlandova Parida a megalomanského Agamemnona je dost vysoká daň za love story po americku a skvělý souboj osvalných reků. V tomto filmu pro jistotu nic tak velkého ani akčního není a výměnou za to získáváme o dost racionálnější pohled na věc bez patetických gest v komorním provedení. Nic proti, bohužel film ničím zvláště nepřekvapí a hlavní pár mi nebyl dvakráte sympatický, hlavním tahounem je tak Agamemnon, každý film přeci potřebuje pro své účely záporáka... ()

Reklama

Faidra 

všechny recenze uživatele

Další nepříliš vydařená verze trojské války, která má ale pár nesporných kladů: obvykle vynechávanou Heleninu aféru s Théseem v podání uhrančivého Stellana Skarsgarda a představitele Heleny a Parida, kteří - světe, žasni - jsou sympatičtí a nevyvolávají dojem pacientů psychiatrické léčebny po čerstvě provedené lobotomii. ()

Turiec 

všechny recenze uživatele

Prevažne zlí Sparťania proti prevažne dobrím Trójanom. Filmu možno vytknúť viacero vecí. Nie je jasné, kto a prečo je nepremožiteľný, prečo je Achilles zraniteľný len na päte. Snímka naznačuje, že Grékom ani tak nejde o krásnu Helenu ako o ich mocenské chúťky, čo by mohla byť pravda. Z veľkosti mytologických bájí ako aj z historických faktov si povyberali čriepky a tie pospájali. Mnohokrát umelo. Najneprirodzenejšie pôsobí rola Kassandry. Práve táto postava mohla pri živšom a plastickejšom stvárnení dodať filmu potrebnú šťavu. Mohlo to byť za štyri... ()

sullafelix 

všechny recenze uživatele

objektívne zachytená ....mytická udalosť ....ktorá prekračuje zaujatý opis a podanie samotným Hómerom...snáď si nikto nemyslí , že by sa vojna viedla len kvôli jednej žene ..nebuďte smiešny ....na 99% konflikty v dejinách potvrdzujú fakt , že vojny sa vedú vždy za účelom materiálneho zisku : či to už bohatstva , hegemónie ...exploatácie ľudí , surovín..atď....nikto tu teda neberie do úvahy fakt, že Hómer vykreslil dejinné udalosti neobjektívne a logicky v prospech Grécka ..ako to už v tých časoch bolo zvykom nepriateľa čo najviac poškvrniť a svojich čo najviac vyzvihnúť ..keďže sa cítil byť vlastencom...... a jeho Iliada ....je len púhy historický paškvil ......z tohto titulu Helena Trójska je omnoho lepšou kreáciou ako Trójska vojna ...s dementným Bradom Pittom ..ktorý má schopnosti prinajmenšom čínskeho cirkusového artistu ..ktorý na sebe pracuje od útleho malička ...skoky ako v Matrixe a prinajlepšom ..dispozície supermana ....snáď si nikto nemyslí že v skutočnosti nejaký Achiles mohol mať takéto mimoriadne schopnosti a byť zároveň nezraniteľný na celom tele .... detičky nedajte sa vysmiať !!!! ()

Galerie (7)

Zajímavosti (3)

  • Televízny film sa inšpiroval Homérovým eposom Ilias, ale tvorcovia zaobchádzali s predlohou skutočne veľmi voľne. Vznikol v Grécku a na Malte, podľa scenára Ronnieho Kerna ho nakrútil televízny režisér John Kent Harrison. (ash99)
  • V jednom zábere sa nachádzajú dva papagáje, kakadu a ara. Prvý z nich pochádza z Austrálie a druhý z Južnej Ameriky. V tomto období sa však do starovekého Grécka nemali ako dostať. (Miseno)

Reklama

Reklama