Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 131)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Chce-li se někdo srovnávat anebo alespoň být srovnáván s Homérem, musí rozhodně klasickou Homérovu látku uchopit nějak nově a pokusit se o trochu obohacení tohoto tématu a nikoliv pouze trpně kopírovat geniální předlohu, protože pak by se nejednalo o umělecké dílo, nýbrž pouze o plagiátorský řemeslný výrobek. Z tohoto pohledu Troja nezklamala a odvážně zamíchala s mnoha známými fakty a dokonce i postavami, kdy se vedle klasických dilemat a problémů řeší i několik "moderních" otázek a jednotlivé události i postavy jsou přizpůsobeny tomuto účelu. Hlavní důraz není kladen na poměrně dobře zvládnuté bojové scény, nýbrž na vnitřní konflikty hlavních postav. Achilleova podivná touha po slávě, která však vůbec nevylučuje další vývoj jeho postavy, už může diváku časem připadat jako trochu potrefená a umělá, zato Hektorově a Paridově přístupu se už dá uvěřit poměrně snadno. Podle hesla:"Účel světí prostředky.", byla silně zjednodušena postava krále Agamemnona, který se tady stal pomalu hlavním záporákem a tím, jak si s ním scénaristé nakonec poradili si sami zabouchli dveře k natočení Orestey. Celkem sympatické jsou povětšinou herecké výkony ( Peter O'Toole, Eric Bana, Sean Bean), výjimečně mně nevadil ani Brad Pitt, kterému jeho role arogantního namyšlence docela sedla. Překvapilo mě, jak film rychle uběhl. 165 minut - no, 11 000 veršů to není, ale i tak z 10 let zbylo přibližně 16 dní. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

S TROJOU je potíž. Na jedné straně jsou výborné herecké výkony a rozmáchlá výprava, na té druhé nevyrovnaná režie a toporné dialogy. Scénář je taky trochu vachrlatý, podle něj to vypadá, že Trojská válka trvala tak možná dva měsíce, místo původních deseti let. Cením si ale toho, že Benioff všechno napsal velice přirozené (rozuměj ne-fantasy) a „nebožské". Ještě zpátky k Petersenově režii. V bitvách a v některých scénách ukazuje, že umí navodit správnou atmosféru a ví jak správně formovat děj, ale v některých místech mu uniká cit pro konzistenci. Nohy mu taky podráží hudba, na které se podepsala uspěchanost a změna skladatele na poslední chvíli. Po herecké stránce je TRÓJA jak jsem již zmínil výborná. Hlavní hvězdu Brada Pitta překvapivě s přehledem zastiňuje Eric Bana (když Hektor umíral, měl jsem navlhlé obě oči ;). Sean Bean si sice moc prostoru pro Odyssea neukradl, ale i tak roli lstivého krále s přehledem zvládá. Musím taky uznat, že Orlando Bloom měl hodně nevděčnou roli. Hrát největšího hlupáka v největší Řecké válce není zase takový trumf jak by se mohlo na první pohled zdát. Popral se s tím však hodně slušně a musím se přiznat, že Paridovi jsem během filmu v duchu nadával nejvíc. Vzpomínám si na jednu jedinou věc, za kterou jsem ho na chvíli vzal na milost. Bylo to při scéně na pobřeží, kdy řekl: „Spalte toho koně." A oni ho neposlechli. ()

Reklama

TeeAge 

všechny recenze uživatele

|| Scenár: David Benioff / Predloha: Homer - Iliad | Hudba: James Horner | Produkcia: Wolfgang Petersen, Diana Rathbun, Colin Wilson | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Plan B Entertainment | Rozpočet: 177 miliónov $ | Tržby: 497,409,852 $ || Pamätám sa na tie minúty, keď som vychádzal z kina. Malo to fakt veľkolepé čaro, sám som nevedel, čím to ten film vykúzlil. Pospevoval som si tie východné melódie, o ktorých som vedel, že si ich zoženiem hneď ako dorazím domov. Soundtrack bol fakt výborný, a možno práve spojenie hudby a výpravy urobila z tochto komerčného ťahu niečo viac, než sa zdá. | Videno v Capitol Košice, 17.5.2004 | Update 3.1.2013: Po viacnásobných zhliadnutiach ešte stále plnohodnotný zážitok, ktorý dostane tie naozajstné grády v rozšírenej verzií, kde sú pasáže drsnejšieho rázu, s reálnejším množstvom striekajúcej krvi a násilia. Duel Achilles-Hector je najlepšie natočený súboj všetkých čias. A ten zvuk!!! 94% | Blu-Ray, Directors Cut, THX, EN DTS | ()

Eliott 

všechny recenze uživatele

Film je to výborný. Bohužel mi však celkový prožitek velice kazí příšerná rozhodnutí Trójanů. Podle filmu to vypadá, jakoby je náboženství dovedlo ke zkáze, což je pro diváka, který je od začátku veden k podpoře Tróji těžké skousnout. Za nejlepší část filmu považuji propracované boje v čele se soubojem Hektora proti Achillovi.  A přestože jsem různé části filmu viděl náhodně v TV vícekrát, tak konec přeskakuji a celý film jsem viděl pouze jednou. Na závěr bych chtěl sdělit, že pro některé filmy je happy end nezbytný a protože si k filmu nemohu vybudovat kladný vztah, na více než 3 hvězdy to prostě nevidím (i když poměrně silné tři). 70% ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Na film jsem do kina šla dost dlouho po premiéře a tak jsem měla možnost slyšet mnoho názorů, které jistě ovlivnily mé očekávání a do jisté míry i tento komentář. Těch zklamaných hlasů bylo o něco více a tak sem raději očekávala od filmu méně. Ale docela příjemně mě překvapil. Až na opravdu nepovedenou hudbu a Orlanda Blooma (kterého prostě nemusim, i kdyby hrál bůhví jak) to byl docela příjemný (samozřejmě megakomerční) film. K dobru se mu musí přičíst, že Brad Pitt doslova neslezl z plátna a rozehrál na něm skvělý one man herecký koncert. Velmi příjemný byl i Sean Bean, který neměl, bohužel, tolik prostoru, kolik by on i jeho postava zasloužily. Takže hlavně za tyhle dva dávám 4*. P.S. Souboj mezi Achileem a Hektorem je fantastický, škoda, že tak nepůsobí i ostatní bitevní scény. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Na konci, keď z Tróje utekajú niektorí obyvatelia, zverí Paris (Orlando Bloom) všetkých na starosť neznámemu Aeneasovi (Frankie Fitzgerald). No podľa legendy bol Aeneas jeho príbuzný a taktiež neskorší zakladateľ Ríma. (Wooke)
  • Vo filme je badateľné, že takmer všetci bojujú so železnými mečmi, avšak príbeh sa odohráva v dobe bronzovej, kedy železné meče ešte nepoznali. (Wooke)
  • Natáčení v číslech:
    - Maketu Tróji stavělo přes 700 dělníků a řemeslníků.
    - Řecké lodě stavělo 230 dělníků.
    - Přes 150 lidí z celého světa vyrábělo podle historických záznamů 8 000 kostýmů a brnění a 10 000 párů bot - trvalo jim to 4,5 měsíce.
    - Výcvik koní trval šest týdnů.
    - Dřevěný kůň byl pro vyroben z oceli a ze skla. Byl 11,5 metrů vysoký a vážil 11 tun.
    - Na spálení města bylo potřeba 25 000 litrů benzínu a 350 rozbušek.
    - Nejzásadnější bitva se natáčela čtyři týdny a zúčastnilo se jí přes 1250 komparzistů. Někteří z nich byli profesionální atleti nebo vojáci. (HappySmile)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama