Dospívání po americku

• Česko Život jednoho chlapce (více)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

bolan

Tak jsem se dočetl, že film je adaptací autobiografického románu Tobiase Wolffa. Zajímalo by mě kolik lidí vědělo, kdo je sakra T.W. ? Já to třeba nevěděl. Tím jsem se krásně vyhnul splnění uživatelské povinnosti okomentovat celkem zajímací film, který si lze snadno zaplést s mnoha jinými dětskými osudy a tudíž nevím co bych k tomu tak měl navíc. ()

jiri.twist

Mladinký Leonardo DiCaprio, krásná Ellen Barkin a zralý Robert De Niro zde rozehrávají hereckou partii, která mě zaujala a jistě upoutá téměř každého. Příběh se vrací do roku 1957 a i po několika desítkách tisíc hodnocení na IMDB si udržuje vysoké číslo. Vedlejší roli homosexuála zde hraje rovněž tehdy mladý Jonah Blechman, který se mi zprotivil v sérii Another Gay Movie. Film doporučuji všem, co jej ještě neviděli. 9999 (4,5) ()

majec4

Ten De Niro je fakt inde. Pred koncom som mal pocit, že sa mi ten chlap vďaka filmu iba zhnusí. No potom som si uvedomil, že na tom vidno ako to ten chlap hrá. Všetci traja herci v hlavných postavách zahrali super. Ťažký film, no človek si aspoň uvedomí, že ten jeho život nie je až tak komplikovaný. Podobných filmov som veľa nevidel, preto neviem prečo neisť do plného počtu. Mňa tí traja proste dostali. ()

pend

Skvělé drama, DiCaprio mně dokázal, že hrát umí, De Nirovi jeho zakomplexovaného otce naprosto uvěříte a je k nesnesení. ()

Elgin

Tento snimok definitivne patri do mojej oblubenej Top 10 a urcite po prave. Herecky vykon mojho najoblubenejsieho herca DeNira je naprosto dokonaly a napriek tomu, ze je to moja jednicka, som mal neuveritelnu chut ho zmlatit a drzal som palce DiCapriovi. Jeho vykon bol fantasticky a to je co povedat na maleho chlapca v tych rokoch ked brilatne sekundoval takej hereckej velicine. Pribeh je zalozeny na skutocnej udalosti a o to viac to nuti cloveka zamysliet. Kolko takych tyranov zije v nasom okoli? Kazda piata zena je tyrana co vypliva z nedavnej statistiky ktora bezala na komercnych TV. A ako to je potom s detmi v rodine despotu? Nerobim si ziadne iluzie a som rad, ze konecne niekto dal na platno i tento obraz nasej spolocnosti. Ako sa mozu ty najmensi branit? To je otazka na kazdeho z Vas. Kazdopadne si myslim, ze sa jedna o jeden velmi strhujuci a vydareny pribeh, ktory nebol doceneny v dobe svojho vzniku. 100% ()

Helldo

Dvě hlavní hvězdy (jedna na vrcholu, druhá na začátku své kariéry) si své určitě odehrají a jen jejich účast vybízí ke zhlédnutí filmu. Celkově velmi dobré, jen škoda kolísavé kontinuity v ději, v jejímž důsledku jinak solidní závěr ztrácí na gradaci. ()

ladno

Veľmi dobrý film. A je na ňom naozaj krásne vidno, že je úplne autobiografický. Tobymu samozrejme gratulujem k tomu, ako sa so svojim životným osudom vysporiadal, je to naozaj obdivuhodný prerod. Škoda, že Dwight nebol predsa len trochu agresívnejší, i keď chápem, že by to zrejme mierne stratilo na autentickosti. Robert De Niro ako vždy excelentný, Ellen Barkin výborná a keby sa Leonardo DiCaprio nedostal do Hollywoodu po výkone v tomto filme, divil by som sa. Hoci budem znieť ako 80-ročný dedko, avšak je škoda, že sa dnes takéto filmy netočia. ()

allebra

Film mě od začátku vtáhl do děje především díky úžasnému hereckému výkonu Leonarda DiCapria! Výborní byli i Ellen Barkin a záporák Robert De Niro. Konec filmu byl sice poněkud rychlý, ale rozhodně potěšil! ()

inachisio

Herecky naprosto skvělé a celkově se mi film líbil. Byl to dost drsný děj, při němž jsem hlavně čekala, kdy jejich hrozný příběh skončí. Asi nemám, co bych k tomu dodala. 75% ()

Wolvie

Když se dívám na tento starší,méně známý,ale geniální kousek,je mi trochu smutno,protože vím,co se svojí kariérou velmi talentovaný režisér Michael Caton-Jones udělal.Místo aby nadále zůstával tak trochu mimo hollywoodský mainstream a točil skvělé filmy jako Dospívání po Americku,rozhodl se zpopularizovat a natočil slaboučký remake Šakala a otřesný Základní instinkt 2.Od té doby ani vidu,ani slechu po něm.Obrovská škoda,protože to byl nesmírně zručný tvůrce,od kterého bych ještě rozhodně chtěl něco vidět. ()

Fridecka

Snímek zobrazující jak těžké, ale nakonec poučné může být dospívání. Kluk si zde hodně vytrpí a určitě to není správné, a nakonec ho to do života neskutečně posílí. Je zde sděleno prožívání kluka, které dospělí ne vždy vidí a zohlední. Matka se synem, co konecně našli alespoň iluzi domova a " pevné zdi"/představované despotickou hlavou rodiny/, která je pak nakonec oba málem zavalila jak byla neprorazitelná. A je zřejmé, že nakonec zjistili, że než mít jen iluzi domova a rodiny, tak je pořád lepší, aby zůstali sami dva. Moc příjemný film korunovaný hereckým výkonem DiCapria v jeho raném věku, kdy mu již tehdy prorokovali, že má před sebou slibnou kariéru. Škoda jen, że se nedostalo na podrobnější zobrazení např. postavy homosexuálního kamaráda. ()

Destinytte

Myslím, že jsem čekala hodně kvůli tomu, že ve filmu hraje Leonardo DiCaprio, proto jsem byla trochu zklamaná. Takovej průměr, i když příběh byl dobrý. 3* ()

Faila

Nebylo to tak úplně typické drama, protože v celé té mozaice různých situací bylo také hodně dobrých chvilek, které dokázaly celý film trochu odlehčit - naštěstí! Velice realistické a velice silné. ()

Evander

Výborné herecké výkony De Nira a DiCapria, v druhé půli i docela zajímavý děj, ale jinak je třeba říci, že jsem od tohoto filmu čekal mnohem více. 70% ()

forrest23

Tradičně skvělý Robert De Niro jako vyšinutý otec, který jak fyzicky tak psychicky týrá svého nevlastního syna, kterého ztvárnil tehdy začínající Leonardo Di Caprio. Oba dva podávají fantastické herecké výkony. Kdyby se trochu vypiloval scénář, mohlo by jít o jeden z nejlepších filmů vůbec. Trochu mně však zamrzel konec filmu, pořád jsem čekal, co se bude dít dál a nejednou se objevily závěrečné titulky. ()

Stefan_M

Po skonceni filmu som zostal v nemom uzase. Nieco podobne zazil moj synovec. Smutne, desive. Neprajem to nikomu zazit. Skvele herecke vykony mojho oblubenca Bobbyho a DiCapria. ()

Barak

Tobey Maguire je tu k nepoznání, ale to není důležité. DiCaprio doslova září a vedle De Nira se vůbec neztratil - tam, kde by se zkušenější herci krčili v koutě, Leonardo hrdě vstává, aby předvedl, že to není jen hezounek z Titanicu (sic o čtyři roky později, ale stejně nejslavnější role), ale že se dokáže prosadit i po boku velkých hereckých hvězd. Výtečný a hlavně neskutečně silný příběh o tvrdém dospívání, plný emocí, překypující kvalitami - především zásluhou výborného scénáře a herců. Pomalu se vyvíjející napětí mězi nevlastním otcem a synem, které nakonec vyústí v jeden z nejsilnějších momentů celého filmu. I napodruhé snímek funguje perfektně.... 9/10 ()

Mr.FreeZer

Start Leonarda DiCapria je opravdu povedený a s doprovodem takových herců, jako je například Robert De Niro, to opravdu stojí za to. Oba hrají na 100% a snímek tak získává body navíc. ()

truby

Film o lidské malosti a ubohosti. O tom, co s člověkem dokáže udělat nenávist, zlost a vztek. To vše ve famozním představení Roberta De Nira. ()

Alice02

Dechberoucí počin, který vám vleze pod kůži a tam hlodá a hlodá... Až si řeknete, že už v životě asi nemůžete vidět lepší drama s tak dokonalým hereckým obsazením (De Niro nadlidsky dobře ztvárnil otce na zabití a DiCaprio mu mrazivě přesně sekundoval jako loutka na hraní a na vybití zlosti.. krutá nádhera). ()