Je březen 1945 a nacistům je již zcela zřejmé, že válku vyhrát nemohou. Přichází proto na řadu úvahy o budoucnosti po válce a o zametání stop. Jeden koncentrační tábor se musí zcela vyklidit a zdejší vězně je nutno pohřbít v dolech. Zůstávají jenom hledači min – mezi nimi veterán španělské občanské války Vídeňák Ernest (M. Knažko) a odbojář z Prahy Kim (M. Zounar). Ti se jednoho dne rozhodnou i s ostatními vězni utéct, ale jsou prozrazeni a většina uprchlíků je zastřelena. Dvojice hrdinů však nezůstává sama a cestou se k nim přidá i hlídací pes z tábora, jehož Kim chodíval krmit. V nadcházejících dnech vede Ernest mladého Kima v neutuchající zimě cestou za svobodou a učí jej, že v této době existuje jen jedno pravidlo, jímž se musí řídit – zabij nebo budeš zabit. (Česká televize)

Saxos

Stopáží i zpracováním bych spíš zařadil k dobře provedené televizní inscenaci. Kladem je, že film ač je z roku 1985, se oprostil komunistické propagandě. ()

BarGoldstein

Poněkud buzerantské. Kdo se v Praze mohl v té době jmenovat Kim? Hudba tak trochu na přes držku. A děj se někam schoval. Měl jsem si radši stáhnout nějaký P a honit! ()

brasek

O čom je vlastne tento snímok? Útek z tábora? Áno, utekajú z tábora. Ale stále návraty do minulosti absolútne zabíjajú príbeh, chýba dramatizácia deja, nepracuje sa s atmosférou. Celé je to fádne, nezaujímavé a o ničom. ()

PTuranyi

Slušná vojnová dráma o úteku z koncentračného tábora. Dej filmu je pomerne jednoduchý. Ernest si vyrobí "ihlu", prestrihne plot a so spoluväzňami sa pokúsi o útek. Potom sa už len uteká, skrýva a prekonávajú prekážky. Viac ako akciu však divák ocení lyrickú náladu a temnú atmosféru, ktorú režisér buduje hudbou, zábermi krajiny a spomienkami hlavných hrdinov. Na diváka čaká aj niekoľko zvratov ale nie šťastný koniec. ()

J.J.1972

...uz sa stracam v tych filmoch z 2.sv.vojny....velmi vela je ich kvalitne natocenych, ale natocenych je ich kvalitne velmi vela.... ()

Bránolog

Signum laudis se mi líbilo o něco víc, ale tento minimalisticky pojatý film o útěku z koncetráku má hodně co do sebe. Nadchly mě poměrně nečernobílé charaktery postav. ()

cyglos

Pro mne objev. Komorní drana v komorním obsazením, velmi dobrou kamerou, přesvědčivými reáliemi. Nějak mne, ve své době, tento film minul. Jediné co bylo mimo, je pohoštění u selky. Po takové době v lágru by, po takové svačině a kořalce, byli odzbrojeni vlastními vnitřnostmi. Ale to nic neubírá na kvalitě filmu. Paradoxní konec jen dokresluje absurditu některých momentů konce války. Určitě to stojí za to vidět. ()

bertrand

Pan B. pamatuje, jak režisér Hollý kdysi na přednášce litoval, že po skonu skladatele Zdeňka Lišky jeho filmy přišly o polovic síly, protože Liškovi jenom odevzdal natočený materiál a mistr dokázal uplést z hovna bič. Liškova absence je vidět zejména na tomto kusu, který se vyznačuje naprostou beznadějností, co se hudební dramturgie týče. A film? Nesporně zajímavé téma a poměrně slušný scénář je bohužel upozaděno nenápaditou režií Martina Hollého. Stejně jako nejznámější jeho filmy (Signum Laudis, Tichá bolest) by i tento mohl být pravým majstrštykem, kdyby režii vedl někdo úlně jiný. Hollý byl bohužel jenom jeden z jednookých mezi tehdejšími slepými se svázanýma rukama. ()

milos.bradik

Naprosto zkažený scénář plný nelogičností a chyb. Je to škoda u filmu, který je plný výborných herců, ale přílišný tlak na city, neustálá křečovitost a přílišná expresivnost filmu neprospívá a hudba, která měla působit na emoce je přehnaně hlučná a spíše ty emoce zabíjí. ()