Je březen 1945 a nacistům je již zcela zřejmé, že válku vyhrát nemohou. Přichází proto na řadu úvahy o budoucnosti po válce a o zametání stop. Jeden koncentrační tábor se musí zcela vyklidit a zdejší vězně je nutno pohřbít v dolech. Zůstávají jenom hledači min – mezi nimi veterán španělské občanské války Vídeňák Ernest (M. Knažko) a odbojář z Prahy Kim (M. Zounar). Ti se jednoho dne rozhodnou i s ostatními vězni utéct, ale jsou prozrazeni a většina uprchlíků je zastřelena. Dvojice hrdinů však nezůstává sama a cestou se k nim přidá i hlídací pes z tábora, jehož Kim chodíval krmit. V nadcházejících dnech vede Ernest mladého Kima v neutuchající zimě cestou za svobodou a učí jej, že v této době existuje jen jedno pravidlo, jímž se musí řídit – zabij nebo budeš zabit. (Česká televize)

Autogram

Veľmi zvláštny film. Takmer pri každej scéne som rozmýšľal, či to tvorcovia myslia vážne so svojou predstavou o koncentráku. A pri úteku som sa tiež neprestal čudovať. ()

Slimak

Vězeň z koncentráku prchá podél řeky když ho obklíčí dva německé vozy a vojáci mu jen tak z legrace střílí ze samopalů pod nohy..on už se nepokouší utéct a na jeho obličeji se značí že už ho nebaví ani jejich trapná hra....tak je zastřelen....tahle scéna se mi zažrala do paměti...film má také jímavou hudbu ()

wosho

Velice milé překvapení. Film sice divákovi moc nového pohledu nedává na WW2, ale v rámci naší kinematografie se jedná o solidní nadprůměr. Navíc duo Kňažko-Zounar je velice dobré, divák jim vše bezproblému věří. Deprsesivní zimní atmosféra, les, banda vojáků z waffen SS, dva vězni se psem, spousta maličkostí a v celku to je velice funkční. Navíc je film velice podařeně podbarven hudebním doprovodem. Jediné výtky se týkají krátké stopáže a nelogická scéna s vypálením hájovny. ()

ViktorD

Myslím, že Martin Hollý uměl lepší filmy. Navíc závěrečná scéna rezignovavšího Kima mi maně připomíná finále Vláčilovy Adelheid... ()

arcticsky

Poněkud utajený, ale rozhodně velmi zajímavý film s vynikajícím Kňažkem i mladým Zounarem /proboha, kde projel svůj talent?/.... ()

Vesecký

Po umělecké stránce filmu nelze nic vytknout. Výborná režie, výborná kamera i představitelé obou hlavních rolí - M. Kňažko a M. Zounar. Jenže poněkud slabší byl scénář. Film se po celou dobu vlekl málo pravděpodobnými situacemi, které byly často jen nakousnuty a asi ponechány divákovi, aby se v nich orientoval. Vyhnanci táhnoucí zasněženou krajinou. Němci vypalující dům se zrádnou Němkou (předtím ji znásilnili?). Nekončící proud vězňů vcházejících do podzemní továrny - bylo jasně vidět, že někteří tam vcházejí víckrát. A co ti dva hoši vlastně celou cestu jedli? Ano, základní idea je dána už samotným názvem.Musíš zabíjet i nevinné, nechceš-li být ve válce zabit... Ale to je vše, co jsem si z filmu odnesl. ()

zdeny99

Málo známý, ale o to více zajímavý československý válečný film, který se odehrává na konci 2. světové války. Děj začíná v koncentračním táboře, kde vedení plánuje popravit 3000 uvězněných svědků tak, že je nahrnou do muničního skladu, který později vyletí do vzduchu. Ten pochod vězňů je hodně emotivní, stejně jako o něco dřívější záběry na ně, když byli namačkaní ve svých domech. Z reálného pohledu chybí jedině snad ty vyzáblé těla, jinak je to hodně mrazivá podívaná. Před smrtí se zachrání pouze hrstka vyvolených, kteří utečou. Ovšem samotný útěk stejně přežijí jen dva, Vídeňan Ernest (Milan Kňažko) a mladý Žid Kim (Martin Zounar). Útěk se nepovedl kvůli tomu, že jeden z uprchlíků se dotkl drátů, které ohlásily útěk. Ten dotek mi přišel hodně nahraný, stejně jako mi přišel samotný útěk hodně zvláštní. Ernest se dostane ke kleštím a úplně nikým nepozorovaný přestříhá dráty. Poté to jde ještě oznámit na pokoje vězňům, že s ním mohou utéct. Přijde mi to takové hodně přitažené za vlasy, strašně moc jednoduché. Na druhou stranu se na to hezky dívá. Ernest je takovým rakouským Rambem prchajícím z koncentráku, který na své pouti učí zabíjet svého mladšího kolegu Kima. Proto by mě nenapadlo, jakým stylem film končí. [388. hodnocení, 43. komentář, 64%] ()

drankeryth

Na moje mile prekvapenie ma tento film aj bavil sledovat a to som od neho neocakaval ziadne zazraky. Pochmurna atmosfera vsadepritomneho prostredia koncentracneho tabora ochutena skvelou doprovodnou hudbou dava ludom na kozi pocitit, ze to tam nebolo med lizat. Hlavna uloha v tomto filme bola hodena na chrbat Milanovi Knazkovi a Martinovi Zounarovi este v mladsom vydani. Najprv som si myslel, ze dej sa bude hlavne odohravat v tom koncentracnom tabore, ale ono sa to tam nejako zvrtlo a hlavny protagonisti tohoto filmu sa dali na utek z objatia nepohodlnych budov v obklopeni ostnateho drotu a gulometnych hniezd vo veziach, kde boli uvelebeni nacisticki vojaci. Samotny utek bol zaujimavy a dokonca som v nom postrehol nejaku atmosferu a aj nejake zakerne zakradanie za umyslom zneskodnit nemeckeho strazcu sa vo filme vyskytla. Knazko aj na zaciatku filmu opisoval Zounarovi ako zneskodnit nepriatela a ako sa mu pohrat s pecenou, ked do nej zabodne ten ostry hrot. To je teda drsnak, ale uloha utecenca mu sadla, ako aj Zounarovi. Vsadepritomna zima pocas ich uteku, le spravne dokreslovala dobry pocit z filmu. ()

kkarx

Mohlo by se to jmenovat například Dva z koncentráku a pes. Tísnivá syrová atmosféra, kde je smrt přes obrazovku nepříjemně cítit. Taková nefilmová surovost není obvyklá ani v mnohých klasických válečných filmech. 80. léta se v Československu nesla trochu v takovém revizionistickém duchu. Atmosférou podobné například takovému Signum Laudis. Utéct ze samotného koncentráku byl jen první z těžkých kroků. Jedna šokující scéna a vynikající hudba. Na pět tomu chybí o trochu solidnější scénář. V podobě jaké to je, to vypadá spíš jednu scénu vedle druhé. I tak to je jeden z nejlepších československých válečných filmů. "Víš kolik ta bestie potrhala lidí?" - "Za to můžou zase jen lidi." ()

Kakho-oto

Neprávem skoro zapomenutý film zručného režiséra Hollého. O stupeň lepší než známý film "Signum laudis." Na úvod filmu divák vidí strádání vězňů v nelidských podmínkách koncentračního tábora, poté útěk dvou vězňů, kteří na útěku zabijí několik nacistů a jejich přisluhovačů. Nejzajímavější je scéna pobytu u dvou nacistů (snad Zahajský a Pastejříková). Tradičně výborný výkon M. Kňažka, překvapivě dobrý Martin Zounar, zobrazení KT, napínavý příběh, skvělá hudba, nekomunistický film (Kňažko sice hraje vídeňského komunistu, ale to není žádná propaganda - spousta komunistů v KT zahynula). Silné 4 hvězdičky. ()

IvonaK

Film byl určitě dobře udělaný, ale strašně deprimující. Kdoví co se všem asi honilo hlavou když byli vystaveni velkému nebezpečí. ()

magu

Tak rád by som dal o jednu * viac ale nedá sa. Niektoré dôvody tu už boli spomenuté predkomentátormi. A tie flešbeky? Hrôza! A ja blbec som si myslel, že ich vymysleli Američania. ()

Pitryx

Tak i kdyby celý film nestál za nic, za ty překvápka na konci si dvaciáše zaslouží. Plus dalších za děj, který v podstatě neměl hluchotu, mimo začátku a pak toho pochodu vězňů do práce za jakéhosi (hebrejského?) kvílení. Třetí dvacítku bych dal za některé válečné scény. Dal bych klidně ještě jednu, ale za ten kamenný ksicht Kimův nedám. To nebyl po ruce jiný herec než tenhle nevýrazný pazdrát? Celkový dojem je však velice příznivý. ()

ostravak30

Podle mě se jedná o výborný film, který stojí a padá především na hereckých výkonech, neboť právě tito herci jsou až na výjimky v každém záběru. Ani hudba není tak silná a vlastně příběh sám o sobě. Kolik už bylo natočeno filmů na téma útěků z koncentračních táborů. A různorodých žánrů. Akční, dramatické, ale i komedie, ale vždy velké produkce uspokojující diváky pouze velkými příběhy. Se silnými hereckými výkony stojí kvalita i a scénáři. Divák má možnost nahlédnout do duší lidí, kteří byli k zabíjení donuceni. A díky retrospektivním záběrům se dozvídáme jak moc je jim vzdálené, ale jak moc je doba přetvářela k záchraně za každou cenu. Byl jsem celkem překvapený nejen závěrem, ale i tím, jak kvalitní snímek mi dlouho unikal. ()

Frog.cz

Tento film mi zůstal v paměti jako klukovi protože si pamatuji jak ho učil píchnout šídlo do ledvin,  po asi 40ti letech oceňuji tento film zcela jinak.Precizně natočeno a zahráno,výkon obou hlavních hrdinů úžasný takže 5* 100 bodou a tuš.... ()

pafka

Film, ktery dal divakovi boj o zivot, zivot v koncentraku, strach, zoufalstvi, bezvychodnost, odvahu, utek v takove mire, ze se divite, kde ten film byl leta zahrabany. Skvely Knazkou, skvele realie, stavena a funkcni atmosfera. Pro me obroske prekvapeni. Kdo my rad filmy z teto doby, nesmite ho minout. ()