Wallace a Gromit: Otázka chleba a smrti

(TV film)
  • Česko Otázka chleba a smrti (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Rodinný
Velká Británie, 2008, 30 min

Díky pochybnému štěstí mají pekaři Wallace a Gromit plné ruce práce. Někdo likviduje všechnu jejich konkurenci v okolí a je tak jen na nich, aby co nejdříve doručili čerstvé pečivo až do schránky. Vše se ještě zkomplikuje, když se Wallace zamiluje a přenechá veškerou starost o pekárnu na Gromitovi. Ten tak nestíhá hlídat svého pána, i když tuší, že nebezpečí je blízko… (Němi)

fmash

Na Parkovy postavičky se pořád dobře dívá a milovník klasické plastelínové stop-motion animace má pořád co obdivovat. Jenom ta ohraná šablona, jak se Wallace zakouká do nějaké podivné ženštiny, už se mi zajídá. Ovšem ta ad absurdum dohnaná Beanovská Wallaceova poloha, ve které funguje jako naprostý idiot bez mozku, to už na mě bylo moc a jenom jsem se těšil, až bude konec (a to je u třicetiminutovky co říct). Asi už to chce něco nového. ()

easaque

4* zatím poslední Wallace a Gromit v tomto díle se dali do pečení, ale hrozí jim smrt od hromadného vraha pekařů ve městě, Sice to moc nevyznívá jako příběh pro děti, ale v Aardmanu to umí zpracovat, aby to bylo i pro jejich očka :-). Ani po těch letech se nevyčerpaly nápady a stále to baví. Sice dávám jen 4 hvězdičky, ale stále je to nadprůměr proti běžné produkci pro děti. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

shyster

Jako celkový příběh je to trochu slabší než předešlé kraťasy a celovečerák, ale ta "animace", jednotlivé vtípky a celá ta vyhranost, ze které jde cítit lásku k řemeslu, je prostě neodolatelná. ()

C0r0ner

Klasická parádní nálož fórů, excelentní animace a pěkného příběhu, který si vystačí se čtyřmi postavami, aby člověka zabavil na půl hodiny. Aardmani opět naplno bodují a já si pořád dokola říkám, jak je možné, že se v Británii zrodilo tolik talentovaných lidí a vzniklo tolik přelomových věcí. 95% ()

Wormboy

Klasicky vynikajuca WallacoGromitovka, ktora devastuje vsetko animovane vokol (cest vynimkam), avsak svoje doterajsie vrcholy neprekonava. Je to vsak aj tak uplne uletena parada. 4,5/5* ()

Pajky3

Wallace a Gromit pobaví v každém ze svých příběhů a nejinak je tomu i při jejich pečení. Sice mají i lepší příběhy, ale i tenhle pořád velmi dobrý. ()

majo25

Opäť raz humorná štandartka od Nicka Parkera. Wallaceovi a Gromitovi velmi sluší pečenie bochníkov chleba, nechýba akcia od začiatku po koniec a milý humor. K tomu štandartne veľa vtipných a zaujímavých nápadov. Miestami to síce zaváňalo americkým klišé, v zápetí však kontrovala britská originalita. Hodnotenie: 90% ()

campix

Další klasická Ardmanovská jednohubka. Otázka chleba a smrti není nijak překvapivá, ale vypiplané zpracování a spousta neotřelých nápadů z ní dělá jednu z těch lepších patálií Wallace a Gromita. ()

okkac

Trochu slabší, než předchozí filmy a se stejným mustrem jako Wrong Trousers nebo Close Shave, ale stále řemeslně a režijně dobře odvedené. Obzvláště vygradované finále, kde se citují Aliens od Camerona. Ale výrazná postava typu tučňáka nebo ovce tu chybí. ()

bartias

Velikonoční speciál Wallace a Gromita z roku 2008 je dokonale animovaný a opět potěší legračním příběhem plným popkulturních narážek i povedené situační komiky. Člověk si prostě ty dva poplety musí zamilovat! ()

MJMilan

Wallace & Gromit jsou skvělý vždycky. Tentokrát je to skoro až horor či hodně napínavá detektivka. Šikovný pejsek se opět se vším vypořádá po svém a jako vždy se tudíš je na co těšit! ()

SoolenJV

Skvěle promyšlené hra s žánry, hlavně romantikou (do posledního kýčovitého detailu) a hororu s tajemným vražedným monstrem. Animace skvělá, spousta úžasných nápadů také. Škoda jen, že se tentokrát nedočkáme tolika Wallaceových vynálezů, i když tak pekárna to skoro vynahradí. ()

tomeek

Řemeslně je to zase naprosto bez chyby, ale tento příběh mi přišel o něco slabší, než třeba Nesprávné kalhoty a O chloupek. I tak ale dramaturgicky skvělé a napínavé pasáže nemají chybu. ()

Mr.Ripley

Po nejistém celovečeráku vrací prověřené duo úder přímo smrtící. Citace střídá citaci, atmosféra tuhne stejně rychle jako těsto v pekáči a W&G nám servírují dost možná jeden z nejlepších pozdních příběhů s nejlépe využitým xenomorfním odkazem vůbec. ()

LeoH

Píšu to pokaždé, ale nemůžu si pomoct: Všecky ty povedené popkulturní vtípky bych s chutí vyměnil za trochu víc pomalé neakční poezie staré dobré Cesty na Měsíc. Animace je zas o kus vybroušenější, po všech ostatních stránkách (zábavnost, napětí, specifická nadsázka etc.) W&G standard, který by u kohokoli jiného znamenal nadšené ovace, ale u mistra Parka začíná trochu připomínat stagnaci. ***1/2 ()

filmmovier

Slabší než Nesprávné kalhoty, ale jen O chloupek, takže s hodnocením níž určitě nepůjdu. Tenhle kraťas má totiž skvostné téma a zpracování je opět naprosto špičkové. Je tu hromada báječných nápadů, fantasticky funguje humor i napětí a ohromně funkční pro každého bez rozdílu věku. A závěr je opět mimořádně dramatický. Vůbec nevadí, že je to celé ani ne tak předvídatelné, jako spíš naprosto jasné, ale to v případě WaG opravdu vůbec není podstatné. 95%. Úžasná půlhodina. ()

Mrkvič

Nádherně uděláno, ale to už u těchto kraťasů nikoho nepřekvapí. Humor je fajn. Dějově je to opět vlastně to samé. Ke konci mě hodně potěšil souboj ala druhý vetřelec. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky