Filip

Polsko, 2022, 125 min

Filip se živí jako číšník luxusního hotelu v nacistickém Frankfurtu. Vydává se za Francouze a jen málokdo tuší, že je židovského původu a pochází z Varšavy. Ani německé paničky, kterým nahrazuje jejich manžely. Filip nahlíží na mnohokrát zpracované téma osudů Židů během války z nové a nečekané perspektivy. (Letní filmová škola)

classic

Káva s mliekom alebo bez?” Titulná postava v podobe Filipa Junota, musela mať asi dostatočne vyvinutého "filipa," keďže dokázala akosi neustále oscilovať po tenkom ľade, resp. pomedzi najväčšieho zla, aké sa práve ponúkalo, nakoľko pôvodne predstavovala akýsi poľský židovský pôvod, a následne sa pohybujúca už celkom inkognito, aby azda dokázala prežiť nielen v naprosto desivom nacistickom prostredí, ale zároveň tiež nazerať na diktátorský režim i prostredníctvom inej, než teda priamo zainteresovanej optiky, ktorá si ani zďaleka nepripúšťala akýkoľvek druh sebareflexie, a to konkrétne z toho prostého dôvodu, akých zverstiev sa vlastne napokon ustavične dopúšťala → v rámci celku. Z varšavského ghetta až do frankfurtského nóbl Park hotela, kde sa mimochodom táto osoba najskôr živila, ako sebavedomý čašník s ponúkajúcimi sa "tringeltmi" v zmysle náležitého obšťastňovania postarších dám, čiže jeho bokovka spočívala v tom, že bol taktiež i gigolom, vskutku zručne ovládajúcim až niekoľko jazykov: poľštinu, nemčinu a francúzštinu, čo sa mu istotne neskoršie hodilo: nasledujúca línia udalostí, sa začala pomaličky ale isto poriadne komplikovať, pretože to už skrátka asi automaticky patrilo k danej pohnutej dobe; ak by som mal tento dobový titul k niečomu podstatnému teraz pripodobniť, tak určite k Hollandovej spracovaniu v obdobe Európy Európy, ktorou sa možno poľský autor dokonca možno i trocha poinšpiroval, aby vytvoril podobne zaujímavú štruktúru rozprávania, ako tomu bolo predtým, pričom si ešte myslím, že mohol predsa viacej pritvrdiť, lebo sa mi zdalo, že látka nebola úplne vyčerpanou, no budiž; uspokojím sa aj s takýmto výsledkom, ktorý mohol byť i o niečo lepším ← čo mi asi najviac v tomto prípade prekážalo, bola romantická línia + miestami lapsusový scenáristický kredit, ktorý sa jednou kľúčovou scénou v mojich očiach znížil minimálne o jeden stupeň smerom nadol - z čoho pramenila nevierohodná linka; toto by Filipovi v žiadnom prípade len tak neprešlo... Ústredný predstaviteľ v podaní Eryka Kulma Jr., strhával pozornosť výhradne len na seba samého, ako vedúci protagonista, v pätách zvyčajne majúci "steadicam," čo ešte zvyšovalo i autentický pocit z daného prostredia, v ktorom sa rozprávalo po vyššie uvedených jazykoch [odporúčam verziu len v pôvodnom znení a nijako inak], čím na mňa dýchala oveľa reálnejšia atmosféra, než by tomu povedzme naopak - pomocou dabingu; myslím, že titul ani nie je doposiaľ nadabovaným, čo rozhodne kvitujem. Garson..., prosím si jedného turka bez mlieka + chválim i chod vášho pracoviska s perfektnými pracovnými postupmi → bravó, len tak ďalej... [poľská kinematografia]. ()

Zlty_Dodo

Filip na rozdiel od zbytku jeho rodiny a miliónov Židov nebol splynovaný v koncentráku a skončil "našťastie" pod falošnou identitou ako totálne nasadený v Frankfurte ako čašník... no a celý film je o tom ako sa snaží pretrtkávať sa treťou ríšou s nemeckými paničkami a slečnami... vo finále zistí, že niektorí z poľského odboja nasadzujú krk a tak i tento Filip vymyslí úžasný plán pomsty a na nejakom bále postrieľa náhodilé nemecké deti a ženy a mimochodom asi aj nejakého nacistu... sympatizovať s Filipom je mi proti srsti... ()

Arsenal83

Nerozumiem, v čom mi mal byť ten odpudivý Filip Nosorydlo sympatický. Pre mňa ľudsky na úrovni tých náckov, čo sa na konci aj dokázalo. Ak si teda všimol niekto vôbec smrť dieťaťa, pretože to bolo len tak bokom, veď aj tak mala ruku príliš vysoko, takže za to nestála. V podstate som len odpočítaval, kedy sa film skončil, pretože 80% zápletky je o nejakom egocentrickom maniakovi, ktorý má za cieľ len prešukať pol Frankfurtu tým svojím párkom, pretože kopulácia má byť akože nástroj pomsty. Tieto scény sú zbytočne naťahované a opakované, a tým sa nepretiahli len ženy, ale aj stopáž. Samozrejme vizuálne to vyšlo, historické kostýmy a kulisy skvelé, no toto nie je nejaký Pianista ani zďaleka, film si určite červené čísla nezaslúži. Uznávam, že záver krásne, trefne až umelecky evokuje selekciu v koncentračných táboroch: jedni idú na smrť, druhým je dopriate (ešte) žiť. Chcel by som, aby takým bol celý film dve hodiny. ()

Wiluna

Knihu som nečítala, ale určite mohol byť koncept filmu prepracovanejší a kvalitnejší. Celkový dojem je však viac ako dobrý. Poliakom sa  podarilo vierohodne zachytiť atmosféru nacistického režimu vo Frankfurte, mesto pôsobilo ozaj dobovo (tak ako aj Lisine hodinky), Filip mal okrem iných predností hlavne „filipa“ na jazyky, keďže bol človekom priam trilingválnym a ladne plával medzi troma jazykmi, čo pôsobilo veľmi prirodzene a nenútene. Dávam 4*pretože to nezaváňa americkými štandardmi. ()

sochoking

Ak je toto pravdivý príbeh, tak chlapík bol riadny frajer! Film sa chvíľu tváril ako romantika medzi polskym židom a Nemkou, podfarbená navyše super muzičkou, čo som neskutočne oceňoval a čo ma nútilo si vytvárať v hlave najrozmanitejšie možné zakončenia, ale ako hovorím, iba tváril a záver, ktorý je veľmi silný, ma dostal totálne nepripraveného. P.S. Nemecká herečka Caroline Hartig, hrajúca Lisu, mi veľmi pripomínala klon Winony Ryder kríženou s Keirou Knightley. ()

• Predloha Leopolda Tyrmanda je založená na biografických motívoch. (Arsenal83)
  • Pierre, ktorého hrá Victor Meutelet, je údajne Belgičan. Jeho prízvuk je ale jasne francúzsky, nie belgický. Sám herec pochádza z Mainvilliers v severnom Francúzsku. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal vo Varšave, Vroclavi, Jelenii a Toruni (Poľsko) od augusta do októbra 2021. (Arsenal83)

Časové pásmo bylo změněno