Letadlo plné mladých vojenských kadetů ztroskotá na odlehlém, pustém ostrově. Pětadvacet chlapců zvyklých na tvrdý dohled dospělých nově nabytou svobodu nejprve uvítá, ale poté se rozdělí na dva tábory. Jeden z nich uznává hodnoty civilizace, zatímco ten druhý přijme za své zákony divočiny, která je obklopuje, a pustí se do sadistických her, rituálů a trestů. (oficiální text distributora)

blackrain

Je to prostě v každém z nás. Zlo je člověku vlastní. Děti umí být hodně kruté. Stačí pouhý okamžik a celá civilizace může jít rovnou do kytek. V tomhle příběhu je plno symboliky, nad kterou se musí člověk chtě nechtě zamyslet. To mi usnadnilo pochopení všech událostí, co se odehrávaly na obrazovce. Původní film jsem neviděla, takže nemůžu porovnávat, protože jsem mu vyhýbala jako čert kříži. ()

Makky

Moje prvé stretko s adaptáciou Goldingovho románu. Film mohol ísť viac do detailu a obšírnejšie zachytiť prvotnú snahu o samotné prežitie. Následné vykreslenie detských démonov sa podarilo omnoho lepšie. Do pár rokov tu máme určite novú adaptáciu, pretože na tento snímok trochu už sadol čas. ()

vanadium

Skvělý film s dokonalým koncem. Rozebírat téma by bylo na sakramentsky dlouho, dotýká se to těch nejzákladnějších kamenů lidské osobnosti a společnosti, kamenů, které z nás ani v té nejvyspělejší civilizaci prostě nikdy nevymizí. Je potřeba vyzdvihnout skvělé a přirozené herecké výkony malých herců, atmosféru i sympatickou stopáž. A ten konec... Ono se vlastně od těch dob loveckých společností, do kterých se kluci vrátili, zase tak moc nezměnilo. Jen to má dnes jinou, sofistikovanější podobu. Ten závěrečný kontrast byl geniální. A to, co se civilizace snaží potlačovat, je zdrojem veškerých problémů. Těším se na knižní předlohu. ()

FilmFan24

Drsný a dospělý svět, kde vládne právo silnějšího v podání chlapců - žáků vojenské školy, kteří se o sebe musí postarat sami poté, co uvíznou s lodí na pustém ostrově. Mrazivá alegorie, kdy na modelu dětí a jimi zvolených vůdců nám dospělým dává vyloženě lekci žití ve společnosti a toho, co přináší zneužití moci pokud padne "vedení společnosti" do nesprávných rukou... ()

L_O_U_S

Člověk je tvor neskutečně krutý a platí to i pro děti. Na filmu se mi líbil způsob narace, která se zaměřuje téměř výhradně na chování postav a často bez zbytečného okecávání zprostředkovává akci a konflikty. Dočkáme se i nějaké té symboliky (závěrečný požár jako peklo Pána much), a taky to, že s některými jedinci není něco v pořádku, je nahozeno už v počátcích soužití (tanec kolem prvního ohně, výprava Ralpha a Jacka do džungle, kdy je každý jinak oblečen). (612.) ()

Colonist

Knihu jsem zatím nečetl, ale tahle filmová verze byla výborná. Zejména herecké výkony těch kluků jsou zdařilé. I hudba je slušná. Jenom mi to celé nějak rychle uteklo, klidně to mohlo být delší. ()

Trevor

Možno by bolo sklamanie o čosi väčšie ak by som prečítal knižnú predlohu (čo nepochybne po zhluadnutí filmu urobím) alebo pôvodnú verziu z roku 1963, takto však film môžem hodnotiť pozitivne. Rozvoj "spoločnosti" na ostrove, vzťah medzi Ralphom a Jackom je v mnohých bodoch odrazom stavu spoločnosti v celej jej histórii. Vždy sa májdu ľudia, ktorí z jej stavu a z toho čo sa deje budú niekoho obviňovať, či už kresťanov, chudobnych ľudí alebo naopak tých bohatých a spolupráca medzi ľudmi bude vždy viaznuť a ťažit z toho budú práve ľudia, ktorých reprezentuje práve Jack. Napriek tomu že sa jedná o knihu pre mladych dospelých má čo povedať všetkým ľuďom, rovnako ako samotný film, ktorý vßak má niekoľko múch, čo je tak trochu iróniou s ohľadom na jeho názov. ()

Sheldra

Co chování těchhle dětí vypovídá o povaze člověka? Z tý představy mě mrazí... Hodně věrný zpracování páně Goldingovy klasiky, ale nad předlohu není. ()

gumli

Remake filmu z roku 1963.Podľa románu Williama Goldinga Pán múch,známeho aj u nás na Slovensku aj v Čechách.Mimochodom,veľmi dobrá kniha.Film sám o sebe je hodne desivý a veľmi smutný.Na to že tam hrajú samé deti-chlapci,sú ale dialógy dosť vulgárne.Príbeh je oproti románu hodne skreslený a zmenený.V knihe sú deti Angličania,vo filme Američania.Dvaja hlavný predstavitelia by sa dali nazvať asi takto.Jack symbolizuje zlo a Ralph symbolizuje dobro.A čo sa týka výkonu chlapcov vo filme,režisér asi mal čo robiť.Predsa len,to vlastne neboli ani herci,len obyčajné deti,muselo to byť dosť ťažké ,všetky deti zvládnuť.Z filmu vyplýva,že aj deti dokážu robiť tie najhoršie a veľmi kruté vecí,tiež bažia po moci,a to aj za cenu ľudských životov.Realistické zobrazenie úpadku detí,ktoré nemajú žiadne pravidla a sú bez kontroly až do barbarstva.Dalo by sa to prirovnať aj boj dobrá a zlá.Ale hlavne v tomto filme netreba posudzovať herecké výkony detí až tak prísne. ()

buchli

Kdybych tak nezbožňovala knihu, možná bych byla nadšená... takhle jen 4 hvězdičky za zbytečné odchylky od dokonalé (a dokonale zfilmovatelné) předlohy... a hlavně za ten vrtulník - notak - VRTULNÍK??? Proč ne prostě starý dobrý člun? A proč není Ralph blonďák? Dobře, asi moc lpím na detailech, ale stejně... ()

honajz2

Právě dnes jsem dočetl knihu, která si mě naprosto získala a připadá mi naprosto dokonalá. Sice mi zbývalo nějakých 40 stran do konce a já jich za den přečtu obvykle tak 10-15, ale to finále bylo tak neskutečně napínavé (a taky dost drsné), že jsem prostě chtěl vědět, jak to celé dopadne. A díky tomu jsem si rozhodl, že se dneska večer podívám na jednu z těch zfilmovaných verzí. A jsem celkem spokojený. Ono zfilmovat tuhle knihu rozhodně není lehké, musíte udržovat tu pomalou podmanivou atmosféru a zároveň pomalu rozvíjet psychologii postav. Tady se ta psychologie postav vzala hopem, nešla do hloubky, což je mi líto, ale jinak ten film má silnou atmosféru (každopádně v knize je o něco tajemnější a nepříjemnější), má to i drsnost knihy a jedna z nejsilnějších scén v knize, u které jsem se bál, jak bude zfilmovaná, tak mi přišla natočená dost povedeně, i s tou nepříjemnou atmosférou, jako má v knize. Dětští herci hráli slušně. Představitel Ralpha, Balthazar Getty, dokonce hrál i u Lynche, bohužel ti zbylí herci už pak nikde moc nehráli, a to představitel Jacka a Čuňase hrají oba dost slušně a přesvědčivě. Každopádně tahle novější filmová adaptace se podle mě povedla celkem dobře, jenom to mohlo víc jít do psychologie postav a byl bych spokojený. 4* ()

shyster

Co si budeme nalhávat. Lidská společnost bude vždycky plná násilí a členové společnosti budou mít tendenci si jeden druhého podrobit. Tento dětský pohled na naší společnost to je dokazuje. Ikdyž je konec cítí na sto honů, zpracování je nadprůměrné a řada mladých herců tu nejsou jen postavičky, ale plnohodnotní herci. ()

cubajz

ačkoliv tento film hýří nevyužitým potenciálem knižní předlohy, zůstává krutou a nadčasovou sondou do života skupinky dětských ztroskotanců, kteří postupně odhazují všechnu civilizovanost a zažité hodnoty. Věřím tomu, že takhle nějak by to dopadlo i ve skutečnosti. ()

Kwaichi

Deti, ale aj dospelí naozaj potrebujú niekoho skúseného, kto ich bude viesť. Ak nie dopadne to podobne ako ukazuje tento film. Stane sa z nich stádo besných zvierat. No nebolo to spôsobené len zlým vodcom, podstata týchto zverstiev spočívala najmä v strate nádeje v lepší zajtrajšok. ()

C0r0ner

Předloha je sice zajímavým pohledem na to, jak lidská morálka ztroskotá, když je vystavena extrémním situacím, ale tohle zpracování mě strašně nudilo. Stopáž je sice odpovídající rozsahu díla, ale prostě mi přišlo, že to mohlo být ještě o půlku kratší. A to je u hodinu a půl dlouhého filmu dost velký problém. 45% ()

gabin(a)

Kopíruji svůj komentář k verzi z r. 1963, protože se týká knižní předlohy a srovnává oba filmy. A ještě jednou rozhodně doporučuji knížku přečíst!!! Jedna z mých nejoblíbenějších knížek, dokonce jsem o ní psala diplomku (ale z hlediska teorie překladu). Golding je geniální, nositel Nobelovy ceny a i když není jednoduchý, právě tato kniha je díky svému jazyku i poselství srozumitelná pro všechny (jak to má u správného geniálního díla být) a přímo vybízí ke zfilmování. Zfilmovat skvělou knihu je strašně těžké, protože kouzlo knihy je, že nechává čtenáři prostor pro fantazii co do postav, prostředí, promítání vlastních zážitků a zkušeností. A najednou to všechno někdo zkonkretizuje, postavám dá tvář (nedejbože vámi neoblíbeného herce), vymezí místo, zkrátka tu vaši fantazii přiškrtí. Nebo ji podpoří, natočí geniální film a vy už pak jen děkujete a modlíte se, aby to nenatočil nikdo znovu, protože není lepší McMurphy než Nicholson ani lepší Motýlek než Steve McQueen. Tenhle film je, řekla bych, minimálně stejně dobrý jako kniha, i když mi chybí barvy, protože právě v té knize si Golding hraje s barvitými popisy krás ostrova, světelných kouzel v listí džungle apod. a staví je do protikladu s rozvíjející se smečkovitostí a brutalitou malých "hrdinů", a to i jazykově:popisy přírody jsou psány tou nejkultivovanější angličtinou (skoro slyšíte Sira Davida Attenborough) a přímá řeč kluků postupně upadá až do skřeků. Doporučuji nejdřív přečíst knížku, je krásná, pregnantní, čtivá, zkrátka hodna nositele Nobelovy ceny a dokonce je i vcelku krátká. Obě filmové adaptace se určitě povedly, ale tuhle mám paradoxně radši než pozdější barevnou. Jak si stěžuji výše, ta barva mi zde sice chybí, ale s knihou se podle mě Peter Brook vyrovnal líp a za to, že to dokázal v černobílém filmu zaslouží o hvězdičku víc než pozdější verze. Z toho plyne proč má tato verze u mě jen 4 hvězdy: režisér už viděl, jak to dělali před ním, měl k dispozici barvu a lepší techniku, přesto chybí "TO", co tam měl Brook (a co má jako pravý básník filmového plátna ve všech svých filmech), je to vynikající akční film. ()

Andre3000

Námět podle kterého vznikl Survivor. Lidé v neznámém prostředí a s dosud nepoznanými potřebami. Přicházejí nové a neznámé situace. Kdo jak zareaguje? Extrémní případ lidské psychiky a leadershipu :-) ()

Režisér Všemocného chystá novou sci-fi

Režisér Všemocného chystá novou sci-fi

28.04.2019

Režisér Neil Burger (Všemocný, Divergence) spoustu lidí překvapil svým letošním odklonem od oblíbeného žánru sci-fi, když natočil remake francouzské komedie Nedotknutelní s Bryanem Cranstonem a… (více)