Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Merggie

Kontroverzný film s vynikajúcim McDowellom. Nikto iný by nedokázal stvárniť jedného z mnohých rímskych šialencov s takým prehľadom ako on. McDowell dal do tohto filmu všetko svoje herecké umenie plus neuveriteľne uveriteľný pohľad šialenca. Caligula bol blázon v dobe, kedy to u cisárov nebolo zriedkavé. Znázornenie reálneho života Rimanov vyznieva barbarsky a nechutne. Masturbácie, verejné domy v plnej kráse, Caligulovo svadobné požehnanie, či otroci v Adamovom rúchu, to sa len tak ľahko nevidí. Miestami to bolo nepozerateľné, ale s odstupom času si dovolím tvrdiť, že ide svojim spôsobom o významý historický film. Dej v ňom nie je podstatný. Podstatná je psychologizácia blázna, ktorá dopadla úžasne. ()

mutace

Poměrně velmi přeceňovaný snímek, z kterého se po vystříhání pornografických scén stává rozvláčná nuda. ()

Hovado

Nedávno jsem četl celkem obsáhlou knihu o Caligulovi a větších čuňat, magorů a tyranů snad nebylo. A tak jsem začal schánět nějaké filmové zpracování. Našel jsem toto. Četl jsem o tomto filmu spoustu věcí nicméně jsem ho nemohl sehnat. Když jsem se doslechl, že ho Blesk vydá, zaplesal jsem. Včera večer jsem si film pustil. Po půl hodine jsem vypnul a šel spát, protože to byla neskutečná nuda. Druhý den jsem film dokoukal a soudím, že je to strašnej film. MsDowell je naprosto nevýrazný, mdlý, nehraje dostatečnýho blázna, panebože Caligula byl šílenec. To bylo první co se tvůrcům nepodařilo zachytit. Mimojiné mu také říkali kozel, protože byl chlupatý, přihrbený a měl bradku. To tam nikde nebylo. A ještě jsme k tomu četl, že ve filmu jsou skoro pornografické scény. Vím, že jsem mladý a mám asi trochu jinou představu o pornografii, ale tohle je spíše lehčí erotika, slabší než sobotní erotika na Nově. A to tomu filmu určitětaky chbyí, Caligula byl chlípník a hrubián. Z tohohle filmu mám pocit, že byl docela mírumilovný k lidem i senátorům akorát v soukromí se vyžíval v pořádání velkých akcí. Myslím, že se jim ani nepodařilo zachytit jeho zosobnění s bohem. No prostě jedna hvězda za dekorace a O´Toola. Jinak dle mého názoru je to brak. Viděl jsem 103 minutovou verzy. ()

pouler

ano... nesestříhaná verze jen pro silné povahy (i když dnes už nikoho asi nepřekvapí)... realně zobrazený starověký Řím (1. století) za prvních císařů a celý mravní úpadek, který se podařilo vyvrátit až s příchodem Flaviovců resp. křesťanství... :) ()

eMKo93

Caligula patří mezi nejkontroverznější panovníky římského impéria. Ve své funkci vydržel jen čtyři roky, poté byl zavražděn, ale jeho odkaz a nejrůznější legendy, které se o něm tradují, zůstávají živé dodnes. Když se někdo rozhodne natočit film o „Botičkovi“, je to určitě velký risk – buď jej natočí „přijatelně“, tak aby film příliš nešokoval a byl publikem pozitivně přijat, nebo jej ztvární se vší explicitností, která k tomuto císaři bezpochyby patří. Tím si ale tvůrci filmu zahrávají s odsouzením kritikou i širokou veřejností. A přesně to se filmu Caligula stalo. Násilí, orgie, incest, mučení, perverze, krev, homosexualita, zoofilie, vraždění. Tohle všechno v Caligulovi najdete. Rozhodně se ale nedá říci, že by šlo čistě o pornografický snímek. Je totiž důležité, jak se k filmu přistupuje. Slabší povahy se na Caligulu budou dívat skrz prsty a mnohé scény je pohorší, je ale nutné si uvědomit, že nejde o výmysl tvůrců, ale že podobné zvrhlosti neodmyslitelně patří ke Caligulově osobnosti. A co si budeme povídat, ten muž byl ke konci svého života opravdu totální šílenec. Rozhodně musím vyzdvihnout herecké výkony, zejména Malcolma McDowella, který císaře zahrál opravdu autenticky a je třeba mu za to vyseknout poklonu. Obdivuji všechny herce, kteří se statečně poprali s natáčením explicitních scén. To chtělo určitě velkou dávku odvahy. Caligula rozhodně není film pro běžného diváka, který si ho pustí s rodinou v sobotní podvečer, protože nemá co dělat. Ať už se vám bude líbit nebo ne, určitě ve vás zanechá dojem – pozitivní, nebo negativní. A to na dlouho. ()

Lukadlo odpad!

Pro koho je ten film určen? Přece pokud chci pravdivé informace, pustím si dokument, pokud chci porno, či snad S-M praktiky, pustím si něco takového. Ale koho může napadnout sloučit obojí dohromady? Násilí ve filmu se mi vůbec nelíbilo, pokud se někdo chce podívat na hnusy, tak rozzlobenimuzi jsou 24/7 online. A pokud mi někdo bude tvrdit, že bych to měl vidět, protože to je hodnotné dílo, tak je vůl. Znuďen, po 30ti minutách jsem film vypnul. A netvrďte mi, že to takhle opravdu bylo... ()

bull!nka

Nebojím se dát 5*...Malcolm McDowell je v roli prostě fenomenální, film je sice místy šokující nebo někoho může pohoršit, ale myslím, že se moc od reality tehdejší doby a morálky neodklání...už Svetonius přece tvrdil, že správný Říman musí mít manželku, milenku, milence, přítele... ()

MELODY

Přes veškerou kultovost, poprask, který ve své době vzbudil a z jehož pachuti dosud žije, mne Caligula neoslovil. Trochu snové, mírně přitažené za vlasy a poněkud vyšinuté......................pro moje oko však bezzubé. ()

waska

Ukázka jak to v Říme vypadalo je zde, dle historických materiálů, popsána vskutku dokonale. Takhle nějak bych si to představoval i já. Viděl jsem nesestříhanou verzi, která je zbytečně dlouhá a násilných a sexuálních scén je tam zbytečně moc, i když ke cti režiséra, jsou dokonalé. Filmu chybí větší celistvost, herce na to režisér měl výborné.. ()

nathaniel 29

Legendárna zvrhlosť. Malcolm McDowell ako Caligula je vskutku nezabudnuteľný. Nádherné ženské z časopisu Penthouse, rímska šialenosť a brutalita. Tinto Brass týmto šokujúcim filmom trafil presne, škoda len, že jeho neskoršie diela ostávajú len s úmyslom šokovať erotickými scénami. ()

Folinka

No pro děti do dějepisu to asi není:) Líbila se mi odvaha a syrovost zpracování celého tématu.. občas jsem měla dojem, že až zbytečně přehnaná.. každopádně film je pro silnější nátury a rozhodně má něco do sebe. Malcolm McDowell se ujal hlavní role nebezpečně věrohodně a celý film je nasáklý zvrhlostí jeho postavy. Je to cítit z každého záběru. V každém případě hodnotím film jako nezapomenutelný:))) a na tehdejší dobu hodně otevřený a odvážný, bohužel jsem se ale chvílemi i nudila a doufala v brzký konec.. jinak by to byly 4 hvězdy určitě. ()

diodoros

Všetka tá kontroverzia ohľadom výmien režiséra, sporov s producentmi z Penthousu, dotočenia hard-corových porno scén a konečného dištancovania sa hercov a pôvodných scenáristov od výsledného "produktu" urobila filmu dobrú reklamu. Inak by možno zapadol medzi ostatné "historické" béčka, aké sa vtedy točili. Scenár má pár zaujímavých miest a dialógov (bečanie v senáte, pečatenie...), hudba nie je zlá, kostýmy sú samozrejme od oka, kulisy ešte viac, herecké výkony dostačujúce. Všetko ostatné ale nie je nič extra, dej je na dĺžku 2,5 hodiny (nezostrihaná verzia) príliš naťahovaný a síce obsahuje aj pár historických udalostí a citátov, ale aj tak väčšinou buď nudí alebo je to plnohodnotné porno s detailnými a opakovanými zábermi na genitálie... Zobrazenie Caligulu mi tu tiež trochu vadilo - nie je ani tak psychopatický šialenec, ale skôr srandista s večným nadhľadom (aj keď on si tak sám asi pripadal)... Plus ten popravčí stroj a pár mutantov si mohli odpustiť. Je to zvrhlé, je to brutálne a istým spôsobom to možno vystihuje povahu tohto obdobia v Ríme, ale nech si nikto nemyslí, že sa to nedalo natočiť inak - seriál Ja, Claudius dokázal, že aj takáto téma sa dá natočiť kvalitne, s dobrým scenárom a pomerne decentne. Na druhej strane treba priznať, že bez toho porna a vrátane účasti "áčkových" hercov v ňom (hoci nie priamo v "akcii") by na tomto filme nebolo takmer nič "zapamätaniahodné"... ()

Nekroskop

Mám nesestříhanou verzi. Ta sestříhaná je možná dobrá, historicky vypovídající. Ta "moje" je dobrý péčko, kde lidi vypadají přirozeně (rozuměj, žádný silikon a steroidy) a chybí debilní dialogy i děj (opravář komínů atd.). A ani se nedá mluvit o nějakém soft. Nedivím se, že se řada lidí od toho distancovala. Občas brutální scény, ale na to už jsme dnes všichni zvyklí. Velmi rozporuplný film. ()

Zoltarr odpad!

Nejsem moralista ani kritik ale tohle je tragedie filmarskeho řemesla. Mám rád hostorické témata , kontroverzi, ale tohle je bída. Kdyby se režie ujal William Friedkin nebo Mel Gibson verím že by me to oslovilo. ()

rublik05

Nečekal jsem, že se jedná o regulérní porno (místy až silně zvrácené) s prvky historického filmu. Pokud si odmyslím reálné sexuální scény, za které by se nemusel stydět kdejaký italský porno film, zůstane mi pouze jedna hvězda za šíleného Caligulu a jeho celý silně ujetý císařský dvůr. Jinak není moc co na filmu hodnotit. 2/10. ()

Hellknight12

Dnes som si tento film pozrel 3x. Na úvod chcem povedať, že tento film nie je rozhodne pre každého. Ide o historickú drámu, ktorá je z väčšej časti erotická. Čo sa týka hercov, hereckých výkonov, hudby, kostýmov, tak ide o veľmi dobre odvedenú prácu. Čo sa ale týka príbehu, tak to je komplikované, keďže až po tomto pozretí som ho zachytil ako celok. Ak by som mal zhrnúť iba príbeh, tak bohaté by stačilo 90 min a nie 156 min. Film je síce natiahnutý a to poriadne ale má to svoje opodstatnenie a to, že celkom dobre vykresľuje dobu v ktorej sa odohráva. Čo sa týka režiséra, tak tento film je vlastne jediný, ktorý som od neho videl. Film môžem odporučiť každému kto má rád historické drámy ale neprekáža vám erotika z cca 75% stopaze zmiešanou s brutalitou. Celkové hodnotenie za mňa je 60%. ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)