Ohnivé vozy

• Kanada

• Austrálie

Drama / Sportovní / Životopisný

Velká Británie, 1981, 119 min

Dušínovský film, který mi ale nedal týden spát. Snad v žádném jiném filmu jsem nepřijal více ten fakt, že dokážeme cokoliv, pokud do toho vložíme všechnu svojí energii. Navíc vše je výborně zahrané a jak jsem se dozvěděl přímo od režiséra, výběr neznámých herců byl jeho nápad a podle mě trefný, výkony jsou zde vynikající. To samozřejmě platí i o hudbě, která jen dokresluje jedinečnou atmosféru jak 20. let 20. století, tak jedinečnost lidského ducha.(2.4.2010)

Vangelisova hudba působí ve své jednoduchosti majestátně, smutně i radostně zároveň a jedná se o jeden z nejlepších soundtracků, které jsem kdy slyšel. O filmu jako takovém však v podobných superlativech mluvit nemohu. Příběh je sice podán civilně a jednoduše (má co říci i nesportovcům), ale první polovina (než odjedou na olympiádu) je až na pár silných okamžiků hrozně nudná. Většina herců je sice neokoukaných a hrají skvěle, působí ale téměř stejně a občas jsem si je pletl (vyjma Bena Crosse). Jinak kamera je velice pěkná a závěrečná dvacetiminutovka ukazuje, jaká to mohla být pecka, kdyby film jel ve stejném tempu po celou dobu. "Ohnivé vozy" byly v době vzniku velice úspěšné a obdržely 4 Oscary, včetně ocenění za Nejlepší film. S odstupem třiceti let je film téměř pozapomenutý, vyjma ústřední melodie, která se stále přehrává při různých běžeckých soutěžích. Stejně jako v případě "1492" - Vangelisova hudba předběhla v legendárnosti film o několik délek. Když to vezmu kolem a kolem, "Ohnivé vozy" jsou dobrý film. Ovšem díky uspávající první polovině nemohu dát více jak 60%.(31.8.2011)

Skvěle natočený dobrý příběh,se spoustou nenápadných odboček a narážek (židi,skoti,pokrytectví,....a je to běhání fakt tak důležitý?) s až neskutečně profláklou Vangelisovou hudbou. Vynikající filmová záležitost.(snad jediný ,,sportovní" film ,který jsem dokoukal do konce,-v tomto případě bezproblému)(18.4.2009)

Chariots of fire je klasicky strihnutý športový film so všetkými klišé, ktoré k tomu patria a bez ktorých by to jednoducho nebolo ono. Vangelisova nadpozemská hudba znova vyvoláva dojem, že sa pozeráme na niečo monumentálneho a artového a znova tomu tak nie je. Mne to nevadí, športový film predsa musí končiť veľkým závodom a veľkým víťazstvom. Inak by sme boli sklamaní. A navyše sa dozviete niečo o histórii a dobových reáliách olympijských hier.(9.8.2012)

• Frajer42

Použil bych zde slovo nuda, kdyby se film alespoň z části nudě přibližoval. Film byl daleko za ní a od odpadu ho nezachránila ani výborná hudba. 2x usnout během jednoho filmu se mi dlouho nepovedlo. Nesympatické postavy. Stupidní kamera. Příšerně moc nudný děj, který stál na místě. Myslím, že k tomu už není potřeba nic dodat. Kdo mi nevěří, ať se na film podívá. Předtím však vřele doporučuji dát si minimálně šálek velmi silné kávy. Přesto však nemohu zaručit, že film zdárně dokoukáte až do konce. Osobně jsem měl šálky dva...(5.8.2011)

• - Časopis Premiere zaradil snímku medzi 20 najpreceňovanejších filmov všetkých čias. (shimik77)

• - Pro sekvence z britského velvyslanectví v Paříži využili filmaři liverpoolskou knihovnu a radnici. (Robbi)

• - Oscarový úspěch filmu byl doprovázen novinovými titulky "The British Are Coming!" Byla to do jisté míry parafráze na slavnou reklamní kampaň "The Beatles Are Coming" před první návštěvou Beatles na americkém kontinentu (1964). (Robbi)