poster

Šarlatový a černý (TV film)

 • anglický

  The Scarlet and the Black

Drama / Válečný

USA / Velká Británie / Itálie, 1983, 138 min

 • Lapacka
  *****

  Děj filmu se odehrává v Římě v letech 1943-1944. Město je obsazeno nacisty a současně tam míří skupinky zajatců z řad spojeneckých vojáků, kterým se podařilo uprchnout se zajateckého tábora. Cestu k jejich armádě jim odřízla německá vojska. Hledají proto azyl v neutrálním Vatikáně. Pomoc těmto uprchlíkům organizuje kardinál Hugh O´Flaherty, kterému se podaří vybudovat početnou odbojovou organizaci. Proti němu stojí správce okupovaného Říma, kovaný nacista Herbert Kappler. Film popisuje střet těchto dvou postav nejen na rovině akční a dokumentární, ale také v rovině ideové, což z něj činí opravdové a unikátní drama. Myšlení vojáka totalitní mašinerie je totiž zásadně odlišné od myšlení věřícího křesťana. Právě střet myšlení těchto dvou skutečných osob činí z filmu výjimečný zážitek. Více o monsignoru O´Flahertymu: http://en.wikipedia.org/wiki/Hugh_O%27Flaherty(13.2.2011)

 • Ještěřák
  ***

  Tenhle film je jako podprůměrně vypadající stydlivá ženská s diamantovou duší: prve nad ní člověk ohrnuje nos, posléze jí propadá stále hlouběji, ne proto, že by citově manipulovala, ale proto, že je vnitřně tak skvělá, a závěrečný sex s ní je samozřejmě úžasný. :-) Mimoto, matadoři Morricone, Plummer a hlavně Peck zodpovědně plní svůj standard a propůjčují postavám koňskou dávku respektu a moudrosti (ano, i ten nacista).(26.1.2010)

 • KrestanFilms
  ***

  Dílko podložené realitou má vždy o něco vyšší hodnotu. Tento člověk se rozhodl riskovat život svůj za záchranu tisíců jiných. A ani když už mu šlo opravdu o život, a když to měl "zakázáno" nadřízeným, tak toho nenechal. Ze snímku akorát úplně vypustili Boha, což je škoda. Je zaměřen čistě na nebezpečí při práci s těmi lidmi.(16.3.2019)

 • sud
  *****

  Aby byl válečný film atmosféricky silný, nemusí mít notně kabát z počítačových efektů, či tun bojových scén. "Šarlatový a černý" je pouhé konverzační drama, ale jaké? Celý film se točí kolem dvou postav, ale jakých? Tolik vybroušených dialogů a úspornými prostředky vybudovaného napětí v dnešních filmech asi neuvidíte. A jsou vůbec dnes ještě herci, kteří by se do svých postav dokázali takto vcícit?! Gregory Peck monsignora O'Flahertyho stvárnil svým neodolatelným způsobem a noblesou sobě vlastní. Jeho silný, důstojný a rovnocenný protihráč plukovník Kappler je bezpochyby žvotní rolí Christophera Plummera (i v dabingu s hlasem Borise Rösnera je prostě neuvěřitelný). Dalo by se říci pouhý TV film. Ovšem svou působivostí, alespoň v mých očích, překonává i takový "Schinderův seznam". 100%.(7.8.2009)

 • cheyene
  *****

  Gregory Peck je záruka kvality! Navíc film je inspirován skutečným příběhem! Obdivuhodná je statečnost monsignore Hugh O´Flaherty, např. když se vydal do věznice v přestrojení! 5* je určitě na místě!! ---- Malá poznámka: kdo viděl tento snímek a líbil se mu, tak by se měl podívat také na Masakr v Římě, kde H. Kapplera hraje R. Burton (škoda, že se neobjevil v této roli i zde).(7.12.2006)

 • - Postava generála Maxe Helma (Walter Gotell), Kapplerova (Christopher Plummer) nadřízeného, je rovněž skutečná. Jmenoval se Karl Friedrich Otto Wolff a byl generálem Waffen-SS, nejvyšším velitelem SS policie v Itálii a třetí nejvýše postavenou osobou v SS obecně. Na konci války dosáhl vyjednáváním s americkou tajnou službou v Itálii příměří. V norimberském procesu byl odsouzen nejdříve ke 4 letům vězení, později k dalším 15 letům za podíl na genocidě italských Židů. Po 5 letech byl však ze zdravotních důvodů propuštěn a zemřel v Německu v roce 1984 ve věku 84 let. (NinonL)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace