Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (114)

honajz 

všechny recenze uživatele

Dokonalá filmařina, kde mi jen asi na dvou místech vadil podivný střih (při lezení po provaze nahoru a pak při střelbě v pevnosti), ale jinak to má dokonalý scenáristický podklad se všemi náležitostmi, dobrou charakteristiku postav, postupné odhalování jejich minulosti či tajemství, a také několik skvělých dialogů na téma války (musíme být stejně zákeřní jako nepřítel - jen ale abychom se pak stali krutějšími; někdo vždycky musí rozhodnout a vzít na sebe zodpovědnost, i když se mu třeba nechce a nejde o nic populárního). Plus ty nuance, kdy se o dvou hlavních hrdinech dozvíme, co mezi nimi je, a ono to pak hraje během vyprávění jistou roli a nabízí další napětí ve druhém plánu). Líbily se mi scény beze slov, kdy třeba po nárazu na útes bojují o záchranu věcí z lodí i svůj život - tohle vám dnes málokterý filmař, včetně těch oceňovaných a přeceňovaných, dokáže natočit. Skvělá výprava i triky. Nebo fakt, dnes ve válečných filmech rovněž opomíjený, že Němci mluví německy, a Řekové řecky. Vcítění se do postav velké, napětí prakticky neustálé. Možná ti, kteří zde hledají hlavně akci, budou zklamaní, ale tenhle film skutečně o akci není - ostatně jako v samotné válce se také pořád nestřílí. ----- Dvou a půlhodinový film s Anthony Quinnem, Gregory Peckem či Davidem Nivenem v hlavních rolích komanda spojeneckých sil, které má nejen zničit velká polní děla německé armády na jednom řeckém ostrůvku, ale i zachránit životy britských vojáků, kteří jsou díky těmto dělům drženi v šachu. Film získal sedm nominací na Oscara a jednu sošku. V Nastavení můžete vybrat možnost komentáře režiséra, nebo komentáře historika, oboje bohužel jen s italskými titulky. Jinak žádný bonus na disku nenajdete. Ale vopravdu. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Staré a dobré, bohužel tam bylo až příliš mnoho náhod a štěstí a hromada zbytečného filozofování a patetických keců. Ty, kdyby se vystřihly, mohlo by to být nejen mnohem kratší (2,5 hodiny je zbytečně moc), ale i mnohem rozumnější a s větším spádem. ~~~ Jinak takový standardní válečný film, jakých se v té době netočilo málo. ()

Reklama

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Klasická cesta tam a zase zpátky. Fantasticky obsazené a i po těch strašlivých letech napínavé jako trenýrky, takže těch nekřesťanských 150 minut uteče jako voda. Na druhou stranu trochu strašidelné, když si uvědomíte, že jde o film oslavující teroristický čin, a zvláště moment, v němž postava Gregoryho Pecka dobrácky ale důrazně promlouvá do duše jednomu ze sidekicků, že rozhodnutí nepárat lidi nožem je vážně špatné, mrazí. Jasně, co jiného by měl jeden čekat od britské verze Stolz der Nation? ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

V pořádně dlouhém úvodu se nám film chlubí, že vypráví o legendě, o legendě, která se však zakládá na pravdě, která je založena na opravdovém příběhu, na opravdovém hrdinství. Probereme-li si film z tohoto úhlu pohledu, nezbývá než souhlasit. Skupina pravých hrdinů je tu rozhodnuta potřít nepřítele a za správnou věc bez otázek položit své životy. Pochopitelně se musí dostavit i problémy, zrada, mnoho pochybností o smyslu celé věci a kupa neočekávaných událostí. S tím vším se však naši hrdinové statečně poperou a odvedou nejlepší výkon, jakého byli schopni, snad ještě víc než se od nich čekalo. Toť beru-li film jako film o legendě. Však teď už můj vlastní názor! Točíme-li dílo o skutečné události, nemělo by pak v sobě mít alespoň náznak čehosi reálného? Neměli by hrdinové být spíše z masa a kostí než z nezčitelného neznámého materiálu? Co je to za válečný film, kde z opravdové války nejsou ani náznaky? Vstávají mi vlasy na hlavě, když se němečtí vojáčci nechávají střílet jako ovce! A všechny rozhovory hrdinů se omezují na nevýslovné moralizující tlachání? Nejhorší a přitom už tisíckrát ohrané jsou ty zpropadené útěky. Když naše jednotka padne do zajetí, víme předem, co bude následovat po každém slovu i gestu. Nebudu pomlouvat speciální efekty, na rok 1961 to asi nějakou úroveň má. Desetiminutová sekvence, kdy slyšíme jen řev moře a následně se ztuhlou krví v žilách pozorujeme zlézající horololezce měla být asi nesmírně působivá. Asi to však nechtěli ani autoři risknout na 100%, a proto se po nic neříkající hodině konečně zjevují dvě partyzánky s neoddolatelným sex-appealem. Trapnější záminku pro odhalení alespoň ženských zad jsem také ještě neviděl. Zkrátka dost přeceňovaný průměrný válečný snímek a poněkud přemrštěnou stopáží. ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Silné scény, silná témata a skvělí herci (i herečky). Děla z Navarone jsem si pustil s tím, že u tak dlouhé stopáže nejspíš usnu (nojo, ke konci jsem fakt chvíli uchrápnul). Místo toho jsem od začátku žasl nad tím, jak se film prezentuje. Žádné jednoduché válčení, ale v první řadě budování charakterů, které v průběhu filmu musí dělat těžká rozhodnutí. Právě až ten vojenský závěr mě uspal, ale vůbec mi to nevadilo, protože to stěžejní už bylo odvysíláno. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • Natáčení se jako odborný poradce pro bojové scény účastnil také Fritz Bayerlein, německý veterán z II. světové války. (IlMagnifico)
  • Gregory Peck v pozdějším rozhovoru uvedl, jak ho "dostal" červený nátělník kolegy Anthonyho Quinna, zvláště jeho křiklavost v závěru filmu, kde v pozadí převládaly modrá a šedá barva. (džanik)
  • Carl Foreman, producent a scénárista, byl ve 30. letech členem Komunistické strany, jejíž členové houfně podporovali španělské Republikány a v 50. letech se dostal na hollywoodskou „černou listinu“. Odjel poté do Anglie, kde pokračoval ve filmové práci. (džanik)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama