Malum

• USA Malum

Policejní nováček dobrovolně nastoupí na poslední směnu na nově zrušené policejní stanici, aby se pokusil odhalit záhadnou souvislost mezi smrtí svého otce a krutým kultem. (JasonCZ)

BoPo

Anthony DiBlasi v roku 2014 natočil Last Shift, ktorá mala relatívne pozitívne ohlasy, ale mňa dosť nudila. Po x rokoch, keď sa dopracoval k vyššiemu rozpočtu, sa rozhodol natočiť remake. Malum má totožnú príbehovú kostru, na ktorú sa však nabalilo viac informácií, viac sa rozvinula minulosť postáv. Triky kvalitnejšie. Síce vlastne to isté, ale oveľa lepšie prerozprávané. Priemerný horor, ktorý si však svoju existenciu obháji absolútne bez problémov. ()

JohnCZ

Opět se potvrzuje, že méně je někdy více. Zatímco originál byl správně komorní, syrový a nervydrásající, remake vypadá líp a posouvá příběh dál, ale nemůžu říct, že by byl zábavnější nebo nedej pohanský bůh děsivější. Začátek dobrý, ale zhruba od poloviny se už jedná jen o sled psycho vyjevů, mezi kterými hlavní hrdinka náhodně popobíhá a které mi často kazil podivně amatérský střih a nedomrlá zvuková stránka, která i přes celkem hezký vizuál dává najevo, že je to prostě jen trash horor. Původní film zbytečně kazil trapný konec, tady je to přeci jen o něco lepší. Ale ta atmosféra a lekačky ani zdaleka už tak dobře nešlapou. ()

Astaroth12

Vôbec som nepochopil načo režisér komorne ladeného, ale atmosférického hororu Last Shift mal potrebu sa vrátiť späť a stvoriť krvavejšiu, intenzívnejšiu, ale príbehovo stále rovnakú vecičku, ktorá by ma určite zaujala, keby bola na tomto poli prvá, ale nebola a tak to kúzlo sa vytrácalo každou ďalšou minutou a na konci som už išiel len zo zotrvačnosti. Anthony DiBlasi asi nebol spokojný s rozsahom škôd, ktoré napáchal v origináli a aj to chápem, lebo tých názorov bolo mnoho a tak natočil oveľa údernejšiu, energetickejšiu aj efektnejšiu psycho, ale ktorá u mna nebola celkom to, čo som očakával, Takýchto filmov sa toči veľa, skoro žiadna atmosféra a ani nejaký zaujímavý twistík, len sama mäsiarčina, hystéria a krvavosť. Je vidieť, že na tento počin si režisér zohnal oveľa väčšiu finančnú injekciu a mohol sa riadne vyriadiť. V jednom momente to vyzeralo, ako keby sa mlada policajtka zmenila na Aliciu a začala strieľať na všetko i na to neživé, aby v ďalšom momente sa zjavil démon podobný Cenobitom a ten započal iný smer filmu. Niekomu tato psycho fantazmagória sadne viac, ale ja zostavám pri originále, tento je u mna len za silne 3*. ()

maddy

Pri Last Shift som kedysi v roku 2015 napísal "Keď si do budúcna DiBlasi zoženie aj scénar dlhší ako polovica A4-ky a financie, tak by mohol priniesť skutočne zaujímavé hororové kúsky. Remeslo mu evidentne nie je cudzie." / O 9 rokov neskôr si to všetko DiBlasi aj zohnal a natočil remake jeho vlastného filmu. No a nevyšlo to a o tom, že mu ani remeslo nie je cudzie už dosť pochybujem! Scenár sa síce snaží rozpracovať nejakú tú mytológiu, ale úplne márne a DiBlasi nedokáže ani nijako zaujímavo uchopiť tú hororovú líniu, či to čo sa hlavnej hrdinke deje je realita alebo iba fantázia a čím bližšie k záveru, tým viac je z toho iba nefunkčný guláš. Financie si síce taktiež zohnal, ale akosi nadobudol presvedčenia, že gumové masky musí ukazovať v celej krásne a za jasného osvetlenia, namiesto toho, aby sa vyhral so skrývaním hlavných bubákov v tme a budil nimi akýkoľvek strach. Vo výsledku tak tento mix pôvodného filmu a Hellraiseru vôbec nefunguje, pretože kúzlo prvého filmu bolo v minimalistickom uchopení, kde bol dôraz na atmosféru, hru s divákom. V Malum to však DiBlasi vymenil za nefunkčné, nezaujímavo uchopené príbehové pozadie, dôraz na čo najčastejšie zobrazovanie duchov len, aby predviedol ich gumové masky a nefukčné ľakačky. CELKOVO: 4/10 ()

bourec

Záleželo vám na něčem, co se v téhle taškařici dělo. Mě vůbec. Ta jedna mrzká hvězda je za masky. Jinak troubovina, která snad ještě zaostává za Blasiho prvním pokusem. Vršení scén, který měly být děsivý, ale kde ten děs byl, to nevím. Stejně blbý jak Hellraiser. Zdá se, že Blasi si hraje na Barkera. 20%. ()

dubinak

Pro mě tedy platí spíš heslo v jednoduchosti je krása, a proto se mi určitě víc líbila čistá The Last Shift, kde sice ještě chyběly finance, ale o to víc muziky co se týče atmosféry a hororové stránky to poskytlo. V Malum se zbytečně moc tlačí na pilu, jak s frekventovaností lekaček, tak s kvantitou děsivých, ač pěkných masek, které ale po čase přestanou mít účinek. I ten děj pro mě byl hůře stravitelný. Veškeré to prolínání halucinací nebo snů s realitou mě pak už spíš obtěžovalo. Příliš jsem nepochopila ten záměr v rebootu The Last Shift, když to byl s láskou nadprůměrně zvládnutý děsivý kousek. Tady mi to přišlo všechno už moc prvoplánové. ()

Sludger

Základná kostra pôvodného filmu ostala nezmenená, no nová verzia značne rozšírila príbeh. Pridala mytológiu tajomnej sekty s diabolským vodcom, spievajúcimi nasledovníčkami a temnou entitou. Taktiež doplnila silnejšiu motiváciu pre hlavnú postavu a bohatšie pozadie príbehu. Lacné efekty pôvodnej verzie (tie mi najviac vadili) nahradili praktické masky. Za toto rozhodnutie by som tvorcom nohy vybozkal. Skvelé gore efekty (prasačia žena!), odvážne krviprelievanie a neskutočne vydarený démon, ktorý by sa kľudne mohol stať jedným z Barkerových cenobitov. Zatiaľ, čo pôvodná časť sa niesla v komornom duchu a pomalšom tempe, nové spracovanie je hotová adrenalínová jazda. Doslova má až šialené tempo, nespočetné množstvo lakačiek a drastických scén. Nedovolí ani na sekundu vydýchnuť. Dravé tempo sa stalo zároveň aj drobným kameňom úrazu. Kvôli tempu používal tvorca rýchle prestrihy, prehnanú montáž a niekedy iba sekundové zábery, ktoré síce na jednu stranu pridávali drive filmu, ale na druhú stranu narúšali atmosféru filmu. Malum je vydarený a hlavne zmysluplný remake. Ide o dravú jazdu snovým peklom plným gore, drastických výjavov, okrášlený o praktické masky, sektársku tematiku a nervydrásajúce tempo. Občas ide tempo proti atmosfére, ale to je len drobná chybička krásy. Pokiaľ máš rád čistokrvné gore béčko starej školy, vrhni sa do pekla s menom Malum! ()

Skeksis

Strašná blbosť, ale neprekážalo mi to až tak, ako som si myslela. Už iba to je blbosť, že by nechali začiatočníčku na prvej smene samu na celej policajnej stanici. Keby som sa ja ocitla na takej stanici plnej duchov, cvokov a démonov, tak by som asi vkuse srala. Srala a šťala by som tak, že by sa ku mne radšej ani nepriblížili. Na začiatku som sa najviac zľakla toho, že si horor vystačí s loptou trieskajúcou o stenu, ale potom sa udialo niekoľko ľakákov, s ktorými som bola spokojná. Film z roku 2014 som nevidela, ak mal byť tento "vylepšený" alebo čo, tak potom ten prvý ani nebudem pozerať. Hlavná herečka sympatická, zahrala dobre, tí ostatní na smiech. A na tom vymyslenom "pohanskom bohovi" som sa už fakt musela smiať. Vyzeral ako škaredá sviečka na zlom tripe. Celé to dospelo do nejakej absurdity, ktorá nemala s realitou nič spoločné. Inak stále to stojí za pozretie. ()

Anet21

⚪Žiadna sláva, pár dobrých lakačiek sa tu nájde, ale sú vykúpené lacným a schematickým príbehom a zlom kulte a ich snahe vyvolať démona, akých tu už boli stovky. Nepoteší ani nelogické účelové správanie postáv a scenár s logickými dierami (polícia vie, že je v meste zabijácky kult, ale nerieši to?), ktorý každú nelogickosť zvalí na: ,,To sú halucinácie, čo spôsobil démon, viete? To nemusí dávať zmysel."⚪Komorné stiesnené prostredie policajnej stanice fajn, príbeh treťotriedny a taký, aký by sa už naozaj zo žánru mohol pomaly vytrácať. Pretože už neponúkne skoro nič nové a je extrémne predvídateľný.⚪ ()

iXtr3m3

Neviem prečo, ale originál podľa mňa bol lepší. Jasné, toto malo nepatrne vyšší rozpočet, ale na druhú stranu mi fajn stvárneného monštra pred koncom, to nebolo nič extra a už vôbec nič lepšie ako prvá verzia filmu The Last Shift z 2014teho, ani technicky, ani herecky, ani príbehovo. ()

666Carnage

Pohodová jednohubka s démony a násilím. Pěkný masky a zajímavý příběh. Jedná se o lepší verzi filmu pana režiséra. Každopádně se na to kouká dobře. Ke sklence červeného, ideální. 60% ()

borec999

DiBlasi zohnal väčší balík peňazí ako pred 10 rokmi a natočil si remake vlastného filmu. A úprimne neviem či to malo zmysel. Malum je síce vďaka viac peniazom príbehovo komplexnejší (viac mytológie a vysvetľovania), v scénach strašenia si môže rejžo dovoliť ukázať viac, ale celkovo podľa mňa nie je lepší film ako originál. Jednak som druhý krát pozeral presne na ten istý film a príbeh a druhak aj keď film vie byť strašidelný, tak menej je niekedy viac (efektami prestreleny a vcelku nudný záver) a originál podľa mňa vedel lepšie pracovať s napätím a atmosférou. Aby ste ma rozumeli: stále je to fajn ducharina bez väčších nezmyslov (DiBlasi sa snaží diváka len vystrašiť a nerieši žiadne presahy ani filozofovanie), len je to druhý krát viac menej to isté... Originál dostal 90%, remakeu musí stačiť  80%. ()

Corpsegrinder

Původní film mám rád a byl milý překvapení, nízkorozpočtovej nenápadnej film z jedný lokace kterej za málo peněz zvládl celkem dost. Tohle mělo peněz zřejmě víc, ale paradoxně je skoro ve všem horší. Snažili se s příběhem jít trochu víc do hloubky ale mně vyhovovalo to že v originálu nebylo až tak moc řečeno o tom co se děje a divák vše zjišťoval spolu s hlavní hrdinkou, strašení trpělivě budovali, jenže tohle až moc tlačí na pilu a ta zoufalá snaha za každou cenu udělat lekačku či strašidelnou scénu to prostě sráží. A když už jsme u hlavní hrdinky, ta herečka z originálu nebyla nic extra ale oproti tomu prknu tady byla na Oscara, nepomáhá tomu ani fakt že zde se chová jako naprostej debil. Vlastně všichni herci tady stáli za hovno a je to pěkná přehlídka amatérů. Dávám dvě hvězdy za dobrou hudbu a pár slušnejch praktickejch efektů, ale do budoucna zůstávám u původního filmu. Tohle nemuselo existovat. ()

Harpy

Vraj je to už druhé zopakovanie rovnakeho filmu od tohto režiséra - Last shift (2014) ktoré som kupodivu videla tiež ale absolútne si nespomínam ako sa mi to páčilo, kedy a s kým som to videla 😄 hodnotila som to vtedy 3* a tento film na tom nebude inak. Boli tam pekné gore scény aj jumpscare, ale na mňa príliš psycho jazda, jedno cez druhé a stále dookola, potom už mi tento ich patern vadil. Aj by som sa viac bála, keby miestami možno ubrali, alebo dali viac na atmosféru a menej na výjavy v ktorych som sa strácala už- čo je realita a čo bludy. Beriem, ak to mal byť zámer diváka totálne domotať, ale teraz mi to prekážalo. Bola to jedna nočná mora v práci, z ktorej sa nevrátiš. ()

dannyyy

Původní Noční směna byla přímočařejší a atmosféra díky tomu byla hutnější. Malumu ta rozvětvenost spíše uškodila než pomohla. ()

warrenur

Dam stranou iritujucu postavu slecny policajtky a jej nelogicke spravanie v uvodnej cca tretine filmu (prakticky po koniec, zhovievavost stranou) Samozrejme, hlavne vdaka chabemu scenaru pana Anthonyho, ktory natocil v 2014tom prakticky totozny film Last Shift (2014) a uroven jeho filmov si zvazte sami. Ostane nam pomerne halucinogenny ukricany pocin, blizkych zaberov na maskovane tvare kriciacich fanaticiek a gulas obrazov, ktore nedavaju zmysel a ktorych jedinym ucelom je zrejme vyvolat ulak, ci znechutenie? Zial, a to pokladam za hlavnu slabinu, napriek tymto pokusom to nema atmosferu. A to je to, co u hororu ocakavam. Sledujuc to v noci a na sluchadlach to na mna absolutne nefungovalo. Meh..neodporucam. Bachorka a strata casu, pokial nevyhladavate "explodujuce" ksichtiky. 20% Separatne vnimam pozitivne pracu maskerov. ()

Rathalos

Reziser Anthony DiBlasi si urcite zasluzi pozornost,citit z neho talent,hlavne na hororovy zaner,lebo Malum si fakt zasluzi pochvalu po kazdej stranke,aj ked v porovnani s filmom Last Shift z roku 2014 sa mi predsa len tento pacil o chlp menej,no aj tak sa jedna o vybornu zalezitost,ktoru nemozem inak hodnotit ako plnou palbou...:⁠-⁠) ()

kkarx

Někdy fakt nechápu to hodnocení na ČSFD, Třeba takové Mluv se mnou, což je úplně tuctovej horor, kterej se vypaří z hlavy hned po dokončení, ten tu má 70% a tohle se skvělou strašidelnou atmosférou opuštěné policejní stanice je tu bito jako žito. Já doporučuji jako jeden z těch lepších hororových filmů roku 2023. A ta holka byla  totálně vypsychovaná, takže střílela po všem. Za mě je tohle naprosto pochopitelný při mentálním kolapsu. ()