Vládce temnot

• Nový Zéland

Horor / Fantasy / Thriller / Sci-Fi

USA, 1987, 102 min

• petero

Carpenter dokáže prekvapiť. v 80tych rokoch si ma získal filmamy ako The Fog, Christine, alebo They Live a na The Thing a In The Mounth Of Madness nadám ani v najmenšom dopustiť. Prince Of Darkness však bol natočený viditeľne bez nejakého scenára a preto mu na to asi ani nikto nedal peniaze. Ak to tak naozaj bolo, tak priznávam, že to je za tých 5 alebo 4 *. Mňa však už dávno nebaví sledovať niečo a pritom nevedieť o čo ide, aby som sa po hodine dozvedel že to tak má byť (niečo sa deje, ale nevieme čo). A tak to pokračuje až do konca. A keď sa objavili záverečné titulky, od sklamania som zahrešil. Iba Carpenter vďaka svojej šikovnosti tu z ničoho vybudoval niečo - atmosféru tajomna, ktorú dokáže udržať až do konca filmu. No sledovať asi 30 ročných (?) vystrašených vedcov a teológov ("vy ste najlepší vo svojom obore") ako sa ohurujú svojimi teóriami, lacné smiešne triky a Alice Cooper, tak to boli veci, pri ktorých som sa škodoradostne uškŕňal.(18.5.2005)

Když ještě někdy v hlubokém středověku Nova pamatovala i na hororové fandy a fanynky a mezi spoustou hororového balastu (dneska kdyby dávala alespoň ten balast) nám občas naservírovala i hororový skvost, tohle patřilo k tomu nejlepšímu co jsme mezi nimi mohli vidět. Vládce temnot obsahuje naprosto všechno, co má vynikající horor obsahovat - zajímavou zápletku, již od samého začátku budovanou a gradující atmosféru, dobrý postavy (posedlí bezdomovci v čele s alice Cooperem nebo smějící se černoch jsou fakt brutal), dobrý režijní vedení, dobrý scény, grandiózní lekačku, při který chybělo jen málo abych si nepustil bláto na hřiště, úchvatnou a děsivou hudbu a parádně vypointovaný konec - a John Carpenter moc dobře ví, jak z toho všeho namíchat jeden z jeho nejlepších filmů. Myslím, že se nebudu ani moc rouhat, když prohlásím kam se na to hrabe Halloween. Kdyby šlo dát hvězdiček víc, ještě bych jich jistě pár využil.(2.3.2009)

Ó, mocný Vládče temnot, ráčej mi odpustit mou mladistvou nerozvážnost. Po nedávném nešťastném dostaveníčku se Shyamalanem jsem totiž nabyl dojmu, že pokud název filmu obsahuje slovo ´vládce´, chce to televizi natočit čelem ke zdi a dělat, že jsme se nikdy neviděli... Ušetř mě prosím svých blesků hněvu, já se královsky bavil a obdivoval moderní uhlazenou vizáž, o které si výše zmíněný matlal může leda tak nechat zdát. Slibuji ti, že ve svém hodnocení nepolevím a budu tě doporučovat hlavně milovníkům kontrabasů, jelikož tvůj hudební doprovod byl magický a mocný, jako jsi magický a mocný i ty sám.(6.1.2013)

Carpenter přesně tak, jak ho mám rád. Vládce temnot vykresluje pro něj typický rukopis. Jeho ruka je přesná, puntičkářská, ale ne malicherně upnutá na detaily. Mají sice svůj svébytný význam, ale nikoli na úkor celku. Mistrně zvládnutá ponurá atmosféra, přesto je tu i prostor pro určitou nadsázku. Je vidět, že Carpenter se nesnaží být inovátorem filmové řeči za každou cenu, ale drží se ozkoušených postupů. Bezvadnou podívanou dovršuje soundtrack, jenž efektně dobarvuje už tak parádní stylizaci.(19.4.2009)

Od začátku režisér buduje skvělou atmosféru strachu. Hodně vám zahraje na nervy neustále se opakující hudební motiv. Čím se film blíží ke svému konci, tím víc vám začnou vadit různé věci. Například tupost všech postav, hloupé dialogy a i některé logické přehmaty. Vládce Temnot není špatný horor, ale Carpenter natočil už i lepší kousky. Film ocení asi hlavně skalní příznivci mistra a žánru.(2.6.2007)

• - Postava jménem Donalda Pleasence byla pojmenována po psychiatrovi z Carpenterova Halloweenu. (Chatterer)

• - Celý film bol natočený za jeden mesiac. (Mordenroth)

• - Jednoho z bezdomovců si zahrál i Alice Cooper. (Chatterer)