Vládce temnot

Prince of Darkness

Vládca temnôt

Horor / Fantasy / Thriller / Sci-Fi

USA, 1987, 102 min

Veru strašidelné béčko, čo už nemá tu atmosféru ako prv, dialógy a správanie postáv pre dej klasicky zjednodušené aby bolo na krátkom úseku čo najviac mŕtvych a miestamy to vyznie až staticky amatérske hlúpučké, veru ešte pri prvom dávnejšom pozretí ma to mohlo chytiť ale teraz už ťažko, vyznie to dosť plocho a nezáživne. Triky na tu dobu fajn, je vidieť že si vedeli poradiť a zjednodušiť určité veci tak aby vypadali zaujímavo, presnejšie ide o obrátenie obrazu buď hore nohami, pripadne o 90˚ kde išlo o využitie efektu s vodou a kvapiek, plus tie krvavé masky aj keď ich moc nebolo ale to asi tak všetko čo za niečo stojí a je vidieť že po úspešných filmoch sa Carpenter moc nenamáhal experimentovať s príbehom a dať mu aj určitú podstatu, veru radšej si pozriem príchod diabla vo filme Koniec dní. ║Rozpočet $3miliónyTržby USA $14,182,492Tržby Celosvetovo $18,099,492(7.2.2008)

Postupne doplňujem filmografiu Carpentera a v tomto prípade som siahol po velmi vydarenom kúsku.Zažívať šoky pri lakačkách u starých filmoch je skor pre mňa raritou, 80-roky sú z hladiska módy extrém a na postavách v hororoch sa skor zabávam. O to je tento horor hodnotnejší. Scenár neponúka iba ďalší jednoduchý príchod pána temnot, snaží sa ho spojiť aj s vedou, toto spojenie vedy a náboženstva je ukázané na všade prítomných vedeckých prístrojoch v kostole. Škoda, že si tu musel upevňovať svoje ego Alice Cooper, podobne ako Marilyn Manson v Lost Highway.(25.9.2007)

• mat.ilda

Ráda bych řekla: "Tam strašá! Ojojoj, tam strašá!" Leč nestrašá... tedy pokud netrpíte nějakou nezřízenou fóbií ze žížal, Alice Coopera a houmlesáků, k tomu vám dopomáhej jakože hrůzu a napětí vzbuzující hudba. Mě osobně vyděsila jen obava, aby se to celé nezvrhlo v německé osmdesátkové porno, soudě dle projevů a vizáže Jamesona Parkera, k čemuž sice nedošlo, ale možná by se nakonec nejednalo až o takovou ztrátu času. Typ hororu/ thrilleru - k smíchu!(10.12.2014)

Spojenie najnovšej vedy a okultizmu pôsobí sviežo a nevyvoláva (v rámci zábavného žánru) úsmev ani dnes. Problémom je posledná tretina snímku, v ktorej sa všetko napätie a očakávania vytratia v nenápaditej sérii súbojov "nakazených" s tými ešte "nenakazenými" a namiesto narastajúcej nervozity sa dostavuje skoro až nuda. Záver síce celkový dojem z veľkej časti napraví, ale už to žiaľ nie je úplne ono.(1.11.2011)

Carpenter přesně tak, jak ho mám rád. Vládce temnot vykresluje pro něj typický rukopis. Jeho ruka je přesná, puntičkářská, ale ne malicherně upnutá na detaily. Mají sice svůj svébytný význam, ale nikoli na úkor celku. Mistrně zvládnutá ponurá atmosféra, přesto je tu i prostor pro určitou nadsázku. Je vidět, že Carpenter se nesnaží být inovátorem filmové řeči za každou cenu, ale drží se ozkoušených postupů. Bezvadnou podívanou dovršuje soundtrack, jenž efektně dobarvuje už tak parádní stylizaci.(19.4.2009)

• - Postava jménem Donalda Pleasence byla pojmenována po psychiatrovi z Carpenterova Halloweenu. (Chatterer)

• - Jednoho z bezdomovců si zahrál i Alice Cooper. (Chatterer)

• - Celý film bol natočený za jeden mesiac. (Mordenroth)