Box

Box

The Box

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2009, 111 min

Push it and perish! Mohla to být malá chytrá alegorie o tom, že ať už se člověk hne kamkoliv, pořád se nachází uvnitř schránky – zavřený mezi čtyřmi zdmi v práci, doma nebo ve svém vlastním těle. Schránka obalující menší schránku a ta ještě menší, jako nikdy nekončící koloběh. Jenže to by za kamerou nesměl sedět Richard Kelly, který nám takhle předhazuje „jen“ slohové cvičení na téma vina a trest obalené ve vědecko-fantastické strouhance a lehce osmahnuté na vlně sedmdesátých let. Osobně pořád nevím, kam bych měl The Box zařadit a jaký postoj zaujmout, protože nad ním nelze jen tak mávnout rukou. Na to se až příliš rychle zadře pod kůži a jeho základní myšlenka nedá divákovi tak lehce spát. Na jedné straně volám:„Kelly přestaň už hulit to, co hulíš!“ Protože jediným řešením je oproštění se od megalomanských a šíleně Lynchovských kreací (dají-li se za ně vůbec považovat). The Box je filmem, u kterého je divák po sedmdesát minut inside the box a se zaujetím sleduje mrazivý příběh o následcích vlastního rozhodnutí, aby byl pak v poslední půlhodině totálně outside the box. Richard Kelly si zřejmě řekl, že by si rád zopakoval podobně laděný závěrečný twist z Donnieho Darka, jenže k tomuhle komorněji pojatému snímku se to zkrátka nehodí. Během vyprávění dokáže strhnout vizuálně zajímavou atmosférou koketující s Kubrickovým Osvícením hudebně doplněnou o rify z Hitchcockova Psycha, ale postupné vršení otázek, na něž se nedozvíme odpověď je ve výsledku značně otravné. Takhle se Kellymu daří překročit stín pouze Akt X, Krajních mezí či Věřte-nevěřte! Samotná střihová skladba je místy opravdu hodně zvláštní, skoro až mimo mísu. Výsledný produkt pak už jen připomíná invazi lupičů těl - prázdnou bublinou, která ke konci praskne a mátoživě se plahočí vstříc divákovi. PS: S odstupem času je mi stále víc líto, že Kelly nevyužil potenciál dané látky. Už jenom ukázka toho, jak se páry rozhodují společně a v konečné fázi je to zde vždy žena, která je původcem činu (Dux femina facti) majíc osud neznámého člověka ve svých rukách. Čímž se dostáváme k otázce: Do jaké míry ho má člověk ve svých vlastních? Opravdová škoda, že se tahle zprvu se rozvíjející studie o nutnosti naučit se žít s vlastními rozhodnutími zvrtává do sci-fi mišmaše s nejasným zato přímočarým koncem doslova utopeném ve vektorovém slizu podivných CGI efektů. 6/10(19.12.2009)

I když má tenhle snímek takhle závratně nízké hodnocení, mě nadchnul. Ať už tím, že byl vsazen do roku 1976 a opravdu jsem věřila, že ten film se v té době odehrává, což se nestává tak často, aby to bylo přesně tip ťop každým detailem, nebo příběhem samotným, který byl více než vtahující. Richard Kelly je pro mě podivín ostatně jako postava Franka Langelly, podivín, který to ale myslí dobře. A umí... námět prostě super!(15.12.2009)

Film vyprávějící zajímavé a velmi originální téma. Zprvu se film zdá být pouhou iluzí, zmáčknutí tlačítka, které vydělá pohádkové peníze. Postupně se na příběh začínají nabalovat další a další úrovně a nutno podotknout, že některé jsou velmi nepřehledné. To co začíná, jako tradiční thriller popisující banální problém, přeteče v téměř mezigalaktický průser. Zakomponování do příběhu různé americké vládní agentury, jako NSA, CIA, FBI nebo NASA, byl ovšem velmi nestrategický krok vyvolávající velké nesrovnalosti v mysli diváka. Nedokázal jsem se zorientovat kdo z jaké agentury je zlý a hodný, kdo ke komu patří a o co mu jde. Je mi jasné kdo byl tím hlavním zadavatelem testu, ovšem lidé pracující pro ně, to byl oříšek. Film proplétají pasáže, které absolutně nedávají smysl, ale samotný příběh a mírný morální apel na diváka je natolik kvalitní, že musím dát 80% 09.02. 2010(9.2.2010)

• Niles

Prvá štvrtina by sa ešte dala zvládnuť. To mysteriózne šialenstvo, ktoré však nastalo potom a trvalo až do konca bolo pre mňa nepochopiteľné a celkom zbytočné. Taký dobrý námet mohol byť spracovaný aj oveľa lepšie. Radšej odporúčam pozrieť krátkometrážny film Black Button, ktorý má rovnaký nápad, je o hodinu a pol kratší a plnohodnotne Box vynahradí.(29.12.2011)

Uf, tak jsme se dostali úplně někam jinam..čekala jsem od toho filmu dost. Bohužel moje očekávání nebylo naplněno. Film byl takový nemastný neslaný a sci-fi zde bylo zbytečně moc. Oceňuji ale schopnost člověka pomást, protože jsem se musela třikrát ujistit, že film je z roku 2009. Oblečení, vybavení domácností a celková atmosféra odpovídá spíše době před 20 lety.Trošku ulítlé, ale opět nudně ulítlé.(30.10.2010)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 90. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Basil Hoffman si zahrál i v původním zpracování příběhu, tedy v díle Button, Button seriálu Twilight Zone (od r. 1985). (Caszidy)

• - Hlavní postavy Norma a Arthur Lewis Lew jsou založeny na rodičích režiséra Richarda Kellyho. Jeho matka měla také zmrzačené nohy a jeho otec také pracoval pro NASA. (Pethushka)