Box

Box

The Box

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2009, 111 min

Kelly - jako obvykle - nabírá stylistické a atmosférické body (skvělá práce s digitální kamerou) a zhruba do dvou třetin se mu daří budovat příběh o příčinách a následcích, chybách a nápravě, slepotě a prohlédnutí, životě a smrti, a to s lehounkým feelingem připomínajícím to slabší z pera Stephena Kinga (což není ostuda). Jenže ve chvíli, kdy čekáte konec (a on by měl přijít), otevře Kelly dveře do pro něj typického snového světa a buduje další ze svých pozérských příběhů, v němž se sice ztrácí plytký moralismus, ale místo něj nepřichází nic dopředu nečekaného a z hlediska reflexe doby triumfálního. Nakonec zůstane jen pocit propálené šance a nutkání přečíst si Mathesonovu povídkovou předlohu.(9.12.2009)

• Gilmour93

Když magistr Kelly vzhlíží k braku a zónou soumraku zachází do krajních mezí, je to svou retro atmosférou fajn, ale jakmile Langella jakožto neúspěšný uchazeč castingu na reklamu Wilkinson Sword začne rozvíjet svou „krabicovou teorii“, knihovnice spustí vodní portály a Santa Clausovi je svěřeno řízení dopravy, skříňka bez střev obloukem zamíří do koše předimenzovaných fantasy a levných moralit. Chtělo by to míň autorské sebestřednosti a mysteria za každou cenu, protože takhle to vypadá, že předlohou byla povídka Bottom, Bottom..(3.5.2018)

Nepřišlo mi, že by si ten film zasloužil tak nízký hodnocení. Sice to bylo jiný, divný, a ten příběh moc smysl nedával. Ale ta atmosféra, ta muzika, ten Frank Langella...to je přesně to, co jsem si z toho filmu dokázal odnýst. Prostě mě to překvapilo. Už jenom proto, že zkoušej mysteriózní příběh trošku jinou formou. Žádný UFO, žádný nevysvětlitelný záhady. Prostě něco naprosto nového. Každopádně tak nedotaženýho, že možná proto má tak nízké hodnocení. Mně se to líbilo, co si řikaj ostatní je mi jedno. Ať si kecaj, co se jim zlíbí. Na čsfd už dávno viditelně špatný film neznamená skutečně špatný film. Na to jsem si už dávno zvyknul.(27.2.2010)

Kdybych si The Box pustil, viděl první polovinu a usnul, nelitoval bych. Celá ta část filmu je totiž přímo skvělá. Zápletka s krabicí, do toho přimíchané záhady z NASA, Cameron Diaz, která mi byla zase jednou kupodivu sympatická, a především Frank Langella, který dělá z každé vteřiny požitek. A to nemluvím o skvělé hudbě! Bohužel v polovině druhé přišlo silné rozčarování. Režisér / scénárista nejspíše podlehl dojmu, že musí z jednoduchého příběhu najednou udělat co nejsložitější, a tak se rozhodl The Box zakončit nehezky nafoukaně, přemoudřele (což v tomto případě ovšem znamená "hloupě") a směšně. Ach jo. The Box měl být buď podstatně kratší snímek, do kterého by se nepodařilo nacpat všechny ty zbytečnosti, nebo měl být naopak delší, aby se ty zbytečnosti podařilo jakkoliv opodstatnit a vysvětlit. Škoda, škoda, škoda. Ale jedno velké plus nemůžu druhé přeplácané polovině upřít - Langellův monolog o krabicích.(31.7.2012)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $15,051,977Tržby Celosvetovo $33,333,531Tržby za predaj Blu-ray v USA $732,786 //počet predaných kusov 24,983Tržby za predaj DVD v USA $3,878,154 //počet predaných kusov 193,075║ rozporuplné, príliš prekombinavé, herci slušne uhrajú ale slušný nápaditý námet nevyznie v plnej sile /40%/(5.1.2014)

• - Cameron Diaz a Frank Langella boli do filmu obsadení už v roku 2007. (sWONDER)

• - Natáčalo sa prevažne v Bostone a okolí, ale aj v centrále NASA v Hamptone a Richmonde vo Virgínii. (sWONDER)

• - Film nebyl promítán kritikům. (rafix)