Box

Box

• Nizozemsko

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2009, 111 min

Kdybych si The Box pustil, viděl první polovinu a usnul, nelitoval bych. Celá ta část filmu je totiž přímo skvělá. Zápletka s krabicí, do toho přimíchané záhady z NASA, Cameron Diaz, která mi byla zase jednou kupodivu sympatická, a především Frank Langella, který dělá z každé vteřiny požitek. A to nemluvím o skvělé hudbě! Bohužel v polovině druhé přišlo silné rozčarování. Režisér / scénárista nejspíše podlehl dojmu, že musí z jednoduchého příběhu najednou udělat co nejsložitější, a tak se rozhodl The Box zakončit nehezky nafoukaně, přemoudřele (což v tomto případě ovšem znamená "hloupě") a směšně. Ach jo. The Box měl být buď podstatně kratší snímek, do kterého by se nepodařilo nacpat všechny ty zbytečnosti, nebo měl být naopak delší, aby se ty zbytečnosti podařilo jakkoliv opodstatnit a vysvětlit. Škoda, škoda, škoda. Ale jedno velké plus nemůžu druhé přeplácané polovině upřít - Langellův monolog o krabicích.(31.7.2012)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $15,051,977Tržby Celosvetovo $33,333,531Tržby za predaj Blu-ray v USA $732,786 //počet predaných kusov 24,983Tržby za predaj DVD v USA $3,878,154 //počet predaných kusov 193,075║ rozporuplné, príliš prekombinavé, herci slušne uhrajú ale slušný nápaditý námet nevyznie v plnej sile /40%/(5.1.2014)

Kelly me prijemne prekvapil a nakonec nasral, ale poporade. Cely je to takovej mix mezi drama, sci-fi a mysterioznosti s lehkym nadechem lynchoviny a po vetsinu casu to diky paradne temny hudbe je perfektne tajemny, napinavy a zajimavy a Kelly jen pomalicku a postupne odhaluje drobny vysvetleni, o co ze to tu jde. Proste spickova atmosfera. Navic se slusnejma hercema, hlavne teda paradni znetvorenej Langella. Drobnou vytku bych mel mozna k ne uplne doladenejm trikum a celymu vzhledu filmu, kterej se sice snazi o jakysi retro, jenze ve vysledku je vsechno takovy nahnedly. No ale proste i pres tech par drobnosti fakt skvela atmosfericka zalezitost a ja se jen tesil, jakou paradni pointu a vysvetleni na me Kelly vypali a zaroven doufal, aby to nebyla nejaka kravina. Bohuzel toho se asi bal i Kelly, tak pro jistotu konec vypustil, proste zadna pointa se nekona, najednou je konec. Cimz me kurevsky nasral, ale i tak filmu dam 4*, protoze az na ten zaver to je parada.(6.1.2010)

• Renton

Scénář: Richard Kelly .. Poměrně nesympatická povídka s banální morální otázkou (kdo by za dané situace nezmáčkl?) a thrillerovým ocáskem. Chvíli Box ovšem drží pohromadě, atmosféra a stylizace zapůsobí příjemně, jenže po chvíli začne Kelly diváky vmanipulovávat do svých zcestných sci-fi představ, až nechápu, že ho baví nás tím vrstveným balastem zase krmit (a zase nevydělat!). Já tedy nikdy nespolkl ani to padající letadlo a ošklivého králíka, pseudointelektuální nadčasovost slátaniny Southland Tales ubíjela a ani potřetí mne výsledným produktem nerozehřál ke spokojenosti.(14.12.2009)

• Niles

Prvá štvrtina by sa ešte dala zvládnuť. To mysteriózne šialenstvo, ktoré však nastalo potom a trvalo až do konca bolo pre mňa nepochopiteľné a celkom zbytočné. Taký dobrý námet mohol byť spracovaný aj oveľa lepšie. Radšej odporúčam pozrieť krátkometrážny film Black Button, ktorý má rovnaký nápad, je o hodinu a pol kratší a plnohodnotne Box vynahradí.(29.12.2011)

• - Basil Hoffman si zahrál i v původním zpracování příběhu, tedy v díle Button, Button seriálu Twilight Zone (od r. 1985). (Caszidy)

• - První film s ratingem PG-13 režírovaný Richardem Kellym. (Caszidy)

• - Natáčalo sa prevažne v Bostone a okolí, ale aj v centrále NASA v Hamptone a Richmonde vo Virgínii. (sWONDER)