Box

The Box

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2009, 111 min

• EdaS

Není to tak strašně sebežroutské jako Southland Tales, digitální kamera vypadá v sedmdesátkách překvapivě skvěle, ale od poloviny je to už bohužel zase ten rádobymystik a psudovizionář Kelly, kterého fakt nemusím. Diaz asi musela být hodně zoufalá, když v tom chtěla hrát.(8.12.2009)

Hmm. Tak o pár rokov bude Kelly z najväčšou pravdepodobnosťou režírovať nejakú komixovú adaptáciu. Ale aby som to zbytočne nepreťahoval. Tak aké nádeje do vás film na začiatku vloží, tak chladnými vás nechá v závere filmu. Síce kvalitný, no nijak extra výnimočný thriler, ktorý je tak trochu nafúknutou bublinou. Nejakú výpovednú hodnotu nečakajte. (6/10)(2.4.2010)

• Oskar

Tři lidé, tajemná skříňka s tlačítkem, slib pohádkových peněz a hrozba smrti jako splátky dluhu. Dokud se film drží těchto záchytných bodů, je docela poutavý a příjemný. Povídka Richarda Mathesona údajně končí okamžikem, kdy se hrdinové rozhodnou a tlačítko zmáčknou. V předloze je tedy asi důležitější a zajímavější, co je k tomu vede, jak si svůj čin předem obhájili atd. Látka na dvacet, maximálně třicet minut. Richard Kelly se ptá, co bylo dál. Napadají mě různé způsoby, kam se taková zápletka dá rozvinout a ne, nemuselo to být á priori blbé. Ale je. Za prvním obratem v ději už se příběh pohybuje na tak labilní půdě, že je otázkou času, o co kde zakopne a roztříští se na kusy. Tak se i stane (nejednou), ale to není vše. Jak děj postupuje, přibývá v něm významného pomrkávání Velkého Kazatele, který svému publiku cosi závažného sděluje. Dělá to rétorikou sveřepého jehovisty a protože se současně nápadně zhorší řemeslná kvalita filmu a vnitřní integrita jednajících postav, mám podezření, že se v určité fázi natáčení usoudilo, že scénář nefunguje a narychlo se přepisoval. Donnie Darko pro mě není nijak zásadní film, proto jsem od The Boxu neočekával nic určitého a jediný předsudek, s kterým jsem k němu přistupoval, se týkal Cameron Diaz, kterou nemám v oblibě. Skutečně se mi zdá velmi špatná, ale nakonec váhám, zda z toho vinit ji, nebo hloupost zadání. 30%(19.7.2010)

• Radek99

Režisér Richard Kelly chtěl zjevně opět natočit hit a zároveň silný film a proto ve snaze oprášit svůj filmový opus magnum Donnie Darko použil všechny jeho ingredience a tajné přísady, postavil svůj nový snímek opět na retro stylizaci a náladě (tentokráte šel ale ještě víc proti proudu času a namísto 80. let se zaměřil na ducha let 70tých...), znovu odkazuje k rámci mysteriózna, opět pracuje se stylizovanou brakovostí a využívá jejích klišé i zásad, zase se do jeho hledáčku dostala typická středostavovská rodina, opět tu máme invazi z vesmíru, opět jsou tu tajemní ONI...tentokráte to ale Richard Kelly přehnal. The Box je galimatyáš hrající s divákem nefér hru. Na začátku vypadá jako vynikající retro, v prostředku jako nepovedený díl seriálu Hranice nemožného a ke konci jako parodie levných béčkových sci-fi. Navíc to levné moralizování... Škoda, že nezůstalo u psychologického retra s dokonale budovanou atmosférou 70. let. Bez přehnané fantastiky, bez za vlasy přitažených morálních dilemat. Sedmdesátky z tohoto filmu doslova sálaly...(25.2.2010)

První hodina pro svoji tajemnou a skličující atmosféru (až Lynchovskou) za sto, ovšem ve druhé už jsem si připadal dost ztracený mezi všemi těmi nastolenými otázkami a nevýraznými odpověďmi. Moje první setkání s Richardem Kellym a jeho tvorbou se zas tak moc nepovedlo.(31.1.2010)

• - Natáčalo sa prevažne v Bostone a okolí, ale aj v centrále NASA v Hamptone a Richmonde vo Virgínii. (sWONDER)

• - První film s ratingem PG-13 režírovaný Richardem Kellym. (Caszidy)

• - Hlavní postavy Norma a Arthur Lewis Lew jsou založeny na rodičích režiséra Richarda Kellyho. Jeho matka měla také zmrzačené nohy a jeho otec také pracoval pro NASA. (Pethushka)