Box

Nebezpečný návrh

The Box

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2009, 111 min

Stále ten istý Kelly, ktorému polka filmového sveta leží pri nohách za Donnieho Darka a polka ho úprimne nechápe. Tentokrát našťastie nie až tak výstredný a do seba zahľadený ako v Southland tales, s témou, ktorá má čo povedať a s naozaj fungujúcou mysterióznou atmosférou. Lenže spätne jeho novinka nepôsobí až tak premysleným dojmom a v zásade je príliš jednoduchá na to, aby mala opodstatnenie pre dvojhodinovú stopáž. Inak slušné.(14.12.2009)

Bacha tenhle komentář bude trochu spoileroidní :) Zase je to podivné, ale velmi hezky retro stylizované a porce onanie a přemrštěnosti se oproti Southland Tales snížila tak na 20%. Na stupnici divnosti si toto může podat ruku třeba s tím Donnie Darkem. Teď už ale k filmu. Líbilo se mi tam to morální dilema a i některé další motivy "testování" (asi) mimozemskou rasou (zvanou zaměstnavatelé) za tiché podpory NSA. A také se mi líbilo to samotné zakončení, které sedí jako prdel na nočník. Tudíž je alespoň ta hlavní, thrillerovitá, část filmu uspokojive zodpovězena. Ten zbytek mi trošku připoměl příběh Half Life 2 s rasou Combine, která jedná pomocí zástupců zde na zemi. Co se hereckejch výkonů týče tak James Marsden velmi dobrý, Frank Langella perfektní a Cameron Diaz mi tam moc neseděla. 70%(10.4.2010)

• Fr

Pacient vyrobil zařízení jehož funkce je neznámá. Pacient doporučuje dát zařízení do domovů.... Tak tak, někde letos Santa naděloval dřív! Nač se dlouze rozepisovat. Je to o tom, jestli zmáčknout nebo nezmáčknout. Strach? Z čeho? Tenhle mimozemskej projekt nedopadl zrovna nejlíp. Chybí mi technické finesy, přesvědčivý herci, ale hlavně příběh, který by přinesl nějaké zajímavé a šokující odhalení. Místo záhad jen tajemné pronásledování, umírající známí a neznámí, zjevující se tajemné postavy se vzkazy – nebudete mi věřit, je to NUDA !!! Nastavovaný příběh zaujme jen na začátku, protože nápadu říkám ano! Je hodně znát, že tohle byla ,,jen“ povídka, u které to mělo zůstat. Nevěrohodné herecké výkony, nepřesvědčivé vyznění sobeckosti či chamtivosti lidí vedoucí k záhubě mě nutí napsat, že tohle za vidění nestojí! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * Víte že? Film vznikl na základě povídky Button, Button od Richarda Mathesona, který je také autorem knihy Já,legenda?(21.2.2010)

Kelly - jako obvykle - nabírá stylistické a atmosférické body (skvělá práce s digitální kamerou) a zhruba do dvou třetin se mu daří budovat příběh o příčinách a následcích, chybách a nápravě, slepotě a prohlédnutí, životě a smrti, a to s lehounkým feelingem připomínajícím to slabší z pera Stephena Kinga (což není ostuda). Jenže ve chvíli, kdy čekáte konec (a on by měl přijít), otevře Kelly dveře do pro něj typického snového světa a buduje další ze svých pozérských příběhů, v němž se sice ztrácí plytký moralismus, ale místo něj nepřichází nic dopředu nečekaného a z hlediska reflexe doby triumfálního. Nakonec zůstane jen pocit propálené šance a nutkání přečíst si Mathesonovu povídkovou předlohu.(9.12.2009)

Kelly me prijemne prekvapil a nakonec nasral, ale poporade. Cely je to takovej mix mezi drama, sci-fi a mysterioznosti s lehkym nadechem lynchoviny a po vetsinu casu to diky paradne temny hudbe je perfektne tajemny, napinavy a zajimavy a Kelly jen pomalicku a postupne odhaluje drobny vysvetleni, o co ze to tu jde. Proste spickova atmosfera. Navic se slusnejma hercema, hlavne teda paradni znetvorenej Langella. Drobnou vytku bych mel mozna k ne uplne doladenejm trikum a celymu vzhledu filmu, kterej se sice snazi o jakysi retro, jenze ve vysledku je vsechno takovy nahnedly. No ale proste i pres tech par drobnosti fakt skvela atmosfericka zalezitost a ja se jen tesil, jakou paradni pointu a vysvetleni na me Kelly vypali a zaroven doufal, aby to nebyla nejaka kravina. Bohuzel toho se asi bal i Kelly, tak pro jistotu konec vypustil, proste zadna pointa se nekona, najednou je konec. Cimz me kurevsky nasral, ale i tak filmu dam 4*, protoze az na ten zaver to je parada.(6.1.2010)

• - Natáčalo sa prevažne v Bostone a okolí, ale aj v centrále NASA v Hamptone a Richmonde vo Virgínii. (sWONDER)

• - Basil Hoffman si zahrál i v původním zpracování příběhu, tedy v díle Button, Button seriálu Twilight Zone (od r. 1985). (Caszidy)

• - První film s ratingem PG-13 režírovaný Richardem Kellym. (Caszidy)