Šílenství krále Jiřího

The Madness of King George

Komedie / Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1994, 107 min

Tato nepříjemná epizoda ze života anglického krále Jiřího III. byla podána spíš jako komedie a to mi moc nesedělo. Neříkám, že je to špatný film a že by herci nehráli dobře. To vůbec ne. Jen bych si já osobně představoval, aby to bylo pojato jinak, víc seriozněji. Takhle bych radši sáhl po nějaké té biografické literatuře. Ale věřím, že mnoha divákům právě tohle pojetí sedne.(21.12.2011)

Skvělá britská záležitost! Nigel Hawthorne (milovníkům série Jistě pane ministře a Jistě pane premiére - ta tvář skrytá v šedivém vousu určitě neušla! :-) si zde střihl anglického krále Jiřího III. A zvládl to s přehledem. Ba co víc, kostým mu skvěle slušel a jeho obličej je typově předurčen anglickým barokním postavám. S parukou je to pak naprosto dokonalý outfit. Nazvat tento film komedií je velmi zavádějící. Spíše je to historické drama. Drama o panovníkovi, který je odstaven od vlády a je nucen sledovat, kterak jeho syn usiluje o kralování a království. Máme možnost sledovat druhý rub mince vládců velkých impérií. I oni jsou jen lidmi, i oni jsou čas od času slabí, nemocní a staří. Na prsou jim leží neskutečná odpovědnost za svoji zemi, svůj lid. Pošmákl jsem si. - Jo a pokud máte pevnou pravidelnou stolici, neznamená to ještě, že jste normální ! * * * *(29.5.2013)

Chcete-li si odpočinout od průměrných filmů a průměrných herců, toto je ta pravá chvíle a ten pravý film. Tato hra je vskutku "královská". Projeví-li král slabost, vždycky se najde banda padouchů, kteří toho chtějí využít, a třeba i parlamentní cestou. Vždycky se najdou ale i takoví, kteří za králem stojí, neboť s jeho postavením by padlo i postavení jejich. A máme tu politický souboj dvou stran, souboj o zdravou či bláznivou hlavu krále Jiřího III. Nigel Hawthorne jako král Jiří dokazuje, že je famózním hercem a je mi líto, že jsem z generace, která si ho nemohla užít víc. Excelentní scénář plný černého humoru, celkově volnější přístup k látce i soukromí anglické královské rodiny, výsledkem je překvapivě vtipný a zábavný film. Pro milovníky zfilmovaných aglických her (např. K. Brannaghem) přímo povinné. 100%(19.9.2011)

Film mě zaujal z jednoho prostého důvodu - Helen Mirren, má oblíbenkyně, skoro v hlavní roli, za kterou získala vůbec první oscarovou nominaci. Nějak jsem si nezjišťovala, o čem přesně film bude, něco se samozřejmě dalo odvodit z názvu. Musím říct, že mě jeho excentričnost a šílenost překvapila a nebyla mi vždy po chuti. Přece jenom bych raději viděla pořádné drama plné intrik, ne drama s nádechem komedie či až parodie. Ale herci byli na druhou stranu skvělí. Bohužel mě film místy dost nudil a nesplnil má očekávání.(16.4.2012)

Smysl pro ironii mají i šílení králové aneb Do you like music, Warren? If it´s played, sir, I listen to it. 1) Film s typickým anglickým suchým humorem glosuje zákulisí britské politiky konce 18. století. Nenazval bych ho komediíí, a pokud ano, tedy komedií smutnou, trochu hořkou. Král i jeho následník nejsou postavy černobílé, ani si nenárokují naše sympatie či antipatie. Prostě tu jsou a je na divákovi, aby se s tím nějak vypořádal. Very British, I´d say. 2) Film stojí a padá se skvělým hereckým výkonem Nigela Hawthorna (sir Humprey v Jistě, pane ministře), kterému neméně zdatně sekundují další hvězdy anglického hereckého Olympu. 3) A na konec výstižný popis pracovní náplně anglických králů posledních staletí z úst královny Charlotty: Come on, smile and wave. That's what you get paid for. Smile and wave.(7.3.2010)