poster

Šílenství krále Jiřího

 • Velká Británie

  The Madness of King George

Komedie / Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1994, 107 min

 • misterz
  ***

  Šialenstvo kráľa Juraja III. ma nezasiahlo tak ako som čakal. Nebolo to zlé, niektoré scénky sa celkom vydarili (humorne aj dramaticky) a páčil sa mi aj spôsob, akým bol vykreslený šľachtický život vtedajšej vyššej spoločnosti, pričom tu bola aj slušná výprava, ale inak sa celý príbeh utápal v nezaujímavej šedi. Skrátka nudy tu bolo viac ako bolo treba. Na druhú stranu potešila zmienka o skutočnej chorobe tohto vladára - porfýrie, pri ktorej takéto stavy nie sú nič neobvyklé. Priemer. 60/100(3.2.2017)

 • WANDRWALL
  *

  Pro mě jen na jedno shlédnutí. A přece jsem si ho dal do své filmotéky, co kdybych po něm ještě někdy šáhl. Jaké štěstí, že dneska se dají filmy archívovat, a to za pár korun. Líbí se mi, jak Helen Mirren nemá vlastně co hrát a tak se tam v tom filmu pohybuje a "jede" jen na půl plnyu, čím vyčnívá nad ostatními, co hrají jako o život, ale působí to na mě že tentokrát hrají naplno zbytečně, kus není dobře napsán, takže výsledek není moc vzrušující, ba průměrný. Co na tom, že jsou zde pěkné kostýmy, ale s tím se počítá samo sebou. Když mě nedostal film dějem, tak už může být vše pěkné, ale už se na to nedokáži podívat. K samotnému Jiřímu III. přečetljsem si kousek z jeho životopisu a to mi za pár minut dalo víc, než tenhle film.(23.6.2010)

 • Aleee89
  ***

  Film mě zaujal z jednoho prostého důvodu - Helen Mirren, má oblíbenkyně, skoro v hlavní roli, za kterou získala vůbec první oscarovou nominaci. Nějak jsem si nezjišťovala, o čem přesně film bude, něco se samozřejmě dalo odvodit z názvu. Musím říct, že mě jeho excentričnost a šílenost překvapila a nebyla mi vždy po chuti. Přece jenom bych raději viděla pořádné drama plné intrik, ne drama s nádechem komedie či až parodie. Ale herci byli na druhou stranu skvělí. Bohužel mě film místy dost nudil a nesplnil má očekávání.(16.4.2012)

 • Skip
  ***

  Tato nepříjemná epizoda ze života anglického krále Jiřího III. byla podána spíš jako komedie a to mi moc nesedělo. Neříkám, že je to špatný film a že by herci nehráli dobře. To vůbec ne. Jen bych si já osobně představoval, aby to bylo pojato jinak, víc seriozněji. Takhle bych radši sáhl po nějaké té biografické literatuře. Ale věřím, že mnoha divákům právě tohle pojetí sedne.(21.12.2011)

 • slunicko2
  ***

  Smysl pro ironii mají i šílení králové aneb Do you like music, Warren? If it´s played, sir, I listen to it. 1) Film s typickým anglickým suchým humorem glosuje zákulisí britské politiky konce 18. století. Nenazval bych ho komediíí, a pokud ano, tedy komedií smutnou, trochu hořkou. Král i jeho následník nejsou postavy černobílé, ani si nenárokují naše sympatie či antipatie. Prostě tu jsou a je na divákovi, aby se s tím nějak vypořádal. Very British, I´d say. 2) Film stojí a padá se skvělým hereckým výkonem Nigela Hawthorna (sir Humprey v Jistě, pane ministře), kterému neméně zdatně sekundují další hvězdy anglického hereckého Olympu. 3) A na konec výstižný popis pracovní náplně anglických králů posledních staletí z úst královny Charlotty: Come on, smile and wave. That's what you get paid for. Smile and wave.(7.3.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace