Anglie roku 1788. Královský dvůr je na vzestupu. Jeho Výsost Jiří III., excentrický panovník, jinak ale lidem milovaný regent, se znenadání chová, jako kdyby byl zbaven smyslů. Toho využívají jeho odpůrci i moci chtivý syn a následník trůnu princ z Walesu, který v Parlamentu okamžitě navrhuje zákon, podle nějž by byl král prohlášen za duševně chorého. Díky tomu by se on sám mohl prohlásit za vladaře. Mezi tím se o uzdravení regenta snaží nejrůznější lékaři... (oficiální text distributora)

Big Bear

Skvělá britská záležitost! Nigel Hawthorne (milovníkům série Jistě pane ministře a Jistě pane premiére - ta tvář skrytá v šedivém vousu určitě neušla! :-) si zde střihl anglického krále Jiřího III. A zvládl to s přehledem. Ba co víc, kostým mu skvěle slušel a jeho obličej je typově předurčen anglickým barokním postavám. S parukou je to pak naprosto dokonalý outfit. Nazvat tento film komedií je velmi zavádějící. Spíše je to historické drama. Drama o panovníkovi, který je odstaven od vlády a je nucen sledovat, kterak jeho syn usiluje o kralování a království. Máme možnost sledovat druhý rub mince vládců velkých impérií. I oni jsou jen lidmi, i oni jsou čas od času slabí, nemocní a staří. Na prsou jim leží neskutečná odpovědnost za svoji zemi, svůj lid. Pošmákl jsem si. - Jo a pokud máte pevnou pravidelnou stolici, neznamená to ještě, že jste normální ! * * * * ()

flanker.27

Když jsem tenhle film viděl poprvé, jméno Nigel Hawthorne mi ještě nic neříkalo. Už tehdy mě ale nadchl svým hereckým repertoárem. Scénář filmu velmi dobře reflektuje postavení panovníka a celou dvorskou a vládní mašinérii, kdy zpochybnit královský majestát (i když král je slabomyslný), je takřka rouhání. Najdou se lidé, kteří se pokusí situace využít k nastolení republiky, význam úkolu krále mávat davům je však natolik vrostlý do chápání lidí, že něco takového nelze připustit... ()

Splasher

Sir Humphrey povýšil na krále. A to hned na jednoho z nejdéle vládnoucích, i když pravda, posledních 10 let z těch celkových 60 už defacto vládl jeho syn (ve filmu Rupert Everett). A nevěřte některým zdejším komentářům. Co jsem měl možnost si přečíst, tak Bennett byl vcelku věrný skutečným událostem a král Jiří III. přišel definitivně o zrak až v roce 1811, kdy lékaři kvůli jeho mentální chorobě odmítli provést operaci očí (nebyl schopen nutné 3 měsíční pooperační péče). V roce 1788 byl léčen tak, jak je ve filmu vyobrazeno. ()

nascendi

Ecce homo, chcelo sa mi zvolať pri sledovaní strednej pasáže filmu. Toho filmu, ktorý som vnímal, ako historický i keď tak nie je označený a nie ako komédiu, za ktorú je považovaný. Zaujal ma zobrazením odvrátenej strany života vládcov, tej, ktorá je pred verejnosťou starostlivo ukrývaná a kamuflovaná. Filmu som uveril, pričom ma príliš nezaujíma, či bol historicky verný. Výborná výprava a obdivuhodné herecké výkony boli pre mňa dôležitejšie. ()

misterz

Šialenstvo kráľa Juraja III. ma nezasiahlo tak ako som čakal. Nebolo to zlé, niektoré scénky sa celkom vydarili (humorne aj dramaticky) a páčil sa mi aj spôsob, akým bol vykreslený šľachtický život vtedajšej vyššej spoločnosti, pričom tu bola aj slušná výprava, ale inak sa celý príbeh utápal v nezaujímavej šedi. Skrátka nudy tu bolo viac ako bolo treba. Na druhú stranu potešila zmienka o skutočnej chorobe tohto vladára - porfýrie, pri ktorej takéto stavy nie sú nič neobvyklé. Priemer. 60/100 ()