Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Anglie roku 1788. Královský dvůr je na vzestupu. Jeho Výsost Jiří III., excentrický panovník, jinak ale lidem milovaný regent, se znenadání chová, jako kdyby byl zbaven smyslů. Toho využívají jeho odpůrci i moci chtivý syn a následník trůnu princ z Walesu, který v Parlamentu okamžitě navrhuje zákon, podle nějž by byl král prohlášen za duševně chorého. Díky tomu by se on sám mohl prohlásit za vladaře. Mezi tím se o uzdravení regenta snaží nejrůznější lékaři... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (37)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Moc fajn komedie z doby vlády krále Jiřího III., který přišel o kolonie a to ho trošku dohnalo k šílenství. Je to sice primárně komedie, ale nic bláznivého a místa s královou léčbou působí spíš jako docela drsné drama. Skvělí herci, kostýmy a dobová atmosféra, kdy jsem měl pocit, že koukám na nějaká plátna z 18. století. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Šialenstvo kráľa Juraja III. ma nezasiahlo tak ako som čakal. Nebolo to zlé, niektoré scénky sa celkom vydarili (humorne aj dramaticky) a páčil sa mi aj spôsob, akým bol vykreslený šľachtický život vtedajšej vyššej spoločnosti, pričom tu bola aj slušná výprava, ale inak sa celý príbeh utápal v nezaujímavej šedi. Skrátka nudy tu bolo viac ako bolo treba. Na druhú stranu potešila zmienka o skutočnej chorobe tohto vladára - porfýrie, pri ktorej takéto stavy nie sú nič neobvyklé. Priemer. 60/100 ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Když jsem tenhle film viděl poprvé, jméno Nigel Hawthorne mi ještě nic neříkalo. Už tehdy mě ale nadchl svým hereckým repertoárem. Scénář filmu velmi dobře reflektuje postavení panovníka a celou dvorskou a vládní mašinérii, kdy zpochybnit královský majestát (i když král je slabomyslný), je takřka rouhání. Najdou se lidé, kteří se pokusí situace využít k nastolení republiky, význam úkolu krále mávat davům je však natolik vrostlý do chápání lidí, že něco takového nelze připustit... ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Skvělá britská záležitost! Nigel Hawthorne (milovníkům série Jistě pane ministře a Jistě pane premiére - ta tvář skrytá v šedivém vousu určitě neušla! :-) si zde střihl anglického krále Jiřího III. A zvládl to s přehledem. Ba co víc, kostým mu skvěle slušel a jeho obličej je typově předurčen anglickým barokním postavám. S parukou je to pak naprosto dokonalý outfit. Nazvat tento film komedií je velmi zavádějící. Spíše je to historické drama. Drama o panovníkovi, který je odstaven od vlády a je nucen sledovat, kterak jeho syn usiluje o kralování a království. Máme možnost sledovat druhý rub mince vládců velkých impérií. I oni jsou jen lidmi, i oni jsou čas od času slabí, nemocní a staří. Na prsou jim leží neskutečná odpovědnost za svoji zemi, svůj lid. Pošmákl jsem si. - Jo a pokud máte pevnou pravidelnou stolici, neznamená to ještě, že jste normální ! * * * * ()

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Film mě zaujal z jednoho prostého důvodu - Helen Mirren, má oblíbenkyně, skoro v hlavní roli, za kterou získala vůbec první oscarovou nominaci. Nějak jsem si nezjišťovala, o čem přesně film bude, něco se samozřejmě dalo odvodit z názvu. Musím říct, že mě jeho excentričnost a šílenost překvapila a nebyla mi vždy po chuti. Přece jenom bych raději viděla pořádné drama plné intrik, ne drama s nádechem komedie či až parodie. Ale herci byli na druhou stranu skvělí. Bohužel mě film místy dost nudil a nesplnil má očekávání. ()

Galerie (45)

Reklama

Reklama