poster

Initial D (TV seriál)

 • Japonsko

  頭文字[イニシャル]D

 • USA

  Initial D: First Stage

Animovaný / Drama / Komedie / Sportovní

Japonsko, 1998, 26x24 min

 • Hulkee
  *****

  Povedené anime. Záběry na auta, řazení a průjezdy zatáčkami jsou velmi dobře zvoleny. Na hudební podkres jsem si první dva díly zvykal (přeci jen jedná se o anime z roku 98), ale po půlce série jsem si už hudební podkres nedokázal ani jinak představit. Animace je velmi zvláštní, kombinace ručně kreslených postav (alespoň mi to tak připadlo) a počítačově modelovaných aut (znovu připomínám dobu, takže kvalita počítčové animace přeci jen zastaralá, ale u aut vůbec nevadící) a zavodů s různými typy pohledů kde se animace kombinovaly jsou zajímavé, ale sedí k sobě dobře. Děj je, slušně řečeno, minimalistický a slouží hlavně k propojení jednotlivých závodů, ale není špatný. Vedle hlavní dějové linky vidíme i ostatní postavy a zpracování závodů, kde vždy vidíme co se děje a k tomu dostáváme komentář od diváků nebo slyšíme myšlenky hlavního hrdiny nebo jeho rivala. Vůbec všechny záběry ze závodů nebo rozvážky tofu v první sérii patří k tomu lepšímu (ne li nejlepšímu) co jsem z automobilových závodů v seriálech a filmech viděl a rozhodně stojí za to. Aktuálně je pět hlavních "stage", z čehož 4 jsou seriály a místo třetí série je animovaný film + několik "extra stages", které vysvětlují různé vedlejší souvislosti nebo "jenom" převádějí předchozí závody do nové animace. První stage má asi největší jiskru ze všech. Děj ještě není zamotaný a i přes nejstarší animaci mají závody z těch čtyř sérií co jsem viděl největší šťávu a drive. Nakonec měním hodnocení na pět hvězd pro všechny série a filmy z initial D (až po pátou sérii která teď vychází) na pět hvězd. Je to sakra nejlepší seriál o závodění v autech co jsem viděl. P.S: yenn to svým komentářem velmi dobře vystihnul.(26.12.2012)

 • yenn
  ***

  Fajn sportovní anime s napínavými souboji a velmi dobrou eurobeatovou hudbou, jemuž k vyššímu hodnocení schází jedna ze tří věcí: 1) Větší propracovanost mimosportovních vztahů mezi postavami a více času jim věnovaného. 2) Zkrocení Takumiho nejlepšího idio... kamaráda, jehož snaha o vtip je zhruba ve dvou třetinách případů marná. 3) Menší Takumiho řidičská dokonalost; zvláště ve třetím a čtvrtém závodě mi přišla přehnaná. (Je to však naprosto nezasvěcený pohled.) Pozitivní dojmy přesto převažují (postupně jsem si zvykl i na jednoduché CGI modely vozů a na kokpity jako z videoher z poloviny 90. let) a časem se chystám na druhou sérii. 6+/10(24.4.2010)

 • Echelon1
  *****

  To, čo jazdí po zemi ma zaujíma každou skrutkou len ak to má pásy, kanón a 60 ton. O autá sa zaujímam len do tej miery, aby som sa vedel postarať o to svoje. Ako som ale začal pozerať Initial D, niečo je inak. Zrazu na mňa išla pri sledovaní abstinenčná chuť sadnúť za volant. A keď sa aj tak stane, v hlave mi namiesto mojich zádumčivých myšlienok bežia vymakané piesne z tohto (normálne takúto hudbu nepočúvam, ale Bože...To OST je výborné, má aspoň polovičný podiel na zážitku, jedna parádna skladba strieda druhú), moje nonšalantné radenie sa zmenilo na agresívnejšie, uši si pýtajú počuť zvuk motora, a namiesto stráženia si tachometru pred pokutou len trpím, že auto musím držať nakrátko...Konečne po dlhých mesiacoch niečo, čo som si naplno užíval. Dynamická kamera a ozvučenie je povinnosť pri dielach o automobilových závodoch, postupne sa zlepšovala aj kvalita CGI. Sympatické a vierohodné postavy (žiadne typické japonsky prepatetizované komické figúrky), trošku humoru. // Snáď jediné výrazné negatívum je hrozné vykreslenie úst niektorých postáv (ja chápem že 1998, ale také Ghost in the Shell je o tri roky staršie) a nepekné občasné vloženie 2D postáv do 3D prostredia (ale asi tu už má 1998 svoje opodstatnenie). Niekedy je to prehnané (Nerozliať vodu v kelínku? Jasné, fyziku neoblbnete. Pustiť volant v drifte? Tak určite. Jazdiť 5-1 cm od zvodidiel? Samozrejme.), ale kašľať na to. 5*, nie je o čom. Konečne po dlhej dobe zážitok, na aký za nezabúda.(26.6.2017)

 • Eduardo
  *****

  No po tretom (update 9.7.2016 - štvrtom :)) pozretí celej série by sa už aj patrilo napísať nejaké tie dojmy :) Stále neskutočne epické závody, ktoré svojou napínavosťou, strihom, výbornou hudbou, kamerovými preletami medzi autami a rôznymi vysvetľovačkami okolitých divákov, prečo sa tie auta pri každom manévre správajú tak ako sa správaju, z toho robia neomŕzajúcu záležitosť, ktorú baví pozerať stále dokola. Každý závod prináša niečo nové, každý ďalší vyzývateľ dostane kopec priestoru na to, aby nám dokázal, že ten blížiaci sa duel nebude iba ďalším ľahkým víťazstvom, ale poriadne ťažkou výzvou. Príbeh nie je zbytočne naťahovaný, stále pekne napreduje, vývoj ako hlavnej tak aj vedľajších postáv a vzťahov medzi nimi baví sledovať rovnako ako samotné preteky. Pre mňa určite naj seriál, ktorý práve v prvej sérií nastavil laťku kvality tak vysoko, že sa ju nepodarilo prekonať ani v ďalších, stále veľmi kvalitných stagoch (sériách). Na slabé CGI si stačí len zyknúť, aj tak veľmi skoro zistíťe, že to nijako neobmedzuje kvalitu seriálu. Práve naopak, ani tie nasledujúce stage s oveľa lepším CGI nedokázali priniesť až tak napínavé preteky ako práve prvý stage. PS: Pozerať jedine japonskú verziu. Anglický dabing je otrasný a zmenená hudba tak strašne tuctová, že to doslova zabíja celý seriál.(10.8.2015)

 • Fordzy
  *****

  Láska, přátelství a vůně spálených gum v atmosféře "devadesátek" za doprovodu božího retro soundtracku a spoustou technické "hatmatilky". Perfektní kamera a střídání různých záběrů z venku a zevnitř auta při závodech vytáčí otáčkoměr adrenalinu do závratných výšin a nenechá diváka ani spolknout slinu co mu teče po bradě. Správňák Takumi a jeho "osm šestka" tu předvádí nejlepší závody co jsem kdy viděl. 87% (V mé topce)(7.3.2016)

 • - V 2. epizóde, počas scény, kde sa Takumi, Itsuki a Iketani rozprávajú o drifte, sledujú na televízore dokumentárny film The Drift King Keiichi Tsuchiya's Drift Bible: A Complete Guide to Drifting (2003). (Echelon1)

 • - Takumiho autem je Toyota Sprinter Trueno AE86 – sportovní kupé postavené na základech modelu Corolla. Podobný model Levin AE85 si později pořídí i jeho nejlepší kamarád Itsuki. Jejich kamarád a lídr týmu Akina Speed Stars Iketani řídí Nissan Silvia S13 (Martin_Happy)

 • - Takumi postupně v první sérii porazí Mazdu RX-7 FD (řidič Keisuke Takahashi – tým Red Suns), Nissan Skyline GT-R R32 (Nakazato – Night Kids), Honda Civic EG6 (Shingo – Night Kids), Nissan Sil-Eighty (Mako a Sayuki – Impact Blue), Nissan Silvia S14 (Kenta – Red Suns) a Mazda RX-7 FC (Ryosuke Takahashi – Red Suns). (Martin_Happy)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace