Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

sator

K filmu jsem se dostal přes zaslechnutou úžasnou hudbu Howarda-jak porozumět filmu když už neumíme číst symboly... to co mě napadlo je "JAKÉKOLIV ROZHODNUTÍ ZE STRACHU VYTVOŘÍ ZASE JENOM STRACH"... Odmazal jsem "Horror" protože hororem není a na IMDB též není... ()

Prometheus69

Všechno to... ať už to mělo vypadat jakkoliv bych překousl. Ale jak to nakonec dopadlo.... monstra, příběh.... závěrečné rozuzlení. To snad nemohli tvůrci myslet vážně.... tohle v KINĚ? O_O Smekám před naivitou nebo spíš drzostí jakou si scénárista za pár milionů dolarů dokázal projevit a režisér který to dokázal uskutečnit v realitu. Tohle muselo smrdět už od Skriptu. Dal bych odpad. Ale dám hvězdu za soundtrack. ()

Mylouch

Kamera, hudba a krásný starosvětský jazyk ( ovšemže v originále ) postav tvoří podmanivě filmový základ dílka, které už od fáze scénáře sice neaspirovalo na absolutní vrchol, ale přesto nabízí divácké potěšení atmosférou a snahu o poselství. ()

Nivenx

Myslím si, že Vesnice není vůbec špatným počinem, ale nějak to tam vázne. Příběh ucházející, kamery a herci dobří. Ale je to nějak málo vygradované a celé je to takovéto blabla, což bohužel z filmu z mého pohledu dělá lehký nadprůměr. 60% ()

vesper001

Moje sestra byla kdysi na Vesnici v kině, a když mi pak děj popisovala, bála jsem se usnout. Když jsem teď Vesnici sama viděla, bála jsem se naopak, že usnu. Hudba je skvělá, casting atraktivní, příběh má potenciál – a ten zpropadený Shy z těchto drahých, čerstvých a delikátních ingrediencí tak dlouho matlal kašičku v hororovém rendlíčku, až z toho vznikla pěkná kejda. Bez chuti, ale naštěstí bez zápachu. ()

Deyw

neco mezi 2 a 3..zajimave,zajimave,wow to cumim, zajimave, konec...takhle by se dal popsat film.. :D libil se mi twist, ale to je tak vsechno..ostatni zajimave..za upozorneni stoji Brody, kterej je skvelej...ostatni jsou default..jo ten napad je peknej..dame 3hvezdy. ()

SeanLSD

"Buď vodcom, keď iní len nasledujú." ____ Režijne rovnako triumfálne ako ZNAMENIA, ale na rozdiel od nich aj so silným príbehom a posolstvom, nie iba exhibícia remesla. Shyamalan tu dlho čarovne balansuje, až si napokon pod sebou dobrovoľne odpíli konár, no prekvapivo tým ešte viac prispieva k zvláštnosti a mágií OSADY. Ďakovať za to môže predovšetkým dvom menám - Deakins a Newton-Howard sa totiž zasa prekonávajú. Nadpozemsky krásna hudba a dokonale komponované nádherné obrazy dovytvárajú atmosféru pospávajúceho tajomstva v podivnej izolovanej osade, malebne anachronickej, s ešte podivnejším, bizarným a hrozivým susedstvom. A tie farby! FARBY!____ S postupom času sa mi zdá, že OSADE zo všetkých jeho filmov najmenej škodia opakované zhliadnutia, naďalej si uchováva svoje záhadné čaro a oblažuje čírou filmovou poéziou. Kým aj taký slávny ŠIESTY ZMYSEL už na druhý krát zovšednel a zosivel, snové hypnotické obrazy OSADY si stále rovnako užívam bez toho, aby mi vadilo blížiace sa rozuzlenie (ktoré by som si v tomto prípade kľudne aj odpustil a nechal vec nerozriešenú). ____ "Vedie ju láska. Svet sa predsa za láskou pachtí, a pokľaká pred ňou s úctou." ()

Decker

Zajimave podany pribeh o lidech, kteri se odpojili od vnejsiho sveta do sve vlastni izolovane vesnice. Misty nudne a rozvlekle pusobici avsak zahy vystridane dechberoucimi scenami. Cely film ma svoji osobitou atmosferu a zalezi na vas jestli na to pristoupite ci ne. ()

Lolita

Tak si tak říkám, jestli jsme koukali na stejný film, když čtu některé komentáře. Tohle, že je sračka? Když ocením zajímavou myšlenku, nádhernou hudbu, Bryce Dallas Howard a celkovou atmosféru filmu, tak prostě nemůžu dát méně než 4*. A mimochodem, i když to bude pro některé velmi překvapující, já jsem se fakt bála. Shyamalane, hul to dál, a bez ostychu! ()

hans500

Shyamalanův film "Vesnice" nejspíš není pro každého, narozdíl od např. Šestého smyslu, ale já jsem zklamán nebyl, v obsazení z minula zůstal Joaquin Phoenix a hlavní roli má Bryce Dallas Howard, ale tentokrát je to více zajímavých a skvěle odehraných rolí (Brody, Hurt, Weaver). Tradičně nechybí hudba Jamese Newtona Howarda. ()

LeoH

Není to horor, není to film-rébus, nejde tu o Shyamalanovy oblíbené překvapivé zvraty; dostává mě něco v podhoubí, starobylá důstojnost bezčasého společenství, tragika i vyšinutost osobností a osudů jak z nějaké Caveovy knížky nebo morytátu, spleť černých větví proti šednoucí obloze, hra se zakázanými a bezpečnými barvami jako východisko výtvarného pojetí, klaustrofobická hudba a ve zvuku jaksi intimně pojednané hlasy postav, jejich umíněné a vědomě marné (pokrytecké? opravdu?) trvání na ideálu nevinnosti, primitivní symbolika truhlic skrývajících stíny minulosti či podobně přímočarý obraz slepé dívky jako nositelky síly a naděje… Kdyby se mi to povedlo pojmenovat přesně, kouzlo by nejspíš vyprchalo; jediné, co můžu po včerejšku řict, je, že to funguje i s odstupem pořád stejně silně – zase jsem se ráno vzbudil se zvláštně zkonejšenou myslí, tak, jako po prvním zhlédnutí. Za mě – při vší křehkosti – jeden z nejsilnějších filmů nového tisíciletí. ()

mr.kliky

vesnice, která diváka a jeho city a pocity vítá s otevřenou náručí, fanfárama a řehtačkama, záleží jestli se jí chcete otevřít taky a usadit se, nebo jenom projíždite do nějaký jiný destinace. já za sebe mužu říct, že mě její nevinnost a opravdovost zasáhla a přemluvila k pozorování. krásný příběh, nejlepší shyamalan a to s přehledem i bez šokujících zvratů a point. ()

Motinski

Shyamalan tu zlyháva viac ako som bol zvyknutý predtým. Naštastie má film opäť dobrú atmosféru, prostredie, minimum prvoplánovych lakačiek a ajtak miestami cítiť horor. Trochu viac sa rozprávalo a pocit tajomna ku koncu upadol, stále ale ide o skvelé remeslo. Zaver bol typovo presne taký aký mám najradšej, no a ešte hudba aby som nezabudol. V tej Newton Howard prekonal sám seba. Osada má najväčšiu nevýhodu v tom kto ju natočil a čo dokázal tromi filmami predtým. Choďťe do toho s čistou hlavou, bez predsudkov a budete spokojný. ()

Triple H

Keď sa nad tým človek zamyslí, Shyamalanova tvorba do roku 2008 bola všetko pokus o modernejšie uchopenie tradičných fantasy príbehov. Šiesty zmysel bol klasická "ghost story", ale prostá nočného vŕzgania dverí, poletujúcich plachiet, či priehľadných duchov. Vyvolený bol "comic book movie", ale prostý kostýmov, lietania, okázalých superschopností, a toho čo si človek pod takýmto filmom predstavuje. Znamenia boli "alien invasion" film, ale prostý lietajúcich tanierov, armády, bojov, a toho čo si človek pod takýmto filmom bežne predstavuje. Happening bol "50s sci-fi paranoia", ale prostá politizovania, nejakých monštier či ľudských mutácií a pod. A Osada je "spooky folk fairy tale", rozprávka nie nepodobná Janíčkovi a Marienke, ale prostá no to už by bol spoiler (aj s odstupom času). Len film mal vo svojom čase aj trochu smolu, že publikum od Shyamalana čakalo moderne strihnuté thrillery/horory čo napínajú a čo majú zaujímavé zvraty. A Osada nie je úplne o tomto, resp. ten celkový koncept a myšlienka je výraznejšia ako naplnenie žánrových škatuliek. Dalo by sa povedať, že čo Shyamalan začal v Osade, to dokončil v Lady in the Water, kde už sa nepokúsil ani o príbehový zvrat a chcel rozprávať už len svoju rozprávku pre dospelých (a trochu zbytočne rýpnuť do kritikov). A po Happeningu, kde sa ako keby skúsil vrátiť k pôvodnému konceptu, ale recept už nefungoval ako predtým, Shyamalan prehodil výhybku a skúsil veľkorozpočťáky s diskutabilnými výsledkami (Last Airbender a After Earth), kým sa v The Visit pokorne nevrátil k úplne najstrohejšej forme a príbehu, ktorý bol v roku 2004 v zásade to, kde sa mu úspech začal rozsýpať pod rukami. Lebo tak ako je Osada klasická hororová rozprávka skoro ako od Bratov Grimmovcov, len modernejšie prefiltrovaná, tak The Visit je zrejmá variácia na Janíčka a Marienku, len ako found footage horor o moderných tínedžeroch. Neviem či tento celkový rámec a koncept o pokusoch o modernejšie uchopenie tradičných príbehov Shyamalan od Šiesteho zmyslu po Happening programovo sledoval, alebo či sa mu dá len retrospektívne či s trochou filozofovania pripísať, ale možno je škoda že táto rovina pri hodnotení jeho tvorby zaniká. Osada je aj taký menší predvoj toho čo do hororového žánru eventuálne priniesli Ari Aster (Midsommar) a Robert Eggers (The Witch). A to nie je všetko, Osada toho pokrýva viac. Aj o tom že ideálny raj sa nikdy nepodarí udržať, že každá spoločnosť tak či onak potrebuje udržovať svoje ovečky v strachu/napätí (či už z bubuláka v lese, alebo z toho že život sa skončí ak nebudú mať nový Mercedes) a aj ako ďaleko sú ľudia schopní zájsť, aby vytesnili realitu a svoju traumu či neschopnosť vyrovnať sa s realitou. ()

Magneto

Shyamalan ma opet prekvapil.Uz som si myslel, ze ma u neho nemôže prekvapit nič a je to tu.Atmosféra filmu je hustá,a ľakačiek je tam dosť.Ja sám som sa trhol 4x.Takéto filmy sa nevidia často a ja som rád,že som si ho mohol užiť bez toho,aby som to porovnával s predchádzajúcimi filmami tohto geniálneho režiséra.Je to jeden z mála umelcov v Hollywoode, ktorý ma výrazný štýl a to sa tak často nevidí. ()

senor

S Shyamalanem to jde od 10 k 5. Bohužel jsem na to přečetl hodně recenzí a nějaký blbec mi vyzradil i pointu, nakonec mě to ale skoro neovlivnilo. Vadilo mě, že Shyamalan nerozehrál na začátku komorní hru o životě ve vesnici, a že hned skočil na to svoje tajemno (není Hitchcock, aby mu to prošlo). Kdyby ho trochu ubral a přidal víc epické atmosféry mohlo by z toho být zajímavé drama s prvky romance a tajemna. Takhle je to takový trochu hybrid mezi hororem, thrillerem a bůhví čím ještě. Ačkoliv kamera byla poctivá, celkové vizuální ladění snímku působilo trochu kontraproduktivně. To jsem zvědav co natočí příště. I když měla Vesnice komerční úspěch, myslím že bude mít při dalším snímku od produkce nůž na krku. ()

baruss

Niekedy je veľmi dobre, keď človek od filmu nič neočakáva.. Tento film u mňa padol do zatratenia tým, že som ho našiel v požičovni v sekcii medzi horormi. Dal som na odporúčanie kamaráta, ktorý toto dielo videl v kine aj napriek tomu, že ma varoval, že to nieje čistokrvný horor. Nuž kto pozná tvorbu pána Night Shyamalan-a vie, že on síce čistokrné horory netočí, ale vždy dokáže vykúzliť "správnu" atmosféru. Pustil som sa do práce... Čo dodať.. Moje sklamanie bolo obrovské. HOROR? HOROR? Takýto podvod som ešte nezažil !!! Tú jednu hviezdu čo som dal, som dal z milosti za myšlienku (nápad) + atmosféru. ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)