Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

Cartman

Filmy založené na "dokonalé" pointě, která mě napadla ještě před polovinou filmu, opravdu nejsou nic extra. Sem opravdu zvědav co vymyslí příště...předpokládám, že odhalí, že jsme všichni mrtví, anebo nás ovládají mravenci z vedlejší galaxie... ()

xxSmoldaxx

Chápu, že né každý si Vesnici vychutnal jako já. Přistoupíte-li však zcela na Shyamalanovu hru ,čeká vás skvělá zábava a napětí, které podtrhuje dobře zvládnutý zvuk a kamera. Není to přímo horor, ale jistě solidně vyvedený triller. 77% ()

trepka

film se zvláštní atmosférou, zajímavým nápadem a skvělým Brodym... je to svým způsobem pitomost, ale tak zvláštní, že tomu ty čtyři hvězdičky prostě musím dát... ()

El-Barto

Té kritiky na Shyamalanovu hlavu je až moc a Manoje je mi dost líto, tak v mnohém musím souhlasit s komentářem Tosima, který to celé docela dobře vystihnul. K samotnému filmu: Vesnice je jedním z nejvíce nedoceněných filmů co znám. Největší esa filmu: Výborný Adrien Brody, Bryce Dallas Howard, skvělá atmosféra díky hudbě Jamese Newtona Howarda (jak je v Shyových filmech zvykem) a chytlavá výprava. S Vesnicí jsem spokojený 8/10. ()

TomasKotlant

Tenhle film je pro mě trochu kultovní, neboť je to jediný film, který jsem nedokoukal proto, že jsem se při něm bál (faktem je, že horory moc nesleduju...). Nyní po několika letech už jsem tu perfektně natočenou lekačku v lese přežil, ale bohužel jsem nebyl odměněn nějakým geniálním koncem, který jsem čekal. Ve filmu jsou perfektní dialogy a dokonale vykreslené postavy. Zajímavé je, že se Ivy objeví ve filmu relativně pozdě. Jako vždy, i tento Shyamalanův film si hraje se zajímavými filozofickými motivy, ale zakončení této myšlenky mi zde úplně nesedlo. *** Ve zkratce: Ti, o kterých se nemluví. Červené pláště a drápy. A jedna komunita v jedné krásně stylizované vesničce. ()

Meteorista

Zajímavý film s mnohou řadou známých herců, kteří hrají...zvláštně. Je milé, že se zde neoperuje s nějakým nadpřirozenem a hraje se tu mírně se sektářstvím a náznaky hororu. Vše je mírné a režie na nic nespěchá. Možná proto je tento film průměrem. Ale hezkým a milým průměrem, který sice nezůstane dlouho v myslích, ale hezky se na něj kouká. ()

Helldo

Znovu velmi dobrý filmík na rozmezí thrilleru a hororu. Nepohltil mě tak jako předchozí Shyamalanova díla, ale ani nezklamal. Možná že tam chyběla nejaká výraznější hlavní postava... ()

mh.mail

60% - Film mě překvapil a docela se mi líbil. Je pravda, že při druhém shlédnutí se mi zdál nějak rozvleklejší, ale zajímavě budované napětí skrze to, že se vlastně nic neděje, na mě zapůsobilo. Pointa filmu mi přišla zajímavá a originální, leč velmi nepravděpodobná. ()

Mr.Hudson

Nechápu názory některých jedinců na tento film. Je to samozřejmě o něco slabší než Shyamalanův Šestý smyl, ale pořád to je výborně natočený film. Možná si Shyamalan nastavil laťku moc vysoko a proto mnoho lidí vidí tento film ve špatném světle a neumí ho ocenit. Já mezi nimi nejsem a tak jsem se mohl po celou dobu kochat z opravdu neskutečné atmosféry, která na nás z filmu sálá na každém kroku. A právě o atmosféru tvůrci tohoto filmu šlo, vynikající herci, zajímavá zápletka a nápad to je všechno hezké, ale bez té atmosféry, která přidává na dramatičnosti by byl film poloviční. Abych to shrnul, slabší než dokonalý Šestý smysl, ale pořád kvalitní mysteriózní dílo, které si každý fanoušek tohoto žánru a nebo režiséra Shyamalana určitě oblíbí. ()

pend

Problém je, že pointu jsem dokázal uhodnout na začátku a pak jsem jen sledoval, jak to hlavní hrdinka zjistí. Ale atmosféru to mělo pěknou. ()

ladno

Mysteriózne filmy nie sú môj odbor, nepozerám ich často (asi preto, lebo priveľa mysterióznych filmov je o ničom). Osada sa však po jej zhliadnutí stala u mňa jedným z najlepších mysterióznych filmov, ktoré som videl. Neviem, prečo je tak veľa ľudí, ktorí Osadu považujú za strašnú zlátaninu, netuším, čo sa im môže až tak veľmi nepáčiť, ale koniec-koncov, každý máme filmový vkus iný a nikomu to nezazlievam. Pre mňa je to zaujímavý film, v ktorom sú dejové zvraty vyrobené veľmi dobre; scenár je síce zo začiatku rozvláčny, ale vôbec nie je hlúpy, skôr naopak; kamera je veľmi originálna a mne osobne sa veľmi páčilo kameramanovo pojatie; herci hrajú výborne a najmä Bryce Dallas Howard ma veľmi príjemne prekvapila. Oslavovať ten film zrejme nebudem, ale určite sa k nemu ešte raz vrátim. Štyri a pol hviezdičky. ()

andaa

OBSAHUJE SPOILERY!! : Tohle byl hodně zajímavý film. Jen docela dost pochybuju, že většina lidí pochopila kam ho zařadit, autorů nevyjímaje. Spousta lidí mi to líčila jako horor, což má od pravdy asi tak daleko jako od semínka k sekvoji... Drama to je, on je to vlastně i romantický film, ale nejvíc ze všeho mi to připadá jako sociologická studie, či dokument. Je to takový pokus, kam až jde lidský strach a zvědavost, potažmo kde se tyto prvky protínají a který převažuje. Mě to přišlo jako studie o tom, jak se vytváří náboženství...Aneb dobrý úmysl nemusí vždy skončit dobře a jaký vliv má lidský fanatismus... Noah nemusel být líčen ani jako "psychicky nemocný" stačilo by, aby byl vyobrazen jako fanatik, který překročí jakékoliv hranice právě proto, aby náboženstvím dané hranice překročeny nebyly... Podle mého názoru je tohle možná celý princip islámu, kdy původní úmysl vůbec nemusel být takový, jaká je vykládaná pdoba dnešních extremistů např Svaté války a šaríi...Ale to už je asi zbytečně zveličená úvaha, která nepatří sem, jako spíš na nějaký intelektuálský večer posvěcený skleničkou vína :) Mě se líbil nápad, zpracování i pointa... Kam až jsou lidé schopní zajít a co všechno dokážou obětovat, kam vede kapitalismus a kam vlastne "primitivní socialismus".. a taky co dokáže lidská láska (Ivy) a solidarita (ranger hlídající Oblast). A zajímalo by mě, co si myslíte o závěru (já jsem ráda, že byl otevřený); jak podle vás dopadla budoucnost vesnice? Jak se se svým "nyvžádaným tajemstvím" vypořádala Ivy? Prosím do zpráv, děkuji ;) ()

HonzyR

Shyamalan hrozně doplatil na luxusně strašidelně vypadající trailery, a na to, že každý očekával brutální psycho-horor místo nějakého drama-thriler-něčeho. Ve 3/4 (když jsme slepě bloudili po lese) jsem se sakra bál, ke konci (lidi jsou občas přece jen hodní lidi, když vám pomůžou dostat se žebříkem zpět) jsem brečel. No a co?? Konec nepřekvapil/neurazil, nijak se v hlavě nezachovall. A doteď se fakt nedivím že nebyl žádný remake/reboot/prequel/sequel. __85%__ ()

MAJkLSON

Videt to v dobe premiery, tak to na me pusobi asi daleko lepe, nez ted, po 13 letech s tim, ze znam rezisera a jeho finty typu - vse. co vidis, nemusi byt tak, jak se zda a na konci prijde odhaleni ci rovnou velky zvrat. ()

Bozvav

Tak nevím, Sigourney Weaver v jednom rozhovoru prohlásila, že po přečtení scénáře k tomuto filmu měla týden noční můry. Zjevně jsem jsem si její interpretaci špatně vyložila, neb nešlo o strach z mysteriózní až strašidelné zápletky, ale o obavy, zda si účastí v tomto uspávání hadů nezničí svoji hereckou pověst. Tyto obavy zcela chápu a byly na místě. Tato "Amiší" zápletka byla nudná a předvídatelná jak hodina sexuální výchovy pro sedmou třídu. Herecky a řemeslně to sice zvládnuté bylo dobře, ale děj byl tak nudný a dlouhý, až to bolelo. Psychologie postav vůbec nefungovala a moje jediné přání už tak od půlky bylo, aby na celou tu pošahanou komunitu spadl obří meteorit, nebo alespoň, aby je začali pronásledovat paparazi. Za mne jedna těžce zpruzená hvězďule ani nevím za co. ()

gumbo

40% Tohle má být horor? Těžko. Thriller? Těžko. Drama? Možná trochu. Ale vždyť se tam sakra nic dramatického neděje. Když se film blíží k nejdramatičtější části, tj. k cestě lesem, kdy čekáme co nás tam potká, najednou zjistíme, že vlastně není proč se bát. Proč to, sakra? A hlavně mě naštvalo, že řešení záhady, je to nejjednodušší a nejstupidnější, které mohlo být. To mě napadlo hned, že je to banda pošuků, co se skrývá před civilizací, ale říkal jsem si, že to přeci nebude tak jednoduché. A ono... jo. Scénarista je pěkný pako. Už to nepiš Nighte. ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)