Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

retrix

Na tento film je spousta rozporuplných komentářů, nic nového pod sluncem nevymyslím a ani nemám v úmyslu. Nápad je určitě zajímavý, scénář tak nějak obludný a divný, režii a herecký výkonům nemám co vytýkat. Začátek fimu je situován do roku 1897 a tomu odpovídá i prostředí, říkal jsem, zase taková idylická vesnička to není, jak vypadá. Připomínala mi spíše sektu či vyhraněnou skupinu jako jsou mormoni, čili nic svobodného ale budiž. Během filmu jsem si ale stále říkal, pro jaké léky proboha Ivy chce do města jít, když penicíl a jiná antibiotika, která Lucius potřeboval, nebyla ještě vynalezena, že by nějaké sulfoamidy Luciuse zbavily infekce ? A ejhle, konec se vyvrbil pointou, kterou jsem rozhodně nečekal a která se přiznám mně ani do filmu vůbec nezapadla, nějak mi to degradovalo film na nesmysl, který není ani tak tajemný a záhadný jako spíše přitroublý. ()

ondraluky

Originální příběh, bohužel průměrně natočeno. Nic to ve mně nezanechalo, vlastně ano zanechalo. Zvláštní jak jsem litoval po celou dobu času stráveného sledováním nudného snímku, ze kterého mne vytrhnul působivý konec. ()

hastafix

Mrzí mě že se tento film spoustě lidem nelíbil jen z toho důvodu, že od něj čekali něco jiného než čím je. Není to horor ale do zvláštního prostředí a příběhu zasazené drama, ze kterého mi ale občas běhal mráz po zádech. Rozhodně to není film pro všechny jak tak koukám na hodnocení, ale určitě stojí za to ho shlédnout. Navíc Bryce Dallas Howard je příjemné plus a Adrien Brody v roli místního blázna taky není k zahození. ()

Oxik49

Jeden z těch povedenějších filmů a jeden z mých oblíbených. Na první pohled idylická vesnička, avšak situace kolem těch, o nichž se nemluví, se pomalu odkrývá. Já vlastně ani nedokážu vyjádřit, jak na mě film působil. Ale líbil se mi. Snad jen by podle mě bylo mnohem působivější, kdyby ke konci ten, o němž se nemluví, byl skutečný a ne jen ten mentál v kostýmu (bylo by to mnohem zajímavější, kdyby si ti lidé ve Vesnici vymysleli tvory, kteří vlastně opravdu existují). A právě za to jsem dal o hvězdičku míň... ()

gezper

Podivný mišmaš dobré kamery, hudby, hereckých es, které se ale unyle a nevěrohodně potácejí v utopickém a pomalém vyprávění. Dlouho jsem tomuto všeobecně rozporuplně přijímaném filmu odolával, abych po letech konstatoval, že není až tolik o co stát. Leda tak o "nečekané pointy" a znuděné a podivně nasmívající se ksichty "vesničanů". Celkově pro mne neproměněná nabídnutá přiležitost. [50%] ()

Brenda.Ch

Co znamená slovo mysteriózní detailně popisuje tento film. Už jen ten nápad utéct od všeho zla a hrůz, které zakladatelé zažili a založit čistou a harmonickou vesnici daleko od civilizace je námět přímo božský. Pravda, dospělí jsou trochu paranoidní, neboť své potomky straší příšerami z lesa a tak jim zabraňují v rozletu, nicméně člověk tomu spíše rozumí než by to odsuzoval. Čisté vztahy, čistá láska, čistý život...velmi hezký film. Navzdory thrillerovské atmosféře má v sobě film hodně poetična a lyriky, což tady vůbec není na škodu. Konec mě velmi překvapil, tleskám. ()

Keytt

Upřímně nerozumím tomu, proč tolik lidí dává Vesnici tak záporné hodnocení. Mě osobně přijde naprosto skvělá. Ať už mám hodnotit atmosféru, kdy jsem celou dobu věřila v existenci Těch o nichž se nemluví a naskakovala mi husí kůže pokaždé, když se jenom někdo z vesničanů přiblížil k hranici, nebo kvalitu herců (skvělý Brody, Phoenix, Howard i další) či pointu, která mě naprosto odzbrojila, tak bych vše řadila k vysoce nadprůměrnému. Podle mého názoru se jedná o druhé, po Šestém smyslu, nejlepší Shyamalanovo dílo. ()

mich4l.b

Konfrontace s naším světem byl ten moment, který rozhodl o vyšším hodnocení. Poetický příběh, jenž plynule podkresluje režisérovu (pevně doufám, že upřímnou) touhu točit, co musí. ()

Kozlowski8

Příběh obyvatel vesnice, zapadlé v údolí mezi lesy, kde se zastavil čas někdy před 50 lety, kde vymoženosti moderní doby jsou před obyvateli tabu, poněvadž žádný z vesničanů nikdy, ze strachu z neznámých bytostí, neopustil hranice vesnice. Až jednou ten okamžik nastal... Příběh má v sobě trochu pohádkovosti, trochu tajemna a mysterie. Film disponuje výtečným hereckým obsazením, nechybí vcelku hezká hudba a kamera - i jakási zvláštní, ponurá atmosféra a jistá dávka napětí tu je. Přesto mne snímek nedokázal patřičně zaujmout a vtáhnout. 60%. ()

Adam Branson

Je to tak, jak pročítám zdejší komentáře na tento film, ať si každý říká co chce… Já v tom vidím dokonalý nápad na příběh, natočený takovým způsobem, že ani nepotřebujete brutálně překvapivý konec. A stejně ten film ještě víc doceníte, když ho uvidíte podruhé – to už totiž můžete jen krásně pozorovat tu bezchybnou mystickou kameru Rogera Deakinse, přípravu režiséra a to jak vás poprvé celou dobu pěkně vodil za ručičku. Potlesk také pro Phoenixe! A Zamyšlení: Slepá dívka, jako hlavní postava filmu, ne proto aby v závěru neviděla město za lesem, ale jako symbol slepoty všech lidí a dnešního světa – Ona nikdy neviděla vesnici ve které celý život žila, mohla si ji jen představovat, ale o světě za lesem nevěděla, ani ji to nenapadlo. Ostatní zdraví lidé ve vesnici také nikdy neviděli okolní svět, kterého však byly součástí a který byl nedaleko od nich, nepřemýšleli nad ním, znali jen Vesnici a to jim stačilo. A lidé venku nevěděli o Vesnici uvnitř „rezervace“. Co když však existuje něco, o čem nikdo z nás neví?, jiný cizí svět?, čtvrtý rozměr tohoto světa?, a co když je to na dosah ruky… jen kousek přes přilehlý les. Co když nám jen někdo zakazuje abychom to objevili, straší nás v převleku zrůdy. ()

LencaN

Dávám 4 *, ale vidím to někde mezi 3 a 4. Bylo to napínavé, to jo. Ale jen na první shlédnutí. To je mi u filmů svým způsobem vždycky líto. Pak už prostě znáte jádro pudla a dívat se na to znova ztrácí svůj smysl. Příšer/nepříšer tam mohlo být víc, když byly tak povedené. Jedna procházka po vesnici mi přijde málo, mohli nás víc vystrašit. Během filmu člověk několikrát kroutí hlavou a říká si, co je to za pitomost, vždyť je to nesmysl, viz třeba jak můžou slepou holku nechat samotnou přejít les ...na jednu stranu to dává smysl (až už znáte konec), ale jak to vysvětlili ostatním členům vesnice, jim to přece muselo být divné, jak ta slečna vyzbrojená jen slepeckou holí může přejít zapovězený les, který musí být plný strašidelných potvůrek. Její milý mi spíš lezl na nervy. Možná je to tím, že mi není Phoenix sympatický ani v jiných filmech. Celá ta myšlenka odříznuté vesnice je zajímavá, ale ...SPOILER...nechápu jak nemohli nijak přijít do styku s okolním moderním světem. Sice odkloněná letadla, hm hm, možná, ale mi neříkejte, že do chráněné oblasti nikdy neproniknul žádný zvědavec, přece nemůžou mít obšancovaný každý metr rezervace, navíc tak snad nějaké radarové vojenské snímky musely existovat. Ale kdoví, třeba je takhle v Americe nebo kdekoli jinde schovaná kolonie ufounů, hezky si tam žijí, pěstují jejich modrá rajčata, FBI je kryje, my ostatní v noci klidně spíme a máme se dobře :) ()

ludovit14

OSADA je pre mňa jedno veľké sklamanie s divnými hereckými výkonmi-ešte Bryce Dallas Howard som tu slepú,ako tak uveril,ale ostatný boli dosť slabý(aj,keď nie najhorší).Čo sa týka Shyamalana,tak ma najviac sklamal príbehom,ktorý je veľmi slabo spracovaný-ale,ešte horšie podaný(veľká nuda-priam príšerná).Za prvých 70 minút,som skoro zaspal-skoro som tuto rozprávku vypol.HOD:40%.Jedno je isté,že v živote sa k tomuto filmu nevrátim.PS:ak,by som Ja mal prestrihať tento film,tak by z neho ostala iba jedna poviedka s dĺžkou 25-35minút! ()

Scaevola

Vše je rozehráno překvapivě dobře, napětí stoupá podle očekávané úměry, ale pak v mých očích následovalo naprosté zklamání z vyústění - škoda poslední půlhodiny. ()

LeePriest

O Vesnici jsem nevěděl nic. Režisér Shyamalan mě ale zaujal povedeným napínavým Znamením a za nějakou dobu poté vyrazil dech Šestým smyslem. Takže jsem zde na csfd.cz zapátral, zda nenatočil ještě nějaký další mysteriózní kousek, protože v napětí je mistr. Když jsem objevil tento film, netušil jsem, co mě čeká. Po prvních minutách jsem se sice neodvážil ještě Vesnici odhadnout, měl jsem však takové vnitřní tušení, že to bude přesně co jsem hledal. Asi v půli jsem si řekl: Výborně, taková atmosféra a chvílemi až mírný strach předčily mé očekávání. Těšil jsem se, jak to vše bude pokračovat dál a napjatě si užíval každou minutu. Pak to přišlo. Nastalo rozuzlení a já zcela ztuhl. Seděl jsem a zíral s otevřenou pusou. Po vzpamatování mě napadlo: Je ten Shyamalan cvok nebo génius? Nakonec hlasuji pro génia. Někteří lidé si však myslí možnost první a šílený konec nezkousli. Proto hodnotí jednou hvězdou či dokonce film hodí do odpadu! Takže konečným výsledkem je necelých 70 %. Ale my, kteří zažili při sledování výše zmíněné pocity máme v hodnocení zcela jasno. ()

Santiago.

Chápu, pokud má k tomuto filmu někdo výhrady, ale u mě zafungoval bezvadně, opravdu jsem si ho užil! Nad Vesnicí nesmíte moc přemýšlet, stačí si to pustit a nechat na sebe působit, v tom je ta síla. Co nechápu, že mi tento snímek tak dlouho unikal :). Úžasný soundtrack... ()

Merenre

Vesnice je zvláštní film, který velmi zaujme tajemnou atmosférou, budovanou skvělými interiéry, exteriéry, zdařilými hereckými výkony a samozřejmě (ne-li především) ponurou Howardovou hudbou. Zcela izolovaná vesnice "amišů" žije ve stupňujícím se strachu z ohrožení podivnými tvory. První část filmu tak v podstatě stupňuje atmosféru, kdežto ve druhé se postupně rozplétají pointy. Některé více, některé méně předvídatelné. Každá z nich je však určitým způsobem zklamáním, ale to jen proto, že očekávání byla neuměřeně vysoká a člověka dnešní nakonec stejně už nemůže nic překvapit. Takže mi toto drobné zklamání žádnou větší újmu nepřivodilo. ()

kacer4

Tento film je zlomový pre Shyamalana. Pred týmto točil vynikajúce filmy, ktoré ma dostali. No po ňom to už bolo trápenie, neviem prečo. A tuto je to taká kombinácia oboch, no musím povedať, že mierne vyhráva prvá časť. Začiatok je super, zoznámenie s prostredím a vytvorenie napätia je zvládnuté. No to sa pokazilo keď som uvidel tých, o ktorých sa nehovorí. Mohlo to byť niečo prepracovanejšie ako len prasa v karkulkinom kostýme. Ale čert to ber, obyvatelia sa ich báli no. Neviem koľko mal Night na vytvorenie a spracovanie filmu čas, no mohol si dať viac záležať. Ale celkovyý dojem je dosť dobrý. Je to parádny námet a nápad. V dnešnej dobe usjť do takej osady, kde nepoznajú peniaze, závisť a stres, to by som bral. 70% ()

Kristik

Prvá hodina je naozaj dobrá, ale potom to už upadá a upadá. Shyamalan ešte nezabudol točiť kvalitne napínavé scény a práve to je vec, ktorá robí Osadu pozerateľným filmom. Postava Joaquina Phoenixa nezapadá do komunity osadu, a preto je aj jeho herecký výkon trocha divný. Bryce si uvedomila, že hrá slepú asi až v 20. minúte a celkovo mi prišiel jej výkon slabý. Night sa týmto snímkom pochoval kvôli záverečnej pointe, ktorá keby vôbec nebola, tak by bol film aspoň na úrovni Znamení. ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)