Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (247)

Douglas 

všechny recenze uživatele

Mizanscéna Libertina je utopená ve věčném nedostatku světla, z jehož šedi se vynořují dominantní detaily kamenných, upocených a špinavých lidských tváří. Vnitřní rozpoložení na pohled cynických a o svých skutečných emocích zásadně nehovořících postav prozrazuje promyšlené rámování. To zároveň postupně mění dekadentní a oplzlý svět ve smutné místo plné ztracených existencí, které jsou nuceny přestat se bát upřímných pohledů. Libertin je - coby neoplzlý film o oplzlosti - ve skutečnosti úplně stejný jako jeho hrdina, jehož si možná nezamilujete, ale koukáte do jeho nehybné a čím dál znetvořenější tváře ve velkých detailech tak dlouho, že se nevyhnete pátrání po tom, co se skrývá za ní... ()

kOCOUR 

všechny recenze uživatele

Artová zpověď hříšníká pro náročné, které jsem bohužel nepodlehl. Depp hraje jako o závod, audiovizuální stylizace má své nepopiratelné kouzlo, líbivé peprné dialogy jsou úměrné hrdinově nátuře. Ale je to zatraceně dlouhé - ruku na srdce, pro běžného diváka naprosto neúnosně; Zejména závěrečná třicetiminutová katarze je už skoro smrtící nejen pro našeho hrdinu. Více humorných prvků (postava rebela k provokacím umírněné společnost přímo svádí!) by neškodilo stejně jako nějaké to oživení ve scénáři. Tak by se Libertin mohl dostat mezi širší publikum a nezůstával by na okraji filmového lemu pro čistě intelektuální publikum. ()

Reklama

Shit 

všechny recenze uživatele

John Wilmot byl určitě ve svý době hodně kontroverzní osoba, ale tenhle film to myslim moc dobře nevystihl, sprostých slov a sexuálních narážek se tu najde dostatek, ale příběh nám v podstatě nic čim se Wilmot vychloubá neukáže. Je tu opravdu jen málo prvků, které odkzují na jeho bouřlivý život, snad jediný trošku větší pozdvižení způsobí Wilmot svojí hrou pro krále, ale stejně jsem se s přibývajícím časem nezbavil dojmu, že mě to začíná nudit, pak sice režisér s účelem zrychlit film přeskočí nějaký události v ději, jenže tim zapříčiní spoustu otázek, které nejsou do konce vysvětleny a hlavně to dost zamotá a divák pak přesně neví co se vlastně stalo, tohle všechno nemůže zachránit ani zase vynikající Johnny Depp. Ten odvedl maximum, ale Dunmore z postavy Wilmota a jeho životního příběhu určitě nedostal všechno co se dalo ()

nunka 

všechny recenze uživatele

Začnem tým najfenomenálnejším a to Johnym Deepom. Ten chlap by snáď presvedčivo zahral aj visiaci kvapeľ v jaskyni!V úlohe "hraběho z Rochesteru" znova excelentný výkon!!!! Libertine je nepochybne umeleckým filmom, kde za váš výsledný dojem hovoria viac emócie nakumulované počas filmu. A môže sa Vám tiež rovnako ako aj mne stať, že váš výsledný dojem nie a nie jasne sformulovať do pár viet...dejová idea nezaváňa ničím ohurujúcim, ostatné herecké prvky šedo-priemerné, dekadentne-perverzná atmosféra...a "hviezdičkovať" len výborný do oči bijúci herecký výkon Johnyho Deppa by bol opovážlivo povrchný počin...aj keď sa mi film veľmi páčil, pár vrcholne vydarených pasáži na priemernú úroveň dostala plochá dejová línia so slabými umeleckými príkrasmi... ()

Tommy987 

všechny recenze uživatele

Johnny Depp je kráľ sveta, génius, ktorý na herecký olymp zasadol už dosť dávno a teraz už prakticky nemá inú možnosť, ako tento svoj štatút neustále potvrdzovať a brániť si svoju pozíciu. A samozrejme to v Libertine opäť potvrdzje. Doslova vládne plátnu a temná charizma a smutná tragickosť postavy lorda Rochestera z neho priam sála. Nebyť jeho, Libertine by bol o hviezdičku slabší film, bezpochyby. John Malkovich na relatívne malom priestore tiež podáva svoj vysoký štandard a Deppovi zdatne sekunduje aj Samantha "precog" Morton. Problém som mal jedine s Rosamunde Pike, ktorá ma ani tentoraz nepresvedčila o tom, že by vedela hrať. Okrem hereckých výkonov je obrovskou devízou filmu jeho atmosféra. Libertine je veľmi temný a svojím spôsobom aj nekonečne smutný film o skazenom človekovi v skazenej dobe. Atmosféra prostredia je budovaná precízne, či už ide o hudobný doprovod alebo o vizuálnu stránku. Celý film je veľmi tmavý, prakticky neustále sme ponorení v tme alebo hmle, a to dusno pociťujeme na sebe aj my, diváci. Ešte mi nedá nespomenúť dialógy, ktoré sú na veľmi slušnej úrovni a pár Deppových hlášok teda fakt stojí za zapamätanie. Celkovo Libertine nie je "kulervoucí" päťhviezdičkový film, ale skutočne veľmi slušné nadpriemerné dielo, ktoré má moje odporúčania. 9/10 ()

Galerie (23)

Zajímavosti (13)

  • Kostýmové drama vydělalo během prvního víkendu promítání (23. – 25. 11. 2005) v dvou kinech 27 804 dolarů. Po expanzi do více kin se film nakonec udržel v kinech USA až do března a celkový výdělek se vyšplhal na 4,8 milionu. (imro)
  • John Malkovich pracoval s režisérem Laurencem Dunmorem na jedné reklamě a jejich spolupráci si tak zamiloval, že ho doporučil producentům pro tento film. (HappySmile)

Související novinky

Hříšní lidé města temného

Hříšní lidé města temného

09.04.2007

Hororové kombo Grindhouse je připravené na start a Robert Rodriguez se může konečně pustit do dlouho slibovaného Sin City 2. Premiéra byla původně plánovaná už na léto 2006, ale z rychlovky, kterou… (více)

Reklama

Reklama