9 Souls

ナイン・ソウルズ

Japonsko, 2003, 120 min

Tošiaki Tojoda

Tošiaki Tojoda

Devět těžkých zločinců zavřených v jedné cele objeví díru vedoucí ven z vězení. Získaním svobody pro ně však skutečný útěk teprve začíná. Třetí hraný film Tošiakiho Tojody vypráví o nadějích a hledání štěstí, o životě a smrti, o vině a úniku. Snímek překračuje mantinely dramatu o uprchlých vězních a pouští se do úvah na téma vztahu jedince a světa, jenž ho obklopuje. Skvěle napsané postavy ztvárněné předními japonskými herci, brilantní kamera, úchvatná rocková hudba a pod dech beroucím povrchem příběh o znovuzrození prostřednictvím bolesti, to všechno dělá z 9 Souls jeden z nejgeniálnějších japonských filmů své doby.(5.4.2011)

"Žijeme v prdeli vesmíru, což z nás všech dělá hovna v ucpané prdeli. A stráže jsou jak projímadlo." Tolik životní moudro starého vězně Yamamota. Jeho 9 spoluvězňů vezme roha, zmocní se oprýskané dodávky, jež se zove "Štastná díra" a vyrazí na dalekou cestu k hoře Fuji za domnělým pokladem Krále podvodníků. Tak začíná pomalá a hořká roadmovie, během které dojde skupinka nesourodých vězňů rozličnými a mnohdy bizarními způsoby naplnění svého životního osudu. Opět tu máme pro režiséra Toshiakiho Toyodu charakteristicky podmanivou rockovou hudbu, zpomalovačky a všudypřítomné melancholično. 9 Souls bych zařadil podle dojmu, jaký na mne film udělal, až za další Toyodovy opusy Pornostar a Blue Spring. Po skvělé představovačce vězňů a úsměvné etudě s ovečkou najede film na dokola obehrávající se písničku, jež s ubíhajícím časem počne trochu nudit, a zachrání ho až závěrečná část ve městě. 7/10(25.12.2005)

Od začátku až do konce výborné, poslední půlhodinka - excelentní, naděje na lepší život umírá stejně rychle jako vystřelená kulka z pistole.(10.9.2009)

Neobyčejně působivé drama o uprchlých vězních netěží jen na skvělých dialozích, ale zejména na úžasném scénáři. Na trestance se zde pohlíží jako na obyčejné lidi, kteří svých skutků sice nelitují, ale zároveň jsou z etického hlediska nevinni nebo by je tak měl divák alespoň shledat. Přestože se jedná o skvadru, kterou bychom nejspíše nechtěli potkat, jsou to zároveň lidé, kteří mají své city a chtějí to někam dotáhnout. Snímek je podkreslen povedeným hudebním doprovodem a ani herecké výkony nijak zásadně neselhávají. Režisér pracuje více než skvěle, jasným důkazem je třeba scéna, kdy hlavní hrdinové natrefí na nevěstinec. Celá scéna je podána jako objevení ráje nebo nějakého pokladu a na diváka z ní přímo číší její podmanivost a zejména nadšení trestanců, kterým žena schází již pěkně dlouhou dobu. Přesto je však celý děj postaven zejména na výborném scénáři, který nás pomalu zatahuje do nejzažších zákoutí duše jednotlivých představitelů, čím více se o nich dozvídáme, tím více jich litujeme a jejich skutky z minulosti jim odpouštíme. Největší eso scénáře je ale postupný vývoj charakterů, můžeme si všimnou změny chování po opuštění věznice, kdy se ještě jedná o šťastné muže, kteří si užívají volnosti, jenže čím déle jsou venku, tím více na ně doléhá tíha okolí, pomalu si uvědomují, že o ně skoro nikdo nestojí a za své skutky budou muset pikat až do skonání. Přesto jsou však charaktery některých z nich diametrálně odlišné; někteří se vyvíjí rychleji a jiní musejí na postup, byť jen malinký, čekat až do konce snímku. Jasně je to vidět na samotném začátku, kdy se pokouší užít si s ovcí, a konci - tam se totiž vracejí pomalu do zajetých kolejí (nebudeme spoilerovat). 80%(26.6.2006)

Nejlepší částí filmu je posledních dvacet minut, které jsou naprosto dokonalé a zvedají moje hodnocení o hvězdičku výše. Předtím je to přehlídka kreatur, které dělají divné věci. Originalita rozhodně neschází, ale naladit se na stejnou vlnovou délku dá dost práce.(13.8.2006)

• lenuse

Občas velmi nelogické. I víc než indické filmy, řekla bych. :-)(16.11.2009)

Skvele sestrihane a pekny rockovy sountrack. Skvelych poslednich tak asi 30 minut. Velmi dobre zahrane. Vlastne je to celkem genialni film, kdyz vas reziser stavi pred rozhodnuti, zdali s temi deviti dusemi soucitit ci ne. Nuda to rozhodne neni. Takze hura na Fuji-san.(12.3.2008)

Tí Japončíci si evidentne robia kozy z europskeho diváka! Trochu zabrnkajú na gitarke, hodia do toho scénku, kedy je zloduchovi všetko ľúto a hnedˇ žmolíte kapesníčky medzi prstami! Potom príde scénka, kedy chlapík brutálne bodá kudličkou druhého do brucha, predstavíte si, že medzi nohami má ten drsoň dvojcentimetrové šulina a jednou sedliackou bombou za ucho by ste sundali desaťčlenný yakuza klan, tak sa klátite od smiechu z kresla smerom k zemi. Alebo nabehne reper s textami nahovado a s takou briadkou, že kedˇ trošku silnejšie tresknete dvermi, tak mu to chraščie opadá, ako listy zo stromu na jeseň. Ja naozaj netuším, kde som !(4.2.2012)

21. 12. 2009 - 70%(27.1.2010)

Tak to bylo skvele. Scenu po scene neuveritelne vtipne, misty presvedcive absurdni, jako celek vsak docela smutne. Zaver je zajimavy a moc pekny. Uz dlouho jsem se tak dobre nebavil, jako pri uvedeni tohoto filmu na jare ve Veseli na Morave.(26.8.2006)

Moje první setkání s Toyodou nedopadlo úplně tak, jak jsem očekával. Devět duší, tedy devět vězňů, kteří uprchli z vězení se ve staré červené dodávce snaží vrátit do společnosti a udělat to, co nestihli předtím. Většina japonských filmů má dlouho stopáž, tedy kolem dvou hodin a více - což s dobrým scénářem a režisérem nemusí být nevýhoda. Nicméně tady se pár roztahanějších úseků najde, tempo začíná film nabírat až v druhé polovině. Zde nastane přerod z komediální road-movie spíše ve sled tragických scének - "naštěstí" to celé působí velmi opravdově a depresivně. Toyoda svému řemeslu očividně rozumí, avšak ukočírovat 9 rozdílných charakterů a vytvořit u nich alespoň nějakou hloubku, je hodně náročný úkol a nutno podotknout, že se mu to povedlo tak napůl - některé charaketry o dost vyčnívají nad ostatními. Nelituju toho, že jsem 9 Souls viděl, má pár výrazných momentů (už jako malý, když jsem musel skládat na chatě cihly, jsem věděl, že je na nich cosi zlověstného) a taky dobrý soundtrack (a to nejsem rocker), ale to je vše.(17.2.2009)

Velmi působivý film, který má v sobě drama i komedii.Zajímavé bylo třeba zjistit, jak to vypadá v japonských věznicích:-) Ale vážně, moc se mi to líbilo, cesta uprchlých vězňů ve staré, červené oprýskané dodávce - ten způsob jejího nabytí mě úplně odrovnal-, z nichž každý měl trest nad deset let, to nebyl rozhodně žádný okružní výlet za krásami Japonska, ale naděje na návrat a pokračování života, s tím, že všichni se chtěli polepšit.Ale jak známo, cesta do pekel je lemována dobrými úmysly a někdy přitom teče menší či větší množství krve, to podle okolností.Fascinovala mě postava trpaslíka, jeho oči i hlas, ale hlavně srdce. Jenže - za chyby se platí a ne z každé cesty je návratu. A abych nezapomněla - hudební stránka filmu, to byla nádhera:-)(17.11.2012)

Bizarná čierna komédia o deviatich väzňoch ktorým sa podarí ujsť a na slobode pátrajú po údajnom poklade s ktorým a chválil jeden ich spoluväzeň.Avšak komediálny prvok ktorý je hneď zo začiatku (hneď ako svoje túžby vypustia do oviec hehe) sa snímka mení na smutnú, melancholickú drámu a do konca vás pocit clivoty nepustí. Ide o netradičný počin aký môžu nakrútiť hádam iba Japonci.(21.4.2017)

T. Kitano nie je jediny japonsky filmar, ktory nataca kludne melancholicke filmy o kriminalnych zivloch. Podobne ako Sonatine zobrazuje obycajny zivot par yakuzakov, 9 souls ukazuje obycajny zivot vaznov na uteku. Surealny podton, japonska odtrzitost od prilisneho vysvetlovania, sucasna post rockova muzika a drasticka noir smrt vacsiny hlavnych hrdninov, to je 9 dusi na uteku.(4.7.2005)

Styl jakym je pribeh podan a kamera pridavaji jednu hvezdu navic. I kdyz namet je hodne dobre zpracovan jsou nekde hlucha mista, ktera trosku film srazeji ale zase jsou tam sceny velmi vyjimecne. Jde to jak horske draze, jednou nahore, spickova scena a pak prijde normalni, neli scena uboha.(5.1.2006)

Dost smutný film o snaze splnit svá přání. Ačkoliv je film proložen několika úsměvnými scénami, tak atmosféra celého snímku je spíš depresivní, tak jak to bývá ve filmech tohoto režiséra zvykem. Vynikajicí hudba a spousta originálních záběrů podtrhují kvalitu tohoto dramatu. 85%(21.1.2008)

Zpočátku lehká komedie o 9 vězních na útěku, kteří se snaží dostat na místo úkrytu domnělého lupu. I když odsouzeni na mnoho let za velmi vážné zločiny, všichni jsou to sympaťáci (ale taky pěkný gumy :-)), takže se chtějí změnit nebo alespoň nepokračovat v dosavadním životě. Ke konci film výrazně zvážní, možná až příliš.(23.7.2012)

Podaří se někomu z devíti uprchlých vězňů začít nový život a osvobodit svoji duši od pout minulosti?(20.6.2006)

Neze by to nebyl kvalitni snimek, ale tady proste nadseni s ostatnimi sdilet nebudu. Divat se na bandu uprchlych veznu (prehlidka kreatur je to opravdu barvita), kteri se chovaji jako banda vygumovanych tupcu, ci jeste lepe jako banda spratku predskolniho veku neni muj salek kafe. A tak jedinym duvodem proc se na tenhle film podivat jsou zpomalene zabery, vynikajici hudba a poslednich 15 minut.(13.9.2005)

Som istým spôsobom prekvapený hodnotením filmu ostatnými, pretože mňa neuchvátil. Iste boli momenty, ktoré ma zaujali ale celkovo som sa na tento štýl nejako nevedel naladiť. Prvý ázijský film, ktorý ma sklamal. 65%(26.8.2006)

<< předchozí 1 2