Život je zázrak

• Srbsko a Černá Hora Život je čudo (více)

Bosna 1992. Luka, srbský inženýr z Bělehradu, se usadí ve vesnici na konci světa se svojí ženou Jadrankou,operní pěvkyní, a se synem Milosem. Luka připravuje stavbu železnice, která přemění tento zapomenutý kraj v turistický ráj. Hluboce ponořen do práce a zaslepen přirozeným optimismem, Luka jako by ani nevnímal stálé hřmění blížící se války. Když boje vypuknou, Lukův život je vzhůru nohama. Jeho žena Jadranka se mu ztratí v objetí jednoho muzikanta, zatímco jeho syn je povolán na frontu. Luka s neutuchajícím optimismem čeká na svou rodinu, aby mohli odjet, ale Jadranka se nevrací a Milos se stává zajatcem. A pak potká Sabahu Život je zázrak je oslavou radosti ze života, lásky a humanity. (oficiální text distributora)

Kovaja

Hodně povedená komedie jakožto sme už zvyklí u E.Kosturici o bláznivých lidech tam někde v malé vesničce někde na Balkánu.Člověk si musí říct že ti lidé sou buď takoví blázni nebo je to jejich mentalitou nebo sou tak vypití.Já myslím že od každého je kousek pravdy. ()

showxman

"Surově lidský" Kusturica předkládá příběh o touze, lásce, válce, marnosti, štěstí, optimismu, ... je až k neuvěření co všechno dokáže do svých filmů dostat. A není to jenom o kvantitě;) "Kamarád dělá v Rusku a říkal, že šukal tučňáka. Prý je to úžasný. Koza nebo ovce utíka, ale tučňák stojí, ani se nehne." ()

Bohemák

Kusturica je moc fajn blázen. Tyhle přehnaně pádící smutné komedie opravdu příjemně čerpají z toho nejlepšího z československého filmu (naštěstí Kusturica studoval filmovou školu u nás a ne v USA...). ()

POciSEM

Zivot je cudo je sice pro me nejslabsi kusturicuv pocin ale porad je to poradny cudo. Priznam se ze o konfliktu mezi bosnou a srbskem vim uplnej hovnajs ale profesor Kusturica opet rozehral pestrobarevnou mozaiku a potesil moje cerny a nasilnicky srdecko touhle zajimavou podivanou. doporucuju vsemi jedenacti ()

aquiver

Nádherná autorská poetická alternativní historie Balkánu Emira Kusturici... Lituji jen stopáže, do které se v první hodině vneslo na můj vkus zbytečně mnoho folklórních čísel i scén za hranou, střídmější a romantičtější druhá polovina mě vtáhla o poznání více. Skvělá je i hudba. 80 % ()

lucijelucije

Život je zázrak byl pro mě velké zklamání, a možná i místy utrpení. Já chápu, že mentalita lidí je v různých zemí odlišná, ale tento způsob zpracování byl pro mě až paradoxně ironický, a měla jsem pocit, že hlavní hrdinové působící v tomhle snímku jsou ztvárnění jako nějací sedláci, či burani, kteří tuhle těžkou situaci berou na lehkou váhu a nelámou si s ničím hlavu. Přitom doba byla zlá, poměry těžké, lidé ztráceli své blízké, rodinu a domovy a tohle nadlehčení veškerého stavu, který se zde utvářel se mi tedy příčil. Vůbec se mi nelíbilo režijní zpracování a ten hudební doprovod mě dost iritoval, měla jsem pocit jako bych koukala na nějakou grotesku. Možná to byl záměr vytěsnit v tomhle filmu veškeré obtížné podmínky, ale pro mě to bylo všechno až příliš absurdní. Jediná pozitivní postava, která stojí za uznání, je osel, zlomený láskou, který zachrání víc, než jen život. ()

Senfi

Začátek byl úžasnej, ale čím dál film byl, tím větší to pro mě byla nuda. Trochu mě to zklamalo a možná kdyby to bylo o torchu kratší bylo by to i lepší. ()

22matelko

Dlhé, nie moc vtipné a miestami nudné. Príbeh o tom ako sa vlakový výpravca túla po Srbskej krajine, stará sa o šibnutú manželku a kurví so sestričkou z blázinca ma nejako nezaujal. V podstate nemám o tomto filme ani čo povedať, semtam občas vtipná scéna ale inak nič moc. Ale tak nech si na to každý urobí vlastný názor. Pre mńa ledva 3 hviezdy aj to len preto že som to vydržal pozera´t dokonca a kôli somárovi na tých kolajniciach:D:D:D ()

Cement73

Absurdné ako cela juhoslovanská vojna... vztah blazniveho srbskeho inziniera a moslimskej sestricky v Bosne. Krasne a zaroven nenormalne. Obycajny ludia ktorych dala dokopy vojna a ta aj riadila ich osudy... Vysmech hlupym a suvislosti netusiacim novinarom a sposobu akym informovali o udalostiach v YU. Od zaciatku do konca samozerejme kazdy drzi palce Lukovi a krasnej Sabahe... vyjde im to? ()

Nethar

Tak tady půjdu tak trochu (dost hodně) proti proudu, ale tohle mi přišlo jako děsivá kravina :-) Asi mi balkánský temperament nebude zcela vyhovovat. Potrhlé, šílené, má-li to být vtipné, tak na mě tenhle styl naštěstí nepůsobí. Snažil jsem se tomu dát 30 minut, ale bylo to těžké. Po přečtení zdejších pochvalných ód jsem ještě čtvrt hodiny přidal, ale víc vlasů prostě nemám :-) ()

Martinius

po opatovnom pozreti po takmer 10 rokoch a najma po zhliadnuti skveleho "cierna macka, biely kocur" znizujem hodnotenie na 3. film zdaleka nie je taky duchaplny ako sa tvari, vela scen je cisto pre efekt, vela nedava ziaden zmysel a pointa mu unika cez prsty. a obzvlast - je az vycerpavajuco roztahany. je to sice povabny srbsko-bosniansky kolorit povah a mentalit, mierne zlahcujuci kruty a krvavy konflikt a po filmarskej stranke lepsi priemer, tretikrat ho ale uz vidiet nechcem. ()

Psice

Přiznávám zcela bez mučení, že jsem tenhle neskutečně dlouhý film sledovala na čtyři etapy. Mou motivací pro jeho zhlédnutí byl samotný název filmu a jméno režiséra. Snad tedy jediné, s čím mohu souhlasit, je to, že život je zázrak. Bohužel mi tato slova film ani v nejmenším nepotvrdil, a tak jsem stále čekala na nějaký „důkaz“ a ono nic. Neskutečně mě unavovala stopáž, rozvleklost příběhu, který působil nekompaktně. Z Kustoricových filmů jsem na leccos zvyklá, takže se v podstatě příliš překvapení nekonalo – připadalo mi to jen jako opakování opakování opakování. Lukovi jsem jeho zamilování příliš nevěřila a Sabaha mi přišla dost často hysterická (rozhodně ale méně než Lukova manželka). Z jejich vztahu jsem však necítila něco jako osudovost, ale maximálně nějaké krátkodobé milostné vzplanutí (a to jsem čerstvě zamilovaná a mohla bych plakat dojetím jako želva). Po Undergroundu a Arizona Dream mi přišel tenhle film tak trochu zbytečný. ()

Vesecký

Zpočátku to vypadalo jako neskonalá bláznivina známá z jiných balkánských filmů, ale v okamžiku, kdy šel Milos do války a objevila se omylem zajatá sestřička z muslimské části Bosny, začalo mi docházet, jak velké mistrovství tady Kusturica projevil, aby spojil jednoduché myšlení bosenských horalů na pomezi Bosny a Srbska, oddělené řekou Drinou, a moderní svět představovaný kopanou a vším, co k dnešnímu fotbalu náleží. Luka si nechce válku pustit k tělu, ale zajetí Milanovo a to,co se děje kolem něho, ho nenechává chladným, aniž by si stále neuvědomoval nesmyslnost války. Vždyť měl v plánu znovu uvést do života železnici, která by definitivně spojila Sarajevo s Bělehradem. Nu, ale dosti mých myšlenek, ať si každý o tomto filmu udělá svoji vlastní představu. Já dávám pět hvězdiček. ()

TomasKotlant

Velmi zajímavě pojaté vylíčení vesničky a jeho obyvatel se zaměřením na Luku, nenaplněného člověka s odlišným pohledem na svět. Přišlo mi to místy hodně roztahané, což při této stopáži je trochu sebevražda. Naštěstí se pak začne děj více rozjéíždět a jakmile se do Lukova domu dostane Sabaha, získává film velké oživení a v mžiku je v obrovských otáčkách poetiky, citů a nedorozumění, přičemž vše, co se zdálo tak roztahané, začíná dostávat smyslu. Občas děj ubíhá po hraně přehnanosti a přílišné naivity, ale krásně zašmodrchaný konec dodá filmu patřičné kouzlo. *** Ve zkratce: Luka staví železnici v zapadlé vesnici s krásnou kulturou, během války mu zmizí manželka i syn a najde si více než plnohodnotnou náhradu v podobě Sabahy. Vše se vyřeší lehce komplikovaným koncem. ()

kowalski

Jo Kusturica je zázrak. Všude hrajou bálkánci na housle a harmoniky a koks se sjíždí z kolejí na kila. Jo z toho asi každej druhej učůrává, už stahuje soundtrack a ještě to tady někdo porovnává s "Černou kočkou". Jenže to byla čistokrevná ujetá komedie, na kterou se rád podívám i já. Tohle je žánrová slátanina, která je ještě větší slátaninou kvůli režisérovi. Kdyby vybral aspoň holku s hezčíma prsama dal bych možná i dvě hvězdy ;-) ()

Hopkins

Já mám raději černou kočku i když tento film jsme rád viděl nejen jednou . Když jsme si pročítal příspěvky snad vše tu bylo řečeno . Ovšem opět s emi líbilo jak Kusturica vložil do děje poťouchlého mafiána něco jako v kočce dadana ,, začala válka, tak a teď se začne teprve mrdat" :) abych nezapoměl s tím mafiánem kouzelné bylo jak tentokrát kusturica vyšperkoval onen hlod s fetem a když dadam fetoval s krucifixu proč by se tentokrát nemohlo šnupat rovnnou z lokomotivy vedle které jou děvata a sypou koks na kolejnice. nebo opět nezklamal dabing a scénka se satelitním telefonem a sexem po telefonu byla natolik absurdní až se mi líbila a ona hláška já jsem srbiše pfred a zahejkal :) no tento film má rozhodně taky své kouzlo. ()

Páně

Tradičně krásně poetický Kusturica, tentokrát obohacený o romantické záběry na balkánskou divokou krajinu všech ročních období. Nechybí jeho klasika jako mnoho střílení do vzduchu, různá domácí zvířátka a skočná chytlavá hudba. Pár geniálních scén se vryje do paměti (medvědi, lajna na kolejích). Navíc je film posazen do prostředí nádraží, kolejí a tunelů což je moje srdcovka. Pokud jste ještě nevěděli co všechno může po kolejích jezdit, doporučuji zhlédnout... ()