Reklama

Reklama

Těžký život osamělého kovboje... Zkušený televizní režisér Tom Gries (1922–1977) napsal scénář o osamělém stárnoucím kovbojovi a nabídl ho Charltonu Hestonovi. Známé herecké hvězdě (mj. Oscar za Ben Hura) se scénář natolik líbil, že nejen přislíbil svoji hereckou účast, ale také podpořil Griese, který chtěl být i režisérem. Vznikl tak jeden z nejzajímavějších westernů šedesátých let, který sice v době uvedení do kin zapadl, ale s časovým odstupem byly jeho kvality znovuobjeveny. Will Penny je realistickým příběhem o tom, co to znamená být kovbojem. Jeho hrdinovi táhne na padesátku, neumí číst ani psát, ale dokonale ovládá svoji práci a má hluboce zakořeněný smysl pro právo a spravedlnost. Když se setká s osamělou ženou a jejím malým synem v nesnázích, neváhá ani chvíli a vezme je pod svoji ochranu bez ohledu na možná rizika. Heston v tomto snímku podal jeden ze svých nejlepších výkonů a stejně dobří jsou i herci ve vedlejších úlohách, mezi nimiž se objevuje řada známých tváří – Joan Hackettová (osamělá Catherine), Donald Pleasence (padouch Quint), Ben Johnson (předák Alex) a tehdy začínající Bruce Dern (jeden z Quintových synů). Malého Catherinina syna přesvědčivě ztělesnil režisérův desetiletý potomek Jon (v titulcích uvedený jako Jon Francis). Film se natáčel v úpatí pohoří Inyo Mountains nedaleko kalifornského města Bishop a zkušený kameraman Lucien Ballard (mj. pozdější Divoká banda) dokonale využil jeho nádherné scenerie. Režisér Gries se pak věnoval natáčení dalších filmů (z našich kin známe jeho následující western 100 pušek), ale žádný z nich už kvalit jeho prvotiny nedosáhl. (Česká televize)

(více)

Recenze (32)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Westernov s podobnou tematikou už bolo zopár nakrútených, a samozrejme nielen westernov. Až mám dojem, že všetky podobné novšie filmy sú viac menej remakeom predlôh, ku ktorým sa ale oficiálne nehlásia. Gries napísal nakrútil trochu historický film, trochu klasický western, ale zopár prestreliek nás predsa len čaká, aby bolo v žánrovom zaradení jasno. Áno, všetko pôsobí realistickejšie než obvykle, avšak ak majú takmer všetci krásne biele hollywoodske zuby, tak to už autenticky nepôsobí. Ale aspoň jedna postava má tých zubov pomenej. Príliš sa tu toho nestane, čo nie je priamo kritika, avšak osobne som sa nestotožnil so záverom, ktorý chce byť čo najmenej patetický, ale mne prišiel skôr ako klišé. 70% ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Pokus o víceméně realistický western, zvláště co se týče zpodobnění obecnějších atributů cowboyského života. Scény jako koupání a ostatní, jež nepodávají westernového hrdinu jen jako neohroženého sympaťáka, nýbrž také jako rozpačité, přerostlé dítě ve všech záležitostech přímo nesouvisejících s jeho povoláním, dobře zapadají a díky dobrému výkonu hlavního představitele jsou též poměrně věrohodné. Celým příběhem se táhnoucí, hlavní cit je nazírán zase jednou z hlediska opravdovějšího, než jak tomu bývalo před i po tomto filmu zvykem. V ostrém rozporu k tomuto je ovšem hlavní akcidodávající zápletka s podivnou rodinkou fanatiků, kterou bych spíše čekal v nějakém béčkovém thrilleru. Kdyby si ji Gries byl ušetřil, vytvořil by dílo, možná méně přitažlivé, ale jistě pěvnější a lépe konsolidované. ()

Reklama

pm 

všechny recenze uživatele

Charisma Charltona Hestona táhne téměř celý film s klasickou zápletkou konfrontující unaveného osamělého stárnoucího kovboje s opuštěnou mladou matkou někde na středozápadě. Film, který chvílemi působí civilně a realisticky, nepodléhá přílišnému patosu a romatickým manýrám, a to ani v závěru, ale který v konečném důsledku zklame nehorázně trapnýma postavama fanatiků, kterým ani rozměr karikatur nestačil. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobrý western s nie úplne klasickými postavami. Will Penny vo výbornom prevedení Charltona Hestona je obyčajný nájomný kovboj v strednom veku. Celý život sa pretĺkal ako vedel, poctivo pracoval a nič nie ako pasenie kráv nepoznal. Cestu mu však skríži mierne zvrhlá rodinka kazateľa a osamelá žena so synom. Tým sa do toho zaplieta mierne romantická linka avšak s citeľnou morálnou  motiváciou. Pri prvom stretnutí s kazateľovou partičkou nebol sám, takže skóre 1:0 pre Willa a jeho kolegov. Sľúbená pomsta však Willa zastihla samého, čím banda dorovnala skóre. V záverečnom súboji však Willovi príde pomoc a hoci zvíťazí, odmieta ponúkaný lacný šťastný koniec a zostáva osamelým kovbojom. Produkcia je kvalitná, hoci nijako výnimočná. Zo známejších hercov sa tu objaví okrem Charltona Hestona len Donald Pleasence, ktorý si v tom istom roku zahral záporáka aj v Jamesovi Bondovi, ale aj ostatní herci stvárnili svoje postavy veľmi dobre. 70% ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Pravý opak dobrodružného akčního westernu. Charakterem spíše melodrama s řadou realistických detailů každodenního života osadníků Nové země. Hlavní postavy jsou tu ukázány jako obyčejní lidé se svými morálními zásadami, city i slabostmi. Hestonovi i Joan Hackettové stěžejní role reálného muže a ženy dokonale sedly. Finále střetu s klanem fanatických psanců je poněkud přemrštěné. Celkově však lze tento western řadit mezi ty kvalitnější v podskupině realistických a demýtizujících. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Charlton Heston (Will Penny) často říkal, že ze všech filmů, které natočil, byl tento jeho nejoblíbenější. (Marek06)

Reklama

Reklama