Kill Bill 2

• Irsko

• Kanada

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2004, 137 min

Quentin Tarantino je ten nejgeniálnější šílenec, jakého jsem kdy na filmovém plátně zatím poznala. Neměla jsem ho ráda. Skoro jsem ho nesnášela, jenže pak jednou dávali v TV Kill Bill a já si řekla, že bych tento kult konečně měla vidět. Byla jsem fascinována a s Kill Bill 2 jsem byla doslova hypnotizována. Začala jsem se o něj více zajímat, přečetla o něm knihu Palba od boku a utvrdila se v tom, že člověk jako je on, je jen jeden a rodí se jednou za generaci. Jeho představivost, nápady a náměty na jeho filmy jsou neskutečné, stejně jako jeho osobnost. Kill Bill 2 je skvostným dovršením jedničky a vysvětluje se tu vše, co Vám v prvním díle možná uniklo, či zůstalo nezodpovězeno. Ne taková krvavá jatka a akční nářez jako jednička, ale mnohem více vyzrálejší a osobitější, s detailem na postavy a dialogy. Originální scénář, jedinečné a nezapomenutelné dialogy, zasazené do působivých a excelentních scén. Fenomenální postavy a jejich herečtí představitelé. Charismatický "béčkař" Michael Madsen coby Budd, jednooká Elle Driver v podání rovněž "béčkařky" Daryl Hannah a další. And... that fascinating soundtrack. One of the best of all time. "Ty tvrdíš, že důvod, proč neděláš práci, za kterou tě platím je, že tu nemáš co na práci?", "Protože nemám kozy tak pěkný a velký jako ty, nedokážu si představit, jak moc to musí pálit, a ani to vědět nechci."(20.6.2009)

Varování: pokud očekáváte stejný akční nářez jako v případě prvního dílu, měli byste přestat chodit na filmy tzv. "naslepo". Ve vašem případě totiž hrozí reakce "co to krucinál je!". Zatímco první díl skládal poctu starým asijským akčním filmům, tj. bez postav zato se spoustou krve, druhý díl se klaní americkým westernům a noir filmům: Tarantino prostě změnil žánr a postavy tam nechal. Nevěsta konečně disponuje nějakými emocemi, z Billa občas uvidíme dokonce i obličej, záporáci mají motivaci. Akčních scén je tu minimálně: výuka u Pai Meie, souboj s Ell (s naprosto úžasným zakončením) a závěrečná bitka Nevěsta versus Bill. Dokonce i ten místy kritizovaný konec mi přijde vcelku logický, pokud by Tarantino nechtěl točit třetí díl, kde by se Nevěsta z depresí a výčitek svědomí uchlastávala někde v baru, protože po dokonané pomstě by přirozeně nastala otázka "co dál". Vyčítat hudebnímu doprovodu, že je méně akční či co, je hloupost: zkusili jste si, vážení, představit např. souboj mezi Ell a Nevěstou za doprovodu Battle without honor or humanity? Přirozeně i zde tedy nastala změna žánru. Vol. 2 je plné překvapení, v mém případě to největší přišlo, když jej můj relativně benevolentní otec označil za ptákovinu nejvyššího kalibru a moje sedmdesátiletá konzervativní babička řekla, "že je to prostě vodvaz".(8.4.2005)

Na úvod se sluší říct, že Quentin Tarantino NEnatočil nejlepší akční kung-fu film všech dob. Po poměrně akční jedničce přichází dvojka, která je naopak spíš neakční a ukecaná. Prostě jak jsme u QT zvyklí - skvělé postavy a dialogy, brilantní pointy. A i když je akce pomálu, bitka s Elle je skvělá. Výcvik u Pai Meie je velmi vtipný. A na konci se dočkáme (pochopitelné) dávky emocí. A to suma sumárum tvoří skvělý a překvapivý zážitek...(25.4.2004)

Sice jsou oba díly hlavně výrazovými prostředky rozdílné jako den a noc, ale přesto je Kill Bill jedinečným a jednolitým filmovým dílem, které funguje ve všech ohledech. Zkombinovat neowestern se samurajskými meči je natolik výstřední nápad, že mohl dopadnout jenom průšvihem nebo nezapomenutelným zážitkem. Tarantinovi tak ke cti může sloužit to, že se mu povedlo to druhé a jeho počin zraje nečekaně rychlým tempem.(15.8.2006)

Druhej dil se uz nese v trochu jinym duchu nez prvni dil, ale rozhodne bych nerek, ze si nejsou oba dily vubec podobny. Samozrejme rozdilu tu je spousta, uz to neni tak zbesily jako prvni dil, Quentin se uklidnil a vsadil vic na rozhovory, ale navazuje to na prvni dil, takze je vse v poradku. Dozvime se toho spoustu o jednotlivejch postavach, dozvime se jmeno Nevesty (ale zas tak uzasny neni) a konecne se predvede Bill a Budd. I kdyz je ve filmu souboju fakt minimum, tak film vubec nenudi, navic tu je opet spousta humoru, vyborna kamera (opet spousta nezapomenutelnejch zaberu) a skvela hudba (i kdyz mozna krapet horsi nez v prvnim dile). Druhej dil se mi libil o malinko vic nez prvni. A nejoblibenejsi postava? Budd.(24.8.2005)

• - Postava Pai Mei vystupuje v několika filmech produkovaných v 70-tých a 80-tých letech minulého století studia Shaw Bros Kung Fu films. (imro)

• - Podobný záběr na rakev, kterou obklopuje hlína použil i dánský režisér Lars von Trier ve svém filmu Epidemic (1987). (Panfilmex)

• - Jméno postavy Pai Mei (Chia Hui Liu) odkazuje na legendární bojové umění Bak Mei. (Yoshitsune)