Na přelomu padesátých a šedesátých let si získala popularitu dvojice kriminalistů – kapitán Tůma a nadporučík Líbal – v podání Karla Högera a Josefa Beka. Natočeny byly celkem tři filmy – 105% alibi (1959), Kde alibi nestačí (1961) a Alibi na vodě (1965). V prvním příběhu řeší vyšetřovatelé vraždu starého účetního revizora podniku RaJ Zelinky. Byl nalezen mrtev s rozřezanou tepnou na ruce a okraden o los a hlavní výhru v podobě osobního automobilu. Z vraždy jsou podezíráni dva mladíci, kteří s ním v kritický večer popíjeli a byli s ním naposledy viděni… Roli starého revizora přesvědčivě ztvárnil Eduard Kohout, dva mladíky Josef Vinklář a Otto Lackovič, protřelého číšníka s nevinnou tváří Vladimír Menšík. (Česká televize)

Salvator

V kontextu doby vzniku je film rozhodně povedený. Velký podíl na tom má scénář, který do samého konce nabízí několik variant řešení. ()

Winster

Kdo ukradl výherní los na spartaka a kdo a proč vraždil ? Ladene ,,starejma,, filmama :-) dalsi dily jsou o moc zabavnejsi. ()

PTuranyi

Štandardne kvalitná československá kriminálka s jemným socialistickým nádychom. Príbeh krádeže/výmeny výherného lósu a následných úmrtí, ktoré sú v skutočnosti vraždami, má dobrú produkciu a nechýba mu ani jemný humor, keď niektorý z vyšetrovateľov sem tam utrúsi drobnú hlášku. Dej je však vážny a dôjde aj na dramatické momenty. Akčné scény však nečakajte, pretože všetko prebehne so stoickým kľudom a dvojica Karel Höger, Josef Bek je v úlohe drsných vyšetrovateľov ako doma. 70% ()

Canniosh

Výborná česká černobílá detektivka, která svými kvalitami šlape na paty i legendárním kriminálkám s majorem Kalašem. Parádní hutná atmosféra, depresivní prostředí a slušná detektivní zápletka, to vše vás přibije k obrazovkám a nepustí až do závěru. 80%. ()

Peabody

ale ano, podivná dvojice Hoger + Bek docela ladí a všechny tři kusy jsou docela slušné a na tu dobu bez agentů a bez skrývajících se nacistických přisluhovačů, což spolu s vyslanými agenty tvořilo po nějakou dobu 100 % padouchů (jo kulacííí, abych nezapomněl). Asi nejradši mám druhý díl, kde Oldřich Nový vytvořil neobyčejně peknou figuru, ale i tohle se dá vidět. Kdo má rád detektivky, tak tohle je must see. A jen poznámka k jednomu komnentáři mám pocit, že ani tak nešlo o to, že se vyhrálo hodně peněz a dal se koupit Spartak, ale spíše o to, že se jinak auto získat bez dlouhých pořadníků nebo známostí prostě koupit nedalo. ()

durkes

Na tú dobu plnú sračkových propagandistických filmov to mohlo byť celkom fajn. Temná krimi s prvkami noir. Po čase je to ale taká slabšia jednohubka. Najviac mi vadil na filme Hoger, ktorý sa na tú úlohu vôbec nehodil. Ostatní boli fajn. Dokonca aj Bek, ktorý mi vo všetkých filmoch pripadá ukričane a primitívne, tuto hral výborne a pôsobil konečne ako naozajstný herec. ()

vinducha

Zajímavé by bylo spočítat kolik ve filmu dohromady herci vykouřili cigaret značky Lípa. Jinak jako 1. film z trilogie docela slušná práce. Pobavili mě tedy moc účesy z těch let zvláště u některých hereček , zde už začíná být jasné , kde se Jarda Jágr inspiroval se svým mulletem. Dokonce  Vladimír Menšík alias Kici tam měl zřejmě hlavu odbarvenou na zrzavo , ale vzhledem k černobílému formátu se to můžeme jen domnívat. ()

quokam

Za mne nejlepsi alibovka. Scenariste se zde vyhnuli zkratkovitym neduveryhodnym stopam a nechali ustredni dvojici vysetrovatelu si vse poctive odpracovat. OK, prvni sceny pusibily trosku jako ulitba rezimu, ale jinak jsem osobne moc ideologie nezanamenal, byt se pohybujeme v 50 letech, i kdyz na jejich konci. Ale mozna pouze nemam ten citlivy smysl na ni. Jinak, vedle ustredni kriminalisticke dvojice, bavila i dvojice mladych vlastne ani ne delikventu, Josef Vinklar i Otto Lackovic odvedli perfektni vykony. Skoda, ze Otto pak ve filmech dostaval pouze vedlejsi nebo druhorade role, zde se plne vyrovnal herecke legende Vinklarovi, ktery jiz v te dobe mel za sebou velke herecke prilezitosti, napr v Hratkach s certy nebo v Princezne se zlatou hvezdou.  Skvela detektivka, jenom v atmosfere trosku pokulhava za Kalašovkami. Neni az tak realisticka, na prvni pohled nevypravi "pribeh ze zivota," ale trosku susti papirem scenare. Proto za mne alibistickych 80 pro. ()

Miroslav.Zac

Zajímavý příběh i postavy, dvojice detektivů, jakkoliv jsou samostatně skvělí herci, ve scénách, kdy vystupují spolu, mi nepřišli jako sehraná dvojka. ()

juanpera

Po mnoha letech jsem shlednul celou trilogii skoro v kuse. Na tehdejsi dobu, dobu budovani socialismu a doby obrovske propagandy a politiky jedne strany moc povedena detektivka. Navic ve velmi dobrem hereckem obsazeni. Na tuhle detektivku bude mozne koukat jako na "fim pro pametniky" asi vzdy. Velmi dobre udelane, detektivka s napetim a dejem, zlocinem odpovidajicim dobe. Takze LIBI 80. ()

frantisekly

V českej kinematografii ma zaujali dva filmové policajné výsluchy - výsluch podozrivého Vavrocha vedený mjr. Kalašom (Rudolf Hrušínský) v krimi Po stopách krve, no a výsluch Antoša kpt. Tůmom v tejto kriminálke 105% alibi. Kalašov výsluch bol drsnejší, Vavroch sa zrútil, čím sa paradoxne zistilo že je nevinný. Výsluch vedený Tůmom bol analytickejší a rozložil Antoša ako bicykel. Brilantný výkon majstra Hogera. Nesmiem zabudnúť na niektorých menej známych hercov - Evu Kubešovú, ako seržantku Hůrkovú(mať takého šéfa, ako bol Tůma, tak vyskočím z okna), alebo františka Vnoučka. Potešila ma aj filmová kópia, ktorá nebola jedna čierna machuľa podfarbená hlasmi. U niektorých Čechových filmov veru vidno iba čierno-čiernu tmu. ()

Monicina

Herci zahrali dobre, dvojici Hoger - Bek to ladilo a Menšík ako vždy excelentný. Dej bol trochu nezáživný a chýbalo tam napätie a páchateľov motív bol od dosť veci, preto dávam ***. ()

mike7777

Celá trilogie "alibi" je výborná, navíc je zábavné i porovnávat mezi sebou jednotlivé díly a jejich posun nejen co do kvality ale také co do uvolňujícího se prostředí ... ()

Petbrab

Super dvojice vyšetřovatelů v podání Höger a Bek. vynikající výkony Menšíka a Lackoviče. Čistě kriminální příběh bez propagandy. ()