• Enšpígl

Režisér Čech předved totální pervez, když většinu děje umístil do tmy tmoucí a nechal hrát pouze logo televizního kanálu, který tuto komunistickou superbajku odvysílá. Opravdu před shlednutím filmu doporučuju si nastudovat hlasy Oty Brouska, Karla Högera, Josefa Beka a Jana Třísky, protože jinak si klidně můžete vypnout eleketřinu a uvidite to samý. Tím však směšňosti nekončí, chování agenta StB v diverzní skupině je fakt nenapadný jak Ajfelda v Paříži. Co upoutalo v této komunistické agitačce mou pozornost, je výskyt herců jako je Jan Tříska, nebo Táňa Fischerová, no nic radši.(21.8.2013)

• zette

Na tu dobu typicky film. To ale hodnotit nebudu, protoze minulost se zmenit neda. Samotny film mi prijde strasne nudny, utahany a tmavy. Rozumim, ze v seniku moc svetla asi nebylo, i tak bych ale zvolil jinou formu, hlasy ve tme fakt nic moc... Pochvalil bych snad jen dobrou atmosferu filmu a herecke vykony, tem kraloval Josef Bek.(7.9.2008)

• igi B.

Počátek padesátých let, kolektivizace, diverzanti, záškodníci, kulaci a kopečkáři, potažmo pak zlí agenti - a mezi nimi nasazený (krk nasazující) dobrý agent - čili karakterní soudruh esenbé... Toť téma, které v jedenašedesátém otřásalo myslí páně Čecha, zatímco v jiných myslích už téměř začínala >bouřit< "Nová vlna"... :-/ . . . Je mi jasné, že tenhle film vznikl - jak bývalo zvykem - nepochybně na objednávku vyšších >dramaturgických< sfér, v důsledku čehož ovšem pak působí (i na svou dobu) už značně schématicky, strojeně a místy (zvláště v dialozích) až směšně. A nebýt onoho (přes jasně ideologickou pointu) pateticko romantického závěru, který alespoň tu poslední minutu filmu zachraňuje svojí (v dobrém smyslu slova) neskutečně >uměleckou fotografií< - dalo by se říci, že je až výrazově plytký. Prostě rutinní vynucená dobová >komerce< , jejíž forma i obsah myslím již v samotném času vzniku byly poněkud vyčpělé... Dvě hvězdičky tedy snad za to ryze filmařské řemeslo - ovšem jednu dolů (bez vyplašení ;-) za právě onu lacinou podbízivost režimu, který d.m.s.n. už počátkem šedesátých let přece jen nebyl tím, jehož dobu film znázorňoval... Nemyslím si prostě, že V.Č. >musel< ... :-{ - - - - - (Viděno - ač s podivem - poprvé teprve16.6.2008 na dvd, komentář zde jako třetí - 17.6.2008)(17.6.2008)

• Subjektiv

Rád bych se na tento film díval jako na prostou žánrovku, ve které nejde o nic jiného než zabránit blíže nedefinovaným zlým teroristům v získání zbraní. Není to však v mé moci, záludní západní agenti, hrdinní rozorávači mezí, majetničtí kulaci, uvědomělé soudružky a podlí diverzanti mi to nedovolí. Kdysi propaganda nedobře maskovaná jako drama, dnes maximálně svědectví o době vzniku.(27.12.2008)

Asi bych se pokusil na to podívat trochu jinak, než skoro všichni zde uvedení, i když nepopírám chabou invenčnost celého podniku. Tehdy do nás hustili spodem, horem i prostředkem, že právě tohle jsou diverzanti, kteří za peníze a dobré bylo za kopečky zrazují všechno možné, socialismem počínaje a vlastenectvím konče. Kdyby se tento natočil nyní, dozvěděli bychom se, že to byli zásadoví vlastenci, neplacení a neúplatní, bojující za liberální demokracii a konzumní společnost, která možná není úplně to nejlepší, ale nic lepšího dosud nikdo nevymyslel, natož uskutečnil. Není třeba provést "kinematickou záměnu", tj. budeme vycházet od akčního členu a vypočteme jeho náhon, zde stačí zaměnit znaménko - na + a všechno bude stejné, jen se to bude otáčet opačným směrem. Herce bychom samozřejmě nechválili, protože kdo může být lepší než Höger, Tříska, Beck nebo Pántik. Co vedlo autory použít Halasovu básničku "Noc stoupá do hlavy a vrávorám / smysly neznámými zvídám chtivě /bojácný dech vzpurně polykám... ", není jasné, je tmavé, jako celý film.(9.7.2017)

• - Filmový debut Táni Fischerové. (M.B)

• - Filmovalo se na Zbraslavi, v Sobotce, Železném Brodu a Harrachově. (M.B)

• - Ve filmu se naposledy objevila nejobsazovanější česká herečka Milka Balek - Brodská jako venkovanka s hráběmi. Do kin byl však film uveden až po její smrti. (Elisebah)