Dej si pohov, kámoši

• USA Grumpy Old Men (více)
Trailer

Film režiséra Donalda Petrieho (Mystic Pizza) je především hereckým koncertem dvou osobností – Waltera Matthaua a Jacka Lemmona. Herečtí bardi tu představují dva letité rivaly a zároveň sousedy Johna a Maxe. Oba si už vlastně ani nepamatují, čím začalo jejich „dědkovsky paličaté“ škodolibé nepřátelství, které se sestává z drobných lumpáren a zlomyslností. Karty jsou už léta rozdány a nic by se nezměnilo, kdyby se do sousedství nepřestěhovala extravagantní a stále velmi atraktivní dáma jménem Ariel. Její volnomyšlenkářské chování okouzlí oba postarší pány tak, že v nich navíc vzplane žárlivá mužská rivalita. Svérázná a temperamentní Ariel si ovšem do ničeho nenechá mluvit a vybere si podle svého. Úsměvná komedie někdy s nadhledem a někdy vážněji ukazuje, jak chutná „podzim života“. V druhém plánu sledujeme i milostné vztahy Johnovy dcery Melanie (Daryl Hannahová), která právě opustila manžela a nyní až příliš sympatií věnuje Maxovu synovi Jacobovi. Že by mladí konečně usmířili znepřátelené staříky? (Česká televize)

Trailer

lennyd

Max Goldman a John Gustafson vedle sebe žijí již od malička. Před mnoha lety se ale rozhádali (kvůli ženě, samozřejmě) a od té doby je jejich každodenní kratochvílí, tomu druhému něco provést (schovat smradlavou rybu do auta, případně nechat spadnou tunu sněhu za krk je jen tím menším, co si navzájem provádějí). Když se ale do jejich sousedství přistěhuje svérázná vdova, Ariel Truaxová, začne jít skutečně o život. Který ze staříků nakonec ženu získá?... Film jsem poprvé viděl před mnoha a mnoha lety, a musím říct, že se mi docela líbil. Z dnešního pohledu už sice působí trochu archaicky, ale ani to divákovi nebrání, aby se při naschválech, které si staříci provádějí, minimálně neusmíval. Zápletka je sice trochu naivní, ale ani to moc nevadí, kouká se na to docela dobře. Nejvíce se mi ale asi líbila závěrečná scéna, kdy pohřební řeči typu Všichni tam musí nejsou úvodem k očekávanému pohřbu, ale naopak velké svatbě. A který ze staříků nakonec dámu získal? Podívejte se sami.. ()

Orlau32

Kdo se chce dobře bavit, musí se podivat na tuto komedii. Jednak zaručuje zábavu duo vynikajících herců Jacka Lemmona a Waltera Matthaua a uslyší kupu výborných dialogů, které, jak tvrdím já, dělají tu neopakovatelnou srandu ve filmové komedii. Ti dva tu měli ještě hodně dlouho zůstat. Opravdu je každý nahraditelný ??? ()

zahadum

Ja viem,že je to naivné a v podstate aj klišovité podanie susedských vzťahov dvoch starých ale stále čiperných pánov.....ale tá úžasná chémia aká vládne medzi predstaviteľmi hlavných úloh je nefalšovaná a originálne čarovná. Viem,že sa obaja herci poznali celý život a boli priatelia ale to je výhoda ktorú tak dobre zúročili v budovaní tejto vždy roztomilej komédie kde obaja bardi predvádzajú svoje nesporné herecké nadanie....videl som to mnohokrát a vždy ma to úprimne rozosmeje....zahreje...nie je to účelové vulgárne...nie je to umelo niekam tlačené..je to film so srdcom....dúfam,že ste obaja spolu v nebi a stále sa tak rozkošne " nemáte radi " :) Hodnotil som oba diely súčasne. ()

LeoH

Dvojice amerických důchodců s velkými domy v idylicky zasněžené Minnesotě, šišlavé urážky, drsné kanadské žerty, debaty o nemocech, smrti a rybaření, válka s exekutorem – a samozřejmě trojitá porce romantiky plus mírná životní moudrost a lehké tragično v mezích pohodlného dojetí, jsme přece v Hollywoodu. Možná to zní strašně, ale díky chytře napsanému scénáři, vkusné režii a Lemmonovi s Matthauem, kteří se nestydí být opravdu za dědky plesnivé (v dabingu se ovšem tahle kvalita trochu ztrácí), výsledek spolehlivě pozvedá i nejčernější náladu a možná by si ode mě vysloužil plný počet, nebýt zbytečného důrazu na romantickou linii a občasné prvoplánovosti hlavně v užití muziky. ()

genetique

'Daj Boh šťastia tomu domu všetkým ľuďom v ňom a nech mu slnko večne svieti každým božím dňom. Nech ho sused v láske má, nech mu priazeň zachová' - tak toto prianie by si títo dvaja susedia nezavinšovali ani na Vianoce, či v posledných dňoch svojich životov. Krásna senilná komédia, ktorá je väčšinu filmu príjemná a vyrývačské vtipy starých susedských bojovníkov sú neskutočne šťavnaté. Štipka romantiky vôbec neuškodí a už vôbec nie, keď ju má na svedomí pôvabná Ann-Margret. A je neskutočne úžasné sledovať, v koľkých filmoch zohráva dvojica Lemmon & Matthau tak dokonalý pár a pritom v tak odlišných charakteroch postáv. 85%. ()

• Walter Matthau utrpěl díky mrazivým podmínkám v Minesotě zápal plic. (HellFire)