Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

SheenaStaley

Hodnotenie je skor tak na tri a tristvrte hviezdicky u mna ale podla mna to bola velmi pekna rozpravka...ako horor to urcite neobstoji ale to ja naopak velmi ocenujem, pretoze sa bojim nerada a kedze som ale horor cakala bola som prijemne prekvapena :) + obsadenie uplne fantasticke ()

Han22

Del Toro je zpět ve špičkové formě. Musím uznat, že pozvolné kostýmní viktoriánské drama, jakým se film ze začátku jeví může může odradit, ale i tady režisér boduje - ať už na horor solidní výpravou, slušně budovaným příběhem a občasnou duchařskou nechutností. A v okamžiku, kdy se hrdinka dostává na panství Allerdale, začíná pomalu přituhovat, až vše vrcholí brutálním střetnutím s opravdu pořádně zkurvenou psycho rodinkou. Del Toro zvládnul to, o co se marně pokouší 99% hororů - pomalu vybudovat a vygradovat atmosféru až do strhující finále. A nejen to - režisér to dává i vizuálně - ať už krásně zlověstnými záběry panství plného rozkladu, můr a rudého jílu či opravdu brutálními duchy - takhle děsivé jsem je už léta neviděl. Horor roku 2015. ()

iXtr3m3

Technicky dobré, aj keď Burton je Burton, ale inak čajové. Horor vôbec, sčasti mysteriózne, fantasy vôbec, napínavé len v pár okamihoch. Totálne nevyužitý potenciál Toma a najmä Charlieho Hunnama a Jessica totálna krava, nie herečka, ale jej postava. Čo už. 50%. ()

adam9

Taková škoda, že del Toro promrhal potenciál tak skvělého filmu na úrovni scénáře. Ten totiž prakticky ničím nepřekvapí, a proto nemohu jít na plný počet. Jinak bylo ale vše velmi povedené. Od vymazlené vizuální stránky, přes chladnou Jessicu Chastain, naivní Miu Wasikowskou, rozpolceného Hiddlestona, až po vygradovaný krvavý závěr. Rovněž soundtrack v sobě mísil zvláštní romanci a strašidelnost v jednom, což přesně k tomuhle "gotickému románu" sedělo. Kdyby byl příběh nápaditější a asi i trochu svižnější, byť aura kolem celého Crimson Peak mi tu menší protahovanou v pohodě ulehčila, řadím to možná i do pomyslné šestihvězdičkové kategorie. ()

Loki_Six

"The things we do for love like this are ugly, mad, full of sweat and regret. This love burns you and maims you and twists you inside out. It is a monstrous love and it makes monsters of us all." ()

borec999

Viacerí označujú Guillerma del tora za úžasného režiséra hororov. Pri tom čistokrvné horory takmer netočí. Väčšinu jeho režijnej tvorby by som označil skôr za filmy s prvkami hororu. Tak ako Purpurový vrch. Keby niekomu zreprodukuejte, kde sa film odohráva a v stručnosti načrtnete jeho dej, mohol by ten niekto tvrdiť, že film bude horor. Ale nie je. A zjavne ani nechce byť. Del Toro sa pri Purpurovom filme sústredí na všetko možné okolo(vizuál,štylizácia,postavy) než na strašenie. Tých pár pokusov o neho, čo v Purpurovom vrchu zostalo, nevystraší ani tých najmenej otrlých. Nejaká atmosféra alebo napätie sa tiež nekoná. Takže horor to skutočne nie je. A za mňa osobne Purpurový film nebol ani dobrý film. Čo z toho, že pekne vyzerá, má dobrých hercov(trio Wasikowska,Chastain,Hiddleston), keď ponúka len tuctový príbeh roztiahnutý do 2 hodín bez výraznejšej atmosféry alebo tempa. Na to aby som šiel s hodnotením vyššie by Purpurový vrch musel ponúknuť aj niečo navyše okrem spomínaných pozitív. Takto som sa až príliš často nudil. 35% ()

Milano33

Takže, keďže tu už máme za 3 dní premiéru Lokiho, tak som dostal chuť si pozrieť niečo s Tomom Hiddlestonom v hlavnej roli, a čo sa ako prvé ponúkalo, bol práve Crimson Peak, ktorý ma mimo úžasného Toma zaujal najmä tým, že ho režíroval známy hororový režisér a vizuálny mág Guillermo del Toro. Tento režisér sa preslávil svojou unikátnou vizuálnou stránkou, pomocou ktorej do svojich diel priniesol hromadu nápadov a originality. Čo sa týka formy a štýlu, tak jeho filmárske kúsky sú ľahko zapamätateľné a ešte ľahšie rozlíšiteľné od druhých. Z tohto dôvodu som bol zvedavý na to, čo mi Crimson Peak ponúkne, aké vizuálne čaro. A tento film ma svojim umeleckým štýlom vôbec nesklamal a s radosťou môžem potvrdiť, že aj v tomto prípade ide o hotové umenie. Bola to neskutočná pastva pre oči! Minimálne, čo sa týka technickej stránky. Crimson Peak sa vážne môže pýšiť svojím nápaditým a okúzľujúcim vizuálom, ktorý prekrásne pracuje s farbami. Do popredia sa dáva prevažne červená, v podstate celý snímok je odetý v červenom, farbe krvi. Táto expresívna farba vytvára pôsobivý kontrast najmä so zimným prostredím, keď sneh vytvorí pokrývku nad červenastou zeminou, a "krvavá" červená taktiež predikuje vývoj udalostí. Príbeh sa odohráva v 19. storočí vo viktoriánsko sídli s názvom Allerdale Hall. Toto odľahlé a ponuré sídlo, ktoré je na pol schátralé a zvnútra prehnité, nám ponúklo bohatý a vizuálne zaujímavý interiér. Tu takisto vzniká skvelá paralela s rodinou, ktorá obýva toto sídlo, keďže je rovnako skazená a prehnitá ako ich dom. Postava Toma Hiddlestona (Thomas) ani tu nemá príliš ďaleko od Lokiho, čo sa charakteristiky týka. Thomas (rovnako ako Loki) je tiež akýmsi klamom / záhadou, aj tu oplýval tajomnom a skrytou temnou stránkou. S hercov som ešte poznal skvostnú Miu Wasikowsku, ktorá stvárnila Alicu v krajine zázrakov. Ďalej tu máme Bobbyho zo Supernatural (Jim Beaver) a Owena z Torchwoodu (Burn Gorman), a samozrejme nesmiem opomenúť ani úžasnú Jessicu Chastain a parádneho Charlieho Hunnama. Avšak nečakajte od tohto snímku horrorový zázrak, hororových trópov je tu fakt minimum, takmer žiadne, skôr sa vsádza na atmosféru gotického sídla a trochu tej duchariny. A samotné zobrazenie duchov bolo veľmi kreatívne spravené. Keby som to mal nejak žánrovo definovať, nazval by som Crimson Peak gotickým horrorom / fantasy, s tým, že fantasy propriety idú výrazne do popredia. Do značnej miery ide aj o gotickú romantiku (chémia medzi Tomom a Miou je fantastická), ale i o detektívku so silnou Mystery atmosférou. Jediným nedostatkom tohto romániku je asi občasná klišéovitosť. Záverom by som to zhrnul asi takto, Crimson Peak je taký jeden veľký kontrast, je krásny, smutný a melancholický, je to hotový groteskný a estetický sen, ale i nočnou morou zároveň. ()

WathanajX

„Ad montes oculus levavi. Zdviháme oči ke kopcům.“ SPOILERY! Hodně dlouho jsem se na film těšila ale pořád jsem to oddalovala, protože jsem se bála abych nebyla úplně zklamaná, jelikož mi ukázky připadaly takové divné. Klady: Nakonec se naštěstí konalo velmi příjemné překvapení. Většina filmu se zdála být takovou romantickou pohádkou s nějakou tou záhadou navíc ale v závěru děj otočil a já byla udivená, jak dokázal být snímek ve finále drsný a děsivý. Všichni herci byli ohromně sympatičtí ale nejvíc samozřejmě Tom, díky kterému jsem se k filmu dostala. Miluji záhady s fantasy nádechem a tento film nabízí obojí. Opravdu fajn podívaná, která příjemně utíkala a stále bylo na co dívat. Upřímně jsem také nečekala, že za vším bude sestra hlavní postavy. A incest… Zápory: I když si to postava Thomase více než zasloužila, stejně jsem na konci byla naštvaná, jak nehezky dopadl. Jinak jsem měla místy problém s celkovou podobou filmu. Asi na mě Toro točí malinko zvláštním stylem. Nic ale, co by kazilo slušný film. Hodnocení: 75 % / 7 z 10 – Výborný film, který vřele doporučuji na večerní projekci. Já se k němu určitě vrátím jakmile to půjde. (55) ()

Zmrv

To nejdůležitější hned na začátek: není to horor. Čím dřív se s tím smíříte tím dřív si ten film budete moct užít. Takže co nám del Toro tentokrát přinesl? Osobně bych to označil jako mix viktoriánské duchařiny a romance. A jako takový je to podle mě dobrý. U del Tora už je zvykem že vizuální stránka filmu je prostě úchvatná. Výběr herců se taky rozhodně povedl a ač byli na některé role zvažováni herci které mám radši, tak výsledek je rozhodně k dobru věci. Mia Wasikovská se pro takovéhle role prostě narodila, ale v Purpurovém vrchu ji zastiňují sourozenci Sharpovi, tedy Tom "Loki" HIddleston a Jessica Chastain. Pokud jde o zbytek technické části filmu, není co vytknout. Film ale má i své mouchy - tou hlavní je bohužel průhlednost scénáře. Každý trochu zběhlejší divák od začátku vidí kam to celé spěje a žádný z "překvapivých" zvratů a odhalení ho nemůže překvapit. Já jsem ale tuhle mouchu s radostí ochoten odpustit z jednoho prostého důvodu. Filmů jako je tento je jako šafránu a není to tudíž až taková otrava jako kdyby nám to bylo naservírováno počtvrté za pět pět let a nebylo v tom ani trochu snahy o opravdové překvapení. Co už ale del Torovi neodpustím je absolutně nulová invence co se duchů v samotném Crimson Peaku týče. Fakt, že jsou si všichni místy až k nerozeznání podobní štábu na kreditu rozhodně nepřidá. Každopádně na film jsem šel jako na duchařinu u které se nebudu bát ani kdybych chtěl a Purpurový vrch jsem si prostě užil. 80% ()

barlow

Mimořádně předvídatelný film, což jsem prostě nepřekonal (výkřik z kina "proč tam lezeš?!" plně vystihuje), ale s tím, že to je vizuálně del Toro v plné formě, zkrátka nádherná podívaná. Silné tři, slabé čtyři hvězdy, třeba se to časem uleží na vyšší hodnotu... ()

Corpsegrinder

Nakonec dobrý a půl. Trochu jsem se obával aby z toho Del Toro zase neudělal poloviční komedii pro čuráčky ale naštěstí se držel zpátky a tak jediná věc co zde vyznívá trochu vtipně je celej barák kterej je děravej a krvácí mu stěny a nikomu to nevadí :) Herci fpohodě, dokonce i Alenka v tomhle filmu konečně hraje a nečumí jak píčus. Hororová stránka tu samozřejmě moc nefunguje ačkoliv vzhled duchů a pár scén vás trochu zašimrá za krkem. Dojde i na rozmlácení ksichtu kdy si hodně lidí asi vzpomene na podobnou scénu z Faunova labyrintu. Dobová atmosféra je super. Celkově myslim že filmy tohohle ražení Del Torovi prostě sednou víc než blbosti s obříma robotama který on viditelně neumí ukočírovat a jen se snaží zaujmout všechny komiksový nadšence. Zde se nesnaží, tady prostě tvoří, a je to poznat. ()

Belatris

Krásný vizuál to všechno sám neutáhne. Celkově jsem na rozpacích, že s takovými herci a výpravou nevzniklo něco výživnějšího. Námět a scénář výrazně pokulhávají, nemá to fungující rytmus ani napětí. A o zápletce ani nemluvím: ta u obrazovky neudrží ani v první půlhodině. Hodně rozpracovaných detailů, které se nechaly umřít nebo hůř, jejich potenciál byl jen naznačený a pak totálně zahraný do autu. Naprosto nešikovně nastražené a provedené lekačky. kde se vzala taková neobratnost? Ani horor, ani drama, ani romanťák... Ne že by žánrové zařazení bylo důležité, ale chyběl tam nějaký zastřešující "duch", jímž by to bylo všechno prodchnuté - humor, ironie, dekadence,... cokoliv! Takhle mi to přijde jako televizní film, u kterého se přestřelila výprava. Zklamání. ()

Junglista

Guillermo opět nějak zapomněl, co chce vlastně natočit. Začíná "hororem" a končí nějakym prapodivnym mišmašem mezi tragédií a dramatem. Čili rádoby bububu scény úplně zbytečný (ale to už předved v Ďáblově páteři, že horory prostě neumí). Na mě to teda nezafungovalo. Ve zkratce - vypadá to krásně, ale čím víc se blížil konec, cítil sem se jak po dvou litrech čaje od Lucille. A to už si člověk začne všímat věcí, kterejch by neměl. Takže zůstaneme u toho, že Tom s Jessicou zahráli výborně v pěknejch kulisách a na zbytek radši zapomenu. Guillermo je další, kdo nám jde po tvůrčí stránce do pr...yč. Btw. Mia v pár záběrech jakoby Irmě z Mr. Beana z oka vypadla :-) ()

F.W.Colqhoun

Guillermo del Toro = nový Tim Burton. Nikoliv v dobrém. Kdy to začalo? Nejspíš někdy mezi přípravami Hobita a Pacific Rim, kdy vlivem rostoucího zájmu o výtvarnou a technickou stránku filmu ztratil kdysi nadějný filmař velkou část pojmu o obsahové stránce díla. Šéfíkům na producentských stolcích se to muselo náramně hodit, odteď ten nadaný výtvarník natočí, čeho si domělý divák žádá. A takový je Purpurový vrch - hora digitálně generických obrazů, oživlých Torových skic, které ho dnes asi baví víc než přepisování scénáře, v němž mu stejně všechno zajímavé vyškrtají. Zpětně nejpolestivější slabinou Vrchu je, že daleko zajímavěji začíná než končí. Příběh sice dost dlouho úspěšně tají, jak se věci mají, ale výsledek potvrzuje neblahé tušení, že domnělou hloubku markýrovaly dosti mělké kalné vody. Když se slibný začátek, vyhlížející jako opulentní ilustrace povídky od Edith Whartonové nebo Henryho Jamese začne shazovat doslovnostmi, ještě to jde; dojem zachraňují drobnosti - erupce vybočujícího násilí a stopy někdejšího smyslu pro rafinované, efektivní detaily (práce lžící při krmení nemocné). Akční poslední čtvrtina v intencích viktoriánského Kill Billa úvahu slitovat se nad filmem v některých ohledech definitivně vytěsňuje. Vzkaz od většinou neplatícího diváka, adresovaný průběžně Burtonovi a Jacksonovi, totiž točit levně, si del Toro k srdci ke škodě svého odkazu nejspíš nevezme. ()

Hanys_

Del Torův vizuál a ten celkový feeling 19. století vs. slaboučký příběh a mizerná hororová atmosféra. To je Crimson Peak. ()

dopita

S přibývajícími minutami je to čím dál větší nuda. Vizuálně je to paráda, stejně tak se mi líbila kamera nebo hudba, ale scénář je průhlednej až hanba. Z herců stojí za zmínku snad jen Jessica Chastainová, ale ani ona film nezachrání. Režisér film dost neukočíroval a v závěru se mu rozpadl pod rukama. ()

aquiver

Výjimečný režisér Guillermo del Toro zde natočil sice hodně pěkně vypadající gotický horor s duchařskými prvky, zejména viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá poeticky dovnitř sníh, je věru to nejhezčí, co na filmu nacházím, obsahově už je to ale trochu slabší a závěrečný souboj také moc nepřidává. 60 % ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze