Akt

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 105 min

Akt je nejstarší hrou Divadla Járy Cimrmana, vznikla v roce 1967 a televizní záznam představení byl pořízen o třicet let později. Poprvé se diváci mohli seznámit s osobností, která se vepsala do našich kulturních dějin, aniž by o tom měl kdokoli ponětí – s Járou Cimrmanem. Úvodní vědecká přednáška tradičně poskytne mistrova životopisná data, dostane se nám i přehledu jeho díla a dozvíme se, jak vůbec k objevení Cimrmanova odkazu došlo. Na "autobustě" můžeme sledovat dokonce mistrovy strhané rysy. Poté následuje samotná Cimrmanova hra se zpěvy a tanci, při jejíž rekonstrukci autoři použili střípky dochovaného díla v podobě veršů. Z děje naznačíme pouze toto: malíř Žíla a jeho žena si pozvali na návštěvu tři muže, aby jim vyprávěli svůj životní příběh, a především si položili základní otázku: proč nebylo nikdy dokončeno převratné malířovo dílo Akt? (Česká televize)

Terva

Akt: Hra se zpěvy a tanci. Už konečně vím, co jsou to Rozpičky. Úvodní seminář: Nález století...který byl učiněn 23. února v 10 hodin a 5 minut dopoledne, kolem roku 1966. ()

LINKIN

První cimrmanovka, u které jsem nedal plné hodnocení, i když minimálně úvodní seminář by si to zasloužil. ()

Krissty

Nezapomenutelná přednáška a dokonalý Miloň Čepelka.. Lepší a vtipnější výkon jsem snad v Cimrmanových hrách ještě neviděla, to bylo úžasné! :D Tahle přednáška ani hra nejdou hodnotit jinak :) ()

zdepapepa

Má to svoje momenty. Je jich hned několik druhů, takže každý si přijde na své. I já si přišel na své, avšak kromě sem tam nějakého vtipu, který pobavil, nebo hlášky, kterou budu hrdě používat v běžném životě, je tam i dost vaty. V tu chvíli jsem si říkal, jestli není délka 105 minut lehce přestřelená. Možná ano, ale děj se dělí do pohodlných dvou aktů, takže se hra hezky vejde do formátu dvou klasických dramatických seriálů. Obsazení super. Zde bych rád vyjádřil respekt panu Svěrákovi, pakliže to byl jeho nápad vzít (navzdory autorství) si na triko roli, která mě bavila nejméně. Ačkoliv ve všech číslovaných listech musí být i poslední místo. Je to sice kruté, ale musí to být. ()

zipper111

První hra Járy se dočkala velkého věhlasu. Jako Top jí osobně nepovažuj, i když o kultovní scény zde není nouze.Zde podle mě exceluje panové Weigel a Čepelka. ()

vorheese

"Ten třetí zprava....možná že pro vás bude schůdnější druhý zleva....je to prostě ten v tom balonovém plášti, nikdo jiný tam baloňák nemá takže......ale já vám ho radši ukážu." ()

Maq

Zřejmě Svěrákův nejlepší výkon v oboru dramatu. Pak už se spíše vezl ve Smoljakově lodi a vylepšoval ji svými hláškami. ()

stration

Geniální. Dokonce jsem neváhal a za hříšný prachy koupil dárkovou edici všech her. U některých se směju víc, u některých míň. Ale směju se vždycky, vždycky mám dobrou náladu a nevěřícně kroutím hlavou, kde na to chodí. Tolik nápadů, odkazů, parafrází a chytrosti jsem snad nikde jinde neměl tu čest vidět. ()

kajas

"Akt" podle mě oplývá zatím nejzábavnějším seminářem (Stojan Jakotyč mi málem přivodil záchvat). Samotná hra mne překvapila svou pointou a pan Čepelka svým pohybovým nadáním. ()

Anglie

Z těch asi 4 her, které jsem viděl od DJC, je tahle pro mne nejlepší. "Shodou okolností, asi jsem jediný z vás graduovaný." "Gr..., co? Co ti to udělali"? Spousta opravdu humorných situací vás zaručeně dostane. ()

fmash

„Chcete cement, bude cement. Chcete krytinu, bude krytina.“ Pro mě jeden z nejdokonalejších kousků, ačkoli není tak akční a výpravný jako některé jiné. Nebudu nic vykládat o odvážnosti společenské kritiky této hry se zpěvy vzhledem k době jejího vzniku, ale vykreslení postav je prostě okouzlující. Odkazy na klasickou českou poezii. ()

Linda.csfd

Má nejoblíbenější hra, jako vždy vtipná, trefná. Zachycuje rodinné a příbuzenské nešvary, ale má v sobě i hezké poslání - členové rodiny se mají podporovat a stát za sebou. Navíc písně tanec z této hry jsou legendární. :) ()

rakovnik

Viděl jsem v nejsilnějším složení: Weigel, Čepelka, Svěrák, Hraběta, Brukner. V podstatě poslední hra, kde nealternují "staří" bardi DJC. Přestože hra nepatří mezi mé nejoblíbenější, seminář je skvělý a dívat se na tyto pány je pro mě svátek. Neopakovatelným způsobem táhne hru roztomilý (roztomilá) Miloň Čepelka. ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel